Katalog

Katarzyna Stępień, 2014-05-30
Szczecinek

Język niemiecki, Scenariusze

Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka niemieckiego

- n +

Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka niemieckiego

Nauczyciel prowadzący: mgr Katarzyna Stępień
Czas trwania: 45 min.
Data:26.03.2012r
Klasa: IV
Temat: Ich trinke eine Dose Cola und du?Ja piję puszkę Coli a ty?
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wyrażenia własnego życzenia związanego z
poczęstunkiem.
Cele operacyjne:
- uczeń zna nazwy popularnych napojów
- potrafi zaproponować komuś coś do picia
- układa dialog
- wyraża własne życzenia związane z poczęstunkiem
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
- podręcznik: "Wir"–dialog: ich trinke eine Dose Cola und du?;
- krzyżówka: Getränke;
- kserokopie ćwiczeń.
- radio, płyta CD

Metody: metody aktywizujące, burza mózgów, metoda bezpośrednia, metoda komunikacyjna
Tok lekcji:
I Czynności porządkowo-przygotowawcze:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Sprawdzenie pracy domowej.
4. Zapoznanie uczniów z celem lekcji.
II Wprowadzenie do tematu lekcji przez nawiązanie do poprzednich lekcji:
- krótka aktywizacja uczniów metodą burzy mózgów. Skojarzenia ze słowem Getränke.
Uczniowie zapisuję na tablicy nazwy popularnych napojów.
- powtórzenie odmiany czasownika: trinken, möchten.
- utrwalenie budowy zdania pytającego z zaimkiem pytającym was.
III Realizacja tematu lekcji:
1. Rozmowa na temat popularnych napojów. Nauczyciel kieruje rozmową zadając pytania
uczniom, np.
- Was trinkst du gern zum Frühstück?
- Was möchtest du gern trinken?
- Was trinkst du gern zum Mittagessen?
- Was trinkst du gern zum Abendessen?
2. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
3. Nauczyciel czyta dialog: Trinkst du eine Dose Cola?. (podręcznik str.48), uczniowie
wysłuchują dialogu z płyty CD : Was möchtest du trinken? a następnie wypisuje
zwroty na tablicy:
- ich habe Durst - jestem spragniony – Ich bin durstig.
- ja,gerne-tak chętnie
- nein ,danke- nie dziękuję
- eine Dose-puszka
- eine Flasche-butelka
- ein Glas-szklanka
- eine Tasse-filiżanka
- was möchtest du trinken?- co chciałbyś się napić?
- ich möchte eine Flasche Mineralwasser trinken- chciałbym butelkę wody mineralnej
- ich trinke eine Dose Cola und du?-ja piję puszkę coli a ty?
4. Wyznaczone osoby czytają na głos zapisane zwroty w celu doskonalenia wymowy.
5. Uczniowie w parach budują dialog. Proponują komuś coś do picia oraz wyrażają własne
życzenia związane z poczęstunkiem.
np. - Was möchtest du trinken, Ania? czego chciałabyś się napić Aniu?
Ein Glas Mineralwasser?-szklankę wody mineralnej?
- Nein,ich möchte lieber eine Dose Cola.-Nie ja chciłabym chętniej puszkę coli.
Następnie każdy uczeń odpowiada pisemnie na pytanie: Was möchtest du trinken? co
chciałbyś się napić? Wyznaczone osoby czytają odpowiedzi.
6. Uczniowie uzupełniają w zeszycie ćwiczeń dialogi odpowiednim słówkiem: eine Tasse,
eine Dose,Glas, eine Flasche.
Następnie uzupełniają zdania odpowiednią formą czasownika trinken i möchten.
Uczniowie rozwiązują krzyżówkę: Gatränke.
7. Klasa jest podzielona na 3 grupy 4-osobowe. Każda grupa otrzymuje pytania, na które
udziela każdy kolejno odpowiedzi:
- Was trinkst du gern zum Frühstück?
- Was trinkst du gern zum Mittagessen?
- Was trinkst du gern zum Abendessen?
- Was möchtest du trinken?
-Trinkst du eine Flasche Minerallwasser?
IV Podsumowanie lekcji.
V Podanie i objaśnienie pracy domowej.
Odpowiedz pisemnie w zeszycie na wcześniej podane pytania!
- Was isst du gern zum Frühstück?
- Was trinkst du gern zum Frühstück?
- Was isst du gern zum Mittagessen?



























Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka obcego: język niemiecki

Nauczyciel prowadzący: mgr Katarzyna Stępień
Czas trwania: 45 min.
Data: 09.02.2012r
Klasa: VI
Temat: Treffen wir uns vor dem Kino?Spotkamy się przed kinem?
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności zaproponowania spotkania oraz określenia jego miejsca.
Cele operacyjne:
- uczeń proponuje spotkanie i określa jego miejsce
- uczeń przyjmuje propozycję spotkania lub ją odrzuca
- układa dialog;
- uczeń pyta o położenie instytucji, lokalu lub sklepu.
- uczeń mówi, gdzie znajduje się instytucja, lokal lub sklep.
- uczeń wyszukuje określone informacje w tekście słuchanym - rozwijanie sprawności
rozumienia ze słuchu.
Formy: indywidualna, grupowa,
Środki dydaktyczne:
- podręcznik: "Wir"
- radio, płyta CD
Metody: metoda bezpośrednia, metoda komunikacyjna
Tok lekcji:
I Czynności porządkowo-przygotowawcze:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Sprawdzenie pracy domowej.
4 Zapoznanie uczniów z celem lekcji.
II Wprowadzenie do tematu lekcji przez nawiązanie do poprzednich lekcji:
- Krótka aktywizacja uczniów przypominająca poznane słownictwo z poprzedniej lekcji.
Uczniowie wyciągają literki. Nauczyciel mówi nazwę instytucji, sklepu w języku polskim.
Uczniowie układają z literek na czas usłyszane słowo w języku niemieckim. Kto pierwszy i
poprawnie ułoży słowo otrzymuje punkt. Uczeń, który nazbiera najwięcej punktów wygrywa
i otrzymuje ocenę bardzo dobrą.
III Realizacja tematu lekcji:
1. Rozmowa na temat możliwych miejsc spotkań. Uczniowie podają pomysły
- Wo kann man sich treffen?- gdzie można się spotkać?
2. Nauczyciel zapisuje na tablicy czasownik " sich treffen" i podaje jego znaczenie.
Uczniowie na głos czytaj jego odmianę.
Nauczyciel podaje przykłady z zastosowaniem danego czasownika.
Nauczyciel zapoznaje uczniów z odmianą rodzajnika określonego w celowniku, objaśnia
zastosowanie, podaje przykłady.
Uczniowie przepisują notatkę z tablicy.
3. Nauczyciel czyta dialog: Treffen wir uns vor dem Kino? (podręcznik str.49),uczniowie
wysłuchują dialogu z płyty CD. Chętni uczniowie tłumaczą dialog.
Uczniowie według wzoru wykonują 5 dialogów. Następnie chętni uczniowie odczytują
ćwiczenie i zapisują na tablicy.
4.Uczniowie wykonują ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń z zastosowaniem czasownika sich
treffen oraz odmianą rodzajnika w celowniku. Chętni uczniowie odczytują wykonane
zadania.
5.Następnie nauczyciel w celu utrwalenia poznanego materiału podchodzi do wybranego
ucznia i pyta: Treffen wir uns vor dem Kino?-spotkamy się przed kinem. Uczeń odpowiada
w języku niemieckim. Ja, gute Idee,vor dem Kino lub Nein,nicht vor dem Kino,lieber im
Blumenladen.- nie, nie przed kinem,lepiej w kwiaciarni.
IV Podsumowanie lekcji.
Uczniowie aktywni otrzymują pochwałę za pracę na lekcji.
V Podanie i objaśnienie pracy domowej.
Zeszyt ćwiczeń str 42.Uczniowie mają za zadanie odpowiedzieć na podobne pytania, które były w trakcie lekcji.








































Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka obcego: język niemiecki

Nauczyciel prowadzący: mgr Katarzyna Stępień
Czas trwania: 45 min.
Data:18.04.2012r.
Klasa: IV
Temat: Hast du ein Haustier? Czy masz zwierzę domowe?
Cel ogólny: Uczeń potrafi zapytać kolegę/koleżankę, czy ma dane zwierzę.
Uczeń mówi odpowiedzieć twierdząco lub przecząco na postawione pytanie.
Cele operacyjne:
- uczeń zna nazwy zwierząt domowych
- potrafi zapytać kolegę/koleżankę, czy ma dane zwierzę
- układa dialog
- potrafi, odpowiadając na pytania twierdząco lub przecząco stosując przeczenie kein/keine
- potrafi prawidłowo zastosować w zdaniu odmianę czasownika haben w czasie
teraźniejszym oraz rodzajnik nieokreślony w bierniku
Formy: grupowa, dialog
Środki dydaktyczne:
- podręcznik: "Wir"
- karty pracy
- zeszyt ćwiczeń.
- radio,płyta CD
- obrazki ze zwierzętami
Metody:metody aktywizujące,metoda komunikacyjna
Tok lekcji:
I Czynności porządkowo-przygotowawcze:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Sprawdzenie pracy domowej.
4 Zapoznanie uczniów z celem lekcji.
II Wprowadzenie do tematu lekcji przez nawiązanie do poprzednich lekcji:
Krótka powtórzenie słownictwa z poprzedniego tematu.
Nauczyciel wywołuje 6 chętnych osób na środek sali. Nauczyciel pokazuje obrazki ze
zwierzętami. Zadaniem uczniów jest wypowiedzenie niemieckiej nazwy zwierzątka. Który z
uczniów odpowie szybciej i poprawnie zdobywa punkt. Uczeń, który nazbiera najwięcej
punktów wygrywa i otrzymuje ocenę bardzo dobrą.

III Realizacja tematu lekcji:

1.Nauczyciel zapisuje odmianę czasownika " haben" przez osoby w czasie teraźniejszym i
jego znaczenie. Uczniowie głośno czytają odmianę.
Nauczyciel objaśnia odmianę rodzajnika nieokreślonego w bierniku.
Nauczyciel objaśnia zastosowanie przeczenia kein w zdaniu i jego odmianę w przypadku
bierniku
2.Rozmowa na temat zwierząt domowych. Nauczyciel kieruje rozmową zadając pytania
uczniom, np.
- Hast du Haustiere?
- Hast du einen Hamster?
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
3. Nauczyciel czyta dialog: Hast du einen Hamster?. (podręcznik str.54),następnie uczniowie
wysłuchują dialogu z płyty CD. Nauczyciel wypisuje zwroty na tablicy:
- Hast du ein Pferd? - czy masz konia?
- Nein,ich habe kein Pferd.-Nie nie mam konia
4. Uczniowie w parach budują dialog. Zadają pytania koledze/koleżance czy ma dane zwierze
w domu. Odpowiadają przecząco i twierdząco. np. - Hast du Haustier? Ja ich habe einen
Hund. Hast du eine Katze? Nein, ich habe keine Katze.
5.Uczniowie otrzymują karty pracy. Zadaniem uczniów jest rozpoznać na obrazku zwierze i
podpisać w języku niemieckim.
Uczniowie wykonują krzyżówkę. Wypisują nazwy zwierząt.
Następnie uczniowie wykonują zadanie w zeszycie ćwiczeń. Wypisują odpowiednią formę
rodzajnika nieokreślonego w bierniku w luki zdań oraz odpowiednią formę przeczenia
kein. Chętni uczniowie czytają wykonane zadanie. W kolejnym zadaniu uczniowie ćwiczą
odmianę czasownika haben przez osoby. Wpisują odpowiednią formę czasownika w luki
zdań. Chętni uczniowie podchodzą do tablicy. Zapisują wykonane ćwiczenie.
IV Podsumowanie lekcji.
1.Uczniowie aktywni na lekcji otrzymują ocenę bardzo dobrą za pracę na lekcji.
V Podanie i objaśnienie pracy domowej.
Nauczyciel zapisuje nazwy zwierząt na tablicy. Celowo pomija niektóre literki zostawiając
miejsce na ich wpisanie.
Zadanie 1.Uzupełnij brakujące literki w wyrazach i podaj ich znaczenie.

K...t...e, H...n, Ha....ste..., Kani....c...en, P...pa...ei, Pf...rd.
Zadanie 2.Wpisz odpowiednią formę przeczenia kein w luki zdań.
Ich habe.....Hund.
Du hast.......Katze.
Er hat.......Hamster.
Ich habe...........Kaninchen.

Zadanie 3.Wpisz odpowiednią formę rodzajnika nieokreślonego bierniku.ein/eine/einen.
Tobi hat.......Fisch.
Ola hat..........Maus.
Ania hat.......Hunde.
Ich habe........Papagei.





















scenariusze lekcji otwartych



































Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka obcego: język niemiecki

Nauczyciel prowadzący: mgr Katarzyna Stępień
Klasa V
Data: 24.10.2011r
Czas trwania: 45 min.
Temat: Ich brauche einen Tennisschläger.Potrzebuję rakietkę tenisową.
Cel ogólny: Uczeń wyraża potrzebę posiadania danego przedmiotu.
Cele operacyjne:
- uczeń zna nazwy dyscyplin sportowych, , nazw sprzętów, przyrządów i ubrań związanych z
uprawianiem sportu,
- uczeń wyraża potrzebę posiadania danego przedmiotu.
- układa dialog;
- uczeń potrafi w zdaniu czasownik brauchen w czasie teraźniejszym
- uczeń potrafi prawidłowo zastosować rodzajnik nieokreślony w bierniku
Formy: Indywidualna, grupowa, dialog
Środki dydaktyczne:
- podręcznik: "Wir";
- zeszyt ćwiczeń.
Metody: Metody aktywizujące,burza mózgów, metoda bezpośrednia, metoda komunikacyjna
Tok lekcji:
I Czynności porządkowo-przygotowawcze:

1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności
3. Sprawdzenie pracy domowej.
4. Zapoznanie uczniów z celem lekcji.

II Wprowadzenie do tematu lekcji przez nawiązanie do poprzednich lekcji:
- Krótkie powtórzenie słownictwa z poprzedniego tematu. Uczniowie kolejno zapisują na
tablicy nazwy dyscyplin sportowych.
Krótka aktywizacja uczniów metodą burzy mózgów. Uczniowie podają nazwy sprytów
związanych ze sportem . Pomysły zapisują na tablicy.

III Realizacja tematu lekcji:
1. Nauczyciel zapisuje na tablicy odmianę czasownika brauchen przez osoby i jego znaczenie.
Uczniowie głośno odczytują odmianę czasownika.
2. Nauczyciel zapisuje odmianę rodzajnika nieokreślonego w bierniku. Objaśnia jego
zastosowanie
3. Nauczyciel głośno odczytuje nazwy sprzętów związanych ze sportem. Ich nazwy zapisuje
na tablicy wraz z tłumaczeniem. Następnie uczniowie głośno powtarzają zapisane słówka
zaraz za nauczycielem
4. Nauczyciel czyta dialog następnie tłumaczy przeczytane zdania: (podręcznik str.53),
Ich will Fussball spielen.
Dann brauchst du einen Fussball.
Uczniowie mają zadanie zbudować w parach 3 podobne dialogi.
Chętni uczniowie odczytują ćwiczenie. Wybrany uczeń zapisuje przykład na tablicy.
5. Następnie uczniowie wykonują ćwiczenie doskonalące zastosowanie rodzajnika
nieokreślonego w bierniku. Do każdego rodzajnika nieokreślonego w bierniku
przyporządkowują rzeczowniki. Chętni uczniowie odczytują zadanie oraz zapisują na
tablicy.
6.Uczniowie wykonują w zeszycie ćwiczeń zadanie na utrwalenie odmiany czasownika
brauchen oraz zastosowanie rodzajnika nieokreślonego w bierniku w zdaniu.
Wyznaczone osoby czytają zadanie.
IV Podsumowanie lekcji.
Aktywni uczniowie otrzymują ocenę bardzo dobrą.
V Podanie i objaśnienie pracy domowej.
Zadanie 1 Połącz nazwy rzeczowników z ich znaczeniem.
Nauczyciel wypisuje rzeczowniki.
Zadanie 2 Wykonaj zadanie 8 str 51 w zeszycie ćwiczeń.









Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka obcego: język niemiecki

Nauczyciel prowadzący: mgr Katarzyna Stępień
Klasa V
Czas trwania: 45 min.
Data:24.02.2012r.
Temat: Kann ich deinen Walkman haben? Czy mogę mieć twoj Walkam?
Cel ogólny: Uczeń mówi, że szuka lub/i znajduje określone przedmioty
Cele operacyjne:
- uczeń potrafi zastosować zaimek dzierżawczy w bierniku oraz nazwy kolorów
- układa dialog;
- uczeń potrafi zastosować w zdaniu czasownik können w czasie teraźniejszym
- uczeń zna nazwy przyrządów i ubrań związanych z uprawianiem sportu,
- uczeń potrafi prawidłowo zastosować rodzajnik nieokreślony w bierniku
Formy: Indywidualna, grupowa, dialog
Środki dydaktyczne:
- podręcznik: "Wir";
- zeszyt ćwiczeń.
Metody: Metody aktywizujące, metoda bezpośrednia, metoda komunikacyjna
Tok lekcji:
I Czynności porządkowo-przygotowawcze:

1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności
3. Sprawdzenie pracy domowej.
4. Zapoznanie uczniów z celem lekcji.

II Wprowadzenie do tematu lekcji przez nawiązanie do poprzednich lekcji:
- Krótkie powtórzenie słownictwa z poprzedniego tematu. Uczniowie kolejno zapisują na
tablicy nazwy przyrządów i ubrań związanych z uprawianiem sportu.

III Realizacja tematu lekcji:
1. Nauczyciel zapisuje na tablicy odmianę czasownika können przez osoby i jego znaczenie.
Uczniowie głośno odczytują odmianę czasownika.
2. Nauczyciel zapisuje odmianę zaimka dzierżawczego w bierniku. Objaśnia jego
zastosowanie
3. Nauczyciel głośno odczytuje nazwy sprzętów związanych ze sportem. Ich nazwy zapisuje
na tablicy wraz z tłumaczeniem. Następnie uczniowie głośno powtarzają zapisane słówka
zaraz za nauczycielem
4. Nauczyciel czyta dialog następnie tłumaczy przeczytane zdania: (podręcznik str.53),
Ist das dein Roller? Ja , das ist mein Roller.
Uczniowie mają zadanie zbudować w parach 3 podobne dialogi z zastosowaniem różnych
nazw przyrządów i ubrań związanych ze sportem.
Chętni uczniowie odczytują ćwiczenie. Wybrany uczeń zapisuje przykład na tablicy.
5. Następnie uczniowie wykonują ćwiczenie doskonalące zastosowanie zaimka dierżawczego
w bierniku. Chętni uczniowie odczytują zadanie oraz zapisują na tablicy.
6.Uczniowie wykonują w zeszycie ćwiczeń zadanie na utrwalenie odmiany czasownika
können.
Wyznaczone osoby czytają zadanie.
IV Podsumowanie lekcji.
Aktywni uczniowie otrzymują ocenę bardzo dobrą.
V Podanie i objaśnienie pracy domowej.
Zadanie 1 Połącz nazwy rzeczowników z ich znaczeniem.
Nauczyciel wypisuje rzeczowniki.
Zadanie 2 Wykonaj zadanie 8 str 51 w zeszycie ćwiczeń.













Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka obcego: język niemiecki

Nauczyciel prowadzący: mgr Katarzyna Stępień
Klasa: III
Data: 28.02.2012r
Czas trwania: 45 minut
Temat: Wiosna na placu zabaw.- Co robią dzieci wiosną.
Cele lekcji : Uczeń potrafi sformułować pytanie i odpowiedź podczas gry „Was machen die Kinder?”
Środki dydaktyczne: książka "eins ,zwei, drei ", magnetofon, płyta CD
Formy pracy: Praca w grupie,praca indywidualna
Metody: Aktywizujące, komunikacyjne
Tok lekcji:
I Czynności porządkowo-przygotowawcze:

1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności
3. Sprawdzenie pracy domowej.
4. Zapoznanie uczniów z celem lekcji.

II Wprowadzenie do tematu lekcji przez nawiązanie do poprzednich lekcji:
- Krótkie powtórzenie słownictwa z poprzedniego tematu. Uczniowie kolejno zapisują na
tablicy czynności jakie można wykonywać wiosną. Śpiewają piosenkę" der Fruhling", którą nauczyli się na poprzednich zajęciach.

III Realizacja tematu lekcji:

Po przywitaniu się z klasą nauczyciel typuje na podstawie znanych wyliczanek uczniów do przejęcia roli nauczyciela w zabawie „Was habe ich in der Hand?”. Uczeń zamyka w rączce lub chowa za siebie jeden ze zgromadzonych w czarodziejskim worku
przedmiotów. Pozostali uczniowie zgłaszają się i odgadują. Następnie nauczyciel sprawdza zadanie domowe, a potem włącza kasetę z nagraniem piosenki, której uczniowie uczyli się na ostatniej lekcji.
Następnie uczniowie wykonują dwa ćwiczenia rozwijające sprawność czytania ze zrozumieniem. Pierwsze z nich znajduje się
w podręczniku i polega na dopasowaniu obrazków do dialogów. Wnastępnym ćwiczeniu (ćwiczenie 5 w zeszycie ćwiczeń) należy zaznaczyć, jakie czynności wykonują dzieci zgodnie z tekstem w podręczniku (str. 21). Każde ćwiczenie po jego wykonaniu jest sprawdzane z całą klasą i w razie potrzeby korygowane Zabawa: „Was machen die Kinder”
Zgodnie z propozycją autorek podręcznika uczniowie wycinają zestawy kart do gry z wkładki, dobierają się w pary, tasują karty i układają je na stole. Uczeń A wyciąga kartę i pyta o tę czynność, którą przedstawia rysunek. Poprawnie sformułowane pytanie
znajduje się na odwrocie karty. Uczeń B widzi je, sprawdza, czy pytanie sformułowano poprawnie, i odpowiada na nie. Uczeń A
z kolei sprawdza poprawność jego odpowiedzi. Za każde prawidłowe pytanie i prawidłową odpowiedź uczniowie przyznają sobie punkty. Wygrywa ten, kto zdobędzie więcej punktów zaproponować dzieciom zabawę „I kto to mówi?” kształcącą
sprawność rozumienia ze słuchu. Nauczyciel typuje wyliczanką ucznia lub wybiera jednego z chętnych i prosi go
na środek klasy. Uczeń staje tyłem do reszty klasy. Nauczyciel zadaje dowolne pytanie, np.: „Was kannst du gut machen?”
Wskazany uczeń z klasy odpowiada. Uczeń odwrócony tyłem ma rozpoznać po głosie, kto udzielił odpowiedzi. Jeżeli nie uda mu się za pierwszym razem, uczeń może powtórzyć odpowiedź jeszcze dwukrotnie. Jeżeli uczeń słuchający po raz trzeci nie
zgadnie, czyj to głos, nauczyciel zadaje odpowiadającemu pytanie „Wer bist du?” lub „Wie heißt du?” Pytanie to możemy w tej zabawie zadać tylko w takiej sytuacji.

Praca domowa:
W domu dzieci mają rozwiązać labirynt i wpisać, co kto robi.
Na następną lekcję należy przynieść fasolę, słoik, gazę i gumkę lub sznureczek do obwiązania gazy wokół słoika.








Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka obcego: język niemiecki

Nauczyciel prowadzący: mgr Katarzyna Stępień
Klasa: I
Data: 28.02.2012r
Czas trwania: 45 minut
Temat: Bawimy się w chowanego.
Cele lekcji : Uczeń rozumie i potrafi prawidłowo zareagować na wypowiedź nauczyciela: Komm, wir spielen Verstecken! Wir verstecken uns hier. Uczeń potrafi powiedzieć z pamięci wyliczankę: „Karl, Karl, Karoline”.
Środki dydaktyczne: Kukiełka Felix, książka "eins ,zwei, drei ", radio, płyta CD
Formy pracy: Praca w grupie
Metody:Aktywizujące,komunikacyjne
Wprowadzenie: Po przywitaniu się z klasą nauczyciel pyta: Wer möchte jetzt Felix von seiner Familie erzählen? Chętni uczniowie wychodzą na środek klasy i opowiadają o swojej rodzinie. Prezentacje uczniów są nagradzane naklejkami z „buźką”. Teraz nauczyciel pyta uczniów: Was machst du gern? Pytanie to zadaje jeszcze raz po polsku i pozwala uczniom przez chwilę wypowiedzieć się na temat ulubionych zabaw. Potem mówi po polsku, że dzisiaj naucza się nowej zabawy, ale na razie nie zdradzi im, jak ta zabawa się nazywa. Powiedzą to sami pod koniec lekcji.
Realizacja tematu lekcji: Nauczyciel bierze do jednej ręki kukiełkę Felixa, do drugiej lalkę Karin i mówi zmienionym głosem: Komm Felix, wir spielen Verstecken. Gern!, odpowiada Felix. Du musst suchen! dodaje i chowa się (tzn. nauczyciel chowa jedną rękę, na przykład,
pod stół ), a Karin liczy w tym czasie powoli do 12. Potem zagląda w niektóre miejsca i szuka Felixa. Wreszcie go znajduje i woła: Oh, Felix. Hier bist du! Teraz Felix i Karin zamieniają się rolami. Karin chowa się, a Felix jej szuka.
Nauczyciel woła jednego z uczniów, najlepiej tego, który nie ma problemów ze zrozumieniem nauczyciela: Komm, wir spielen Verstecken! i pomaga mu odpowiedzieć: Gern. Potem woła kolejnego i jeszcze jednego ucznia (do 5 osób). Powtarza jeszcze raz: Wir spielen Verstecken. Wir verstecken uns hier (wskazuje na pomieszczenie, w którym się znajdują), odwraca się plecami do klasy i liczy powoli do 12. Jeżeli ma wątpliwości, czy uczniowie zrozumieli jego intencje, pyta wybranego ucznia: Was machen wir? Sag es auf Polnisch. Jeżeli jest to konieczne, koryguje lub uzupełnia wyjaśnienia ucznia.
Ćwiczenie powtarza jeszcze raz, ale teraz, zanim zawoła: Komm, wir spielen Verstecken!, typuje uczniów do zabawy wyliczanka
„Karl, Karl, Karoline”, wyliczając w takim tempie, które umożliwi uczniom włączenie się do wyliczania. Tym razem szukającym może być inny uczeń. Uczniowie nie chowający się pomagają
swoim kolegom ukryć się. Tym razem uczniowie sami bawią się w chowanego. Nauczyciel
wyliczanka „Karl, Karl, Karoline” typuje ucznia, który rozpoczyna zabawę. Uczeń wytypowany jest wywoływany przez nauczyciela na środek klasy w następujący sposób: Paweł, komm! Wir spielen Verstecken. Wywołany uczeń odpowiada przy ewentualnej
pomocy nauczyciela: Ja, gern. Wychodzi na środek i w identyczny sposób woła następnego ucznia. Wywoływanie trwa ,aż w małej grupie wszyscy uczniowie nie zostaną wywołani. Uczniowie nie biorący bezpośredniego udziału w zabawie są odpowiedzialni za jak najskuteczniejsze ukrycie kolegi (np. zasłonięcie go).
Nauczyciel odtwarza tekst z kasety, zatrzymując ją po każdej wypowiedzi i prosząc uczniów o indywidualne powtórzenie usłyszanego fragmentu.
Uczniowie dwukrotnie słuchają tekstu nagranego na kasecie patrząc równocześnie do tekstu w podręczniku. Za trzecim razem czytają tekst równocześnie z nagraniem.
Następnie chętni uczniowie głośno odczytują tekst. Ładne czytanie nauczyciel nagradza naklejką z „buźką”.
Nauczyciel dzieli klasę na 5-, 6-osobowe grupy. W każdej grupie uczniowie, zaczynając wyliczać, na przykład, od najwyższego ucznia, wykluczają kolejnych uczniów, aż zostanie tylko jeden. Na przykładzie jednej z grup nauczyciel pokazuje, jak to należy zrobić. Po zakończonym wyliczaniu nauczyciel pyta każda grupę: Wer musst suchen?
Praca domowa: Na zakończenie lekcji nauczyciel pyta dzieci, w co się dzisiaj bawiły, i prosi o przyniesienie na następną lekcję swoje ulubione zabawki.

jjjk;W












































Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka obcego: język niemiecki

Nauczyciel prowadzący: mgr Katarzyna Stępień
Klasa: II
Data: 02.02.2012r.
Czas trwania: 45 minut
Temat: Poznajemy nazwy części ciała.
Cele lekcji : Uczniowie znają rzeczowniki oznaczające części ciała wraz z rodzajnikami, potrafią podać liczbę mnogą rzeczowników.
Środki dydaktyczne: książka "eins ,zwei, drei ", radio, płyta CD.
Formy pracy: Praca w grupie, praca indywidualna.
Metody: Aktywizujące, komunikacyjne.
Wprowadzenie: Nauczyciel wita się z uczniami i nawiązując do ostatniej lekcji, prosi uczniów, aby zademonstrowali odgłosy, jakie można wydawać za pomocą rąk, stop, palców i ust. Uczniowie wstają z miejsc. Nauczyciel wskazuje wybraną część ciała, a uczniowie wykonują odpowiednie odgłosy: klaszczą, tupią, pstrykają lub gwiżdżą.
Nauczyciel podaje uczniom temat dzisiejszej lekcji i obiecuje, że nazwy pozostałych części ciała nauczą się dzieci bardzo szybko, jeżeli błyskawicznie rozsuną ławki i ustawia się w koło.
Realizacja tematu lekcji: Nauczyciel staje obok uczniów w kole, tak aby był widoczny dla wszystkich. Następnie wskazującym palcem prawej dłoni pokazuje na sobie części ciała i nazywa je w następującej kolejności: der Kopf, das Auge,die Nase, der Mund, der Finger, die Hand, das Bein, der Fuss. Kolejność podawania nazw i odpowiedni rytm stymulują proces zapamiętywania, a słuchanie i jednoczesne reagowanie na bodziec werbalny to jeden z podstawowych elementów metody TPR (Total Physical Response).
Nauczyciel powtarza rzeczowniki oznaczające części ciała i pokazuje je dokładnie
w tej samej kolejności, co za pierwszym razem.
Uczniowie naśladują jedynie ruchy nauczyciela nie mówiąc nazw części ciała.
Nauczyciel ponownie pokazuje i powtarza rzeczowniki oznaczające części ciała dokładnie w tej samej kolejności, jak za pierwszym razem.
Uczniowie naśladują ruchy nauczyciela powtarzając jednocześnie nazwy części ciała.
Nauczyciel ponownie powtarza rzeczowniki dokładnie w tej samej kolejności, jak za
pierwszym razem, ale ich nie pokazuje. Uczniowie muszą sami pokazują prawidłową część ciała. Nauczyciel pokazuje tylko części ciała. Uczniowie muszą je prawidłowo nazwać.
Nauczyciel wymienia części ciała w dowolnej kolejności. Uczniowie muszą je prawidłowo pokazać. Nauczyciel pokazuje części ciała w dowolnej kolejności, a uczniowie muszą je prawidłowo nazwać.
Teraz rolę nauczyciela przejmuje jeden z uczniów i stara się powtórzyć wszystkie fazy tego
ćwiczenia, pozostali uczniowie wykonują kolejne zadania.
Uczniowie pełniący rolę nauczyciela mogą zmieniać się po jednej lub po dwóch przeprowa- dzonych fazach.
Nauczyciel prosi, aby dzieci dobrały się parami i stanęły naprzeciwko siebie, po czym odtwa-
rza nagranie piosenki Komm und tanz mit mir!, sam także szuka sobie partnera lub partnerki, a następnie pokazuje dzieciom, jaki ruch należy wykonywać w trakcie tańca.
Uczniowie tańczą próbując jednocześnie śpiewać piosenkę.
Uczniowie porządkują klasę i wyjmują zeszyty ćwiczeń str. 46, ćw. 1 – kto pierwszy
wpisze rodzajniki, otrzymuje gwiazdkę lub serduszko.
Zadanie domowe:
Wysłuchaj piosenki i wklej brakujące wyrazy.















































Hospitacje opiekuna stażu 2012/2013

















































Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka obcego: język niemiecki

Nauczyciel prowadzący: mgr Katarzyna Stępień
Czas trwania: 45 min.
Data:13.09.2012r
Klasa: VI
Temat: Nimm Nasentropfen!. Weź krople do nosa!- tryb rozkazujący.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności poradzenia innym co powinny zrobić aby złagodzić dolegliwości związane z daną chorobą. Zastosowanie trybu rozkazującego do 2 osoby. l. p
Cele operacyjne:
- uczeń radzi innym osobom, co powinny zrobić, aby złagodzić dolegliwości związane z daną
chorobą.
- uczeń zna nazwy części ciała, chorób i dolegliwości
- uczeń zna nazwy lekarstw
- potrafi zastosować prawidłowo tryb rozkazujący
- buduje dialog
- potrafi powiedzieć co mu dolega
Formy: indywidualna, grupowa,
Środki dydaktyczne:
- podręcznik: "Wir"
- radio,płyta CD
Metody:metody aktywizujące,burza mózgów,metoda bezpośrednia,metoda komunikacyjna

Tok lekcji:
I Czynności porządkowo-przygotowawcze:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Sprawdzenie pracy domowej.
4. Zapoznanie uczniów z celem lekcji.
II Wprowadzenie do tematu lekcji przez nawiązanie do poprzednich lekcji:
- Krótka aktywizacja uczniów metodą burzy mózgów. Skojarzenia ze słowem
Medikamente.
Uczniowie zapisuję na tablicy skojarzenia ze słowem lekarstwa.
III Realizacja tematu lekcji:
1.Rozmowa na temat postępowania w trakcie choroby oraz zastosowania niektórych lekarstw.
Nauczyciel kieruje rozmową zadając
pytania uczniom, np.
- Was nimmst du für Schnupfen? Co bierzesz na katar?
- Was nimmst du für Husten? co bierzesz na kaszel?
- Was machst du wenn du krank bist- co robisz,kiedy jesteś chory?
2. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
3. Nauczyciel czyta nazwy lekarstw w języku niemieckim a następnie zapisuje je na tablicy z
tłumaczeniem. Uczniowie przepisują notatkę. Chętni uczniowie wymawiają zapisane
słówka
4. Nauczyciel czyta dialog: Herr Doktor,ich habe Schnupfen! Nehmen Sie Hustensaft.
(podręcznik str.9)
5. Nauczyciel zapoznaje uczniów z trybem rozkazującym ,który występuje w dialogu.
Wyjaśnia tworzenie tego trybu oraz podaje przykłady. Uczniowie przepisują notatkę z
tablicy tablicy a następnie budują podobne dialogi w parach. Jeden z uczniów jest lekarzem
a drugi pacjentem. Następnie uczniowie wychodzą na środek klasy i odgrywają dialogi.
6. Uczniowie wykonują ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń. Str 7
IV Podsumowanie lekcji.
V Podanie i objaśnienie pracy domowej.
Uzupełnij tabelkę z trybem rozkazującym w ćwiczeniach str 6
- Was isst du gern zum Frühstück?
- Was trinkst du gern zum Frühstück?
- Was isst du gern zum Mittagessen?


















































Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka obcego: język niemiecki

Nauczyciel prowadzący: mgr Katarzyna Stępień
Czas trwania: 45 min.
Data:13.02.2013r
Klasa: V
Temat: Ich kann Rad fahren.Potrafię jeździć rowerem.-moje umiejętności.
Cel ogólny: Uczeń potrafi zapytać kolegę/koleżankę o jego/jej umiejętności oraz powiedzieć o swoich umiejętnościach.
Cele operacyjne:
- uczeń potrafi zapytać kolegę/koleżankę o jego/jej hobby oraz powiedzieć o swoim hobby.
- uczeń zna nazwy dyscyplin sportowych formy spędzania wolnego czasu
- uczeń potrafi zastosować prawidłowo odmianę czasownika können w zdaniu
- buduje dialog
Formy: grupowa,
Środki dydaktyczne:
- podręcznik: "Wir"
- radio, płyta CD
- obrazki przedstawiające dyscypliny sportowe
Metody: metody aktywizujące, metoda bezpośrednia, metoda komunikacyjna

Tok lekcji:
I Czynności porządkowo-przygotowawcze:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Sprawdzenie pracy domowej.
4. Zapoznanie uczniów z celem lekcji.
II Wprowadzenie do tematu lekcji przez nawiązanie do poprzednich lekcji:
- Nauczyciel wywołuje na środek jednego ucznia. Pokazuje mu obrazek z dyscypliną
sportową. Jego zadaniem jest pokazanie gestykulacją bez użycia słów daną czynność.
Pozostali uczniowie podają w języku niemieckim pokazaną czynność. Uczniowie zapisują
na tablicy pokazane dyscypliny sportowe.
III Realizacja tematu lekcji:
1. Nauczyciel zapisuje na tablicy czasownik modalny können ,jego znaczenie i odmianę.
Objaśnia na przykładach jego zastosowanie. Uczniowie przepisują notatkę. Chętny uczeń
czyta odmian czasownika w celu jej utrwalenia.
2. Rozmowa na temat umiejętności w sporcie. Nauczyciel kieruje rozmową zadając pytania
uczniom, np.
- Was kannst du gut machen? Co umiesz dobrze robić?
- Was kannst du nicht gut machen? co nie umiesz dobrze robić?
3. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
4. Nauczyciel czyta dialog: Stefan,kannst du gut Rad fahren? -Stefan czy umiesz dobrze
jeździć rowerem? Ja,ich kann sehr gut Rad fahren.(podręcznik str.51) Chętni uczniowie
tłumaczą dialog. Nauczyciel zapisuje słówka na tablicy i ich znaczenie
gut-dobrze
sehr gut-bardzo dobrze
nicht gut-nie dobrze
nicht sehr gut-nie bardzo dobrze

Uczniowie budują dialogi według wzoru. Mówią co potrafią a czego nie potrafią robić.
Chętni uczniowie prezentują dialogi na środku klasy.
Uczniowie wykonują ćwiczenia w ćwiczeń. Wysłuchują nagrania i zapisują jakie
dyscypliny sportowe uprawiają podane w książce osoby. Ćwiczenie to sprawdza
umiejętność rozumienia ze słuchu str 50.
Następnie uczniowie przyporządkowują pytania do odpowiedzi.

IV Podsumowanie lekcji.
Aktywni uczniowie otrzymują +
V Podanie i objaśnienie pracy domowej.
Zeszyt ćwiczeń ćw.3 str 50













































Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka obcego: język niemiecki

Nauczyciel prowadzący: mgr Katarzyna Stępień
Czas trwania: 45 min.
Data:19.02.2013r.
Klasa: IV
Temat: Was willst du werden?Kim chcesz zostać?-nazwy zawodów.
Cel ogólny: Uczeń zna nazwy niektórych zawodów. Potrafią powiedzieć kim chcą a kim nie chcą zostać.
Cele operacyjne:
- Uczeń potrafi powiedzieć kim chce a kim nie chce zostać z zawodu
- Uczeń potrafi zastosować prawidłowo odmianę czasownika wollen w zdaniu
- Potrafi zastosować przeczenie kein w zdaniu
- Zna nazwy zawodów
- Buduje dialog
Formy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
- podręcznik: "Wir"
- radio, płyta CD
- obrazki przedstawiające zawody
Metody: metody aktywizujące, metoda bezpośrednia, metoda komunikacyjna
Tok lekcji:
I Czynności porządkowo-przygotowawcze:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Sprawdzenie pracy domowej.
4. Zapoznanie uczniów z celem lekcji.
II Wprowadzenie do tematu lekcji przez nawiązanie do poprzednich lekcji:
- Krótka aktywizacja uczniów metodą burzy mózgów. Nauczyciel pisze na tablicy słowo
Berufe -zawody. Uczniowie podają swoje pomysły i słownictwo związane z zawodami.
III Realizacja tematu lekcji:
1. Nauczyciel czyta zawody w języku niemieckim ,pokazuje obrazki i tłumaczy. Następnie
uczniowie wysłuchują z płyty CD zawody w języku niemieckim i powtarzają za nagraniem.
2. Nauczyciel zapisuje na tablicy słówka i tłumaczy. Uczniowie przepisują notatkę z tablicy.
3. Nauczyciel zapisuje czasownik modalny wollen ,jego znaczenie i odmianę. Objaśnia na
przykładach jego zastosowanie. Uczniowie przepisują notatkę. Chętny uczeń czyta
odmianę czasownika w celu jej utrwalenia.
4. Nauczyciel pisze na tablicy pytanie : Was willst du werden? kim chcesz zostać
Ich will Arzt werden.- Chcę zostać lekarzem.
Następnie podchodzi do ucznia i zadaje to samo pytanie. Uczeń spoglądając na nazwy
niemieckich zawodów odpowiada wg wzoru na pytanie.
Następnie nauczyciel wprowadza przeczenie kein i jego zastosowanie. Pisze zdanie na
tablicy.
Was willst du auf keinen Fall nicht werden? kim nie chcesz w żadnym wypadku zostać.
Ich will keine Putzfrau werden.- Nie chcę zostać sprzątaczką
Następnie podchodzi do uczniów i zadaje to samo pytanie
was willst du auf keinen Fall werden. Uczniowie odpowiadają na pytanie.
5. Uczniowie pracuj w parach. Uczniowie pytaj się nawzajem kim chcą zostać zawodu a kim
w żadnym wypadku nie chcą zostać.
6. Uczniowie wykonują ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń. Str 65 ćw D1,D2 Uczniowie
podpisują obrazki z zawodami.
IV Podsumowanie lekcji.
V Podanie i objaśnienie pracy domowej.
Uczniowie uzupełniają krzyżówkę nazwami zawodów. Hasło BERUFE.






















Rok 2013/2014








































Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka obcego: język niemiecki

Nauczyciel prowadzący: mgr Katarzyna Stępień
Czas trwania: 45 min.
Klasa: IV
Temat: Kannst du reiten?Czy potrafisz jeździć konno?-pytamy o nasze umiejętności.
Cel ogólny: Uczeń potrafi zapytać kolegę/koleżankę o jego/jej umiejętności oraz powiedzieć o swoich umiejętnościach.
Cele operacyjne:
- Uczeń potrafi zapytać kolegę/koleżankę o jego/jej umiejętności oraz powiedzieć o swoich
umiejętnościach.
- Uczeń zna nazwy niektórych dyscyplin sportowych formy spędzania wolnego czasu
- Uczeń potrafi zastosować prawidłowo odmianę czasownika können w zdaniu
- Buduje dialog
Formy: grupowa,
Środki dydaktyczne:
- podręcznik: "Wir"
- zeszyt ćwiczeń "Wir"
Metody: metody aktywizujące, metoda bezpośrednia, metoda komunikacyjna
Tok lekcji:
I Czynności porządkowo-przygotowawcze:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Sprawdzenie pracy domowej.
4. Zapoznanie uczniów z celem lekcji.

II Wprowadzenie do tematu lekcji przez nawiązanie do poprzednich lekcji:
- Powarzenie słownictwa z poprzedniej lekcji. Nauczyciel wypowiada słówko w języku
polskim. Uczniowie układają z literek w języku niemieckim.

III Realizacja tematu lekcji:
1. Nauczyciel zapisuje na tablicy czasownik modalny können ,jego znaczenie i odmianę.
Objaśnia na przykładach jego zastosowanie. Uczniowie przepisują notatkę. Chętny uczeń
czyta odmian czasownika w celu jej utrwalenia.
2. Rozmowa na temat umiejętności w sporcie. Nauczyciel kieruje rozmową zadając pytania
uczniom, np.
- Kannst du reiten?- czy umiesz jeździć konno?
3. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Ja, natürlich lub ja ich kann reiten bądź
przecząco; Nein,leider nicht lub nein,ich kann leider nicht reiten.
Uczniowie budują w parach podobne dialogi a następnie prezentują je przed klasą .Podane
przykłady zapisane są na tablicy.
Uczniowie wykonują ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń. Przyporządkowują obrazki do zdań i
tłumacza zdania Str 50 oraz podkreślają poprawna formę czasownika können.
Następnie nauczyciel sprawdza wykonane zadania
IV Podsumowanie lekcji.
Aktywni uczniowie otrzymują +
V Podanie i objaśnienie pracy domowej.
Zeszyt ćwiczeń ćw.D1 str 48 Uczniowie mają za zadanie rozpoznać na obrazku
wykonywana czynność i podpisać w języku niemieckim.

















































Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka obcego: język niemiecki

Nauczyciel prowadzący: mgr Katarzyna Stępień
Klasa: V
Czas trwania: 45 min.
Temat: Wir sprechen über Geburtstag
Cel ogólny: Uczniowie potrafią powiedzieć kiedy obchodzą urodziny
Cele operacyjne:
- uczeń potrafi powiedzieć kiedy obchodzi urodziny
- uczeń potrafi zaprosić kolegę/koleżankę na urodziny
- uczeń potrafi odmówić i znaleźć wymówkę
- uczeń potrafi złożyć życzenia
- uczeń potrafi w zdaniu czasownik brauchen w czasie teraźniejszym
- uczeń zna liczebniki porządkowe
- uczeń potrafi zastosować w zdaniu liczebniki porządkowe

Formy: Indywidualna, grupowa,
Środki dydaktyczne:
- podręcznik: "ich und du";
- zeszyt ćwiczeń.
Metody: Metody aktywizujące, burza mózgów, metoda bezpośrednia, metoda komunikacyjna
Tok lekcji:
I Czynności porządkowo-przygotowawcze:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności
3. Sprawdzenie pracy domowej.
4. Zapoznanie uczniów z celem lekcji.
II Wprowadzenie do tematu lekcji przez nawiązanie do poprzednich lekcji:
- Krótka aktywizacja uczniów metodą burzy mózgów. Nauczyciel pisze na tablicy słowo
Geburtstag-urodziny uczniowie podają skojarzenia z tym słowem.
III Realizacja tematu lekcji:
1. Nauczyciel objaśnia uczniom zasady tworzenia liczebników porządkowych i podaje
przykłady.
2. Nauczyciel czyta dialog str52.Chętni uczniowie tłumaczą dialog. Nauczyciel zapisuje
słówka na tablicy związane z urodzinami i zaproszeniem. Chętni uczniowie odczytują
słówka a następnie przepisują do zeszytu.
3. Następnie uczniowie wykonują podobny dialog. Zapraszają kolegę koleżankę na swoje
urodziny
podają datę, miejsce i czas urodzin. Uczniowie przyjmują bądź odrzucają zaproszenie.
Następnie składają życzenia urodzinowe. Każda para prezentuje swój dialog na środku
klasy.
4. Uczniowie wykonują w zeszycie ćwiczeń str 83 ,uzupełniają brakującymi wyrazami dialogi
oraz kartkę urodzinową.
IV Podsumowanie lekcji.
V Podanie i objaśnienie pracy domowej.

Zadanie 1 Wykonaj kartkę urodzinową z życzeniami urodzinowymi w języku niemieckim.


















Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka obcego: język niemiecki

Nauczyciel prowadzący: mgr Katarzyna Stępień
Klasa: IV
Data:22.02.2012r
Czas trwania: 45 min.
Temat: Das ist kein Computer.To nie jest komputer.-przeczenie kein w mianowniku.
Cel ogólny: Uczeń pyta o konkretne przedmioty.
Uczeń odpowiada twierdząco i przecząco na pytania dotyczące konkretnych przedmiotów.
Cele operacyjne:
- uczeń potrafi zapyta o konkretne przedmioty
- uczeń potrafi odpowiedzieć twierdząco lub przecząco na pytanie dotyczące konkretnych przedmiotów
- uczeń potrafi zastosować w zdaniu nazwy przedmiotów w domu/mieszkaniu
- potrafi zastosować przeczenie kein/keine w mianowniku
Formy: Indywidualna, grupowa,
Środki dydaktyczne:
- podręcznik: "wir";
- zeszyt ćwiczeń.
- karty z obrazkami
Metody: Metody aktywizujące, metoda bezpośrednia, metoda komunikacyjna
Tok lekcji:
I Czynności porządkowo-przygotowawcze:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności
3. Sprawdzenie pracy domowej.
4. Zapoznanie uczniów z celem lekcji.
II Wprowadzenie do tematu lekcji przez nawiązanie do poprzednich lekcji:
- Powtórzenie słownictwa z poprzedniej lekcji. Nauczyciel wypowiada słówko w języku
polskim. Uczniowie układają z literek w języku niemieckim.
III Realizacja tematu lekcji:
1. Nauczyciel objaśnia uczniom zasadę stosowania przeczenia kein/keine w mianowniku. Podaje regułkę i przykłady zdań z zastosowaniem przeczenia kein/keine.
2. Nauczyciel czyta dialog str56.Chętni uczniowie tłumaczą dialog. Następnie uczniowie budują podobne dialogi z zastosowaniem przeczenia kein/keine.
3. Nauczyciel zadaje pytanie o konkretny przedmiot. Wskazani uczniowie odpowiadają twierdząco lub przecząco na pytanie dotyczące konkretnych przedmiotów.
4. Następnie uczniowie pracują w parach. Losują obrazek z konkretnym przedmiotem. Zadają pytania o konkretne przedmioty i odpowiadają przecząco.
IV Podsumowanie lekcji.
Aktywni uczniowie otrzymują ocenę bardzo dobrą za pracę na lekcji
V Podanie i objaśnienie pracy domowej.
Zadanie w zeszycie ćwiczeń na zastosowanie przeczenia kein/keine w zdaniu.



























Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka obcego: język niemiecki

Nauczyciel prowadzący: mgr Katarzyna Stępień
Klasa: VI
Data:02.03.2012r
Czas trwania: 45 min.
Temat: Wohin gehst du?Dokąd idziesz?-mój czas wolny.
Cel ogólny: Uczeń pyta, gdzie i w jaki sposób można spędzić wolny czas.

Cele operacyjne:
- uczeń potrafi zapytać gdzie i w jaki sposób można spędzić wolny czas.
- uczeń potrafi powiedzieć jak spędza wolny czas
- uczeń zna nazwy lokali i instytucji
- zna i umie zastosować zaimki pytające wo i wohin
- zna i umie zastosować przyimki in / auf w bierniku i celowniku

Formy: Indywidualna, grupowa,
Środki dydaktyczne:
- podręcznik: "wir";
- zeszyt ćwiczeń.
Metody: Metody aktywizujące, burza mózgów, metoda bezpośrednia, metoda komunikacyjna
Tok lekcji:
I Czynności porządkowo-przygotowawcze:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności
3. Sprawdzenie pracy domowej.
4. Zapoznanie uczniów z celem lekcji.
II Wprowadzenie do tematu lekcji przez nawiązanie do poprzednich lekcji:
- Krótka aktywizacja uczniów metodą burzy mózgów. Nauczyciel pisze na tablicy słowo
Freizeit-czas wolny , uczniowie podają skojarzenia z tym słowem.
III Realizacja tematu lekcji:
1. Nauczyciel wyjaśnia znaczenie i zastosowanie przyimków in i auf w bierniku i celowniku oraz zaimków pytających wo i wohin.
2. Nauczyciel czyta dialog. Chętni uczniowie tłumaczą dialog.
3.Uczniowie budują w parach podobny dialog. Mówią dokąd idą i gdzie są. Odpowiadają na pytania z zastosowaniem przyimków in / auf w bierniku i celowniku.

4. Uczniowie wykonują zadanie w zeszycie ćwiczeń str 50 ,uzupełniają brakującymi wyrazami dialogi oraz kartkę urodzinową.
IV Podsumowanie lekcji.
Aktywni uczniowie otrzymują pochwałę za pracę na lekcji.
V Podanie i objaśnienie pracy domowej.

Uczniowie wykonują zadanie w zeszycie ćwiczeń ze strony 51 utrwalające zastosowanie przyimków in i auf w bierniku i celowniku.

















Wyświetleń: 1331


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.