Katalog

Barbara Wojciechowicz, 2014-06-05
Wąsewo

Język polski, Konspekty

Motywy postępowania bohaterów mitu "Dedal i Talos".

- n +


Temat: Motywy postępowania bohaterów mitu "Dedal i Talos".

Cele lekcji
Uczeń:
▪ zna treść mitu „Dedal i Talos”,
▪ potrafi wymienić cechy mitu jako gatunku literackiego,
▪ gromadzi słownictwo odnośnie nazw uczuć,
▪ zna elementy świata przedstawionego,
▪ przedstawia postacie literackie,
▪ ocenia postępowanie postaci literackiej,
▪ redaguje dalszy ciąg mitu,
▪ zaznacza na mapie miejsca, w których rozgrywa się akcja utworu,
▪ współpracuje w zespole,
▪ nazywa cechy charakteru i przyporządkowuje je postaciom,
▪ wyjaśnia motywy postępowania postaci,
▪ przedstawia efekty pracy zespołu,
▪ układa wydarzenia w kolejności chronologicznej.

Metody nauczania:
▪ praca z tekstem,
▪ heureza,
▪ elementy dramy,
▪ poszukująca,
▪ zajęć praktycznych
▪ burza mózgów

Formy pracy:
▪ zbiorowa,
▪ grupowa,
▪ indywidualna.

Środki dydaktyczne:
▪ tekst mitu „Dedal i Talos”
▪ rebusy
▪ mapa Grecji (kontur),
▪ karteczki z zadaniami dla grup,
▪ plan wydarzeń,
▪ prezentacja multimedialna,

Przebieg lekcji:
1. Moment organizacyjny
- przypomnienie wiadomości z zakresu kształcenia literackiego,
- zapisanie tematu lekcji.

2. Określenie, do którego gatunku literackiego należy tekst przeczytany przez uczniów w domu.
(mit)
3. Przypomnienie najważniejszych cech mitu jako gatunku literackiego.
▪ Co to jest mit?
▪ Jak nazywa się zbiór mitów?

4. Podzielenie klasy na 5 grup i rozdanie rebusów
(ich rozwiązaniem będą tytuły mitów)

5. Określenie elementów świata przedstawionego w micie (praca z tekstem)
a) czas akcji
„Było to w czasach przed początkiem naszej historii…”

b) bohaterowie
Dedal, Talos, Ikar, Polikasta, Minos,
Praca w grupach.
Uczniowie przygotowują krótką prezentację każdego z bohaterów, kim byli i czym zajmowali się. Czas- 2 minuty.

Dedal- rzeźbiarz, „Spod jego dłuta wychodziły piękne posągi, budował również świątynie i pałace. Rzemiosło nie było mu obce. Zależało mu na tym, żeby nie tylko być artystą, ale też dobrym majstrem”
Polikasta- siostra Dedala, matka Talosa.
Talos- dwudziestoletni syn Polikasty, siostrzeniec Dedala, wynalazł koło garncarskiego i piłę, wyrabiał piękne naczynia z gliny.
Ikar- syn Dedala, nie posłuchał przestróg ojca i zginął.
Minos- król mieszkający na Krecie, z jego polecenia Dedal zbudował labirynt

c) miejsce akcji
państwo- Grecja,
miasto- Ateny,
wzgórze ateńskie- Akropol,
wyspa- Kreta
(Uczniowie, w dalszym ciągu pracują w grupach, podpisują na mapie miejsca związane z treścią mitu)

d) wydarzenia
Uczniowie porządkują wydarzenia według kolejności chronologicznej i rysują na mapie kierunek wędrówki Dedala)

1. Przybycie Dedala do domu Polikasty.
2. Wizyta w pracowni Talosa.
3. Rozmowa Dedala z siostrzeńcem.
4. Spacer.
5. Śmierć Talosa
6. Oskarżenie Dedala o morderstwo.
7. Ucieczka ojca i syna na Kretę.
8. Budowa labiryntu
9. Uwięzienie budowniczego.
10. Marzenia Dedala o powrocie do ojczyzny.
11. Lot ojca z synem.
12. Tragedia Ikara.
13. Samotne życie Dedala.

6. Odczytanie wyników pracy poszczególnych zespołów. Nanoszenie ewentualnych poprawek.

7. Przyporządkowanie nazw wynalazków, osiągnięć odpowiednim postaciom- Dedalowi i Talosowi.

Co wynalazł Dedal? Jakie miał znaczenie dany wynalazek, czemu służył?
Dedal- labirynt, skrzydła
Co wynalazł Talos? Jakie miał znaczenie dany wynalazek, czemu służył?
Talos- koło garncarskie, piła

8. Rozdanie uczniom poleceń do pracy w zespołach.
Przygotujcie wypowiedź będącą zapisem myśli Dedala w jednej z wybranych sytuacji. Postarajcie się oddać jak najbardziej to, co w danym momencie czuł bohater (czas 4 minuty)
▪ w warsztacie Talosa,
▪ w chwili oskarżenia o zabójstwo,
▪ po przybyciu na Kretę
▪ przed ucieczką z labiryntu,
▪ po upadku Ikara.
Wybierzcie przedstawiciela grupy, który wcieli się w postać Dedala i przedstawi waszą pracę na forum klasy.

Krótkie omówienie pracy zespołów.

9. Jakimi cechami odznaczał się Dedal? (burza mózgów, efekty pracy przedstawione w formie słoneczka)

Np. zazdrosny, pracowity, zdolny, ambitny, tchórzliwy, pomysłowy

10. Omówienie:
▪ które cechy są pozytywne, a które negatywne,
▪ które cechy spowodowały, że zyskał sławę, a które sprawiły, iż stracił syna.

11. Uczniowie próbują ocenić postępowanie syna Dedala podczas lotu. Oszukują tę postać na obrazach. (Prezentacja różnych przedstawień upadku Ikara w malarstwie).

12. Podsumowanie pracy uczniów podczas lekcji.

13. Praca domowa.
Napisz dalszy ciąg mitu o Dedalu.
Dla chętnych- Przeczytaj treść mitu „Dedal i Ikar”, wypisz różnice pomiędzy tymi tekstami.
Wyświetleń: 745


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.