Katalog

Dorota Matlakiewicz, 2014-09-12
Jastrzębie Zdrój

Edukacja regionalna, Konspekty

Jastrzębie-Zdrój - rys historyczny - konspekt zajęć

- n +

KONSPEKT ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH
W ZESPOLE POZALEKCYJNYCH ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH
W ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH
PRZY WOJEWÓDZKIM SZPITALU REHABILITACYJNYM
DLA DZIECI
W JASTRZĘBIU ZDROJU


Temat: Jastrzębie Zdrój – rys historyczny.
Klasa: 2 SP
Miejsce zajęć: świetlica szkolna
Prowadzący: mgr Dorota Matlakiewicz
Czas trwania: 50 min.

Cele ogólne:

• rozładowanie negatywnych napięć i emocji związanych z pobytem
w szpitalu
• usprawnianie małej i dużej motoryki
• doskonalenie umiejętności pracy w zespole
• poznaje rys historyczny jastrzębia zdroju


Cele terapeutyczno – rewalidacyjne:
Operacyjne:

• integruje się z grupą
• rozładowuje negatywne napięcie związane z pobytem w szpitalu
• bawi się z grupą
• doskonali sprawność manualną
• relaksuje się

Cele poznawczo – kształcące:
Operacyjne:

• poznaje historię powstania Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci
• poznaje historię Domu Zdrojowego
• poznaje historię Kościoła Parafialnego p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa
• poznaje zabytki Parku Zdrojowego
• kształci koordynację wzrokowo – ruchową
• kształci koncentrację uwagi
• poszerza słownictwo


Cele wychowawcze:
Operacyjne:

• przestrzega form grzecznościowych podczas trwania zajęć
• uważnie słucha poleceń nauczyciela
• sprząta po zakończeniu zajęć


Planowane osiągnięcia uczniów:

• wie jak wygląda herb Jastrzębia Zdroju
• wie jak wyglądają zabytki Parku Zdrojowego
• zna historię Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci, Domu Zdrojowego oraz Kościoła Parafialnego p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa


Metody:

Metoda podająca
• opowiadanie
• pokaz (prezentacja multimedialna)

Metoda waloryzacyjna
• metoda ekspresyjna
 ruchowa (gimnastyka izometryczna)
 plastyczna (zajęcia plastyczne)

Metoda praktyczna
• ćwiczebna ( ćwiczenie grafomotoryczne, układanie puzzli, rozsypanka wyrazowa)

Formy:

• zbiorowa jednolita cicha i głośna
• indywidualna jednolita cicha
• grupowa jednolita cicha



Środki:

• laptop, prezentacja multimedialna
• białe kartki, kleje
• puzzle wykonane z widokówek Jastrzębia Zdroju
• rozsypanka wyrazowa
• kredki ołówkowe, dziurkacze
• radio, płyta CD z muzyką relaksacyjną


Struktura zajęć


Planowany przebieg zajęć

I.Faza wstępna.

Zbiorowa jednolita głośna

1.Przywitanie dzieci.
Zapoznanie wychowanków z tematem zajęć.

II. Faza zasadnicza.

Zbiorowa jednolita głośna

2. Prezentacja multimedialna.

Przedstawienie prezentacji multimedialnej, podczas, której nauczyciel zapoznaje uczniów z historią Jastrzębia Zdroju oraz zabytkami Parku Zdrojowego.


Zbiorowa jednolita cicha i głośna

3. Gimnastyka izometryczna.

a) Siedząc prosto w ławce uczniowie mają za zadanie złożyć przed sobą ręce na wysokości ramion następnie:
 wciskać pięść jednej ręki w dłoń drugiej
 połączyć dłonie zgiętymi palcami i przez 6 sekund rozciągać ramiona nie rozwierając palców.
Podczas ćwiczenia należy spokojnie oddychać.


Grupowa (2-osobowa) jednolita cicha

b) Ćwiczenie w parach.

 Uczniowie stojąc naprzeciw siebie wyciągają w przód ręce
i naciskają wzajemnie swe dłonie przez 6 sekund.
 Uczniowie stają zwróceni do siebie plecami i odpychają się nogami silnie do tyłu, jakby chcieli swojego partnera odsunąć z miejsca.

c) Uczniowie stają pochyleni tułowiem do poręczy krzesła a następnie naciskają rękami na krzesło przez 6 sekund.

d) Uczniowie chwytają obiema rękami poręczy krzesła i ściskają go z maksymalną siłą. Ćwiczenie należy wykonywać przez 6 sekund.


e) Uczniowie siadają na krzesła z wyprostowanymi nogami ściskając swoje nogi z całej siły.




Indywidualna jednolita cicha i głośna

3. Rozsypanka wyrazowa.(Załącznik nr 1).

Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi rozsypankę wyrazową. Zadaniem uczniów jest ułożenie wyrazów tak, aby utworzyć poprawnie zbudowane zdanie oraz przykleić je na kartce. Na zakończenie ćwiczenia każdy uczeń odczytuje ułożone przez siebie zdanie.


Indywidualna jednolita cicha

4. Puzzle.

Nauczyciel rozdaje uczniom pocięte widokówki z ilustracjami miasta Jastrzębia. Zadaniem uczniów jest ułożenie przygotowanych przez nauczyciela puzzli oraz przyklejenie ich do kartki.


Grupowa jednolita cicha i głośna

5. Zajęcia plastyczne z elementami ćwiczenia grafomotorycznego.
Album o Jastrzębiu.

Zadaniem uczniów jest ozdobienie szlaczkami przyklejonych widokówek oraz wspólne wykonanie albumu o Jastrzębiu Zdroju.

III. Faza końcowa.

6. Podziękowanie za udział w zajęciach.
Pożegnanie wychowanków.






Załącznik nr 1





Rozsypanka wyrazowa



W MUSZLI KONCERTOWEJ CODZIENNIE ODBYWAŁY SIĘ KONCERTY.



W 1972 ROKU ROZPOCZĘTO W JASTRZĘBIU ZDROJU BUDOWĘ SZPITALA GÓRNICZEGO.



BASEN W JASTRZĘBIU ZDROJU NOSI NAZWĘ IMIENIA MIKOŁAJA WITCZAKA.



W 1862 ROKU ZOSTAŁ OTWARTY DOM ZDROJOWY.



W 1951 ODKRYTO BOGATE ZŁOŻA WĘGLA KAMIENNEGO.








Wyświetleń: 594


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.