Katalog

Adam Racis, 2015-06-16
Wólka

Język polski, Konspekty

O dobru i złu w sztuce na podstawie powieści Doroty Terakowskiej „Tam gdzie spadają Anioły” Konspekt lekcji interdyscyplinarnej. Adam Racis

- n +

Scenariusz interdyscyplinarnej lekcji otwartej przeprowadzonej w ramach lekcji języka polskiego w klasie trzeciej gimnazjum w Zespole Szkół - Publicznym Gimnazjum w Sokółkach w dniu 03.11.2014r.
Nauczyciele prowadzący: ............ Adam Racis
Temat lekcji: O dobru i złu w sztuce na podstawie powieści Doroty Terakowskiej „Tam gdzie spadają Anioły”

• Cele lekcji:

1. Cel wychowawczy:
- kształtowanie w uczniach moralnej wrażliwości na dobro i zło;
- kształtowanie w uczniach wrażliwości na sztukę.
Cele dydaktyczne ogólne:
- zapoznanie z literacką wizją dobra i zła ukazaną w powieści Doroty Terakowskiej „Tam gdzie spadają Anioły”, analiza tekstu literackiego;
- porównanie literackiej wizji dobra i zła ukazanej w powieści Doroty Terakowskiej „Tam gdzie spadają Anioły” z biblijną wizją dobra i zła;
- zdefiniowanie dobrej i złej sztuki.
Cele szczegółowe:
- wyodrębnienie oraz analiza i interpretacja dialogów postaci: Ave i Vea jako ważnej zasady konstrukcyjnej powieści;
- ustalenie kryteriów dobrej i złej sztuki;
- poznanie zagrożeń moralnych mogących wynikać z dosłownego potraktowania artystycznej wizji dobra i zła ukazanej w powieści D. Terakowskiej „Tam gdzie spadają Anioły”.
Realizowane treści z podstawy programowej języka polskiego (wymagania szczegółowe)

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji
1. Czytanie i słuchanie
II. Analiza i interpretacja tekstów kultury
1. Wstępne rozpoznanie
2. Analiza
3. Interpretacja
4. Wartości i wartościowanie


Metody i formy pracy:
- metoda heurezy;
- „burza mózgów”;
- praca indywidualna;
• Pomoce dydaktyczne
- tekst powieści
- komputer i projektor multimedialny (reprodukcje dzieł sztuki)
- wydruk symbolu jin-jang

Przebieg zajęć:
I. Część wstępna (5min)

1. Sprawdzenie pracy domowej
2. Podanie tematu lekcji
3. Powiązanie tematyki aktualnej lekcji z lekcją poprzednią
4. Podanie celów lekcji, przedstawienie struktury zajęć

II. A) Część zasadnicza z zakresu literatury (11min.)
1. Zwrócenie uwagi na fakt, iż aniołowie Ave i Vea to główne postacie świata nadprzyrodzonego ukazanego w powieści, interpretacja symbolicznego znaczenia tego, iż anioł Dobry i anioł Zły są bliźniakami.
2. Wskazanie na dialogi tych aniołów - jako na główny element konstrukcyjny powieści
3. Analiza i interpretacja dialogów aniołów, sformułowanie wyłaniającej się z tej rozmowy wizji dobra i zła.
4. Graficzna interpretacja koncepcji dobra i zła ukazanej w powieści
B) Część zasadnicza z zakresu teologii (11 min.)
1. Próba sformułowania definicji dobra i zła (indywidualnie przez każdego ucznia)
2. Odtworzenie biblijnej koncepcji dobra i zła
2. Porównanie powyższej koncepcji z wizją dobra i zła ukazaną w analizowanej powieści
3. Zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa mogące wynikać z dosłownego potraktowania literackiej wizji dobra i zła ukazanej w powieści
C) Część zasadnicza z zakresu sztuki (11min)
1. Estetyka jako kryterium wartościowania sztuki - czyli kiedy mówimy, że sztuka jest „dobra” lub „zła”?
2. Relacja: wartość w sztuce – wartość sztuki, graficzne przedstawienie tych zależności
3.Sztuka dobra ukazująca zły świat i sztuka zła ukazująca piękny, dobry świat
4. Sztuka jako kreacja artystyczna, której nie należy traktować dosłownie.


III. Część końcowa (7 min.)
1. Podsumowanie lekcji w zakresie przywoływanych trzech dyscyplin wiedzy
2. Zadanie pracy domowej:
- Zredaguj w punktach najważniejsze zasady, którymi należy kierować się będąc odbiorcą dzieła sztuki, zwróć również uwagę na błędne pojmowanie sztuki.
- Dla uczniów niepełnosprawnych: Napisz własną opinię na temat twojego ulubionego filmu, zwróć uwagę na walory tego filmu.
-Dla uczniów zdolnych: Uzasadnij twierdzenie, że powieść „Tam gdzie spadają Anioły” jest dobrą literaturą.
3. Ocena aktywności uczniów
Wyświetleń: 405


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.