Katalog

Katarzyna Odyas, 2014-08-26
Jędrzejów

Wychowanie do życia w rodzinie, Scenariusze

Scenariusz zajęć warsztatowych przeprowadzonych w ramach realizacji programu ochrony zdrowia psychicznego w sosw w węgleńcu

- n +

Temat zajęć: Dojrzewamy do podejmowania ważnych decyzji życiowych
Opracowanie: K. Odyas
Osoby prowadzące: K. Odyas, K. Balant
Cel główny:
 stwarzanie okazji do uświadamiania własnych celów i dążeń życiowych
Cele ogólne:
 Kształtowanie kompetencji w zakresie radzenia sobie ze stresem
 Rozpoznawanie własnych potrzeb i celów oraz rozwijanie zdolności konstruowania realistycznych planów dążenia do nich
 Rozwijanie zdolności dokonywania realistycznej oceny osobistego wpływu na zdarzenia
 Budowanie stabilnej i adekwatnej samooceny dostosowanej do indywidualnych możliwości ucznia

Cele szczegółowe:
 poznanie procedury konkretyzowania celów życiowych
 kształtowanie umiejętności określania i weryfikowania hierarchii ważności celów życiowych
 kształtowanie umiejętności racjonalnego wyboru działań służących realizacji ważnych celów
 zachęcenie do przyjęcia postawy refleksyjnej nad etycznymi aspektami realizacji celów
 rozwijanie umiejętności rozpoznawania swoich mocnych i słabych stron
 trening umiejętności radzenia sobie z krytyką i wzmacniania obrazu siebie
 poznanie sposobów rozwijania indywidualnych kompetencji osobistych
 rozpoznawanie i nazywanie własnych emocji i odczuć
 zapoznanie z uwarunkowaniami sukcesów i porażek w życiu uczniów

Metody:
 ćwiczenia z elementami autorefleksji
 "burza mózgów"
 Mini – wykład
 Dyskusja
 Rysunek
 Ćwiczenia praktyczne

Formy: indywidualna i grupowa

Środki: arkusze papieru, karteczki, kartki - wieżowce, flamastry, klej
Opis grupy: uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną stopniu umiarkowanym

Przebieg zajęć

1. Czynności organizacyjno - porządkowe
• Powitanie uczestników warsztatów
• Ćwiczenie „Bezludna wyspa” – przedstawienie się uczestników jakby się widzieli po raz pierwszy. Zwrócenie uwagi na kulturę osobistą uczniów i poprawną wymowę.
2. Zapoznanie z tematem i celem zajęć
• temat zapisany na tablicy
• krótkie wyjaśnienie celów
3. Stworzenie okazji do uświadomienia własnych celów i dążeń życiowych
• Wprowadzenie nauczyciela
Jesteście już uczniami gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy. Wkrótce zaczniecie podejmować pierwsze ważne dla was decyzje. Ażeby te decyzje były naprawdę świadome, konieczne jest określenie własnych celów i dążeń życiowych. Każdy człowiek , nawet małe dziecko, ma swoje cele życiowe np. posiadanie lalki Barbie. Dziecko w związku z tym podejmuje pewne działania, które według niego spowodują realizację tego celu, np. płacze, prosi rodziców o kupienie tej lalki itp. Jednak te cele nie mają wpływu lub w niewielki sposób wpływają na jego dalsze życie. W waszym przypadku jest już inaczej. Wasze cele i dążenia, jakie sobie wyznaczycie i działania, jakie w związku z tym podejmiecie, będą miały wpływ na całe wasze życie. Dlatego też tak ważne jest uświadomienie sobie celów i dopiero wtedy podejmowanie odpowiednich działań które doprowadzą do ich realizacji
• Ćwiczenie „Kto tak jak ja lubi:...”

• Ćwiczenie „Słoneczko”

• Rozpoznawanie własnych potrzeb i celów oraz rozwijanie zdolności konstruowania realistycznych planów dążenia do nich
• Graficzne przedstawienie znaczenia celów życiowych - rysunek wieżowca na tablicy
• Krótkie omówienie - "wieżowiec" jako baza do dalszych rozważań
• Rozdanie uczniom kartek z narysowanym „wieżowcem” jako bazy do dalszych ćwiczeń
• Ćwiczenie umiejętności określania własnych celów: uczniowie indywidualnie określają swoje zamierzenia oraz cele życiowe – każdy cel na osobnej karteczce
• Ćwiczenie umiejętności tworzenia hierarchii celów
• Ustalanie celów długo- i krótkoterminowych
• Symboliczne zatwierdzenie swoich celów życiowych do realizacji
• Wybór działań służących realizacji ważnych celów życiowych - praca w grupach na zasadzie,, burzy mózgów''
• Ćwiczenie „Kwiatek grupowy”
• Ćwiczenie „Puszka zmartwień”
• Ćwiczenie „Moja złość”
• Ćwiczenie „Moje cele życiowe, moje plany i marzenia”- każdy z uczestników zapisuje na kartce ok. 10 celów w życiu, które by sobie postawił. Następnie uczestnik wybiera cele i porządkuje je do kategorii (1. bardzo ważne, 2. ważne, 3. odległe, 4. nierealne). Uczestnicy zastanawiają się jakie z nich wydają się istotne w ciągu najbliższych kilku lat. Następnie wybierają jeden cel i określają co musiałoby się stać, żeby ten cel osiągnąć
4. Omówienie z refleksją możliwych dróg realizacji celów.
• Ćwiczenie - trening oddechowy
5. Podsumowanie
• Refleksje uczniów
o czy dowiedzieliście się czegoś nowego o sobie?
o czy to ćwiczenie zmusiło was do autorefleksji - czyli zastanowienia się nad swoimi dążeniami życiowymi?
o w jakim stopniu to ćwiczenie pomogło wam ustalić hierarchię ważności celów życiowych?
• Omówienie wyników zajęć warsztatowych z osobową grupą niepełnosprawną intelektualnie
o Nawiązanie pozytywnego kontaktu z osobami biorącymi udział w zajęciach warsztatowych
o Przypomnienie celów spotkania
o Przedstawienie (podsumowanie) wyników:
a) język dostosowany do poziomu rozumienia osób
b) informacje przedstawione w pozytywny i konstruktywny sposób
c) nacisk kładziony na mocne strony każdego uczestnika warsztatów
d) przedstawienie możliwość zastosowania wyników badania przez osobę badaną w podejmowaniu różnych decyzji związanych z podjęciem pracy
• Zakończenie zajęć – podziękowanie każdemu z osobna za udział w zajęciach



Wyświetleń: 967


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.