Katalog

Ewa Giebel, 2015-06-22
Zabrze

Przyroda, Konspekty

"Poznajemy rodzaje skał".

- n +

EwaGiebel 19.06.2013 r.

SCENARIUSZ LEKCJI

Klasa: IV a

Temat: Poznajemy rodzaje skał.

1. Cele lekcji:
Wymagania ogólne:
Uczeń:
 orientuje się w otaczającej go przestrzeni przyrodniczej
 korzysta z własnych obserwacji, tekstów, mapy
 dokumentuje i prezentuje wyniki obserwacji

Wymagania szczegółowe:
Uczeń:
 rozpoznaje i nazywa skały typowe dla swojego miejsca zamieszkania: piasek, glinę, wapienie
 wyjaśnia od czego zależy twardość skał
 nazywa zewnętrzną warstwę Ziemi
 obserwuje minerały w różnych okazach skał
 na podstawie obserwacji dzieli skały na trzy rodzaje
 na podstawie obserwowanych okazów wymienia różnice między poszczególnymi rodzajami skał
 na podstawie mapy w atlasie określa rodzaje skał występujące w okolicach jego miejsca zamieszkania

2. Zakres treści:
Budowa skorupy ziemskiej i skał, podział skał występujący w przyrodzie, różnice występujące pomiędzy rodzajami skał, skały występujące w najbliższej okolicy.

3. Środki dydaktyczne:

 podręcznik: Marko – Worłowska M., Szlajfer F., Stawarz J., 2011, Tajemnice przyrody, Nowa Era, Warszawa
 ćwiczenia: Golanko J., Moździerz U., Stawarz J., 2012, Tajemnice przyrody, Nowa Era, Warszawa
 Atlas Ilustrowany „Świat przyrody”
 okazy minerałów

4. Metody pracy:
- asymilacji wiedzy: pogadanka, praca z mapą
- samodzielnego uczenia się: wyszukiwanie na mapie skał występujących w najbliższej okolicy
- praca w grupie
5. Formy organizacyjne nauczania:
- praca indywidualna
- praca w grupie

6. Miejsce pracy:
- gabinet przyrodniczy

7. Przebieg lekcji:

Część nawiązująca:
 przywitanie się z uczniami, sprawdzenie obecności, podanie tematu zajęć

Część postępująca lekcji:
• Nauczyciel prosi uczniów o określenie jaka warstwa otacza Ziemię oraz co ją buduje.
• Wybrani uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela.
• Nauczyciel wyjaśnia, dlaczego w życiu codziennym nie widzimy skorupy ziemskiej.
• Nauczyciel dzieli uczniów na grupy, a następnie każdej z nich podaje przygotowane zestawy skał.
• Na podstawie obserwacji uczniowie określają, co buduje każdą skałę.
• Nauczyciel poleca określić uczniom co różni minerały między sobą.
• Po dokładnym zapoznaniu się z okazami uczniowie zauważają inną barwę, twardość oraz połysk.
• Nauczyciel poleca określić uczniom na jakie trzy rodzaje mogą podzielić skały pod względem spójności minerałów. Prosi o zapisanie tych informacji w zeszytach wg podanej tabelki.
• Po wspólnych ustaleniach wybrani przedstawiciele grup prezentują swoje wnioski z obserwacji. Wymieniają różnice między poszczególnymi okazami.
• Nauczyciel rozdaje grupom atlasy i poleca określić jakie rodzaje skał występują w okolicach miejsca zamieszkania ucznia.
• Uczniowie prezentują swoje wyniki.

Część podsumowująca lekcji:
• Nauczyciel prosi wybranych uczniów o wykonanie zadania 1, 2 oraz 3 w zeszycie ćwiczeń (str. 89).
• Nauczyciel podsumowuje zajęcia.





Wyświetleń: 293


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.