Katalog

Maria Brzozowska, 2014-07-21
Biłgoraj

Awans zawodowy, Sprawozdania

Sprawozdanie nauczyciela dyplomowanego

- n +

§ 8 ust.2 pkt 1
Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej na wskutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenia pracy własnej i podniesienia jakości pracy szkoły

Praca nauczyciela wymaga ciągłego dokształcania się, doskonalenia własnego warsztatu pracy, kształcenia umiejętności rozwiązywania problemów, poszukiwania nowych i aktywnych metod nauczania.
Wszelkie działania podejmowane przeze mnie od początku mojej pracy miały na celu doskonalenie własnych umiejętności oraz podniesienie jakości pracy szkoły. Nauczyciel powinien podwyższać swoje kwalifikacje, by dostosować się do ciągle zmieniającej się rzeczywistości i uzyskiwać pozytywne efekty w pracy dydaktycznej, wychowawczej czy opiekuńczej. Podejmując różne działania chciałam, by dawały one korzyści uczniom, mnie
i szkole. Niezbędnym elementem związanym z podnoszeniem swoich umiejętności jest ciągłe doskonalenie zawodowe, uczestnictwo w kursach, szkoleniach, warsztatach i konferencjach metodycznych.
Na początku odbywania stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego uczestniczyłam w szkoleniu „Awans zawodowy nauczyciela mianowanego na stopień nauczyciela dyplomowanego” (05.10.2011) a następnie w szkoleniu
„Opis i analiza wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego” (08.10.2012).
Na tych szkoleniach zapoznałam się z procedurami prawnymi dotyczącymi awansu zawodowego, wymaganiami kwalifikacyjnymi na stopień nauczyciela dyplomowanego, zasadami gromadzenia dokumentacji oraz różnymi metodami i technikami opisywania i analizowania podejmowanych działań. Ponadto poznałam sposoby pozyskiwania informacji zwrotnej oraz przykładowe schematy opisu i analizy realizacji wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego. Zaprezentowane zostały również wzory dokumentów niezbędnych przy ubieganiu się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego.
Szkolenia te dały mi wiedzę potrzebną do prawidłowego odbycia stażu oraz przygotowania dokumentacji wymaganej przy procedurze uzyskiwania stopnia nauczyciela dyplomowanego

Szkolenia dydaktyczne jakie odbyłam w okresie stażu mogę podzielić na trzy grupy:

1) Szkolenia dotyczące nowej podstawy programowej z matematyki:
- „Zmiany w organizacji pracy szkół ponadgimnazjalnych od 1 września 2012r.”(7.12.2011)
- „Nowa podstawa programowa z matematyki w szkole średniej-2012” (15.02.2012),
- „Nowa podstawa programowa i obowiązkowa matura z matematyki – czyli szkoła ponadgimnazjalna u progu reformy programowej” (22.02.2012),
- „Czy w nowym roku szkolnym czas pracy nauczyciela może być krótszy?” oraz „Reforma 2012-zmiany dla nauczyciela, ucznia i szkoły” (16.05.2012)
-„Monitorowanie i dokumentowanie realizacji podstawy programowej przez nauczycieli”(9.12.2013)
Od 1 września 2012r. w szkołach ponadgimnazjalnych została wprowadzona nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego, nowe programy nauczania oraz nowe podręczniki.
Szkolenia dotyczące treści nowej podstawy programowej organizowane były przez metodyka regionalnego oraz przez różne wydawnictwa edukacyjne np. Oficyna Edukacyjna Pazdro, Nowa Era, Operon, WSiP. Na szkoleniach tych zapoznałam się z podstawą programową z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym zwracając szczególną uwagę na nowe działy programowe – granice ciągów, granicę funkcji w punkcie, rachunek pochodnych, zadania optymalizacyjne, badanie przebiegu zmienności funkcji.
Dzięki uczestnictwu w szkoleniach mogłam porównać oferty różnych wydawnictw, aby móc dokonać wyboru podręcznika najlepszego dla moich uczniów i dostosowanego do wymagań egzaminacyjnych, a także skorelowanego z treścią podstawy programowej. Na tych szkoleniach miałam okazję zapoznać się również z ofertą wydawnictw, które oprócz tradycyjnych książek oferują dostęp do swoich platform internetowych, które wspomagają tradycyjne nauczanie, gdzie zamieszczane są pomoce dydaktyczne dla nauczycieli w formie np. multibooków lub programów generujących zestawy zadań.

2) Szkolenia dotyczące matury z matematyki od 2015r.

- „Analiza wybranych treści podstawy programowej na przykładzie nowych rodzajów zadań egzaminacyjnych w arkuszu na poziomie rozszerzonym” (12.12.2012)
- „Analiza nowej podstawy programowej z matematyki dla szkół ponadgimnazjalnych pod katem przygotowań do matury z 2015r.” (13.10.2012)
- „Uczymy bez rutyny. Nowe narzędzia dydaktyczne w przygotowaniach do matury”(28.05.2013)
- Dobór zadań do określonych celów w nauczaniu matematyki i na maturze” (11.06.2013)
- „Matura 2015 z matematyki. Zadania zamknięte w nowej formule egzaminu” (05.12.2013)
Wprowadzenie nowej podstawy programowej związane jest ze zmianami wymagań egzaminacyjnych na egzaminie maturalnym z matematyki. Na szkoleniach dotyczących analizy podstawy programowej pod kątem przygotowań do matury w 2015 roku, zapoznałam się ze szczegółowymi treściami, jakie będą obowiązywały na maturze na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Zapoznałam się również z Informatorem
o egzaminie maturalnym z matematyki od roku szkolnego 2014/2015, który zawiera opis arkusza z poziomu podstawowego i rozszerzonego oraz przykładowe zadania z matematyki na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym wraz z rozwiązaniami. Dzięki temu mogę lepiej przygotować uczniów do egzaminu maturalnego z matematyki.

3) Szkolenia dotyczące zadań maturalnych:

- „O trzech elementarnych nierównościach i ich zastosowaniu przy dowodzeniu innych nierówności.” oraz „ O dowodzeniach w zadaniach cz.II” (17.10.2011),
- „Jak skutecznie przygotować uczniów do matury z matematyki – zadania sprawdzające umiejętności uczniów z poziomu rozszerzonego” (13.11.2012)
- „Praktyczne sposoby rozwiązywania zadań maturalnych” (26.04.2013)

Podczas tych szkoleń miałam okazję zapoznać się z różnego rodzaju zadaniami oraz ich metodami rozwiązań, na które należy zwrócić uwagę przy przygotowywaniu uczniów do egzaminu maturalnego. Na szkoleniach szczegółowo omówiono rodzaje zadań, które sprawiają uczniom najwięcej problemów: zadania z geometrii i rachunku prawdopodobieństwa oraz zadania na dowodzenie. Zostały przedstawione rady i wskazówki metodyczne dotyczące etapów rozwiązywania zadań geometrycznych oraz przedstawiono twierdzenia najczęściej wykorzystywane, do konstruowania zadań na dowodzenie z geometrii, czy algebry.
Szkolenia wychowawcze jakie odbyłam w okresie stażu mogę podzielić na trzy grupy:
1) Szkolenia dotyczące pomocy psychologiczno – pedagogicznej:
- „Organizowanie i udzielanie uczniom pomocy psychologiczno – pedagogicznej, tworzenie KIPU, PDW, IPET” (21.02.2012)
- „Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych” (08.04.2013)
Na szkoleniach zapoznałam się z rozporządzeniami prawnymi dotyczącymi organizowania i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach oraz placówkach oświatowych. Dowiedziałam się również, z czyjej inicjatywy udzielana jest pomoc, kto taką pomoc organizuje, jaka jest forma pomocy oraz jakiego rodzaju zajęcia organizowane są dla ucznia, w celu udzielania takiej pomocy. Ponadto zapoznałam się z potrzebną dokumentacją, jaką należy prowadzić w przypadku zdiagnozowania indywidualnych potrzeb ucznia. Dodatkowo dowiedziałam się, że w przypadku uczniów zdolnych należy wykorzystywać i rozwijać posiadany przez nich potencjał, zaś w przypadku uczniów słabych motywować i wskazywać im sens doskonalenia. Udział w szkoleniach umożliwił mi poprawne opracowanie KIPU i PDW dla ucznia z opinią z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Biłgoraju.
1) Szkolenia dotyczące profilaktyki uzależnień:
- XI Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli i Wychowawców w Lublinie- „Nauczyciel wobec cywilizacji uzależnień i agresji” (10.03.2012),
- „Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz uzależnienia pozachemiczne” (03.12.2012)
Konferencje poświęcone były aktualnym problemom pojawiającym się w pracy nauczyciela: rodzaje uzależnień młodzieży oraz ich profilaktyka, charakterystyka cywilizacji uzależnień, agresywne zachowania uczniów. Udział w konferencjach wzbogacił moją wiedzę na temat roli nauczyciela i wychowawcy we współczesnym świecie, charakterystyki zjawiska agresji i uzależnień oraz pomógł mi zauważyć, iż zachowania trudne są uwarunkowane wieloma czynnikami tkwiącymi zarówno w jednostce, jak i otoczeniu. Dzięki szkoleniom doskonaliłam umiejętność rozpoznawania i analizowania zachowań trudnych wychowawczo, agresywnych, buntowniczych, a także nauczyłam się projektować strategię reagowania i przeciwdziałania tym zachowaniom.

1) Szkolenia dotyczące tematyki wychowania:
- XII Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli i Wychowawców w Lublinie – „Nauczyciel i szkoła wobec wychowania” (09.03.2013)
- XIII Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli i Wychowawców w Lublinie – „Szkoła wobec ideologizacji i instrumentalizacji wychowania” (08.03.2014)
Wychowawcza misja szkoły polega na wspieraniu fizycznego, moralnego i intelektualnego rozwoju ucznia. Szkoła jest jednym z najważniejszych środowisk wychowawczych młodego człowieka. Uczniowie ładniejsi, zdolniejsi, nie mający problemów z nawiązywaniem kontaktów przechodzą przez nią bez większych problemów, zaś uczniowie mniej zdolni, wycofani, nieodpowiednio zachowujący się doświadczają wielu niepowodzeń na polu edukacyjnym i towarzyskim. Stanowią oni grupę uczniów ze specjalnymi potrzebami wychowawczymi, którzy wymagają pomocy i wsparcia psychologiczno – pedagogicznego, indywidualnego podejścia i tworzenia wokół nich pozytywnej atmosfery nacechowanej życzliwością. Na powyższych konferencjach dowiedziałam się, jak budować wzajemną życzliwość i zaufanie, które stanowią właściwy punkt wyjścia do pracy edukacyjnej i zarazem warunek jej powodzenia.

Szkolenia dotyczące doskonalenia procesu kształcenia oraz podnoszenia efektywności kształcenia:
„Wykorzystanie wyników badań osiągnięć edukacyjnych uczniów w planowaniu
i realizacji procesu kształcenia: analiza i interpretacja wyników egzaminów zewnętrznych” (02.10.2011)

Na szkoleniu poznałam model analizy wyników egzaminów zewnętrznych w szkole
w celu wykorzystania ich w podnoszeniu jakości pracy szkoły. Obejmował on czynności związane z odczytywaniem, opracowywaniem, interpretacją wyników egzaminów maturalnych oraz formułowaniem wniosków i rekomendacji, stanowiących podstawę planowania działań naprawczych. Rzetelna analiza wyników egzaminów zewnętrznych powinna uwzględniać m. in. parametry statystyczne, łatwość zadań, opis zadań, które okazały się trudne lub bardzo trudne, przyczyny występujących trudności, odniesienie wyników maturalnych do diagnozy „na wejściu” oraz diagnozy końcowej, porównanie wyników między oddziałami, itp. Analiza wyników maturalnych przede wszystkim powinna dać odpowiedź nauczycielom, jakie umiejętności zostały opanowane w stopniu niezadowalającym. Na tej podstawie nauczyciele planować będą pracę z kolejnymi rocznikami uczniów służącą poprawie istniejącego stanu. Wiadomości uzyskane na szkoleniu wdrożyłam z nauczycielami matematyki w opracowaniu szkolnego raportu wyników egzaminu maturalnego z matematyki (maj 2012 i maj 2013).

- „Doskonalenie procesu kształcenia w oparciu o wyniki egzaminów zewnętrznych” (05.10.2011, 19.10.2012)

Na szkoleniach dowiedziałam się w jaki sposób wykorzystywać wyniki egzaminów zewnętrznych do podnoszenia efektów kształcenia, kiedy i w jaki sposób dokonać analizy, jak szukać słabych i mocnych stron przedmiotowego systemu kształcenia, jak formułować i wykorzystywać wnioski w dalszej pracy oraz jaki jest wpływ prowadzonych analiz na podnoszenie efektów kształcenia. Wiele uwagi poświęcono ilościowej i jakościowej analizie wyników egzaminów zewnętrznych oraz jej wykorzystaniu w planowaniu pracy szkoły i podnoszeniu jakości pracy szkoły.
„Jak motywować uczniów do pracy i podnieść efektywność kształcenia” (02.12.2013)

Na szkoleniu poznałam rodzaje motywacji (zewnętrzna, wewnętrzna), czynniki wzmacniające i hamujące motywację, zasady i metody motywowania uczniów do pracy, źródła motywacji. Nauczyciel jest osobą, która motywuje uczniów do pracy. Aby czynić to skutecznie staram się poznać ucznia, jego indywidualne potrzeby i zainteresowania, koncentruję uwagę na sposobach skłaniania uczniów do aktywnej nauki, nagradzam oraz zachęcam do pracy. Zawsze dbam o dobre relacje z uczniami, prezentuję otwartą
i przyjazną postawę wobec nich. Staram się być autentyczna, sprawiedliwa, chwalić uczniów nawet za drobne osiągnięcia, gdyż to pobudza ich do działania. Stosuję także metody aktywizujące, które wyzwalają i pobudzają motywację uczniowską.

-„Logodydaktyka w szkole – innowacyjna koncepcja wychowania i kształcenia” (10.2013 – 03.2014)

Internetowy kurs dla nauczycieli zorganizowany przez Wydawnictwo Operon.
Logodydaktyka to koncepcja wspierająca rozwój człowieka stworzona przez Iwonę Majewską – Opiełkę. Opiera się na właściwie rozumianej skuteczności działania
i stałym rozwoju. Pozwala na znalezienie własnego pomysłu na siebie oraz doskonalenie charakteru i niezbędnych do skutecznego działania kompetencji psychologicznych. Cechy, które za sprawą logodydaktyki można rozwijać to: poczucie własnej wartości, proaktywność, poczucie obfitości, poczucie spójności wewnętrznej, pozytywne myślenie. Kompetencje wspierające skuteczność działań, które można z pomocą logodydaktyki budować to: wykorzystanie w pełni swojego potencjału, planowanie życia i zarządzanie sobą w czasie, zachowania w sytuacjach trudnych, kontrola stresu, budowanie atmosfery zaufania i otwartości w relacjach międzyludzkich.

W swojej pracy zawodowej pracowałam z różnymi zespołami klasowymi. Na podstawie własnych obserwacji oraz wiedzy ze szkoleń dydaktyczno – wychowawczych mogę stwierdzić, że sukces w nauce matematyki zależy od motywacji i sposobu uczenia się ucznia, a także od wsparcia nauczyciela.
W pracy z uczniem zdolnym pomimo, iż nie mam ich zbyt wielu kładę nacisk na odpowiednie formy nauczania poprzez:
- zachęcenie do systematycznej pracy
- wyrabianie nawyku czytania ze zrozumieniem
- wdrażanie do analizy zadania przed rozwiązaniem
- wzmacnianie motywacji podtrzymującej wysiłek intelektualny.
Aby pogodzić potrzeby klasy i uczniów zdolniejszych różnicowałam pracę na lekcji oraz prace domową, przygotowując zadania o różnym stopniu trudności. Uczniów zdolnych zachęcałam do:
- systematycznej pracy,
- korzystania z zajęć dodatkowych,
- rozwiązywania zadań konkursowych,
- korzystania z dodatkowych źródeł wiedzy,
- rozwijania własnych zdolności,
- udziału w konkursach szkolnych i międzyszkolnych.
Przez cały okres stażu prowadziłam dla uczniów zdolnych koło matematyczne
w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Na kółku matematycznym pracowałam
z grupą uczniów zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy matematycznej oraz udziałem w różnych konkursach matematycznych. W czasie zajęć uczniowie rozwiązywali trudniejsze zagadnienia matematyczne wykraczające poza podstawę programową oraz różne zestawy zadań konkursowych.
Efektem mojej pracy było: w roku szkolnym 2011/2012 oraz 2013/2014 uczniowie zakwalifikowali się do etapu finałowego konkursu „Matematyczne zmagania” zorganizowanego przez Państwowa Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu. W roku szkolnym 2011/2012 mój uczeń zajął II miejsce w IX Miedzyszkolnym Konkursie Matematycznym, zaś w roku szkolnym 2013/2014 I miejsce w XI Miedzyszkolnym Konkursie Matematycznym zorganizowanym przez naszą szkołę.

W celu lepszego przygotowania uczniów do egzaminu corocznie organizuję zajęcia dodatkowe dla maturzystów w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Głównym celem zajęć jest pomoc uczniom zdać egzamin maturalny z matematyki z jak najlepszym wynikiem. Na zajęciach uczniowie mieli możliwość ćwiczyć, powtarzać i utrwalać materiał wymagany na maturze z matematyki na poziomie podstawowym. U uczniów systematycznie uczęszczających na zajęcia zauważyłam przyrost wiedzy matematycznej w postaci coraz wyższych wyników na maturach próbnych z matematyki.
Dzięki dodatkowym zajęciom uczniowie mogli skuteczniej przygotować się do egzaminu maturalnego. W roku szkolnym 2011/2012 klasa technikum hotelarskiego osiągnęła zdawalność z matematyki o 15 punktów procentowych wyższą niż w województwie lubelskim. W roku szkolnym 2012/2013 klasa technikum gastronomicznego osiągnęła zdawalność z matematyki wyższą o 1,4 punkt procentowego niż w województwie lubelskim.

W każdej klasie są uczniowie o niskich możliwościach intelektualnych, mających problemy z matematyką. Staram się, aby tempo pracy na lekcji było zróżnicowane, dlatego też w celu zmotywowania do pracy ucznia słabego przygotowuję zadania dodatkowe o mniejszym stopniu trudności. Każdy z uczniów może wybrać zadanie do swoich możliwości. Również przed rozwiązywaniem zadań z podręcznika informuję uczniów, które zadanie jest na jaką ocenę, by każdy uczeń mógł znaleźć coś dla siebie. Stosując pracę w grupach oceniam zaangażowanie i włożony wysiłek ucznia. Podczas lekcji nie zawsze jest możliwa indywidualna praca z uczniem słabym, dlatego taką sposobność dają mi zajęcia dodatkowe oraz konsultacje. Mała liczebność grupy umożliwia dotarcie do każdego ucznia.

Przez cały okres stażu prowadziłam konsultacje z matematyki w wymiarze jednej godziny tygodniowo w czasie dogodnym dla uczniów. Konsultacje były przeznaczone w szczególności dla uczniów słabych, mających problemy z opanowaniem bieżącego materiału z matematyki, którzy potrzebowali dodatkowej indywidualnej pomocy od nauczyciela. Niektórzy uczniowie przychodzili na nie systematycznie co tydzień, gdyż bez dodatkowej pomocy nie poradziliby sobie z opanowaniem podstawowych wiadomości i umiejętności z matematyki.

W drugim semestrze roku szkolnego 2012/2013 zorganizowałam zajęcia wyrównawcze z matematyki dla uczniów klasy pierwszej technikum mechanicznego. Zajęcia odbywały się w wymiarze jednej godziny tygodniowo przed planowymi lekcjami klasy. Głównym powodem organizacji tych zajęć były duże braki i zaległości w wiedzy matematycznej uczniów tej klasy, które w znacznym stopniu utrudniały realizację programu nauczania matematyki w klasie pierwszej. Uczniowie w mniejszym gronie mieli możliwość ćwiczenia umiejętności matematycznych wymaganych na lekcjach, utrwalania wiadomości do prac pisemnych, rozwiązywania problemów matematycznych. Tematyka zajęć była ściśle związana z materiałem aktualnie omawianym na lekcjach matematyki.
U uczniów uczęszczających systematycznie na zajęcia zauważyłam wzrost aktywności na lekcjach matematyki, większe zaangażowanie w procesie lekcyjnym, pozytywne oceny z prac pisemnych, lepsze przygotowanie do lekcji, odrobione prace domowe, większą otwartość w relacjach nauczyciel – uczeń.

Jednym ze sposobów monitorowania postępów w nauce uczniów w szkole ponadgimnazjalnej jest wykonanie diagnozy wstępnej. Dzięki informacji o poziomie osiągnięć nowoprzyjętych uczniów można rozpoznać poziom umiejętności uczniów przyjętych do szkoły. Pomaga to zaplanować zajęcia edukacyjne dostosowane do potrzeb młodzieży, zarówno w zakresie nadrabiania zaległości, jak i wspomaganiu rozwoju uzdolnień uczniów.
Na początku roku szkolnego w klasach pierwszych przeprowadzam z matematyki diagnozę „na wejściu”. Analizuję oceny z matematyki uzyskane przez uczniów na świadectwie gimnazjalnym oraz wyniki egzaminu gimnazjalnego z matematyki. Dane te służą mi do opracowań statystycznych, które dają obraz wiedzy matematycznej klasy i pomagają zaplanować pracę z uczniami. Wiedząc, że poziom wiedzy uczniów jest różny, dobieram odpowiednie metody i formy pracy na lekcjach, dostosowuję tempo pracy do możliwości uczniów, indywidualizuję pracę na lekcji oraz pracę domową.
W celu doskonalenia swojej pracy przeprowadzam także po każdym semestrze analizę osiągnięć edukacyjnych uczniów z matematyki, a następnie wraz z innymi nauczycielami matematyki analizuję wyniki i wypracowuję wnioski do dalszej pracy. Analizy osiągnięć edukacyjnych uczniów pozwalają określić stan wiedzy ucznia oraz zaplanować dalszy proces dydaktyczny w taki sposób, aby podnieść efektywność kształcenia.
Ponadto po każdym semestrze przygotowuję analizę porównawczą osiągnięć edukacyjnych uczniów klasy, której jestem wychowawcą. Opracowuję tabelaryczne zestawienie ocen z przedmiotów maturalnych, średnią ocen oraz frekwencję każdego ucznia. Następnie porównuję wyniki klasy do wyników z poprzedniego semestru oraz sprawdzam, jak wypadła klasa na tle szkoły. Opracowane wnioski i rekomendacje wdrażam do pracy z klasą, natomiast analiza porównawcza zostaje złożona w dokumentacji szkoły. Pozwala mi to lepiej i efektywniej zaplanować pracę z klasą w celu osiągnięcia przez uczniów wyższych wyników nauczania.

W celu skutecznego przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego każdego roku przeprowadzam wielokrotnie próbne egzaminy maturalne z matematyki organizowane przez zespół przedmiotowy, jak również przez OKE, Operon, GWO oraz we własnym zakresie w klasach maturalnych, w których uczę. Matury próbne pomagają sprawdzić przyrost wiedzy uczniów oraz stopień przygotowania do matury majowej.
Po przeprowadzonych próbach dokonuję szczegółowej analizy wyników, aby wyciągnąć wnioski do dalszej pracy i lepiej przygotować uczniów do egzaminu. Celem tych analiz jest uświadomienie uczniom stanu ich wiedzy, zachęcenie do systematycznej pracy, korzystania z konsultacji oraz zajęć dodatkowych przygotowujących do matury z matematyki.
Wyniki matur próbnych prezentuję i omawiam na zebraniach nauczycieli matematyki, a wspólnie wypracowane wnioski wdrażam w pracy z uczniami. Wyniki matur próbnych przekazuję również wychowawcom klas maturalnych, w których uczę, celem poinformowania rodziców o wynikach uczniów.

Rokrocznie uczestniczyłam w organizowaniu i przeprowadzeniu matury próbnej
w klasach przedmaturalnych „Lubelska próba przed maturą”. Jest to pierwszy próbny egzamin maturalny do jakiego przystępują uczniowie. Dzięki niemu mogą zobaczyć jakiego rodzaju zadania występują w arkuszu, mogą uświadomić sobie jakie partie materiału należy jeszcze opanować, w jaki stopniu są przygotowani, a ile jeszcze pracy przed nimi. Po przeprowadzonym egzaminie również dokonuję jego analizy i wyniki przedstawiam uczniom, wychowawcom klas oraz rodzicom.

Corocznie analizuję także wyniki egzaminu maturalnego. Po każdej sesji egzaminacyjnej dokonuję analizy ilościowej i jakościowej wyników dla każdego typu szkoły. Sporządzam zestawienia statystyczne, wyciągam wnioski, dokonuję ewaluacji dotychczasowych działań. Poddaję szczegółowej analizie końcowe oceny z matematyki uzyskane przez uczniów. Dzięki tym działaniom uzyskuję obraz osiągnięć uczniów różnych typów szkół, w których uczę. Otrzymuję również informację o skuteczności prowadzonych przeze mnie działań edukacyjnych nakierowanych na sukces na egzaminie maturalnym. Następnie dokonuję analizy jakościowej. Wybieram zadania, które wypadły najsłabiej w skali krajowej i porównuję je z wynikami moich uczniów. Pozwala mi to sprawdzić, które zagadnienia z podstawy programowej nie zostały do końca przyswojone. Dokonanie powyższej analizy umożliwia mi skuteczne planowanie i realizację zadań dydaktycznych tak, aby wyeliminować błędy popełniane dotychczas w pracy z maturzystami. Dzięki zaplanowanym działaniom dwukrotnie moje klasy uzyskały najwyższą zdawalność na egzaminie maturalnym z matematyki w naszej szkole. W maju 2012r. klasa technikum hotelarskiego uzyskała zdawalność 88% i była o 15 punktów procentowych wyższa, niż w województwie lubelskim. W maju 2013r. klasa technikum gastronomicznego uzyskała zdawalność 74% i była o 1,4 pkt. proc. wyższa, niż w województwie lubelskim.

Celem popularyzowania wiedzy matematycznej, rozwijania uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów, stworzenie możliwości sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności oraz rywalizacji w dziedzinie matematyki organizowałam szkolne etapy konkursów, których inicjatorami były instytucje pozaszkolne.
Dwukrotnie przeprowadziłam szkolny etap konkursu matematycznego „Matematyka w Technice dla Technika”. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie oraz Zespół Szkół nr 3 w Lublinie we współpracy i pod patronatem Politechniki Lubelskiej, zaś Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin i Krzysztof Babisz Lubelski Kurator Oświaty w roku 2012/2013 objęli przedsięwzięcie honorowym patronatem. Celem konkursu było popularyzacja wiedzy i umiejętności matematycznych wśród uczniów technicznych szkół ponadgimnazjalnych, mobilizowanie uzdolnionej młodzieży do rozwiązywania matematycznych problemów, motywowanie nauczycieli do twórczej pracy z uczniami o matematycznych zainteresowaniach. Przejście do kolejnego etapu gwarantuje uzyskanie przez ucznia co najmniej 80% możliwych do zdobycia punktów. Jeszcze żadnemu uczniowi w szkole nie udało się przekroczyć tego progu. Jednak przygotowanie do konkursu, dodatkowa praca przy rozwiązywaniu zadań znacznie rozwijają oraz poszerzają wiedzę i umiejętności matematyczne uczniów, co przekłada się na wyższe efekty edukacyjne.
Trzykrotnie zorganizowałam szkolny etap konkursu matematycznego „Matematyczne Zmagania” organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu i Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oddział w Zamościu. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów, popularyzacja wiedzy matematycznej oraz promocja szkół. W wyniku tego konkursu dwukrotnie moi uczniowie zakwalifikowali się do etapu finałowego, który odbył się w Zamościu, gdzie pełniłam funkcje opiekuna w 2012r.
Po raz pierwszy w styczniu 2014r. zorganizowałam etap szkolny konkursu matematycznego „Internetowa Przygoda z Matematyką”, którego organizatorem był Wydział Matematyczno – Przyrodniczy Szkoły Nauk Ścisłych w Warszawie. Konkurs miał na celu popularyzowanie matematyki i edukacyjnego zastosowania Internetu oraz promocję zdolnej i aktywnej młodzieży poprzez otwarcie jej drogi na przyszłościowe kierunki studiów. Konkurs przeprowadzony był on-line z użyciem platformy e - learningowej CMS Moodle. W konkursie wzięło udział siedmiu uczniów technikum, którzy realizują matematykę na poziomie rozszerzonym. Po zalogowaniu się do systemu, każdy z uczniów otrzymał inny test wielokrotnego wyboru wygenerowany przez system. Najwyższy wynik z testu otrzymał mój uczeń z klasy technikum mechanicznego – 72% i był bardzo blisko przejścia do drugiego drugiego etapu (od 75%). Był to bardzo dobry wynik, gdyż zadania obejmowały materiał ze szkoły średniej z poziomu rozszerzonego, a uczeń był dopiero w połowie klasy drugiej. W przyszłym roku szkolnym ponownie weźmiemy udział w tym konkursie.

W każdym roku szkolnym podczas odbywania stażu organizowałam Międzyszkolny Konkurs Matematyczny edycja VIII, IX, X i XI.
Po raz pierwszy Międzyszkolny Konkurs Matematyczny odbył się w 2004 roku. Rokrocznie przystępują do niego uczniowie następujących szkół: ZSBiO z Biłgoraja, ZSL z Biłgoraja, RCEZ z Biłgoraja, ZSE z Tarnogrodu, ZSR z Różańca oraz uczniowie naszej szkoły. Konkurs polega na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru składającego się z 25 zadań.
Konkurs przynosi nam wiele korzyści. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przygotowywali się do konkursu regularnie uczestnicząc w zajęciach dodatkowych. Upór
i zaangażowanie zaprocentowało w IX edycji uczeń Technikum Gastronomicznego naszej szkoły zajął II miejsce. W następnym roku w jego ślady poszły dwie nasze uczennice: jedna zdobyła II miejsce i była to uczennica Technikum Gastronomicznego oraz III miejsce, które zajęła uczennica z Technikum Hotelarskiego. W edycji XI uczeń Technikum Mechanicznego zajął I miejsce, a uczennica Technikum Hotelarskiego III miejsce.

Corocznie wraz z innymi nauczycielami organizowałam Szkolny Dzień Przedmiotów Ścisłych. Tego dnia odbywa się szkolny konkurs matematyczny, chemiczny i fizyczny, następnie w części artystycznej uczniowie przedstawiają ciekawostki, dowcipy i humory związane z przedmiotami ścisłymi. W roku szkolnym 2011/2012 i 2012/2013 zorganizowałam szkolny konkurs matematyczny dla uczniów klas zasadniczej szkoły zawodowej „Praktyczne Zastosowanie Matematyki”. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów klas zasadniczej szkoły zawodowej oraz stworzenie możliwości sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności, rywalizacji w dziedzinie matematyki. Przygotowałam test konkursowy, schemat odpowiedzi, dyplomy i nagrody dla laureatów. Dodatkowo w roku szkolnym 2011/2012 przygotowałam pokaz multimedialny „Świat tajemnic nauk ścisłych” stworzony z najciekawszych prezentacji przygotowanych przez uczniów. W roku szkolnym 2013/2014 jako przewodnicząca zespołu przedmiotów ścisłych byłam odpowiedzialna za kompleksową organizację Dnia Przedmiotów Ścisłych. Przygotowałam scenariusz, zaproszenia dla dyrekcji i grona pedagogicznego, dyplomy i nagrody dla laureatów konkursów oraz dokonałam podziału zadań między nauczycieli przedmiotów ścisłych.

W roku szkolnym 2013/2014 byłam współorganizatorem pielgrzymki maturzystów do Częstochowy. W październiku 2014r sprawowałam opiekę nad klasą III Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych, której byłam wychowawcą. Do moich zadań należało sprawowanie opieki nad moimi uczniami, współdziałanie z kierownikiem wycieczki w zakresie realizacji programu i harmonogramu wycieczki, pełnienie nadzoru nad przestrzeganiem regulaminu przez uczniów, dbanie o bezpieczeństwo uczestników wyjazdu, nadzorowanie wykonywania działań przydzielonym uczniom.

Corocznie w każdej szkole ponadgimnazjalnej organizowany jest bal studniówkowy.
W okresie odbywania stażu byłam współorganizatorem tego przedsięwzięcia. Moim zadaniem było zebranie składki od uczniów i przekazanie przewodniczącej rodziców, uświadamianie uczniów iż jest to jedyny i niepowtarzalny bal w ich życiu rozpoczynający się polonezem, którego uczniowie uczą się tańczyć kilka miesięcy przed balem, omówienie zasad zachowania w towarzystwie oraz zachowania przy stole, strój jaki obowiązuje na tego typu imprezach. Następnie, pomagałam uczniom przygotować listę gości zaproszonych na bal oraz koordynowałam roznoszenie zaproszeń.

W okresie stażu, w celu zainteresowania uczniów matematyką oraz pokazania matematyki z innej strony, opracowywałam tematyczne gazetki ścienne. Przygotowując ścienne gazetki starałam się wybierać tematy, które budzą zainteresowanie uczniów, popularyzują zagadnienia matematyczne oraz przedstawiają treści matematyczne nie objęte programem nauczania.
Tematyka gazetek to: „Ciekawostki matematyczne”, „Fraktale”, „Słynni Starożytni Matematycy”, „ PI – liczba wszechczasów”, „Tożsamość Eulera”, „Figury niemożliwe”, „Galeria Sierpińskiego”, „Złoty podział. Złota liczba”, „Zagadki matematyczne”, „GeoGebra”
Były to gazetki przygotowane dla całej społeczności, prezentowane na korytarzu szkolnym, aby każdy mógł zapoznać się z jej treścią. Tematy gazetek miały na celu zainteresowanie uczniów tą jakże ważną dziedziną nauki.

W latach 2005 – 2013 byłam opiekunem pracowni matematycznej. Dbałam
o estetyczny wygląd sali, jej ukwiecenie oraz zabiegałam o pozyskiwanie nowych pomocy dydaktycznych, które wspomagają proces nauczania matematyki. W ramach współpracy
z Wydawnictwem Edukacyjnym Pazdro otrzymałam plansze matematyczne ze stereometrii oraz plansze obrazujące wykresy funkcji trygonometrycznych. Pierwsze są wykorzystywane przez nauczycieli matematyki do kształtowania wyobraźni przestrzennej uczniów w rozwiązywaniu zadań z brył przestrzennych, natomiast drugie do omawiania własności funkcji trygonometrycznych dowolnego kąta. W ramach współpracy z Wydawnictwem Nowa Era pozyskałam plansze matematyczne obrazujące przekształcenia wykresów funkcji oraz 6 sztuk gry matematycznej „Twierdzenie Talesa”. Plansze są doskonałym środkiem wspomagającym naukę o przekształceniach wykresów funkcji, natomiast gra dydaktyczna jest wykorzystywana przez nauczycieli do zaznajomienia uczniów z Twierdzeniem Talesa, do sprawdzenia zrozumienia przez uczniów zasady wskazywania odcinków proporcjonalnych.

W swojej pracy pedagogicznej wielokrotnie pełniłam funkcję wychowawcy w różnych typach szkół. W okresie stażu byłam wychowawcą klasy trzeciej zasadniczej szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie ślusarz (rok szkolny 2011/2012), a następnie pełniłam funkcję opiekuna Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych (rok szkolny 2012/2013
i 2013/2014).
Miałam do czynienia z różną młodzieżą i różnymi problemami. Pracowałam
z młodzieżą zdolną oraz słabą, z orzeczeniami o niepełnosprawności i obniżonych wymaganiach edukacyjnych. Miałam do czynienia z uczniami z rodzin patologicznych lub dotkniętych eurosieroctwem. Współpracowałam także z kuratorami sądowymi w przypadku wychowanków mających konflikt z prawem. Tak ogromne zróżnicowanie wymagało ode mnie ogromnej wiedzy, doświadczenia oraz zaangażowania. Moja praca wychowawcza to ciągła obserwacja ucznia, rozmowy z uczniami i ich rodzicami lub prawnymi opiekunami, współpraca z psychologiem i pedagogiem szkolnym. Zawsze solidnie przygotowuję się do lekcji wychowawczej, współpracuję z uczniami, wskazuję im właściwe zachowania i postawy, zwracam uwagę na zagrożenia, angażuję się w akcje klasowe, mobilizuję do nauki, zachęcam do udziału w akcjach charytatywnych np. zbiórka plastikowych nakrętek, „Góra Grosza”, zbiórka elektrośmieci, zużytych baterii oraz do udziału w uroczystościach szkolnych. Jako wychowawca byłam w stałym kontakcie
z rodzicami swoich wychowanków. Pełny sukces wychowawczy nie jest możliwy bez współpracy nauczyciel – rodzic. Spotkania z rodzicami wymagają od nauczyciela wiele taktu, wyczucia i cierpliwości. Będąc wychowawcą różnych klas starałam się zawsze ten kontakt utrzymywać. Posiadam numery telefonów do każdego rodzica moich wychowanków, jak również udostępniłam swój numer telefonu, aby rodzic w razie potrzeby mógł się ze mną skontaktować. Bardzo często wymieniałam bieżące informacje z rodzicami drogą sms.


§ 8 ust. 2 pkt 2

Wykorzystanie w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej

W dobie szybkiego rozwoju technik informatycznych umiejętność posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną stało się wręcz koniecznością w codziennej pracy nauczyciela. Zdobywanie i poszerzanie wiedzy z zakresu technologii informacyjnej, wykorzystanie komputera w pracy dydaktycznej i wychowawczej oraz wykorzystanie Internetu jest niezbędnym narzędziem w pracy nauczyciela.
W opanowaniu i różnorodnym wykorzystaniu technologii informacyjnej i komunikacyjnej pomogły mi podyplomowe studia kwalifikacyjne dla nauczycieli „Technologie informacyjne”, które odbyłam w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie w latach 2002-2003.
Komputer jest niezbędnym narzędziem w mojej codziennej pracy nauczyciela, który ułatwia i usprawnia mi pracę. Przy pomocy komputera opracowuję wszystkie materiały związane z pracą dydaktyczno – wychowawczą oraz innymi zadaniami wynikającymi z potrzeb szkoły oraz potrzeb własnych. Przy pomocy edytorów tekstowych przygotowuję plany dydaktyczne dla poszczególnych klas, które następnie przedstawiam do zatwierdzenia i realizuję w ciągu roku szkolnego. Wyszczególnione tematy lekcji oraz liczba godzin na nie przeznaczona są nieodzowną pomocą każdego nauczyciela w realizacji zagadnień programowych. Ułatwiają prawidłową organizację pracy na lekcjach, a zatem pozytywnie wpływają na efekty edukacyjne uczniów.
Z komputera bardzo często korzystam przygotowując się do lekcji. Opracowuję sprawdziany, testy, kartkówki, karty pracy, zestawy zadań powtórzeniowych, które pozwalają mi na efektywne wykorzystanie czasu na lekcji.
Od początku swojej pracy w szkole jestem wychowawcą, a zatem organizuję spotkania dla rodziców. Na zebrania z rodzicami przygotowuję komputerowo informacje o wynikach edukacyjnych uczniów i frekwencji na zajęciach lekcyjnych. Przed końcem każdego semestru przygotowuję informację o przewidywanych ocenach niedostatecznych i o obniżonej ocenie z zachowania. Komputerowo tworzę listę klasy z danymi osobowymi, którą wklejam do dziennika lekcyjnego, jak również listę wpłat na ubezpieczenie.
W swojej pracy wykorzystuję znajomość programu Microsoft Excel. Korzystam z niego, opracowując zestawienia ocen semestralnych i końcoworocznych dla klasy. Dzięki temu programowi otrzymuję średnie ocen oraz zestawienie liczby poszczególnych ocen ucznia, klasy i każdego przedmiotu. Z programu Excel korzystam również przygotowując comiesięczne zestawienia frekwencji uczniów, informacje na godzinę wychowawczą i spotkania z rodzicami. Poza tym wykorzystuję go do diagnozy „na wejściu”, analizy wyników nauczania, do pomiaru dydaktycznego oraz analizy egzaminów maturalnych.
Na koniec każdego roku za pomocą programu Cenzurka przygotowuję świadectwa dla uczniów mojej klasy. Wykorzystanie programu do drukowania świadectw ułatwia mi pracę. Przygotowując konkursy również wiele czasu spędzam przy komputerze.
Do tworzenie dyplomów, zaproszeń i wyróżnień związanych z różnymi przedsięwzięciami organizowanymi w szkole wykorzystuję program Microsoft Publisher, umożliwiający tworzenie estetycznych i profesjonalnych publikacji przy pomocy gotowych szablonów.
Jako nauczyciel matematyki każdego roku opracowuję komputerowo wiele dokumentów tekstowych, tj.: analiza egzaminów maturalnych, analiza wyników „na wejście”, analiza pomiarów dydaktycznych, czy też analiza próbnych egzaminów maturalnych z matematyki.
Wykorzystanie komputera ułatwiło mi dokumentowanie pracy zespołu przedmiotów ścisłych. Przy pomocy komputera na początku roku szkolnego przygotowuję plan pracy komisji przedmiotów ścisłych, który opracowuję we współpracy z nauczycielami matematyki, fizyki, chemii i informatyki a następnie przedstawiam do zatwierdzenia dyrekcji szkoły. Na koniec każdego semestru opracowuję sprawozdanie z planu pracy komisji, które zawiera wykaz i tematykę spotkań zespołu, opis zorganizowanych działań przez nauczycieli matematyki, fizyki, chemii i informatyki, doskonalenie zewnętrzne i wewnętrzne oraz wnioski do dalszej pracy.
Poza tworzeniem różnych dokumentów komputer bardzo często wykorzystuję do zdobywania informacji i komunikacji w sieci. Zaletą elektronicznych źródeł informacji jest łatwy do nich dostęp. Zasoby Internetu są wręcz nieograniczone. Korzystam z różnych portali edukacyjnych, na których znajduję ciekawe scenariusze lekcji i różnego rodzaju materiały związane z pracą w szkole np:
 www.eduseek.ids.pl
 www.scholaris.pl
 www.profesor.pl
 www.oke.krakow.pl
 www.gwo.pl
 www.zadania.info.pl
 www.vulcan.pl
Na stronach internetowych wyszukuję ciekawe zadania z matematyki, zestawy zadań maturalnych , które wykorzystuję w pracy z uczniem.
Na stronach www.wodn.zamosc.pl oraz www.lscdn.pl znajduję informacje dotyczące tematów i terminów szkoleń.
Logując się do serwisu internetowego MOODLE komunikuję się z OKE w Krakowie. Jako egzaminator egzaminu maturalnego z matematyki na bieżąco śledzę informacje ukazujące się na stronie internetowej oraz rozwiązuję quizy przeznaczone dla egzaminatorów maturalnych.
We współczesnym świecie niezbędna staje się komunikacja przez Internet. Do przekazywania wiadomości i informacji wykorzystuję konto pocztowe, które mam założone na platformie onet.pl. Dzięki temu mogę lepiej współpracować z innymi nauczycielami. Przekazujemy pocztą opracowane analizy, raporty i sprawozdania, jak również dzielimy się informacjami z kursów i szkoleń. Drogą mailową kontaktuję się również z organizatorami konkursów międzyszkolnych, otrzymuję zadania oraz protokoły przebiegu konkursu. W ten sam sposób przesyłam informacje o przeprowadzonym szkolnym etapie konkursu oraz załączam protokół. Pocztą elektroniczną przesyłam artykuły matematyczne do redaktora gazetki internetowej „Szkolne sprawy”.
Pocztę elektroniczną wykorzystuję także do kontaktów z rodzicami. Na bieżąco mogę wraz z rodzicami przeciwdziałać problemom oraz informować o wynikach nauczania i zachowania.
Drogę elektroniczną wykorzystuję także w pracy z uczniami przygotowującymi się do konkursów. Przesyłam im testy i zestawy zadań konkursowych, które potem omawiamy. Uczniowie przesyłają mi prezentacje multimedialne w ramach szkolnych konkursów.
Skrzynkę pocztową wykorzystuję do kontaktu z wydawnictwami. Otrzymuję w wersji elektronicznej materiały edukacyjne, zaproszenia na szkolenia, informacje o nowościach wydawniczych, kontaktuję się drogą e-mail z przedstawicielami regionalnymi wydawnictw edukacyjnych.
Do komunikacji z uczniami i rodzicami wykorzystuję także konto na portalu społecznościowym Nasza klasa. Dzięki niemu utrzymuję również kontakt z absolwentami szkoły.
Innym sposobem bieżącego przekazu informacji, z którego korzystam jest telefon. Drogą telefoniczną kontaktuję się z rodzicami moich wychowanków w nagłych przypadkach, również uczniowie i ich rodzice mogą do mnie zadzwonić w potrzebie, gdyż udostępniam im swój prywatny numer telefonu komórkowego. Bardzo często wymieniamy informacje drogą sms.
Komputer i Internet wykorzystuję na lekcjach matematyki do wspomagania nauczania i uatrakcyjniania lekcji. W celu poszerzania swojej wiedzy corocznie biorę udział w Wojewódzkiej Konferencji Geogebry przeznaczonej dla nauczycieli przedmiotów ścisłych województwa lubelskiego (3.03.2012, 15.06.2013, 04.04.2014). Celem konferencji jest popularyzacja bezpłatnego programu Geogebra wśród nauczycieli, upowszechnianie przykładów jego zastosowania w różnych działach matematyki oraz ćwiczenie umiejętności posługiwania się programem.
Program Geogebra wykorzystuję na lekcjach matematyki do realizowania zagadnień związanych z przekształcaniem wykresów funkcji, interpretacją geometryczną układów równań stopnia drugiego, równaniem okręgu.
Przygotowując lekcje matematyki korzystałam również z programu Power Point dzięki, któremu można szybko zaprezentować np. wzory matematyczne, gotowe wykresy funkcji czy tez zwykłe definicje i twierdzenia.
W roku szkolnym 2011/2012 wdrożyłam w klasie maturalnej technikum hotelarskiego program on-line „Matematura” wydawnictwa GWO, który pomaga w przygotowaniu się do matury z matematyki. Uczniowie otrzymali specjalne kody dzięki, którym utworzyli swoje konta, zaś ja mogłam kontrolować ich postępy dzięki kodowi nauczycielskiemu. Z programu korzystaliśmy na lekcjach matematyki oraz uczniowie samodzielnie pracowali w domu. Zastosowanie kursu on-line było pewną innowacją w stosunku do tradycyjnego nauczania.
Na lekcjach powtórzeniowych z matematyki w klasach technikum wykorzystywałam testy on-line, które oferuje Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Uczniowie lubili takie lekcje powtórzeniowe, mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności, angażowali się w ćwiczenia celem osiągnięcia jak najwyższego wyniku, rywalizowali między sobą.
W okresie stażu uczestniczyłam w kursach e-learningowych dostępnych dla nauczycieli na platformie edukacyjnej Operon. Były to: „Życie z pasją – jak wciąż kochać zawód nauczyciela” oraz „Logodydaktyka w szkole – innowacyjna koncepcja wychowania i kształcenia”. Materiały kursowe miały urozmaiconą formę sprzyjającą samokształceniu. Opierały się na wykładach wideo, materiałach pomocniczych w postaci prezentacji, ćwiczeń, bibliografii, minitestów, prac domowych, można było też wziąć udział w pracy w grupach oraz wypowiadać się na forum.
Celem kursu „Życie z pasją – jak wciąż kochać zawód nauczyciela” (8.03-24.04.2013) było zbudowanie siły wewnętrznej nauczyciela, wzmocnienie poczucia własnej wartości, znajdowanie wciąż nowej motywacji do wykonywania zawodu i spełniania się w roli nauczyciela a także spojrzenie na wykonywany zawód z innej perspektywy. Wiele uwagi poświęcono budowaniu siły wewnętrznej nauczyciela, która powoduje zwiększenie skuteczności działań i życie z większą radością. Nacisk położono również na budowanie poczucia własnej wartości.
Ideą kursu „Logodydaktyka w szkole – innowacyjna koncepcja wychowania i kształcenia” (15.10.2013-3.03.2014) było dostarczenie wiedzy wspierającej rozwój indywidualny nauczycieli oraz wskazówek niezbędnych do skutecznego wspierania rozwoju uczniów. Program kursu był bardzo rozbudowany, poszczególne moduły omawiały między innymi następujące zagadnienia:
- logodydaktyka-koncepcja wspierająca rozwój, zastosowanie logodydaktyki do wspierania rozwoju nauczyciela oraz ucznia
- charakter podstawą wszelkich sukcesów, siła charakteru – budowanie właściwych nawyków
- skuteczne działanie, motywacja do pracy i motywacja do nauki
- proaktywność jako podstawa charakteru, zachowania proaktywne i wdrażanie do proaktywnych zachowań uczniów.

Aby ustrzec młodzież przed czyhającymi w sieci niebezpieczeństwami takimi jak np. cyberprzemoc wzięłam udział w programie „Bezpieczeństwo w sieci”, a w ramach programu ukończyłam kurs e-learnigowy „Dziecko w sieci” (02.2012) z zakresu tematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Poszczególne moduły kursu prezentowały charakterystykę cyberprzemocy i skalę zagrożeń dla młodych internautów, prawne i psychologiczne aspekty problemu oraz ofertę edukacyjną i pomocową poświęconą bezpieczeństwu młodych internautów..
Corocznie biorę udział w matematycznych e-konferencjach organizowanych dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych przez wydawnictwo WSiP. Były to:
- „Matura 2015 z matematyki. Zadania zamknięte w nowej formule egzaminu” (5.12.2013)
- „Uczymy bez rutyny. Nowe narzędzia dydaktyczne w przygotowaniach do matury” (28.05.2013)
- „Dobra strategia przygotowań do matury 2015. Program ZDASZ TO!” (23.04.2014)
Tematyka wyżej wymienionych e-konferencji poświęcona była skutecznemu przygotowaniu uczniów do egzaminu maturalnego z matematyki przeprowadzanego od 2015r. w oparciu o nową podstawę programową. Zapoznałam się z treścią informatora o egzaminie maturalnym, rodzajami zadań zamkniętych wraz z proponowanymi sposobami ich rozwiązań zarówno z poziomu podstawowego jak i rozszerzonego. Poznałam także ofertę edukacyjną wydawnictwa WSiP oraz zasady wykorzystania platformy edukacyjnej tego wydawnictwa.
Na lekcjach wychowawczych korzystam z płyt CD i DVD. Prezentuję uczniom filmy edukacyjne. Urozmaicają one lekcje, aktywizują uczniów, dając pretekst do dyskusji, dostarczają wielu silnych przeżyć. Uczniowie na lekcji wychowawczej zapoznali się z następującymi filmami: „Zagrożenia na imprezach” , „Zdrowy wygląd bez sterydów”, „Dopalacze”, „Sekty”, „Twoja krew ratuje życie”. Wykorzystanie filmów edukacyjnych jest dobrym początkiem do zainteresowania uczniów prezentowanym tematem oraz pobudzenia ich do dyskusji, wymiany spostrzeżeń oraz uwag. Wszystkie filmy nawiązywały do współczesnych zagrożeń czyhających na nastolatków: różne zachowania młodzieży podczas towarzyskich spotkań np. bójki, zaczepki spowodowane nadużywaniem alkoholu, narkotyków, używek, dopalaczy, niekontrolowane stosowanie sterydów w celu szybkiego zwiększenia masy mięśniowej, metody werbowania młodzieży do sekty i zasady życia w sekcie, popularyzacja krwiodawstwa. Zagadnienia poruszane w filmach zawsze powodowały żywą dyskusję na lekcji.
Na godzinie wychowawczej przeprowadziłam także zajęcia edukacyjne „Lekcja bezpieczeństwa W SIECI” w ramach udziału naszej szkoły w drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Fundację Dzieci Niczyje oraz firmę Microsoft. Celem zajęć była edukacja uczniów na temat bezpieczeństwa w Internecie oraz promowanie bezpiecznych postaw i zachowań w sieci. Zajęcia przeprowadziłam według scenariusza umieszczonego na stronie internetowej Fundacji Dzieci Niczyje, który zawierał następujące etapy lekcji:
- projekcja programu talk-show „W sieci” prowadzonego przez Ewę Farna
- dyskusja nad filmem kierowana przez nauczyciela według przygotowanych pytań,
- ankieta ewaluacyjna dla uczniów.
Tematem talk-show były niebezpieczeństwa czyhające w Internecie na nastolatków. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, prezentowany film był poruszający, uczniowie wypowiadali się na temat filmu oraz własnych doświadczeń związanych z komunikacją w sieci, dowiedzieli się gdzie mogą znaleźć wsparcie i pomoc w rozwiązaniu problemów związanych z cyberprzemocą.
W naszej szkole prowadzona jest Szkolna Gazetka Internetowa. Swoją współpracę z gazetką szkolną rozpoczęłam od redagowania działu Zagadki matematyczne i logiczne, w którym przedstawiałam ciekawe zagadnienia i problemy z życia codziennego do rozwiązania których należy wykorzystać wiedzę matematyczną. Na końcu każdego artykułu przedstawiałam odpowiedzi i wskazówki ułatwiające rozwiązanie problemu. Widząc zainteresowanie uczniów publikowanymi materiałami zaproponowałam wprowadzenie „Kącika matematycznego” w którym prezentuję ciekawe zagadnienia matematyczne, publikuję zestawy zadań z konkursów szkolnych i międzyszkolnych. Tematy artykułów to między innymi: „Galeria Sierpińskiego”, „Najpiękniejszy wzór matematyki”, „Matematyczne Mikołajki”, „Ciekawostki matematyczne”. Dzięki tym publikacjom uczniowie mają możliwość poznania matematyki oraz jej zastosowań z innej perspektywy, poznania pojęć matematycznych nie objętych podstawą programową oraz zweryfikowania swojej wiedzy przez rozwiązywanie zadań konkursowych. Na portalach edukacyjnych przeznaczonych dla nauczycieli opublikowałam konspekty lekcji, referaty oraz testy matematyczne. Dzięki Internetowi mogę nie tylko wyszukiwać interesujące mnie treści, ale także upowszechniać własne materiały edukacyjne.

§ 8 ust. 2 pkt 3

Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie otwartych zajęć, szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenie zajęć dla nauczycieli w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć
Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem jest ważnym elementem w pracy każdego nauczyciela. Praca dydaktyczna, jak i wychowawcza wymaga ciągłych kontaktów z innymi pracownikami szkoły, a doświadczenie ma ogromny wpływ na należyte jej wykonywanie. Do szczególnych zadań podejmowanych przeze mnie w okresie stażu należały:
 aktywna współpraca z nauczycielami w zespole przedmiotowym,
 opracowywanie i wygłaszanie referatów na zebraniach zespołu przedmiotowego oraz pedagogizacja rodziców na zebraniach z rodzicami,
 prowadzenie lekcji otwartych dla nauczycieli,
 pełnienie funkcji przewodniczącej zespołu przedmiotów ścisłych,
 czynny udział w pracach zespołu przedmiotowego.

Od początku swojej pracy w szkole staram się aktywnie i systematycznie współpracować z nauczycielami z zespołu przedmiotów ścisłych. Dzielę się z nimi wiedzą i doświadczeniem, ale także dzięki tej współpracy sama zdobywam nowe doświadczenia.
Staram się doskonalić swoją pracę uczestnicząc w różnych formach doskonalenia zawodowego. Zdobyte nowe wiadomości i doświadczenia przekazuję członkom zespołu przedmiotowego na zebraniach zespołu. Na zebraniach dzielę się również z nauczycielami spostrzeżeniami z pracy dydaktycznej. Sama także chętnie słucham uwag innych nauczycieli. W ten sposób wzbogacam swoje doświadczenie o doświadczenia innych.
Na zebraniach zespołu wspólnie analizujemy wyniki edukacyjne uczniów i na ich podstawie wypracowujemy wnioski do dalszej pracy, chcemy aby nasza praca była bardziej efektywna. Wymieniamy się również doświadczeniami na temat metod nauczania, organizacji lekcji, stosowanych środków dydaktycznych, realizacji programów nauczania i oceniania uczniów. Ciągle poszukujemy nowych rozwiązań w pracy dydaktyczno – wychowawczej.
Dzielę się wiedzą i doświadczeniem z nauczycielami z zespołu przedmiotowego poprzez systematyczne opracowywanie analiz próbnych egzaminów maturalnych i wyników pomiarów dydaktycznych. Biorę aktywny udział w tej pracy, przygotowuję zestawienia wyników nauczania, przygotowuję zadania do pomiarów dydaktycznych oraz konkursów, opracowuję wnioski i rekomendacje. Wypracowane wnioski wdrażam w celu doskonalenia pracy dydaktycznej.
Od września 2013r. sprawuję funkcję przewodniczącej zespołu przedmiotów ścisłych. Wymaga to ode mnie ścisłej współpracy z nauczycielami matematyki, fizyki, chemii i informatyki. Do moich zadań należy organizowanie pracy zespołu, polegające między innymi na przygotowywaniu i przewodniczeniu zebraniom, koordynowaniu wykonania wszelkich zadań nakładanych przez dyrekcję szkoły oraz wynikających z bieżącej pracy i potrzeb. Staram się także inicjować ciekawe przedsięwzięcia, zachęcać moich kolegów i koleżanki do doskonalenia zawodowego oraz dzielenia się wiedzą na forum zespołu. Do moich najważniejszych zadań należy:
- opracowanie planu pracy zespołu na cały rok szkolny,
- opracowanie szkolnych programów i zestawów podręczników z przedmiotów ścisłych,
- organizowanie i prowadzenie spotkań zespołu przedmiotów ścisłych,
- zgłaszanie szkoły do konkursów zewnętrznych,
- organizowanie próbnych egzaminów maturalnych z matematyki,
- organizacja „Szkolnego dnia przedmiotów ścisłych”,
- opracowywanie semestralnej analizy osiągnięć edukacyjnych uczniów
z przedmiotów ścisłych,
- przygotowanie semestralnych sprawozdań z pracy zespołu przedmiotów ścisłych
- przygotowanie raportu z wyników egzaminów zewnętrznych,
- prowadzenie dokumentacji zespołu przedmiotów ścisłych.

Głównym celem pracy zespołu jest współpraca nauczycieli przedmiotów ścisłych w pracy dydaktyczno - wychowawczej. Aby współpraca była owocna musi być dobrze zaplanowana.
Na początku roku szkolnego przygotowałam wraz
z nauczycielami przedmiotów ścisłych plan pracy zespołu, w którym opracowaliśmy zadania na nowy rok szkolny dotyczące:
• realizacji procesu kształcenia,
• tworzenia przyjaznego klimatu do nauki i pracy,
• rozwijania aktywności uczniów poprzez organizowane konkursy,
• ukierunkowania pracy dydaktycznej na rozwój ucznia,
• działań zwiększających efektywność kształcenia,
• upowszechniania doświadczeń warsztatu i metod pracy,
• budowania wizerunku szkoły i integracji ze środowiskiem,
• kształtowania postaw młodzieży zgodnych z normami i zasadami moralnymi,
• unowocześniania bazy dydaktycznej.

Opracowywanie i wygłaszanie referatów jest również formą dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Staram się każdego roku przygotować i wygłosić referat dotyczący pracy dydaktycznej lub wychowawczej. Zawsze biorę pod uwagę dobro ucznia i poszukuję nowych rozwiązań, w jaki sposób motywować uczniów do uczenia się matematyki.
W ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia na zebraniu zespołu przedmiotowego opracowałam i wygłosiłam referaty:
- „Aktywizujące metody pracy na lekcjach matematyki”.
- „Lekcje matematyki z uczniem mającym trudności w nauce”
- „Nowe trendy w edukacji”,
-„Agresja i przemoc w szkole – jak radzić sobie z przejawami niepożądanych zachowań uczniów”,
Na spotkania z rodzicami przygotowałam referaty:
„Uzależnienia wśród młodzieży – alkohol, nikotyna, narkotyki” oraz „Co to są dopalacze?”.
„Bezpieczne korzystanie z Internetu”.
„Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie ślusarz”.
„Jak postępować z elektrośmieciami

W ramach dzielenia się własną wiedzą i doświadczeniem w dniu 25 kwietnia 2013r. przeprowadziłam lekcję otwartą dla nauczycieli, której tematem było „Obliczanie pól
i obwodów wielokątów z zastosowaniem trygonometrii. W lekcji uczestniczyli nauczyciele kontraktowi, mianowani, metodyk matematyki oraz dyrektor i v-ce dyrektor szkoły. Lekcja odbyła się w klasie drugiej liceum ogólnokształcącego dla dorosłych. Celem lekcji było zapoznanie uczniów z wzorami na pole trójkąta, rombu i równoległoboku z wykorzystaniem funkcji trygonometrycznych oraz ćwiczenie umiejętności wykorzystania nowo poznanych wzorów w obliczaniu pól trójkątów i czworokątów. Środki dydaktyczne wykorzystane na lekcji to prezentacja multimedialna, karty pracy oraz tablice matematyczne, natomiast zastosowane metody i formy pracy to pokaz, ćwiczenia, praca indywidualna i praca zbiorowa. Ewaluacji lekcji dokonałam poprzez omówienie przebiegu lekcji z obserwatorami oraz zliczenie odpowiedzi z kart ewaluacyjnych wypełnionych przez uczniów.
Uczestniczyłam także w formie obserwatora w lekcjach otwartych organizowanych przez nauczycieli naszej szkoły. Była to lekcja matematyki w klasie drugiej liceum ogólnokształcącego na której realizowano temat „Przesuwanie hiperboli” oraz lekcja otwarta w klasie pierwszej technikum hotelarskiego ”Wypełnianie faktury VAT ” na przedmiocie technika pracy w hotelarstwie.
W zakresie dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem wielokrotnie opracowałam i opublikowałam materiały w Internecie na portalach edukacyjnych dla nauczycieli www.45minut.pl, www.profesor.pl. Były to: zestawy zadań ćwiczeniowych, zestawy zadań powtórzeniowych, karty pracy dla uczniów, referaty, konspekty lekcji, plan działań wychowawcy w celu poprawy frekwencji w klasie, sprawozdanie ze stażu nauczyciela dyplomowanego.

§ 8 ust.2 pkt 4
Realizacja wybranych zadań zawartych w pkt 4

§ 8 ust.2 pkt 4 a
Opracowanie i wdrożenie programu dotyczącego działań edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych lub innych związanych z oświatą, pomocą społeczną lub postępowaniem w sprawach nieletnich.

Przed nauczycielem pracującym z zespołami klasowymi, w których jest duża liczba uczniów stoi wiele zadań, którym musi sprostać, żeby jego praca była efektywna i przynosiła zadowolenie z podejmowanych działań. W każdej grupie klasowej znajdują się uczniowie o zróżnicowanym poziomie intelektualnym, co powoduje, że możliwości przyswajania wiedzy oraz czas, jaki jest potrzebny na utrwalenie jej nie są jednakowe.
Matematyka jest jednym z głównych przedmiotów nauczania i dla wielu uczniów przedmiotem trudnym. Braki z gimnazjum, a niekiedy ze szkoły podstawowej utrudniają osiągnięcie lepszych wyników w szkole średniej. Motywacja do uczenia matematyki jest dla wielu uczniów niska, ze względu na:
- niewielką ( według nich) przydatność życiową treści edukacyjnych,
- poziom abstrakcji przekraczający ich możliwości intelektualne,
- liczne niepowodzenia i niewielkie osiągnięcia w uczeniu się tego
przedmiotu,
- uwarunkowania środowiskowe.
Matematyka jest jednak przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym i konieczność przygotowania się do tego egzaminu stoi przed większością uczniów.
Od września 2011r. byłam nauczycielem matematyki w klasie Technikum Mechanicznego. Diagnoza z matematyki „na wejściu” wykazała niskie kompetencje matematyczne uczniów, co potwierdziło się w pracy z klasą na lekcjach matematyki. Byli to uczniowie mało zdolni o niskich ambicjach i aspiracjach, ocena dopuszczająca była satysfakcjonująca dla wielu z nich. Niskie osiągnięcia edukacyjne z matematyki uczniów w tej klasie, a także słaba motywacja do nauki prognozowały słabą zdawalność z matematyki na egzaminie maturalnym. Postanowiłam zatem rozpocząć systematyczną pracę pod kątem przygotowania uczniów do matury z matematyki już w klasie przedmaturalnej. Mając na uwadze uczniów w Technikum Mechanicznym zdecydowałam się na przygotowanie programu zajęć przygotowujących do matury dla uczniów klas przedmaturalnych. W roku szkolnym 2012/2013 opracowałam „Program zajęć pozalekcyjnych przygotowujących do matury z matematyki na poziomie podstawowym dla uczniów klas przedmaturalnych technikum”, który uzyskał pozytywną opinię doradcy metodycznego z matematyki i został zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną w kwietniu 2013 roku. Realizacja programu przypadała na rok szkolny 2013/2014 w ramach zajęć pozalekcyjnych w wymiarze jednej godziny tygodniowo.
Program zawierał:
- wstęp,
- termin realizacji,
- adresata programu,
- cele ogólne,
- cele szczegółowe,
- termin realizacji,
- treści nauczania,
- metody i formy pracy,
- środki dydaktyczne,
- oczekiwane osiągnięcia,
- ewaluację programu,
- bibliografię.
Program został przygotowany w oparciu o podstawę programową matematyki dla liceum i technikum (zakres podstawowy) z dnia 23 sierpnia 2007 roku oraz standardy wymagań będących podstawą przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2007 r.
Głównym celem programu było usystematyzowanie, powtórzenie i utrwalenie wybranych treści nauczania zawartych w programie nauczania matematyki „Matematyka z plusem” DKW-4015-37/01, którzy uczniowie realizowali w cyklu kształcenia a także rozwijanie umiejętności korzystania z posiadanej wiedzy do rozwiązywania zadań maturalnych zamkniętych i otwartych, używania różnych strategii w rozwiązywaniu zadań oraz prowadzenia prostych rozumowań i argumentacji. Program miał pomóc skutecznie przygotować uczniów do obowiązkowej matury z matematyki.
Termin realizacji programu obejmował okres 01.09.2013 – 31.05.2014r.
Cele dydaktyczne programu zakładały:
- przypomnienie i utrwalenie wiadomości i umiejętności zdobytych na lekcjach matematyki,
- rozwijanie umiejętności sprawnego posługiwania się definicjami, twierdzeniami i wzorami matematycznymi,
- doskonalenie umiejętności dobierania odpowiedniego algorytmu do podanej sytuacji problemowej,
- kształcenie umiejętności logicznego i twórczego myślenia,
- rozwijanie umiejętności sprawnego stosowania schematów w zadaniach typowych,
- wyrabianie nawyków sprawdzania otrzymanych odpowiedzi
- i korygowania błędów,
- rozwinięcie umiejętności czytania zadań ze zrozumieniem,
- sprawne operowanie algorytmami z różnych dziedzin matematyki,
- przeprowadzanie prostych dowodów matematycznych,
- kształtowanie umiejętności strategii rozwiązywania zadań zamkniętych,
- kształtowanie umiejętności wykorzystania tablic matematycznych podczas rozwiązywania zadań maturalnych.
Cele wychowawcze programu zakładały:
- motywowanie uczniów do samodzielnej pracy,
- wyrabianie nawyku systematyczności, pracowitości i wytrwałości,
- kształcenie umiejętności planowania pracy i jej prawidłowej organizacji,
- dążenie do sumiennej realizacji wyznaczonych zadań,
- wzmacnianie wiary we własne możliwości,
- doskonalenie umiejętności pracy w grupie,
- tworzenie pozytywnych relacji w grupie,
- integrowanie uczniów,
- wyrabianie umiejętności uczenia się od siebie nawzajem.

Treści nauczania zawarte w programie obejmowały:
- liczby rzeczywiste,
- wyrażenia algebraiczne,
- równania i nierówności,
- funkcje,
- ciągi,
- trygonometrię,
- planimetrię,
- geometrię na płaszczyźnie kartezjańskiej.

Przewidywane osiągnięcia to:

- umiejętności określone standardami wymagań,
- podstawowa wiedza i umiejętności niezbędne w dalszym kształceniu i samokształceniu,
- świadomość konieczności planowania działań,
- stosowanie języka matematycznego,
- nawyk systematycznej pracy,
- znajomość różnych metod rozwiązywania zadań otwartych,
- znajomość różnych strategii rozwiązywania zadań zamkniętych,
- praktyczne zastosowanie nabytych wiadomości i umiejętności,
- większa wiara ucznia we własne możliwości,
- satysfakcja z dobrze wykonanej pracy.

Do realizacji celów przewidziałam metodę ćwiczeniową, gdyż jest ona najbardziej skuteczna. Do każdego z omawianych działów przygotowywałam uczniom zestaw zadań zamkniętych i otwartych. Zadania były tak dobrane, aby uczniowie po przypomnieniu na zajęciach podstawowych pojęć i sposobów rozwiązywania zadań mogli rozwiązywać pozostałe zadania przez analogie. Zadania wybierałam z informatora maturalnego, arkuszy maturalnych z sesji egzaminacyjnych oraz zbiorów zadań pochodzących z różnych wydawnictw. Niejednokrotnie wykorzystywałam generatory testów wydawnictwa Nowa Era. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość rozwiązywania zadań maturalnych pochodzących z różnych źródeł oraz przyzwyczajali się do różnie sformułowanych poleceń do zadań.
Poprzez udział w zajęciach uczniowie zapoznali się ze strukturą arkusza maturalnego z matematyki oraz zdobyli świadomość czego od nich będą wymagać egzaminy, a także jak najlepiej się do nich przygotować. Dodatkowo uczniowie lepiej zapoznali się ze strukturą tablic matematycznych wydanych przez OKE, dzięki czemu sprawniej się nimi posługiwali.
Wzrost kompetencji matematycznych uczniów uczestniczących w programie zauważyłam podczas analiz wyników prac pisemnych (kartkówek, sprawdzianów) uczniów w tej klasie. Uczniowie uczestniczący w programie popełniali mniej błędów rachunkowych, stosowali schematy i sprawniej prowadzili obliczenia. Dzięki temu uczniowie częściej otrzymywali oceny pozytywne, co skutkowało pozytywną oceną za pierwszy semestr nauki w klasie trzeciej.
Dodatkowym źródłem pomiaru efektywności naszej pracy był test sprawdzający, którzy uczniowie pisali pod koniec maja na zakończenie zajęć. Test zawierał 10 zadań zamkniętych i 3 zadania otwarte dotyczące zagadnień omawianych na zajęciach. Test pisali wszyscy uczniowie klasy trzeciej technikum mechanicznego. Analizując jego wyniki zauważyłam, że uczniowie systematycznie uczestniczący w zajęciach uzyskali znacznie wyższe wyniki. Uczniowie ci rozwiązali poprawnie większość zadań zamkniętych, a także wybrane zadania otwarte. Wyniki testu były zadowalające, wykazały przyrost wiedzy u uczniów uczestniczących w programie.
Dodatkowo na koniec zajęć uczniowie wypełnili ankietę ewaluacyjną zawierającą cztery pytania. Uczniowie uznali, że uczestnictwo w zajęciach zdecydowanie pogłębiło ich wiedzę, pomogło usystematyzować posiadane wiadomości, rozbudziło motywację do samodzielnej pracy, wzmocniło wiarę we własne siły. Uczniowie wskazali, iż tempo prowadzenia zajęć było dostosowane do ich możliwości, zaś indywidualne podejście do każdego ucznia wspomagało dodatkowo ich pracę. Uczniowie stwierdzili, iż zajęcia bardzo pomogły im w nadrobieniu zaległości oraz dały wiarę, że dzięki dodatkowej pracy i wsparciu nauczyciela mogą efektywnie przygotować się do matury z matematyki. Uczniowie wyrazili chęć uczestniczenia w zajęciach o podobnych charakterze w kolejnym roku szkolnym.
Udział w zajęciach zwiększył kompetencje matematyczne uczniów biorących udział w programie, natomiast dla mnie był możliwością wypróbowania innych form pracy z niewielką grupką uczniów, nowych pomysłów na ćwiczenia i prowadzenie zajęć matematycznych. Pozwala to stwierdzić, że program przyniósł pozytywne efekty.
Wspólna praca przyniosła korzyści uczniom, a mnie satysfakcję z wykonanej pracy. Dzięki dodatkowym zajęciom uczniowie mieli możliwość uzupełnienia wiedzy, rozwijania zainteresowania matematyką, kształtowania logicznego myślenia, eliminacji strachu przed matematyką, kształtowania systematyczności.

§ 8 ust. 2 pkt 4 c

Poszerzanie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych

Każdy nauczyciel wie, że szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje. Wiedza, umiejętności i zaangażowanie nauczycieli w niej pracujących mają istotny wpływ na zakres działań szkoły dotyczących zadań zarówno dydaktycznych, wychowawczych, jak i opiekuńczych. Przed nauczycielem pełniącym zarówno funkcję nauczyciela przedmiotu, jak i wychowawcy klasy stoi wiele zadań, którym musi sprostać, żeby jego praca była efektywna i przyniosła oczekiwane rezultaty. Dotyczy to pracy z zespołem klasowym, jak również pracy jaką podejmuję dla całej społeczności szkolnej.
Aby uczniowie naszej szkoły byli świadomymi użytkownikami sieci Internet corocznie podejmujemy inicjatywy w ramach ogólnopolskiej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu realizowany jest w Polsce przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. Celem obchodów DBI jest inicjowanie lokalnych działań, w ramach których młodzież i dorośli aktywnie angażują się w prace nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w sieci w celu zapoznania młodzieży z zasadami bezpiecznego poruszania się po Internecie.
W okresie stażu dwukrotnie byłam współorganizatorem szkolnych obchodów DBI – w roku szkolnym 2011/2012 i 2012/2013.
W 2012r. hasłem przewodnim Dnia Bezpiecznego Internetu było „Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie. W ramach lokalnych działań w szkole zorganizowałam konkurs na prezentację multimedialną „Zagrożenia w Internecie”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, uczniowie wykonali wiele prezentacji, z których najciekawsze wykorzystałam do stworzenia pokazu multimedialnego, który został zaprezentowany wszystkim uczniom na forum szkoły w dniu 17 lutego 2012r. Pokaz dotyczył zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zagrożeń czyhających na młodych internautów. Dodatkowo wykonałam wraz z uczniami gazetkę edukacyjną przedstawiającą 16 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Gazetka była wystawiona na korytarzu szkolnym. Poprzez te działania uczniowie otrzymali profesjonalną wiedzę na temat zagrożeń w Internecie, zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz instytucje pomocowe w walce z cyberprzemocą, czyli Fundację Dzieci Niczyje wraz z linią helpline.org.pl.
Sama odbyłam kurs internetowy „Dziecko w sieci” z zakresu tematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Poszczególne moduły kursu prezentowały charakterystykę zjawiska cyberprzemocy i skalę zagrożeń dla młodych internautów, prawne i psychologiczne aspekty problemu oraz ofertę edukacyjną i pomocową poświęconą bezpieczeństwu młodych internautów.
Byłam koordynatorem zajęć Lekcja bezpieczeństwa W SIECI. Zgłosiłam udział szkoły w projekcie do Fundacji Dzieci Niczyje wysyłając specjalny formularz zgłoszeniowy, rozplanowałam przeprowadzenie zajęć w ramach godzin wychowawczych we wszystkich klasach pierwszych i drugich, udostępniłam nauczycielom scenariusz zajęć oraz film edukacyjny, a na koniec zliczyłam odpowiedzi z kart ewaluacyjnych i opracowałam raport, który przesłałam do Fundacji Dzieci Niczyje. W dniach 12 styczeń – 16 luty 2012r. zostały przeprowadzone zajęcia „Lekcja bezpieczeństwa W SIECI” we wszystkich klasach pierwszych i drugich naszej szkoły. W prowadzenie zajęć zaangażowało się 9 nauczycieli naszej szkoły. Łącznie w zajęciach uczestniczyło 448 uczniów, co stanowi 90% wszystkich uczniów klas pierwszych i drugich. Zajęcia trwały jedną godzinę lekcyjną i były przeprowadzane wg. scenariusza opracowanego przez Fundację Dzieci Niczyje.
Etapy lekcji:
•projekcja programu talk-show „W sieci” prowadzonego przez Ewę Farna
•dyskusja nad filmem kierowana przez nauczyciela wg przygotowanych pytań
•ankieta ewaluacyjna dla uczniów.
Zliczone odpowiedzi uczniów z ankiety ewaluacyjnej przedstawione zostały w formularzu raportującym przeprowadzone zajęcia.
Zajęcia przyczyniły się do wzrostu świadomości naszych uczniów dotyczącej bezpiecznego korzystania z Internetu, uczuliły na cyberprzemoc oraz wskazały instytucje pomocowe do których można się zgłosić w przypadku cyberprzemocy.
Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu 2013 były prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie działania były realizowane pod hasłem "Serfuję. Respektuję". W roku szkolnym 2012/2013 po raz kolejny zaangażowałam się w organizację obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2013 na terenie naszej szkoły.
Odpowiadałam za przygotowanie i przeprowadzenie następujących inicjatyw:
- organizacja konkursu na prezentację multimedialną na temat „Prawa i obowiązki cyfrowego obywatela”,
- przygotowanie pokazu prezentacji multimedialnych na temat praw i obowiązków młodego internauty, który został zaprezentowany na forum szkoły w celu edukacji młodzieży,
- wykonanie dwóch gazetek edukacyjnych na korytarzach szkolnych na temat netykiety.

Podejmowane inicjatywy przyczyniły się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa młodych użytkowników Internetu. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, netykietę, zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z Internetu, pozyskali wiedzę na temat cyberprzemocy, szkodliwych treści, niebezpiecznych kontaktów, uzależnień od Internetu, ochrony prywatności oraz linię helpline.org.pl, dzięki której można uzyskać pomoc w przypadku zetknięcia się z niebezpiecznymi sytuacjami związanymi z niewłaściwym użytkowaniem Internetu.
Szkoła za bogaty program DBI w roku szkolnym 2011/2012 otrzymała w nagrodę tablicę interaktywną, natomiast w roku szkolnym 2012/2013 w ramach wyróżnienia otrzymaliśmy oprogramowanie antywirusowe.

Przez cały okres stażu uczestniczyłam w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA przeznaczonym dla nauczycieli korzystających z podręczników do matematyki Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Celem projektu jest pomoc w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektów nauczania oraz w przygotowaniu do egzaminu maturalnego. Kompetencje matematyczne uczniów sprawdza się za pomocą standaryzowanych testów zbudowanych z zadań zamkniętych i otwartych. Testy przeprowadzane cyklicznie dają nauczycielowi możliwość stałej i rzetelnej oceny postępów uczniów w ciągu każdego roku nauki matematyki, pomagają w diagnozowaniu i sprawdzaniu wyników nauczania oraz w planowaniu dalszej pracy z uczniami.
Corocznie wraz z moimi uczniami bałam udział w następujących modułach programu: „Sesje z plusem”, „Powtórki z plusem”, „Matematura”. Byli to uczniowie technikum gastronomicznego, hotelarskiego i mechanicznego.
„Sesje z plusem” są narzędziem służącym do badania efektywności kształcenia. Są to specjalne testy zadań zamkniętych i otwartych, które pomagają nauczycielowi w diagnozowaniu i sprawdzaniu wyników nauczania oraz planowaniu dalszej pracy z uczniami. Testy pobiera się ze strony internetowej Lepszej szkoły po uprzednim zalogowaniu się i utworzeniu klas. Liczba testów do przeprowadzenia w ciągu roku zależy od typu szkoły oraz klasy. Nauczyciel przeprowadza i sprawdza test za pomocą schematu punktowania, następnie na stronie www.ls.gwo.pl wpisuje wyniki testów we wskazanych przez organizatora terminach. Po wprowadzeniu wyników można wygenerować raport. Raport generowany jest oddzielnie dla każdej Sesji w danej klasie i prezentuje wyniki w różnym ujęciu:
- rozkład wyników ogólnopolskich i w poszczególnych województwach,
- wyniki szkoły na tle województwa i Polski,
- wyniki poszczególnych uczniów klasy,
- indywidualne osiągnięcia poszczególnych uczniów z prezentacją na skali staninowej.
Otrzymane raporty i analiza wyników klas na poziomie województwa lubelskiego oraz całej Polski pozwoliły mi lepiej rozplanować pracę z uczniami oraz porównać poziom wiedzy matematycznej moich uczniów z poziomem wiedzy uczniów województwa lubelskiego oraz całego kraju w podanym typie szkoły. Analiza raportu umożliwia mi zweryfikowanie stosowanych metod i form pracy natomiast uczniowi wskazuje obszary do uzupełnienia zaległości.
W ramach udziału w projekcie w klasach maturalnych przeprowadzałam maturę próbną „Matematura”. Arkusz maturalny pobierałam ze strony internetowej projektu, następnie wyniki arkuszy maturalnych Matematury rozwiązanych przez uczniów i sprawdzonych przeze mnie według otrzymanego klucza nanosiłam do specjalnej bazy danych na stronie interntowej Lepszej Szkoły. Wygenerowany raport przedstawiał wyniki poszczególnych uczniów, całej klasy, porównywał wyniki moich uczniów z wynikami uczniów województwa lubelskiego oraz Polski w podanym typie szkoły. Raport posłużył mi do badania stanu wiedzy uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego, porównania wiedzy moich uczniów z innymi maturzystami w województwie i kraju oraz do lepszego rozplanowania dalszej pracy z uczniami. Uczniowie zaś porównując swoje wyniki z innymi maturzystami nabierali większej mobilizacji i motywacji do nauki w celu osiągnięcia jak najwyższego wyniku maturalnego.
Na zajęciach dodatkowych z matematyki prowadzonych dla maturzystów wykorzystywałam materiały edukacyjne pomagające w przygotowaniu uczniów do matury – „Powtórki z plusem”. Były to zestawy zadań powtórzeniowych z różnych działów matematyki, które pomagały mi w lepszym przygotowaniu uczniów do egzaminu maturalnego, natomiast uczniowie mieli dodatkowe materiały ćwiczeniowe, które pozwalały im utrwalać i ćwiczyć wymagania maturalne.
Udział w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA dostarczał mi dodatkowych narzędzi do badania efektów mojej pracy i przyrostu wiedzy moich uczniów. Posługując się specjalistycznymi narzędziami pomiaru dydaktycznego, analizowałam osiągnięcia uczniów, co pozwoliło mi sprawdzić poziom wiedzy uczniów i lepiej zaplanować dalszą pracę, korygować niedociągnięcia, dobierać odpowiednie metody i formy pracy na lekcjach. Uczniowie zaś byli lepiej przygotowani do egzaminu maturalnego z matematyki.
W roku szkolnym 2013/2014 po raz pierwszy w naszej szkole do egzaminów maturalnych przystąpili uczniowie klasy trzeciej Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Byłam opiekunem tej klasy przez cały dwuletni cykl nauczania, a jednocześnie byłam nauczycielem matematyki w tej klasie. Nauka odbywała się tylko dwa dni w tygodniu. Ze względu na duże braki w wiedzy matematycznej określonej standardami maturalnymi oraz małą liczbę godzin matematyki w cyklu kształcenia postanowiłam zorganizować dla klasy zajęcia dodatkowe przygotowujące do egzaminu maturalnego. Zajęcia odbywały się w wymiarze jednej godziny tygodniowo w terminie dogodnym dla uczniów. Prowadzone zajęcia miały pomóc uczniom skutecznie przygotować się do egzaminu maturalnego z matematyki.
Z uwagi na fakt, że znaczna ilość uczniów naszej szkoły corocznie wyraża chęć przystąpienia do egzaminu poprawkowego z matematyki, szkoła proponuje dla nich dodatkowe zajęcia matematyczne, które odbywają się w sierpniu. Są to konsultacje z matematyki dla uczniów przystępujących do matury poprawkowej z matematyki. W sierpniu 2012r. oraz w sierpniu 2013r. byłam jednym z nauczycieli prowadzących takie zajęcia. Zajęcia odbywały się w wymiarze czterech godzin dziennie od 900 do 1300. Uczestniczyli w nich absolwenci naszej szkoły, jak również osoby, które szkołę ukończyły kilka lat wcześniej. Na zajęciach ćwiczyliśmy rozwiązywanie zadań z różnych arkuszy maturalnych. Uczniowie mieli możliwość douczenia się treści matematycznych, przypomnienia i wyćwiczenia umiejętności określonych w standardach egzaminacyjnych w celu lepszego przygotowania się do matury poprawkowej.

We wrześniu 2012 r. byłam współorganizatorem wycieczki na IX Lubelski Festiwal Nauki. Uczestnikami wycieczki było 42 uczniów z klas liceum i technikum, którzy interesują się przedmiotami ścisłymi. Uczniowie brali udział w wykładach, warsztatach i ćwiczeniach z matematyki, chemii i informatyki, które odbyły się na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym KUL, w Collegium Medium oraz Medycznym Studium Zawodowym w Lublinie. Uczniowie brali udział w pięciu zajęciach tematycznych:
- Kryptologia, czyli jak szyfrować wiadomości i jak łamać szyfry oraz jak użyć do tego celu sztucznych sieci neuronowych
- Wyznaczanie optymalnej decyzji przy pomocy modelu programowania liniowego
- Spojrzenie medyczne na napoje energetyczne
- Co jedzą geny ?
- Fotomontaż, czyli jak oszukać ludzkie oko?
Zajęcia były interesującym źródłem wiedzy z wybranych zagadnień chemii, matematyki i informatyki, a także miały na celu przedstawienie młodym ludziom zastosowania teorii naukowych w zagadnieniach praktycznych, związanych z życiem codziennym. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość poznania środowiska akademickiego oraz zwiedzenia wydziałów KUL.
W okresie stażu byłam wychowawcą klasy zasadniczej szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie ślusarz. Była to klasa męska. W okresie nauki w szkole ponadgimnazjalnej chłopcy zaczynają bardziej interesować się dziewczynami wchodzą w pierwsze związki damsko – męskie. W celu lepszego przygotowania się do podejmowania odpowiedzialnych decyzji zorganizowałam dla klasy spotkanie z psychologiem na temat „Psychologia randki”. Temat dotyczył zagadnienia miłości i budowania związków partnerskich.
Kolejne spotkanie klasy z psychologiem miało temat „Jak pokonać stres przedegzaminacyjny?”. Pani psycholog wyjaśniła uczniom co to jest stres, w jakich sytuacjach się objawia oraz pokazała kilka metod przydatnych do pokonania stresu towarzyszącemu egzaminom, np. ćwiczenie koncentracji, planowanie nauki, relaks, ustawianie poprzeczki na odpowiednim poziomie, pozbywanie się negatywnych myśli. Dzięki temu spotkaniu uczniowie poznali praktyczne sposoby zminimalizowania stresu przed czekającymi ich egzaminami, dzięki czemu będą mogli bardziej skupić się na zadaniach egzaminacyjnych.
Jako wychowawca wspierałam wraz z wychowankami akcje charytatywne organizowane w naszej szkole: „Góra Grosza” , „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” oraz „Adopcja na odległość”.
Dwukrotnie włączyłam się do szkolnej akcji ,,Zbiórki elektrośmieci”, współorganizowanej przez Zespół Ekologiczny SEGRA i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju. Moje zadanie polegało na pełnieniu dyżurów przy zbiórce elektrośmieci, wypełnianiu odpowiedniej dokumentacji oraz opiece nad uczniami biorącymi udział w akcji. Wśród uczniów klas w których uczę, promowałam akcję i zachęcałam do wspólnego działania na rzecz czystego środowiska.
W każdym roku szkolnym wraz z moimi wychowankami brałam udział w zbiórce plastikowych nakrętek. Zawsze zachęcam młodzież do zbierania plastikowych nakrętek, które oddane do odpowiednich instytucji dają możliwość bezinteresownej pomocy innemu człowiekowi będącemu w potrzebie.
Akcje charytatywne bardzo dobrze wpływają na kształtowanie charakteru młodych ludzi. Udział w akcjach uwrażliwił uczniów na ludzkie krzywdy, na cierpienie człowieka, uczył dzielenia się z innymi i dostrzegania, że wśród nas są ludzie potrzebujący i cierpiący.
§ 8 ust. 2 pkt 4 e
Wykonywanie działań na rzecz oświaty, pomocy społecznej lub postępowania
w sprawach nieletnich we współpracy z innymi osobami, instytucjami samorządowymi lub innymi podmiotami

Praca nauczyciela wymaga umiejętności współpracy z ludźmi
i różnego typu instytucjami odpowiedzialnymi za opiekę, edukację i wychowanie, bo wtedy przynosi ona zamierzone efekty i zamierzenia.
Organizacjami, z którymi nawiązałam współpracę były:
- Komeda Powiatowa Policji w Biłgoraju,
- Poradnia ds. Leczenia Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnienia w Biłgoraju,
- kuratorzy sądowi,
- Powiatowy Urząd Pracy w Biłgoraju,
- Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Biłgoraju,
- Dom Dziecka Nr 1 w Zwierzyńcu,
- Wydawnictwa edukacyjne: Nowa Era, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe,
- Hospicjum w Łabuniach,
- Biłgorajskie Centrum Kultury,
- Muzeum Ziemi Biłgorajskiej,
- Zagroda Sitarska,
- Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju,
- Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie,
- Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli,
- szkoły ponadgimnazjalne powiatu biłgorajskiego,
- wyższe uczelnie.
W okresie stażu byłam wychowawcą klasy zasadniczej szkoły zawodowej w kształcącej w zawodzie ślusarz. Była to klasa męska. Aby moja praca była efektywna i przyniosła oczekiwane rezultaty podjęłam współpracę z instytucjami, które wspierają realizację programu profilaktyki szkoły.
W ramach współpracy z Komendą Powiatową Policji w Biłgoraju zorganizowałam dwa spotkania klasy z policjantami. Tematem pierwszego spotkania była „Odpowiedzialność karna za popełnione czyny karalne”. Policjant przedstawił uczniom przepisy kodeksu wykroczeń oraz kodeksu karnego. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na kwestie związane z odpowiedzialnością młodych ludzi za swoje czyny i słowa. Młodzież usłyszała o odpowiedzialności karnej za popełnione czyny karalne i przestępstwa, poznała różnice dotyczące definiowania oraz wymierzania kar w zależności od rodzaju tych prawem zabronionych zachowań, a także odpowiedzialności uzależnionej od wieku osoby.
Tematem drugiego spotkania z policjantem były ”Prawne aspekty narkomanii”. Policjant wykorzystując prezentację multimedialną scharakteryzował przestępstwa związane z narkotykami, które należą do czynów zabronionych:
- posiadanie narkotyków,
- produkcja, wytwarzanie narkotyków,
- handel, wprowadzanie do obrotu,
- udzielanie narkotyków, nakłanianie do spożycia.
Następnie omówił zasady karalności za wyżej wymienione przestępstwa przedstawiając uczniom wybrane artykuły „Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii”. Zwrócił uwagę na łatwość dostępu do narkotyków i środków odurzających, okoliczności sięgania młodych ludzi po nie – presję grupy rówieśniczej, wyobcowanie, a także zachowania młodzieży – bagatelizowanie zagrożenia uzależnieniem przy równoczesnej sporej wiedzy na ten temat. Policjant omówił również prawne aspekty przestępczości narkotykowej – kary za poszczególnie przestępstwa z nią związane.
Zajęcia miały charakter profilaktyczny - przeciwdziałanie ryzykownym zachowaniom wśród uczniów. Wiedza, jaką uczniowie wynieśli ze spotkania na pewno przyczyni się do podejmowania przez nich właściwych wyborów i mówienia nie w przypadku nakłaniania do spróbowania narkotyku.
We współpracy z Poradnią ds. Leczenia Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnienia w Biłgoraju zorganizowałam w klasie zajęcia psychoedukacyjne dotyczące profilaktyki uzależnień od alkoholu i narkotyków „Fakty i mity o uzależnieniach”. Na spotkaniu specjalista terapii uzależnień podzielił się z uczniami swoim doświadczeniem z pracy z ludźmi uzależnionymi nie tylko od alkoholu, ale i od narkotyków. Prowadzący omówił fakty i mity związane z uzależnieniem od alkoholu oraz od narkotyków, przytaczając dodatkowo przykłady osób uzależnionych, z którymi pracował w poradni. Udział w zajęciach poszerzył wiedzę uczniów dotyczącą mechanizmów uzależnień od narkotyków i alkoholu oraz skłonił do refleksji na temat niewłaściwych wyborów życiowych podejmowanych przez ludzi.
We współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Biłgoraju zorganizowałam spotkanie klasy z przedstawicielem tegoż urzędu na temat efektywnego poszukiwania pracy.
Celem spotkania było przekazanie uczniom kończącym edukację w zasadniczej szkole zawodowej praktycznych wskazówek dotyczących poruszania się po rynku pracy. Przedstawiciel PUP wykorzystując prezentację multimedialną przekazał informacje o tym gdzie i jak szukać pracy oraz pokazał wzory dobrze napisanych dokumentów aplikacyjnych (cv, list motywacyjny). Objaśnił też etapy rozmowy kwalifikacyjnej oraz sposoby przygotowania się do niej. Omówił również zagadnienia związane z rodzajami umów. Na koniec przedstawił praktyczne wskazówki dotyczące założenia własnej działalności gospodarczej .
We współpracy z kierownikiem warsztatów szkolnych zorganizowałam dla klasy trzeciej ślusarzy szkoły zawodowej dodatkowe zajęcia przygotowujące do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie ślusarz. Zajęcia odbywały się w roku szkolnym 2011/2012 w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Prowadził je na warsztatach szkolnych instruktor praktycznej nauki zawodu w ramach zajęć pozalekcyjnych. Byłam wychowawcą tej klasy i bardzo zależało mi, aby uczniowie jak najlepiej zdali egzamin zawodowy i otrzymali kwalifikacje w zawodzie ślusarz. Na zajęciach uczniowie uczyli się analizować zadania egzaminacyjne, przygotowywać stanowisko pracy, wybierać narzędzia potrzebne do wykonania pracy, analizować rysunki i schematy oraz prezentować wyniki swojej pracy. Do moich zadań należało mobilizowanie uczniów do systematycznego uczestniczenia w tych zajęciach. Dzięki dodatkowej pracy wszyscy uczniowie zdali etap praktyczny egzaminu zawodowego.
We współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Biłgoraju w dniu 3 grudnia 2012r. w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Walki z AIDS. Byłam jednym ze współorganizatorów tej akcji. Światowy Dzień Aids obchodzony jest corocznie z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia w dniu 1 grudnia. W tym dniu na całym świecie odbywają się akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS.Z tej okazji chętni uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne poruszające tematykę HIV i AIDS. Najciekawsze prezentacje zostały przedstawione wszystkim uczniom na forum szkoły w specjalnie przygotowanym przeze mnie pokazie multimedialnym. Dodatkowo wykonałam dwie gazetki ścienne:
• Światowy Dzień Walki z Aids,
• HIV, AIDS – fakty i mity.
Uczniowie mieli także możliwość przeczytania broszur informacyjnych dotyczących profilaktyki AIDS, które otrzymaliśmy z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Biłgoraju oraz wziąć udział w konkursie i quizie dotyczącym wiedzy na temat hiv i aids.
Głównym celem działań było propagowanie w środowisku szkolnym zasad zdrowego stylu życia, uwrażliwienie młodzieży na zagrożenia zdrowotne jakie powoduje HIV i AIDS. Działania z pewnością wpłynęły na wzrost wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowia. Przyczyniły się do szerzenia oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia wśród młodzieży szkolnej.
W roku szkolnym 2011/2012 nawiązałam współpracę z Domem Dziecka Nr 1 w Zwierzyńcu. We współpracy z panią dyrektor Domu Dziecka Nr 1 w Zwierzyńcu zorganizowałam grupę nauczycieli, którzy pomagali wychowankom w nadrabianiu zaległości oraz eliminowaniu braków edukacyjnych z matematyki, fizyki i chemii. Współpraca polegała na udzielaniu pomocy dzieciom, które mają trudności w nauce. Terminy spotkań były ustalane telefonicznie w porozumieniu z wychowawcami dzieci. Najwięcej pomocy potrzebowali wychowankowie z matematyki, dlatego chętnie korzystali z mojej pomocy w odrabianiu prac domowych, zrozumieniu bieżącego materiału, przygotowaniu się do prac pisemnych oraz egzaminów gimnazjalnych. Nauka odbywała się w świetlicach lub pokojach wychowanków. Dodatkowo na każde spotkanie przywoziliśmy domowe pieczone ciasto, słodycze, owoce, z czego dzieciaki bardzo się cieszyły. Dzięki naszej pomocy wszyscy wychowankowie mający trudności w nauce otrzymali promocję do klasy programowo wyższej.
Ponieważ środki finansowe przekazywane na Domy Dziecka nie zawsze wystarczają, aby sprostać potrzebom wychowanków, wraz z koleżanką chciałyśmy chociaż jednorazowo pomóc placówce. Kolejnym pomysłem było zorganizowanie na terenie naszej szkoły akcji charytatywnej „Pomóżmy dzieciom z Domu Dziecka w Zwierzyńcu” . Akcja została przeprowadzona w marcu 2012r. i polegała na zbiórce środków czystości i higieny osobistej, które następnie zostały przekazane dzieciom z Domu Dziecka.
Uczniowie wszystkich klas oraz nauczyciele bardzo chętnie włączyli się do akcji, czego wynikiem było zebranie bardzo dużej ilości produktów. Były to między innymi: proszki do prania, pasty do zębów, szampony, dezodoranty, antyperspiranty, papier toaletowy, żele pod prysznic, skarpety, rajstopy. itp. Przekazane dary wzbudziły dużą radość wychowanków Domu Dziecka, również pani dyrektor wystosowała pisemne podziękowania za okazane wsparcie i pomoc.

W okresie stażu współpracowałam z kuratorami sądowymi uczniów, którzy weszli w konflikt z prawem. Pełniąc funkcję wychowawcy w klasie zasadniczej szkoły zawodowej miałam dwóch uczniów, którym przydzielono kuratorów sądowych jeszcze w czasie nauki w gimnazjum. Na spotkaniach z kuratorami omawialiśmy zachowanie, wyniki w nauce, frekwencję ucznia na zajęciach szkolnych a także wspólnie konsultowaliśmy zakres udzielanej pomocy, podejmując różnorodne działania w celu poprawy zachowania ucznia w szkole i środowisku lokalnym. Pisałam także opinie o uczniach na rozprawy sądowe. Dzięki współpracy z kuratorami sądowymi uczniowie uzyskali dodatkowe wsparcie oraz pomoc, co przyczyniło się do ukończenia przez nich szkoły.

Od początku mojej pracy w szkole staram się włączać uczniów do akcji o charakterze charytatywnym, poprzez współpracę z różnymi instytucjami.
W każdym roku szkolnym wraz z moimi wychowankami brałam udział
w zbiórce plastikowych nakrętek. Zawsze zachęcam młodzież do zbierania plastikowych nakrętek, które oddane do odpowiednich instytucji dają możliwość bezinteresownej pomocy innemu człowiekowi będącemu w potrzebie.
W październiku 2012 r. zbiór plastikowych nakrętek został wywieziony do hospicjum Santa Galla w Łabuniach. Zaoferowałam własny samochód do przewiezienia części zebranych nakrętek przez społeczność naszej szkoły. Zabrałam także chętnych wolontariuszy- uczniów naszej szkoły.

Jako nauczyciel matematyki nawiązałam współpracę z Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym oraz Wydawnictwem Nowa Era. Dzięki współpracy z tymi wydawnictwami otrzymuję materiały edukacyjne z matematyki, które wykorzystuję do pracy z uczniami.
We współpracy z GWO zorganizowałam nagrody dla laureatów Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego : książki Matematyczne łamigłówki, bezpłatne kody dostępu do programu online Matematura, długopisy, ołówki, notesy, sudoku, dyplomy. Dodatkowo mam możliwość uczestniczenia w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA a członkostwo w klubie M+ zapewnia mi pełen dostęp do materiałów edukacyjnych tego wydawnictwa oraz możliwość prenumeraty czasopisma „Matematyka w szkole średniej”. Dzięki współpracy z wydawnictwem otrzymuję corocznie kalendarz nauczyciela na dany rok szkolny.
We współpracy z Wydawnictwem Nowa Era systematycznie wzbogacam pracownię matematyczną w nowe pomoce dydaktyczne. Otrzymałam nowe arkusze maturalne, które wykorzystałam do pracy z maturzystami, plansze matematyczne z geometrii analitycznej, gry dydaktyczne Twierdzenie Talesa, a także zbiory zadań maturalnych, którymi wzbogaciłam bazę dydaktyczną szkoły. Dzięki współpracy z Wydawnictwem Nowa Era mam możliwość uczestniczenia w konferencjach matematycznych organizowanych przez to wydawnictwo, korzystania z kreatora testów oraz e- podręcznika.

We współpracy z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Krakowie wielokrotnie uczestniczyłam w ocenianiu arkuszy egzaminacyjnych z matematyki w zespołach egzaminatorów w Zamościu i Kraśniku. Praca ta miała dla mnie duże znaczenie. Zdobyłam wiedzę i doświadczenie w ocenianiu arkuszy maturalnych z matematyki, co pozwoliło mi lepiej i bardziej efektywnie przygotować moich uczniów do egzaminu maturalnego.
Każdego roku odbywam szkolenia dla egzaminatorów w systemie Moodle, doskonalące proces sprawdzania arkuszy maturalnych. Polegają one na rozwiązywaniu quizów złożonych z pewnej ilości zadań, które należy właściwie ocenić. Sprawdzają one moje umiejętności oceniania i klasyfikacji błędów. W ten sposób na bieżąco mogę doskonalić swoje predyspozycje do oceniania prac maturalnych.
W sierpniu 2013 r. odbyłam szkolenie dla egzaminatorów z zakresu oceniania prac egzaminu maturalnego z matematyki z wykorzystaniem oprogramowania Scoris Assessor. Celem szkolenia było przygotowanie egzaminatorów do elektronicznego systemu oceniania prac egzaminacyjnych, czyli e-oceniania. Poprzez udział w szkoleniu poznałam zasady działania programu Scoris Assessor oraz nabyłam umiejętności niezbędne do oceniania prac maturalnych drogą elektroniczną.

Pełniąc funkcję przewodniczącej zespołu przedmiotów ścisłych systematycznie współpracuję z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie. We współpracy z LSCDN w roku szkolnym 2013/2014 dwukrotnie zorganizowałam w naszej szkole maturę próbną z matematyki Lubelską Próbę przed Maturą – luty 2014 i czerwiec 2014. Po wysłaniu formularza zgłoszeniowego, otrzymałam materiały edukacyjne w formie elektronicznej w postaci arkuszy maturalnych oraz schematu oceniania. Analiza wyników matury próbnej pozwoliła nauczycielom ocenić stopień przygotowania uczniów do matury majowej, natomiast uczniom sprawdzić poziom swojej wiedzy.
We współpracy z LSCDN w Lublinie corocznie uczestniczyłam w Wojewódzkiej Konferencji Geogebry. Poprzez udział w konferencjach zapoznałam się z oprogramowaniem GeoGebra oraz jego zastosowaniem w nauczaniu matematyki. Dzięki temu moje lekcje były bardziej atrakcyjne, natomiast uczniowie byli bardziej zaktywizowani w procesie lekcyjnym. Dwukrotnie uczestniczyłam w kursach grantowych „Wykorzystanie wyników badań osiągnięć edukacyjnych uczniów: analiza i interpretacja wyników egzaminów zewnętrznych” oraz „Wykorzystanie tablicy interaktywnej w nauczaniu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych”. Poprzez udział w kursach grantowych uzyskałam nowe wiadomości i umiejętności dotyczące analizy i interpretacji wyników egzaminów maturalnych oraz wykorzystania tablicy interaktywnej w nauczaniu matematyki, które wykorzystałam w pracy zawodowej.

We współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi powiatu biłgorajskiego zorganizowałam VIII, IX, X i XI edycję Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego. Celem konkursu jest promowanie uzdolnionych matematycznie uczniów technikum oraz rozwijanie współpracy między szkołami ponadgimnazjalnymi powiatu biłgorajskiego. W konkursie uczestniczyli uczniowie pod opieką nauczycieli ze szkół: RCEZ w Biłgoraju, ZSL w Biłgoraju, ZSBiO w Biłgoraju, ZSE w Tarnogrodzie, ZSR w Różańcu.
Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy matematycznej w teście matematycznym oraz zdobycia cennych nagród, natomiast dla nauczycieli spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, spostrzeżeń z pracy dydaktycznej oraz nawiązania bliższych kontaktów i przyjaźni.

We współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim zorganizowałam wyjazd uczniów na IX Lubelski Festiwal Nauki. Uczniowie brali udział w wykładach, warsztatach i ćwiczeniach, które odbyły się na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym KUL, prowadzonych przez wykładowców uniwersyteckich. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość poznania środowiska akademickiego poprzez zwiedzenie uczelni, obejrzenie wystaw tematycznych, rozmowy ze studentami oraz wykładowcami.
Corocznie uczestniczę także w Ogólnopolskich Konferencjach Nauczycieli
i Wychowawców w Lublinie, które organizowane są na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Udział w konferencjach mogę wysłuchać ciekawych wykładów dotyczących tematyki wychowania, a przez to wzbogacić swoje doświadczenia wychowawcze.

We współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu corocznie organizuję etap szkolny konkursu matematycznego Matematyczne zmagania. Trójka finalistów bierze udział w etapie okręgowym, który odbywa się na uczelni. Uczniowie oprócz rozwiązywania testu konkursowego mają możliwość wysłuchania interesujących wykładów przygotowanych przez wykładowców akademickich, poznania oferty edukacyjnej oraz zwiedzenia uczelni.

Ważnym elementem pracy nauczyciela wychowawcy jest zainteresowanie uczniów historią regionu. W ramach współpracy z instytucjami lokalnymi organizowałam wyjścia młodzieży do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej oraz Zagrody Sitarskiej. Razem z uczniami zwiedziłam następujące wystawy zorganizowane przez muzeum: „Ginące zawody - kowalstwo”, „Pieniądz papierowy w Polsce”, „Cuda kolekcjonerstwa”. Wyjścia do obiektów upamiętniających historię regionu służą poznaniu prawdy o „swojej małej ojczyźnie”. Wizyta w muzeum to możliwość odtworzenia codzienności, z jaką stykali się nasi przodkowie, żyjący tutaj o wiele lat wcześniej. Uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądała praca, narzędzia oraz przedmioty codziennego użytku swoich bezpośrednich przodków. Poznali obyczaje oraz tradycje społeczności sitarskiej. Dzięki temu zdobyli dodatkową wiedzę na temat rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego przodków. Wizyty pozwalały także zobrazować różnicę w stylu życia i rodzaju obowiązków, które posiadali ludzie dawniej i dziś.
We współpracy z Biłgorajskim Centrum Kultury zorganizowałam wyjście klasy na film „Bitwa pod Wiedniem”. Film o treści historycznej przybliżył uczniom ważne wydarzenia z dziejów Polski i Europy w ciekawy i atrakcyjny sposób. Po filmie wymieniliśmy opinie, uwagi oraz spostrzeżenia dotyczące tematu filmu oraz gry aktorskiej. Wyjście do kina miało na celu promocję kulturalnego spędzania czasu.
We współpracy z Parafią Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
w Biłgoraju brałam udział z młodzieżą w obchodach uroczystości religijno – patriotycznych na terenie Biłgoraja. Były to m. in. 72 Rocznica Utworzenia Armii Krajowej, 71 Rocznica Utworzenia Armii Krajowej, 70 Rocznica Utworzenia Armii Krajowej. Mój udział wraz z młodzieżą w uroczystościach był wyrazem postawy patriotycznej i obywatelskiej. We współpracy z księdzem i siostrą zakonną zorganizowałam wycieczkę do Łańcuta i Leżajska uczniów klasy trzeciej szkoły zawodowej, której byłam wychowawcą. Uczniowie zwiedzili Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku, poznali jego historię oraz uczestniczyli we mszy świętej w intencji pomyślnego zdania przez nich egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Następnie zwiedzili zamek w Łańcucie, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Wyjazd dostarczył uczniom dużo radości, przeżyć duchowych oraz był okazją do wzbogacenia wiedzy na temat historii i kultury południowo – wschodniej Polski.

Podsumowując swój staż i rozwój zawodowy stwierdzam, że wzbogaciłam swoją wiedzę i warsztat pracy. Współuczestnicząc w różnych przedsięwzięciach miałam okazję poznać wiele aspektów pracy szkoły, zdobyć kompleksową wiedzę na temat jej funkcjonowania, a przez to podejmować trafniejsze decyzje w bezpośrednim kontakcie z uczniem i jego rodzicami. Współpraca ze środowiskiem szkolnym i pozaszkolnym pozwoliła mi także doskonalić umiejętność nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Dzielenie się własnymi doświadczeniami było dla mnie źródłem osobistej satysfakcji
i formą promowania własnych osiągnięć. Doskonaląc swoją pracę przyczyniłam się do podwyższenia jakości pracy szkoły.
Uważam, że mój plan rozwoju zawodowego był dostosowany do potrzeb szkoły. Jego realizacja wymagała dużego zaangażowania, któremu towarzyszył wzmożony wysiłek mój
i uczniów, a także konsekwentne dążenie do zamierzonego celu. Zrealizowanie wytyczonych założeń uważam za swoje duże osiągnięcie, mam też świadomość, że praca nauczyciela i wychowawcy opiera się na ciągłym zbieraniu doświadczeń, doskonaleniu i wyciąganiu wniosków z popełnionych błędów. Eliminowanie błędów w procesie dydaktyczno – wychowawczym pozwala na stałe podnoszenie jakości pracy własnej
i szkoły.


M. Brzozowska
Wyświetleń: 6808


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.