Katalog

Aneta Rybowicz, 2015-05-04
Gliwice

Plastyka, Konspekty

Instrumenty perkusyjne.

- n +

KONSPEKT ZAJĘĆ MUZYCZNYCH

Klasa: IVc
Czas trwania:45 min.

TEMAT ZAJĘĆ: Instrumenty perkusyjne. Podział oraz słuchowe rozróżnianie barw instrumentów.

Zagadnienia programowe:
- znajomość nazw instrumentów perkusyjnych melodycznych i niemelodycznych
- słuchowe rozróżnianie barw instrumentów

Cele szczegółowe:
- w zakresie wiedzy:
uczeń:
zna termin: gestodźwięki
zna najstarsze instrumenty perkusyjne
zna różne źródła dźwięku instrumentów perkusyjnych
zna nazwy instrumentów, które wchodzą w skład instrumentów perkusyjnych melodycznych i niemelodycznych
zna wygląd i budowę instrumentów perkusyjnych dzięki zamieszczonym w podręczniku reprodukcją obrazów
zna technikę gry na poszczególnych instrumentach perkusyjnych
zna brzmienie poszczególnych instrumentów perkusyjnych dzięki muzycznej prezentacji
zna sposób wykonania prostego instrumentu perkusyjnego

- w zakresie umiejętności:
uczeń:
potrafi zaprezentować gesty wywołujące dźwięk - gestodźwięki
wie jakie były najstarsze instrumenty perkusyjne
potrafi wyjaśnić skąd pochodzi źródło dźwięku w poszczególnym instrumencie
potrafi wymienić instrumenty wchodzące w skład instrumentów perkusyjnych melodycznych i niemelodycznych
potrafi opisać wygląd i budowę poszczególnych instrumentów perkusyjnych
potrafi zaprezentować technikę gry na poszczególnych instrumentach
potrafi rozróżnić brzmienia omawianych instrumentów perkusyjnych
potrafi wykonać prosty instrument perkusyjny

- w zakresie postawy:
uczeń:
rozwija i kształtuje swoje zainteresowania związane z muzyką
rozwija wyobraźnię muzyczną
pobudza rozwój intelektualny poprzez różne formy kontaktu z muzyką
rozwija wrażliwość muzyczną
kształtuje świadomy odbiór muzyki

Metoda: analityczno - percepcyjna
Forma: percepcja muzyki
Środki dydaktyczne: płyta z przykładami brzmień poszczególnych instrumentów, odtwarzacz CD.
Literatura: U. Smoczyńska, K. Jakóbczak-Drążek Muzyka i My 4


PRZEBIEG ZAJĘĆ

Część wstępna:
powitanie
sprawdzenie listy obecności
zapisanie tematu lekcji na tablicy
odczytanie z podręcznika wiadomości dotyczących pierwszego instrumentu muzycznego, którym było ciało człowieka tzn. ruchy, gesty które wywoływały dźwięk - gestodźwięki (P.s.19)
zaproszenie uczniów do prezentacji gestodźwięków

Część właściwa:
odczytanie z podręcznika wiadomości dotyczących pochodzenia źródła dźwięku poszczególnych instrumentów perkusyjnych, techniki gry, wyglądu i budowy - prezentacja zamieszczonych w podręczniku reprodukcji zdjęć (s.20-22) Sporządzanie na bieżąco notatki pod tematem lekcji
prezentacja muzyczna brzmień danych instrumentów perkusyjnych

Część końcowa:
uzupełnienie zeszytu ćwiczeń (s.14-15) w celu utrwalenia zdobytych wiadomości
zadanie domowe: samodzielne wykonanie prostego instrumentu perkusyjnego według opisu w zeszycie ćwiczeń
ocena aktywności uczniów na lekcji
pożegnanie



UWAGI O REALIZACJI:

- prezentacja muzyczna przedstawiająca brzmienia danego instrumentu perkusyjnego omawianego przez nauczyciela, daje uczniowi pełniejszy obraz i wyobrażenie omawianego zagadnienia. Prezentacja muzyczna pozwala na łatwiejsze i bardziej przejrzyste zapamiętanie przekazywanych wiadomości na temat poszczególnych instrumentów.

- w dużym stopniu zapamiętanie przekazywanych wiadomości ułatwione jest dzięki licznym zdjęciom zamieszczonym w podręczniku, przedstawiającym wygląd i zewnętrzną budowę omawianych instrumentów perkusyjnych, dlatego powinno się zwracać na nie uwagę ucznia.

- ponieważ dużo jest nowych treści przekazywanych na lekcji, w celu ich łatwiejszego zapamiętania, proponuję pomoc w sporządzeniu przejrzystej i zwięzłej notatki, która z pewnością ułatwi zapamiętanie najważniejszych wiadomości z lekcji.
Wyświetleń: 538


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.