Katalog

Małgorzata Chmielowiec, 2015-06-18
Dąbrowa Górnicza

Język polski, Konspekty

Przemijanie czasu we fragmentach „Pana Tadeusza”.

- n +

mgr Małgorzata Chmielowiec
nauczyciel języka polskiego
2 X 45 min

Konspekt zajęć z języka polskiego kl.VI

Temat lekcji: Przemijanie czasu we fragmentach „Pana Tadeusza”.

Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
•Odczytać płynnie, z uwzględnieniem odpowiedniej intonacji odczytać test poetycki
•Analizować utwory poetyckie
•Wypowiadać się nakreślony temat
•Rozpoznawać i nazywać środki poetyckie
•Odczytać sens utworu poetyckiego
•Czytać tekst z podziałem na role

Metody lekcji:
•Metoda programowa: Rozmowa sterowana, praca z tekstem,
•Metody aktywizujące: dyskusja, burza mózgów

Środki dydaktyczne:
•Literatura, A. Mickiewicz „Pan Tadeusz” (fragmenty)

Przebieg zajęć:
1.Zapis tematu. Przygotowanie do zajęć.
2.Zapoznanie uczniów z celami zajęć.
3.Burza mózgów:
PORANEK



4.Głośna lektura fragmentu „Poranek w Soplicowie”. Odnajdywanie środków poetyckich.
5.Uczniowie odnajdują w wierszu fragmenty opisujące zachowanie słońca i zwierząt. Głośna lektura cytatów.
6.Ukonkretnianie metafor z wiersza, zapis:
Słońce wzeszło –
Słońce padło –
Słońce wkradło się –
Słońce rozpływało się –
Słońce draźni –
7.Ponowna głośna lektura wiersza z „podziałem na role” (wróbel – czyta swój wers, gęsior – trzykrotnie czyta swój wers, kaczki i indyki czytają chórem, krowy czytają niskim głosem swój wers, wszystkie zwierzęta czytają swoje partie równocześnie). Dyskusja z uczniami na temat ich koncertu. Uwidocznienie dźwiękonaśladowczego znaczenia czasowników.
8.(Przykładowy)zapis wniosków:
W obrazie zwierząt dominują dźwięki, natomiast w obrazie działań porannego słońca dominuje widzenie plastyczno – malarskie.
9. Burza mózgów:
NOC


10. Głośna lektura fragmentu „Astronomiczne historyje Wojskiego”.
11. Rozmowa sterowana na temat wiersza:
Kto opowiada opisane w wierszu historie?
Jakie gwiazdy opisuje podmiot liryczny?
Jakie historie gwiazd zostały przedstawione?
Jaką wiedzę o świecie ma podmiot liryczny?
Kto jest bohaterem wiersza?
Jaka jest pointa tego wiersza?

12. Przykładowy zapis wniosków z analizy:
WIEDZA WOJSKIEGO WIEDZA UCZNIÓW KLASY VI
1.Kastor i Polluks- Bliźnięta – znak zodiaku
mitologia grecka
Lele i Polele -
mitologia Słowian
Litwa i Korona –
mit upolityczniony przez
ludzi z początku XIX wieku

2. Waga – wyjaśnienie biblijne, Waga – znak zodiaku
stworzenie planet i Ziemi

3. Sito – wyjaśnienie biblijne, Zapewne gwiazdozbiór –
legendarne: pomoc Boga dla Plejady
wygnanego z Raju Adama

4. Dawida wóz – imię biblijnego Wielki Wóz, Wielka
króla, Anielski wóz – opowieść Niedźwiedzica –
starych Litwinów na podstawie konstelacja widziana
Biblii o walce archanioła cały rok w Polsce
Michała z Lucyperem

5. Smok – Wąż – Lewiatan – Smok, Wąż – istnieją
ryba potwór – wyjaśnienie dziś też takie
biblijno - baśniowe nazwy gwiazdozbiorów

Narrator – wszechwiedzący, opowiada o tym, co opowiadał Wojski, co opowiadano Wojskiemu...
13. Każde dziecko wymyśla i zapisuje własny tytuł dla tego fragmentu „Pana Tadeusza”
14. Zapis pracy domowej:
Naucz się na pamięć fragmentu „Poranek w Soplicowie”

Bibliografia:To lubię. Przewodnik nauczyciela.
Wyświetleń: 151


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.