Katalog

Anna Łysiak, 2015-06-16
Ulhówek

Matematyka, Konspekty

Konspekt lekcji matematyki.

- n +


Prowadzący :-------------
Rodzaj zajęć: matematyka
Czas trwania: 45 minut.
Klasa: I
Data: ----------
I. Zagadnienia wynikające z podstawy programowej:
10. Figury płaskie
Uczeń:
9) oblicza pola i obwody trójkątów i czworokątów
10) zamienia jednostki pola
II. Zagadnienia programowe:
Własności czworokątów.
III. Temat: Rozwiązywanie zadań z zastosowaniem wzorów na pola i obwody
czworokątów
IV. Cele lekcji
Cel główny: doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań z zastosowaniem wzorów na obwód i pole czworokąta.
Cele szczegółowe :
Uczeń:
rozpoznaje czworokąty,
zna wzory na pole kwadratu, prostokąta, równoległoboku, rombu, trapezu i deltoidu
potrafi obliczyć pole dowolnego czworokąta;
oblicza szukaną wielkość, mając dane pole czworokąta
potrafi zapisać treść zadania w postaci wyrażenia arytmetycznego,
samodzielnie rozwiązuje postawione problemy,
porównuje liczby naturalne,
zamienia jednostki pola,
zapisuje sytuacje z zadania, używając języka matematyki;
czyta teksty matematyczne ze zrozumieniem,
pracuje efektywnie w zespole, dzieli się swoją wiedzą z innymi,
myśli logicznie.


V. Kryteria sukcesu:
znam wzory na pola czworokątów
obliczam pola i obwody czworokątów
obliczam brakujące odcinki w czworokącie mając dane jego pole lub obwód
zapisuję za pomocą symboli pole figury przedstawionej na rysunk
VI. Metody :
ćwiczeniowa,
pogadanka,
dyskusja,
problemowa

VII. Typ lekcji : ćwiczeniowa


VIII. Formy pracy na zajęciach:
praca z całą klasą
praca indywidualna
praca w parach

IX. Środki dydaktyczne:
karty pracy uczniów,
podręcznik
rzutnik i komputer
kalkulator
czworokąty

X. Literatura:
D. Sterna - „Ocenianie kształtujące w praktyce”
Zasoby internetowe Scholaris, Edukator, Profesor, WSiP
B. Niemierko "Kształcenie szkolne" - Podręcznik skutecznej dydaktyki.


VIII. Przebieg zajęć dydaktycznych

Czynności organizacyjne .
1. Sprawdzenie obecności
2. Sprawdzenie pracy domowej. ( zad.16,17,20 i 26 podręcznik moduł 14)

Faza wprowadzająca :

Omówienie celów lekcji. Podanie kryteriów sukcesu. Nawiązanie do zastosowania w praktyce.
Omówienie zasad pracy na lekcji.
Zapisanie tematu zajęć.

III. Faza realizacji :
Przypomnienie wzorów i zapisanie ich na tablicy pod odpowiednimi figurami.
Czy obliczając pole czworokąta musimy zawsze korzystać ze wzorów?
Uczniowie rozwiązują zadanie 14 a) z podręcznika moduł 14 i odpowiadają na pytanie.

Rozdanie kart pracy
Po przeczytaniu poleceń i wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości uczniowie przystępują do pracy. Podczas rozwiązywania zadań przypominają wiadomości niezbędne do wykonania otrzymanych zadań. Potrzebnych informacji poszukują w podręczniku.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela wskazówek w miarę potrzeb. Uczniowie rozwiązują zadania w parach, ustalają końcowe rozwiązania. Wyniki zadań są odczytywane. Zadania sprawiające trudności są rozwiązywane wspólnie, przy pomocy nauczyciela.

IV. Podsumowanie zajęć:
Krótka informacja o pracy uczniów na lekcji.
Rozwiązanie zadań z testu podsumowującego.

V. Zadanie pracy domowej
Praca domowa na celu doskonalenie i utrwalenie umiejętności zdobytych na lekcji.
Zad. 25 i 26 oraz „Domek Dominika” z modułu 14.


IX. Indywidualizacja nauczania:
przygotowanie odpowiednich zadań,
dostosowanie wymagań, metod i form pracy do możliwości poszczególnych uczniów,
pomoc koleżeńska,
wskazanie źródeł informacji w przypadku pojawienia się trudności.

X. Informacja zwrotna
wypowiedzi uczniów
zapisanie wzorów przez uczniów na tablicy
rozwiązania zadań na kartach pracy
test podsumowujący na koniec lekcji


XI. Uwagi:





XII. Data rozmowy poobserwacyjnej: -----------





Rozmowa przedobserwacyjna
( informacje nauczyciela)


Nauczyciel: -------------
Który rok pracuje: -----------
Stopień awansu: nauczyciel mianowany
Przedmiot i klasa: lekcja matematyki, I
Planowany temat zajęć: Rozwiązywanie zadań z zastosowaniem wzorów na pola i obwody czworokątów
Treści podstawy programowej:
10. Figury płaskie
Uczeń:
9) oblicza pola i obwody trójkątów i czworokątów
10) zamienia jednostki pola

Umiejętności kształcone lub rozwijane przez uczniów podczas zajęć:
obliczanie pola dowolnego czworokąta z wykorzystaniem danych liczbowych i odpowiedniego wzoru;
zapisywanie wzoru na pole czworokąta na podstawie rysunku i zastosowanych przy jego opisie symboli literowych;
zamienianie jednostek pola i jednostki długości;
stosowanie wzorów na pole i obwód czworokątów do obliczenia długości brakujących odcinków;
klasyfikowanie czworokątów;
wybieranie odpowiednich odcinków do obliczenia pola czworokąta;
rozwiązywanie zadań o treści praktycznej związanych z polem czworokąta;
logiczne myślenie;
Zamierzone cele:
doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań z zastosowaniem wzorów na obwód i pole dowolnego czworokąta;
kształcenie umiejętności zamiany jednostek długości i pola;
podnoszenie sprawności rachunkowej;
praktyczne utrwalenie umiejętności zdobytych na lekcjach matematyki;
doskonalenie umiejętności czytania tekstu matematycznego ze zrozumieniem;
doskonalenie umiejętności pracy w zespole;
wyrobienie systematyczności, pracowitości, wytrwałości oraz pozytywnego nastawienia do podejmowania wysiłku intelektualnego.

Przewidywany sposób sprawdzenia, czy cele zostały osiągnięte:
wypowiedzi ustne uczniów,
rozwiązania zadań na kartach pracy,
krótki test na zakończenie lekcji
Przewidywane formy: indywidualna, zbiorowa, praca w parach
Przewidywane metody: ćwiczeniowa, pogadanka, dyskusja, problemowa.
Środki dydaktyczne:
karty pracy uczniów,
podręcznik
figury
kalkulator
komputer i rzutnik

Informacje o klasie i pracy na zajęciach:
Uczniowie klasy I b tworzą zróżnicowany zespół, zarówno pod względem intelektualnym jak podejścia do nauki. Większość uczniów posiada wysoki potencjał , ale nie wszyscy pracują na miarę swoich możliwości i brak im systematyczności. Czterech uczniów w klasie ma bardzo niski zasób wiedzy, ma trudności z wykonywaniem podstawowych działań i rozwiązywaniem prostych zadań. Uczniowie aktywnie pracują na lekcjach, systematycznie odrabiają prace domowe, brak pracy domowej zdarza się sporadycznie. Większość posiada spory zasób wiedzy i umiejętności, dobrze radzi sobie z rozwiązywaniem zadań, w tym zadań o treści praktycznej. Klasa najchętniej pracuje zespołowo lub indywidualnie, uczniowie rywalizują ze sobą ale też pomagają wzajemnie. Trzech uczniów posiada opinię z poradni, a jeden uczeń orzeczenie. Uczniowie nie sprawiają trudności wychowawczych.
..................................................
( podpis nauczyciela)


Data przeprowadzenia rozmowy przedobserwacyjnej: ...............................................




................................................
( podpis dyrektora)







Wyświetleń: 205


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.