AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Edyta Kruglej, 2014-06-30
Biała Podlaska

Język polski, Konspekty

Asceza ─ sposób na duchową doskonałość

- n +

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie I gimnazjum

Nauczyciel uczący:
Pedagog wspierający :

A.CZĘŚĆ WSTĘPNA
1.Data:
2.Klasa:
3.Temat lekcji: Ideał średniowiecznego ascety w „Legendzie o św. Aleksym”.

4.Cele lekcji:
Poznanie osobowego wzorca ascety, budzenie wrażliwości na wartości moralne.
Uczeń:
- dostrzega ciągłość kultury chrześcijańskiej;
- udziela odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu;
- wyodrębnia etapy życia bohatera;
- analizuje postawę ascety;
- ocenia postawy bohaterów, uzasadniając własne zdanie;
- podaje argumenty przekonujące o świętości Aleksego;
- argumentuje, wnioskuje;
- określa różnice w ujęciu tego samego tematu w różnych tekstach;
- kształci umiejętności wykorzystania kontekstu plastycznego do analizy postawy
ascety;
- rozwija umiejętność współdziałania w grupie.

5.Metody nauczania:
-podająca,
-problemowa,
-heureza,
-praca z tekstem,
-burza mózgów.

6.Formy pracy ucznia:
-zbiorowa;
-grupowa;
-jednostkowa;
-indywidualna.

7.Środki dydaktyczne:
- podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego ,,Słowa na czasie 1” (s. 80–82),
- karta pracy ,,Być ascetą”,
- słowniki języka polskiego.

8. Odniesienia do podstawy programowej: I.1.2, I.2.3,
II.4.1,
III.1.1, III.1.3
B. PRZEBIEG LEKCJI

Część wstępna:

1.Czynności wstępne:
a . Sprawdzenie obecności;
b . Chętny uczeń przypomina tematykę „Legendy o św. Aleksym”.
c. Odczytanie pracy domowej :
Wykonanie ćwiczenia 6. „Po przeczytaniu...” ze s. 82 – rozwiązanie krzyżówki
związanej z treścią legendy.

2.Nauczyciel podaje uczniom informacje dotyczące przeczytanego przez nich
tekstu oraz epoki literackiej w której on powstał ( najważniejsze pojęcia są
zapisane na tablicy).

Powstał typ literatury prezentującej wzory godne naśladowania, idealne (literatura parenetyczna). Literatura opisująca żywoty świętych stanowi pierwszy rodzaj nowego chrześcijańskiego piśmiennictwa.
Hagiografia, czyli pisanie (gr. graphein) o świętych (gr. hagios), na wiele wieków stała się głównym gatunkiem literackim epoki.
Najbardziej znanym w Polsce przykładem żywotopisarstwa jest „Legenda o św. Aleksym”.
Pierwotnie tekst ten powstał w Syrii około V w. Polska wersja opowieści o świętym Aleksym pochodzi z roku 1454.
Opowieści o świętych zostały spisane przez Jakuba de Voragine (czyt.de Worażin) w „Złotej legendzie” z XIII w.


Część główna:


3. Zapisanie tematu lekcji: Ideał średniowiecznego ascety
w „Legendzie o św. Aleksym”.


4. . Wyrzeczenia w życiu codziennym.
- Wyjaśnienie na podstawie słownika języka polskiego, czym jest wyrzeczenie.
wyrzeczenie – poświęcenie, ofiara

- Ustalenie, z czego rezygnują współcześni ludzie i podanie przyczyn
podejmowanych wyrzeczeń (ćwiczenie ,,Zanim przeczytasz...”, s. 80 podręcznika).


rodzaje wyrzeczeń przyczyny wyrzeczeń




5. Praca w dwuosobowych grupach :
Uczniowie uzupełniają schemat dotyczący życia św. Aleksego
( karta pracy ,,Być ascetą”).

6. Uczniowie wspólnie uzupełniają zapisaną na tablicy notatkę.

WNIOSKI WYNIKAJĄCE Z HISTORII ALEKSEGO :

1. Aleksy chciał poświęcić życie ….( Bogu ).
2. Umartwiał swoje ciało, cierpiał …( głód ) i znosił ( upokorzenia ).
3. Żył jako nędzarz pod ….( schodami własnego domu ).
4. Cierpiał i….( modlił się ).


Takim życiem zasłużył na ….( świętość )


7. Święty Aleksy i średniowieczna asceza.
- Odczytanie w „Nowych słowach” na s. 82 wyjaśnienia słowa asceza.

Asceta to człowiek umartwiający ciało, wyrzekający się wygód i wszelkich przyjemności
życia, odrzucający je, aby zasłużyć na wieczne zbawienie.


8. Wypisanie z tekstu wszystkich sposobów umartwiania się stosowanych przez bohatera
(ćwiczenie 2. „Po przeczytaniu...”, s. 82).



Aleksy =ASCETA



ubóstwo rezygnacja z majątku
cnota rozdanie pieniędzy biednym,
rezygnacja z przyjemności i dóbr
doczesnych
pokora znoszenie obelg od własnych sług,
upokorzenia i męki
pobożność modlitwa
umartwianie się świadome zadawanie sobie bólu
i cierpienia




Część końcowa:

9.Zapisanie w zeszytach notatki:

Średniowieczny święty:
• spędza czas na modlitwie i chwaleniu Boga:
• żyje w ubóstwie;
• jest cierpliwy , uparty i wytrwały.

10. uczniowie ustnie odpowiadają na pytania nauczyciela.
- Realizacja ćwiczenia 4. „Po przeczytaniu...” ze s. 82
udzielenie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ludzie poznali historię życia Aleksego.
- Wyjaśnienie, kto wyjął list z dłoni bohatera i dlaczego było to możliwe (ćwiczenie 5. „Po przeczytaniu...’, s. 82).

11 . Podsumowanie lekcji.
Podsumowanie to odpowiedź na pytanie
Czy Aleksy ma cechy świętego?
Cuda i cudowne zdarzenia:
 litość Matki Boskiej;
 bicie dzwonów (samo z siebie) w mieście;
 nieinspirowane przez nikogo poszukiwanie Aleksego;
 zesłanie dziecięcia (anioła), które potrafi wskazać źródło cudów;
 samorzutne zgromadzenie się przy umarłym przedstawicieli różnych stanów społecznych, łącznie z papieżem i cesarzem;
 piękny zapach unoszący się z ciała;
 uzdrowienie chorych;
 szczególna sytuacja z wyjęciem listu.


12. Obejrzenie i skomentowanie ilustracji ze s. 81
(ćwiczenie 10. „Po przeczytaniu...”, s. 82). Wytłumaczenie związku ryciny z tekstem.

13.Praca domowa .
Dla wszystkich uczniów:

historia życia mojego patrona
imię świętego atrybut ważne fakty z życia świętego zasługi dla ludzi


Dla chętnych:
& Ułożenie wypowiedzi, która mogłaby być treścią listu Aleksego.


14. Ocena pracy klasy, samoocena uczniów – osiągnięcie celów lekcji.


1.Ocena własnej aktywności, pracy na zajęciach: 4.Moje uwagi dotyczące
lekcji:

0 1 2 3 4 5

2.Tempo prowadzonej lekcji było:


zbyt odpowiednie zbyt
wolne szybkie

3.Ocena rozumienia tematyki lekcji:


0 1 2 3 4 5



KARTA PRACY „ BYĆ ASCETĄ”





Zgłoś błąd    Wyświetleń: 2328


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.