Katalog

Katarzyna Cioch, 2014-06-02
Bytom

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz uroczytości "Dzień zielony"

- n +

Scenariusz uroczystości „Dzień Zielony”

Prowadząca: Katarzyna Cioch
Grupa: „Jeżyki”
Cel ogólny:
- poznanie odżywczych właściwości owoców i warzyw.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- w skupieniu słucha bajki,
- potrafi udzielić odpowiedzi dotyczących treści bajki,
- zna rozwiązania zagadek,
- potrafi współpracować w grupie i wspólnie z koleżankami i kolegami ułożyć puzzle,
- tworzy owocowego jeża poprzez nabijanie zielonych owoców na wykałaczkę
i włożenie ich w gruszkę.
Metody:
- oparte na działaniu
 układanie puzzli,
 tworzenie „Owocowego jeża”
- oparte na słowie
 wysłuchanie bajki z płyty CD,
 udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące treści bajki,
 rozwiązywanie zagadek
Środki dydaktyczne:
- bajka,
- odtwarzacz płyt CD,
- zagadki,
- puzzle,
- zielone kartki,
- masa mocująca,
- zielone owoce (gruszki, kiwi, zielone jabłka, winogrona),
- deseczki do krojenia,
- wykałaczki,
- fartuszki.

Formy:
- zbiorowa,
- grupowa,
- indywidualna.

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci przez prowadzącą.
2. Wysłuchanie bajki „Smutne krasnoludki”.
3. Rozmowa inspirowana bajki
Jak wyglądała wioska krasnoludków?
Dlaczego krasnoludki były smutne?
Co oznaczały tajemnicze symbole na książce kucharskiej Gwarka?
Czy jedzenie 5 porcji warzyw, owoców lub soku pomogło w czymś krasnoludkom?

4. „Zielone zagadki” – rozwiązywanie zagadek, których rozwiązaniem są zielone owoce

Niedaleko od drzewa pada,
każdy je z ochotą zjada.
Okrąglutkie i rumiane,
na słoneczku dojrzewane.

/jabłko/

Wiele kuleczek na jednej gałązce.
Są fioletowe, zielone lub żółte jak słońce.
Gdy je wysuszysz i włożysz do skrzynki,
Trafią na Twój stół wspaniałe rodzynki.

/winogrona/

Okrągły owoc włochaty,
w witaminę C bogaty.
Miąższ zielony skrywa w sobie.
Pyszny koktajl z niego zrobię!
Pestek ilość ma mnogą,
co napatrzeć się nie mogą!

/kiwi/


Ma gruby brzuszek
i kolor żółto – zielony.
Będzie z niej w zimie
Kompot wymarzony.

/gruszka/

5. „Puzzle – podział dzieci na 4 zespoły; grupowe układanie puzzli przedstawiających owoce będące rozwiązaniem zagadek słownych /praca odbywa się na 4 poziomach, grupy układają puzzle 4, 6, 8 elementowe/
6. „Owocowy jeżyk” – wykonanie jeżyka na bazie połowy gruszki, do której wbijane są kolorowe, zielone kolce (wykałaczki, na które dzieci wbijały kawałeczki zielonych owoców); przed przystąpieniem do wykonania zadania prowadząca przypomina dzieciom o konieczności mycia rąk przed przystąpieniem do wykonania zadania
i zachowaniem bezpieczeństwa podczas wkładania kolców w jeżyka.
7. Podziękowanie dzieciom za udział w uroczystości.
Wyświetleń: 510


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.