Katalog

Tomasz Gęsina, 2014-10-08
Mszana

Język polski, Konspekty

Muzyka ukryta na kartach papieru – artykuł prasowy o Konkursie Chopinowskim

- n +

Konspekt języka polskiego – lekcja literacka dla klasy VI

Hasła programowe: artykuł prasowy, streszczenie, list.
Temat lekcji: Muzyka ukryta na kartach papieru – artykuł prasowy o Konkursie Chopinowskim.

Cele poznawcze. Uczeń:
 poznaje, co to jest artykuł prasowy i z czego się składa;
 poznaje fragment artykułu Młode szaty muzyki Jacka Marczyńskiego, zawarty w podręczniku;
 poznaje krótką historię Konkursu Chopinowskiego;
 poznaje znaczenie takich wyrazów obcych, jak: wylansować, ranga, innowacje, jury, ex aequo.

Cele kształcące. Uczeń potrafi:
 wskazać cechy gatunkowe artykułu prasowego;
 streścić przeczytany artykuł;
 potrafi odszukać w słowniku wyrazów obcych znaczenie wcześniej wymienionych wyrazów;
 napisać list nieoficjalny oraz krótki artykuł prasowy (osoby chętne).

Cele wychowawcze. Uczeń:
 dostrzega wpływ muzyki Fryderyka Chopina na ukształtowanie się polskiej, jak i zagranicznej sceny muzycznej;

Metody dydaktyczne (wg M. Nagajowej):
 podająca;
 poszukująca;
 zajęć praktycznych;
 oglądowa.

Środki dydaktyczne:
 Derlukiewicz Marlena, "«Słowa na start!» Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy szóstej szkoły podstawowej", Gdańsk 2007;
 Okarmus Jacek, Tytula Magdalena, "Słownik wyrazów obcych", Warszawa 2008;
 laptop;
 kartka z ilustracjami, na których znajdują się polscy zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego;
 wydruki komputerowe, zawierające znaczenia omawianych wyrazów obcych.

Formy pracy:
 zbiorowa;
 jednostkowa.

Bibliografia merytoryczna:
 Derlukiewicz Marlena, "«Słowa na start!» Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy szóstej szkoły podstawowej", Gdańsk 2007;
 Okarmus Jacek, Tytula Magdalena, "Słownik wyrazów obcych", Warszawa 2008.

Bibliografia metodyczna:
 Nagajowa Maria, "ABC metodyki języka polskiego dla początkujących nauczycieli", Warszawa 1990.

PRZEBIEG LEKCJI

I Ogniwo wstępne

Czynności organizacyjne:
 przywitanie klasy;
 sprawdzenie obecności.

Stworzenie sytuacji motywacyjno– problemowej (nawiązanie do tematu lekcji):
 jakie czytacie gazety? Jakiego rodzaju znajdują się w nich artykuły? (Przykładowe odpowiedzi uczniów: tak/nie czytamy; artykuły dotyczące muzyki, polityki, sportu, filmu itp.);
 jeżeli nie rozumiecie jakiegoś wyrazu w artykule, gdzie wówczas sięgacie, aby zrozumieć znaczenie danego słowa? (Przykładowe odpowiedzi: możemy zapytać kogoś z rodziny, zajrzeć do słownika).

Zapisanie tematu lekcji na tablicy: Muzyka ukryta na kartach papieru – artykuł prasowy o Konkursie Chopinowskim.

II Ogniwo centralne:
 nauczyciel, wykorzystując fragment artykułu Młode szaty muzyki Jacka Marczyńskiego, wyjaśnia uczniom z jakich elementów składowych składa się artykuł prasowy. (Tytuł – napis wyjaśniający treść tekstu; dział – wydzielona część publikacji poświęcona określonym zagadnieniom; imię i nazwisko lub pseudonim autora);
 nauczyciel podaje uczniom do zeszytu krótką notatkę, co to jest artykuł prasowy. (Artykuł prasowy – wypowiedź publicystyczna na aktualne w danym momencie tematy polityczne, społeczne, kulturalne itp., która powinna charakteryzować się przejrzystą kompozycją i logicznym uporządkowaniem. Artykuł posiada tytuł, znajduje się w określonym dziale gazety oraz opatrzony jest imieniem i nazwiskiem, czasem pseudonimem autora);
 przeczytanie fragmentu artykułu Młode szaty muzyki Jacka Marczyńskiego;
 nauczyciel pyta się uczniów czym wyróżnia się Konkurs Chopinowski spośród innych konkursów muzycznych? (Przykładowe odpowiedzi uczniów: najpierw trzeba przejść przez eliminacje; jest to najważniejsza impreza pianistyczna; posiada wyjątkowy charakter; wypromował wielu znaczących artystów);
 co wg nich oznacza tytuł artykułu? (Przykładowa odpowiedzi: Muzyka Chopina, pochodząca z poprzedniego wieku, jest grana przez młodych, utalentowanych pianistów itp.);
 uczniowie zapisują w zeszycie streszczenie przeczytanego artykułu – 5 zdań. (Przykładowa odpowiedź: artykuł autorstwa Jacka Marczyńskiego dotyczy Konkursu Chopinowskiego. To niezwykłe wydarzenie, które po raz pierwszy odbyło się w 1927 roku, cieszy się ogromną popularnością. Konkurs posiada wyjątkowy charakter, gdyż jako jedyny na świecie poświęcony jest twórczości jednego muzyka. W tym roku dokonano kilku zmian w regulaminie, co jeszcze bardziej podniesie poziom muzycznej imprezy. Autor ma nadzieję, iż na scenie, tak jak za dawnych lat, znowu zagrają utalentowani muzycy);
 uczniowie wyjaśniają znaczenie słów: wylansować, ranga, innowacje, jury, ex aequo. W razie potrzeby korzystają ze słownika wyrazów obcych. Następnie nauczyciel rozdaje im wydruki komputerowe, zawierające znaczenie wcześniej podanych słów. Następnie uczniowie zapisują zdania z tymi wyrazami na kartach rozdanych im przez nauczyciela (karty zostają wklejone do zeszytu);
 jeden z uczniów odczytuje z podręcznika informację o polskich zwycięzcach Konkursu Chopinowskiego;
 nauczyciel prezentuje ilustracje przedstawiające polskich zwycięzców Konkursu Chopinowskiego oraz krótkie nagranie z koncertu Rafała Blechacza.

III Ogniwo końcowe:
 podsumowanie wiadomości zebranych na lekcji – nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące omówionego tematu, np. z czego składa się artykuł prasowy? Co oznaczają wyrazy: wylansować, ranga, innowacje, jury, ex aequo?;
 zadanie pracy domowej uczniom:
1. wyobraź sobie, że jesteś słuchaczem konkursu pianistycznego. Napisz list do kolegi/koleżanki, w którym opowiesz o emocjach towarzyszących Ci podczas koncertu (obowiązkowe);
2. napisz krótki artykuł prasowy na dowolny temat, zachowując jego podstawowe elementy (tytuł, dział, autor artykułu, przejrzysta kompozycja). Dla chętnych.
Wyświetleń: 493


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.