Katalog

Justyna Tomalak, 2015-09-04
Otrębusy

Język polski, Konspekty

Konspekt lekcji j. polskiego w klasie IV.

- n +

KONSPEKT LEKCJI marzec 2015
(1 godz.) języka polskiego, klasa IV Szkoły Podstawowej
Prowadząca zajęcia: Justyna Tomalak


Podstawa programowa:
Treści nauczania: pojęcia związane z baśnią, opis, budowa i funkcja ogłoszenia

TEMAT: Na baśniowej arenie poćwicz – OGŁOSZENIE!

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: cechy baśni, opis postaci i przedmiotów

Cele (zindywidualizowane)
Uczeń zdolny (szybkie tempo pracy):
- charakteryzuje baśń i postać baśniową; opisuje rekwizyty magiczne (różdżka);
- odczytuje symbolikę obrazu, samodzielnie rozwiązuje krzyżówkę;
- wyjaśnia definicję i funkcję ogłoszenia oraz sprawnie je układa;


Uczeń na poziomie średnim (średnie tempo pracy):
- przedstawia baśniową postać i przedmiot;
- zna cechy ogłoszenia i realizuje tę formę wypowiedzi (według kryteriów)

Uczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych (wolne tempo pracy):
- rozumie definicję ogłoszenia i pisze je z pomocą nauczyciela;
- czyta ze zrozumieniem tekst.

Cele sformułowane w języku ucznia:
- przypomnisz sobie postacie i przedmioty z baśni;
- będziesz umiał napisać ogłoszenie przydatne w życiu codziennym.

Kryteria oceniania (na co zwrócę uwagę): podanie 5 kroków (cech) tworzenia ogłoszenia, wykonanie ćwiczenia pisarskiego zgodnie z wymaganiami sprawdzianu klas VI


PRZEBIEG LEKCJI:

1. Czynności organizacyjne: powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności oraz pracy domowej.
2. Zapoznanie uczniów z celami lekcji (w języku ucznia).
3. Zapis tematu lekcji.
4. Część właściwa - rozgrzewka: krzyżówka utrwalająca wiedzę o postaciach baśniowych (ksero), pytanie o trzy cechy baśni.

5. Gazeta „Baśniowy Ekspress” – Dział ogłoszeń - lektura tekstu - podręcznik s. 172


6. Zadanie na czytanie ze zrozumieniem – 2 s. 173. Prawda / Fałsz.
7. Gra wyobraźni – obraz Vermeera „Czytająca…” Zagadka: jakie ogłoszenie może czytać postać z obrazu
Zadanie 4 s. 173 – przygotowanie do napisania ogłoszenia – krótki opis przedmiotów baśniowych (ustnie).


8. NOTATKA współtworzona przez uczniów (wzór – ramka w podręczniku s. 173) rysunek na tablicy i w zeszycie w formie pól „gry w klasy” :
OGŁOSZENIE: UWAGA!!! CO? (OPIS), GDZIE? KIEDY? KONTAKT Z NADAWCĄ? PODPIS

Kluczowe pytania:
- Co jest w ogłoszeniu?
- Po co je piszemy (kiedy się to przyda w życiu)?

9. Praca w małych zespołach. Uczniowie wybierają jeden z przedmiotów z zadania 4 z podręcznika.
Polecenie: Proszę, napiszcie OGŁOSZENIE o zaginięciu, kupnie lub sprzedaży jednego z przedmiotów baśniowych.


10. Prezentacja i wstępna ocena pracy grup.

11. Podsumowanie lekcji: O czym trzeba pamiętać przy pisaniu ogłoszenia? Podaj pięć elementów.


12. Podanie i wyjaśnienie pracy domowej:
Zadanie 6 lub 7 s. 174 – pisemnie, do wyboru na następną lekcję literacką.

Materiały: podręcznik literacko- kulturowy „Słowa z uśmiechem”, reprodukcja malarska, krzyżówka (ksero), plansze – materiały własne;

Metody pracy: heurezy, burzy mózgów i zajęć praktycznych.
Formy pracy: jednostkowa, zbiorowa oraz grupowa.


Rozwiąż KRZYŻÓWKĘ:




1. Właścicielka piernikowej chatki;
2. Bracia bliźniacy o wielkiej sile: Wyrwidąb i ………….;
3. Konkurentka macochy z lusterkiem;
4. Jedna z sióstr obdarowanych przez wróżki; nieuprzejma;
5. Ożywiony przedmiot – tańcowała z nitką……;
6. Kolor kapturka pewnej wnuczki.
…………………………………………………………………………………


Justyna Tomalak
Wyświetleń: 325


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.