AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Anna Wieczorek, 2015-09-04
Siemianowice Śląskie

Zajęcia pozaszkolne, Scenariusze

„Ubiór świadczy o mnie” - scenariusz zajęć świetlicowych.

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Temat: „Ubiór świadczy o mnie.”


Prowadzący: mgr Anna Wieczorek
Data: wg uznania
Czas trwania zajęć: 60 min
Miejsce: świetlica szkolna
Cele:
- rozwijanie umiejętności i utrwalanie nawyków troski o higienę swojego ciała, ubioru i estetykę otoczenia,
- zdobywanie wiedzy na temat współczesnej mody i sposobu ubierania się,
Uczeń:
- potrafi dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne
- wie, jak stosownie ubierać się do danej sytuacji,
- potrafi podać definicję mody i ubioru, określić jednoznacznie, że moda wpływa na styl życia ludzi

Metody pracy:
- burza mózgów
- praktycznego działania
- pogadanka

Forma pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa

Środki dydaktyczne: informacje z książek lub czasopism na temat mody, encyklopedia, ilustracje przedstawiające poszczególne stroje ludowe oraz ubiór współczesny, stare zdjęcia, rozsypanka wyrazowa z przysłowiem NIE SZATA ZDOBI CZŁOWIEKA, arkusze papieru, pisaki, kredki, nożyczki, klej

Literatura:
J. Karolak: Stroje i zwyczaje ludowe. Warszawa 1956.
I. Białas, M. Lipa Kuczyńska: Rodzina śląska w XIX – XX wieku. Bytom 1997.
Bieżące czasopisma związane z modą

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci. Wprowadzenie do tematu zajęć - stworzenie mapy skojarzeń związanych
ze słowem UBIÓR.
2. Rozmowa z dziećmi na temat znaczenia ubioru w życiu człowieka, wyjaśnienie pojęcia UBIORU.

UBIORY – okrycia ciała, sporządzane ręcznie, a od połowy XIX wieku również maszynowo z różnych surowców naturalnych lub sztucznych, używane przede wszystkim do ochrony. Na określone formy ubioru wpływ mają warunki klimatyczne, polityczne, ekonomiczne, społeczne oraz religia i kultura danego obszaru i epoki.

3. Podział ubiorów na różne rodzaje. Dopasowywanie ubioru do poszczególnej grupy. (zał. 1)

Bielizna nocna: piżama, koszula nocna, szlafrok, kapcie
Bielizna dzienna; podkoszulek, majtki, rajstopy, skarpetki
Odzież letnia: spodnie, sweter, bluzka, koszulka, sukienka, spódnica, sandały, adidasy, kurtka przeciwdeszczowa
Odzież zimowa: spodnie, spódnica, sweter, bluza, płaszcz ocieplany, kozaki, kożuch, futro, szal, czapka, rękawiczki,
Odzież sportowa: dres, adidasy, skarpety, koszulka, spodenki
Odzież wizytowa: suknia, kostium, garnitur, spodnie, kamizelka, koszula, muszka, półbuty, krawat, marynarka
Odzież na uroczystości: spódnica, granatowe spodnie, biała bluzka, koszula, półbuty
Okrycia wierzchnie: kurtka, płaszcz,

4. Rozwiązywanie krzyżówki.
HASŁO: MODA

5. Pogadanka na temat mody współczesnej i dawnej, pokazanie poszczególnych ilustracji, zdjęć, zwrócenie uwagi na charakterystyczne dla danego regionu Polski stroje ludowe. Odpowiedzi na pytania:

- jakie ubrania nosili Twoi dziadkowie?
- jak ubierali się Twoi rodzice kiedy mieli 10 – 15 lat?
- które ze swoich ubrań lubisz najbardziej, uzasadnij dlaczego?
- jaki ubiór powinniśmy nosić zawsze?

6. Odczytanie zdań z sylab:

NIE SZATA ZDOBI CZŁOWIEKA

HIGIENA CIAŁA I ODZIEŻY ŚWIADCZY O MOIM ZDROWIU I DOBRYM SAMOPOCZUCIU.
- dlaczego należy dbać zarówno o higienę ciała jak i odzieży?

7. Zabawa „Co włożę na siebie?”
Nauczyciel wypowiada jedną z nazw pór roku. Zadaniem dziecka jest wybrać spośród leżących na ziemi obrazków, te, które uważa za poprawne.

8. Rozwiązywanie poszczególnych zadań związanych z ubiorem (kolorowanie, dopasowywanie strojów do odpowiednich miejsc, ubieranie papierowej laleczki - według własnego uznania

9. Podsumowanie zajęć.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 359


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.