Katalog

Kamila Grabowska, 2015-03-10
Dąbrowa Górnicza

Pedagogika, Konspekty

Temat: „Cztery pory roku- wiosna” Vivaldiego.

- n +

Temat: „Cztery pory roku- wiosna” Vivaldiego

Grupa: 5-latki

Cele ogólne:
- utrwalenie pór roku, ich cech oraz charakterystyki,
- rozwijanie umiejętności dopasowania charakterystycznych elementów do odpowiedniej pory roku,
- umożliwienie dzieciom ekspresji, spostrzeżeń i przeżyć z zastosowaniem werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu,
- rozwijanie twórczej inwencji muzycznej, tanecznej i plastycznej.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- uważnie wysłuchuje utworu Vivaldiego,
- zna nazwy pór roku,
- dziecko wykazuje dużą wiedzę i znajomość na temat pór roku
- potrafi określić charakterystyczne cechy pór roku,
- twórczo myśli i działa,
- chętnie odpowiada na pytania,
- dziecko prawidłowo wykonuje czynności związane z określonym hasłem,

Metody pracy:
- słowne: rozmowa, objaśnienie,
- czynne: zadania stawiane dziecku,
- problemowo – analityczne: słuchanie muzyki,
- problemowo – twórcza: angażowanie myślenia i inwencji twórczej.

Formy pracy:
- zbiorowa aktywność jednolita i zróżnicowana,
- indywidualna aktywność.

Środki dydaktyczne:
- płyta CD z utworem „Cztery pory roku” Vivaldi oraz piosenką powitalną,
- kartki, kredki, długopisy, flamastry,
- magnetofon.

Przebieg:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.

2. Dzieci maszerują, podskakują dookoła sali w rytm muzyki powitalnej.

3. Ćwiczenie oddechowe: Dzieci wąchają kwiaty.

4. Dzieci siadają w okręgu i rozmawiają z nauczycielem:
Ile mamy pór roku?
Wymień za kolejnością pory roku?
W jakie kolory ubierają się pory roku?
Którą porę roku lubicie najbardziej?

5. Dzieci w dowolnych pozycjach na dywanie, krzesełkach zajmują miejsca i uważnie słuchają fragmentu koncertu Vivaldiego "Cztery pory roku- wiosna".

6. Nauczyciel rozdaje dzieciom kredki oraz kartki, włącza ponownie „Cztery pory roku- wiosnę”. Dzieci natomiast w trakcie słuchania rysują kredkami to, co słyszą i co przychodzi im na myśl podczas słuchania utworu. Mogą to być obrazki, które przestawiają jakąś sytuację jak i dowolne szlaczki i wzory.

7. Po zakończonej pracy dzieci opowiadają, co znajduje się na ich rysunkach, dlaczego użyły właśnie takich kolorów i wyglądają akurat w ten sposób. Nauczyciel pyta dzieci, z czym kojarzy im się wiosna i dlaczego?

8. Na zakończenie zajęć podczas ostatniego włączenia utworu nauczycielka pokazuje i kieruje improwizację ruchową w formie opowieści. Dzieci śpią, budzą się, wąchają i zrywają kwiaty, idą na spacer do lasu, słuchają śpiewu ptaków itp.
Wyświetleń: 624


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.