Katalog

Danuta Bątkowska
Zawodowe, Scenariusze

Poprawianie błędów księgowych - scenariusz zajęć dla klasy I technikum ekonomicznego

- n +

Klasa I technikum ekonomiczne

Przedmiot: zasady rachunkowości

Czas trwania lekcji: 45’

Cel ogólny:

- zidentyfikować błędy księgowe i dobrać metody ich usunięcia

Cele operacyjne

1. Wiadomości

A. Zapamiętanie wiadomości:

- uczeń definiuje pojęcia: błąd księgowy, storno czarne, storno czerwone

B. Zrozumienie wiadomości:

- uczeń odróżnia storno czarne i czerwone, częściowe i pełne

- uczeń wskazuje przyczyny błędów księgowych

2. Umiejętności

C. Zastosowanie umiejętności w sytuacjach typowych:

- uczeń identyfikuje błędy księgowe

D. Zastosowanie umiejętności w sytuacjach typowych:

- uczeń dobiera metody poprawiania błędów księgowych

- uczeń interpretuje wpływ korekty błędów księgowych na sumę
bilansową


3. Działanie:

- uczeń wykazuje zainteresowanie omawianym tematem

- uczeń uczestniczy w pracach zespołu i chętnie zabiera głos

- uczeń dzieli się swoimi wiadomościami i umiejętnościami

Metody:

- praca w grupach

- pokaz

- pogadanka wprowadzająca

- dyskusja

Materiały i pomoce dydaktyczne:

- podręcznik: G. Borowska - "Zasady rachunkowości"

- zbiór zadań: Z. Mielczarczyk - "Zasady rachunkowości - zadania"

- foliogramy i pisaki

Przebieg zajęć

1. Powtórzenie materiału z poprzednich zajęć. Uczniowie odpowiadają
na następujące pytania:

- Gdzie dokonuje się zapisów księgowych?

- Jakie zasady obowiązują przy dokonywaniu zapisów?

- Na podstawie czego dokonuje się zapisów?

2. Wprowadzenie nowego tematu lekcji: "Określenie błędów księgowych i sposobów ich poprawiania" i uświadomienie uczniom celów lekcji.
- Pogadanka wprowadzająca, uczniowie definiują pojęcie "błędy
księgowe"
- W wyniku dyskusji uczniowie ustalają wraz z nauczycielem jakie mogą być przyczyny błędów księgowych

3. Nauczyciel dzieli klasę na grupy 5-6 osobowe i przydziela zadania do wykonania: "Na podstawie podręcznika ustalić sposoby poprawiania błędów księgowych i w jakich sytuacjach są one stosowane?". Następnie liderzy grup lub osoby przez nich wskazane prezentują wyniki swej pracy. Klasa wraz z nauczycielem ustala, że błędy można poprawiać:

- przez przekreślenie niewłaściwego zapisu i dokonanie zapisu prawidłowego oraz złożenie podpisu

- przez zastosowanie zapisu korygującego opartego na regule podwójnego zapisu, czyli za pomocą storna, które może być czerwone lub czarne

4. Używając foliogramów nauczyciel przedstawia zasady poprawiania błędów
księgowych stosując skreślenie błędnego zapisu i przy użyciu storna
czarnego i czerwonego.

5. Ćwiczenie w grupach - dokonanie korekty wadliwego zapisu za pomocą
storna i określenie wpływu rodzaju zastosowanego storna na obroty konta.

Każda grupa otrzymuje foliogramy, na których ma przedstawić korektę błędów księgowych za pomocą storna czarnego i czerwonego. Operacje i sposób dekretacji dla poszczególnych grup przedstawiają się następująco:

Grupa I. Operacja: "Zakupiono środek trwały za kwotę 10 000 zł, zapłata nastąpi w przyszłości" została zaksięgowana:

Wn "Materiały" 10 000 zł

Ma "Należności" 10 000 zł

Grupa II. Operacja: "Wpłacono gotówkę z kasy na rachunek bankowy 3 000 zł" zaksięgowano:

Wn "Kasa" 3 000 zł

Ma "Rachunek bankowy" 3 000 zł

Grupa III. Operacja: "Sprzedano wyroby gotowe, odbiorca zapłaci w przyszłości 8 000 zł" zaksięgowano:

Wn "Wyroby gotowe" 8 000 zł

Ma "Należności" 8 000 zł

Grupa IV. Operacja: "Wypłacono pracownikom wynagrodzenie z kasy 900 zł" została zaksięgowana:

Wn "Zobowiązania wobec pracowników" 1000 zł

Ma "Kasa" 1000 zł

Grupa V. Operacja: Spłacono zobowiązania wobec dostawcy z rachunku bankowego 10 000 zł" została zaksięgowana:

Wn "Rachunek bankowy" 11 000 zł

Ma "Zobowiązania wobec dostawców" 10 000 zł

W trakcie wykonywania ćwiczenia przez uczniów nauczyciel czuwa nad prawidłowym przebiegiem lekcji, pomaga w sytuacji zaistnienia ewentualnych problemów.

Po zakończeniu zadania liderzy grup przedstawiają wyniki pracy zapisane na foliogramach i omawiają, jakiego rodzaju błędy wystąpiły w poszczególnych zapisach.

Dyskusja podsumowująca ćwiczenia: Na podstawie wyników ćwiczenia określić, jak wpłynęło na obroty konta zastosowanie storna czarnego, a jak czerwonego?

6. Ewaluacja zajęć edukacyjnych:
- Jak należy poprawiać błędy księgowe?
- Podać rodzaje błędów występujących w księgowaniach?
- Na co należy zwrócić uwagę przy doborze metod poprawy błędów księgowych?

Najaktywniejsi uczniowie zostają ocenieni przez nauczyciela

Zadanie pracy domowej: Zrobić zadanie 29 ze strony 28 zbioru zadań. Nauczyciel czyta głośno treść zadania i odpowiada na ewentualne pytania.

Na koniec uczniowie sporządzają notatkę.

Opracowanie: Danuta Bątkowska

Wyświetleń: 4401


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.