Katalog

Marcin Bocis, 2014-05-30
Szczecinek

Historia, Konspekty

Odzyskanie niepodległości przez Polskę

- n +

Konspekt lekcji historii w klasie I liceum ogólnokształcącego

Temat lekcji: Odzyskanie niepodległości przez Polskę. Kształtowanie się granic w latach 1918-1919
Czas trwania: 90 minut

Cele operacyjne:
Zamierzone umiejętności ucznia:

Uczeń potrafi
• Przedstawić proces formowania się polskich władz centralnych po I wojnie światowej.
• Zaprezentować koncepcje granic państwa polskiego prezentowane przez środowisko związane z Józefem Piłsudskim, oraz przez Narodową Demokrację
• Przedstawić przebieg wojny polsko-ukraińskiej 1918-1919
• Przedstawić przebieg powstania wielkopolskiego
• Przedstawić przebieg powstań śląskich
• Przedstawić przebieg walk z Armią Czerwoną, oraz konfliktu z Litwą w roku 1919
Uczeń rozumie
• Konieczność szybkiego powołania rządu polskiego po I wojnie światowej
• Dlaczego środowiska związane z Józefem Piłsudskim miały odmienne poglądy na temat kształtu odrodzonego państwa polskiego niż przedstawiciele endecji
• Dlaczego Wielka Brytania sprzeciwiała się zbytnim ustępstwom terytorialnym Niemiec w stosunku do Polski

Uczeń wie
• Jakie były postanowienia konferencji pokojowej w sprawie Polski
• Jakie były przyczyny konfliktu z Ukrainą, powstania wielkopolskiego i zatargów z Czechosłowacją oraz Litwą
Uczeń zna
• Pojęcia: Rada Regencyjna, Naczelnik Państwa, koncepcja narodowa, koncepcja federacyjna, Naczelna Rada Ludowa, Wolne Miasto, linia Curzona, traktat o ochronie mniejszości narodowych (mały traktat wersalski)
• Postaci: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Jędrzej Moraczewski, Ignacy Jan Paderewski, George Curzon,

Metody:
• Rozmowa nauczająca
• Praca z podręcznikiem
• Praca samodzielna pod kierunkiem nauczyciela
Środki dydaktyczne:
• Podręcznik
• Mapa ścienna
• Mapki przygotowane przez nauczyciela

Przebieg zajęć:
Część wstępna:
• Czynności organizacyjne
• Rekapitulacja wtórna „Polityka państw totalitarnych
• Nawiązanie do nowego tematu
Część zasadnicza:
• Nauczyciel prezentuje uczniom proces tworzenia się władz polskich po I wojnie światowej.
• Nauczyciel omawia z uczniami koncepcje kształtu granic nowego państwa, uczniowie zastanawiają się, dlaczego Piłsudski opowiadał się za koncepcją federalistyczną, a endecja chciała państwa narodowego.
• Nauczyciel przedstawia uczniom przyczyny i przebieg wojny polsko-ukraińskiej. Rozdaje mapki przedstawiające przebieg działań wojennych.
• Nauczyciel przedstawia uczniom przyczyny i przebieg powstania wielkopolskiego, obrazując omawiane wydarzenia odpowiednią mapką.
• Nauczyciel zapoznaje uczniów z postanowieniami paryskiej konferencji pokojowej w sprawie polskiej.
• Nauczyciel przedstawia uczniom przebieg powstań śląskich, rozdaje uczniom mapkę przedstawiającą przebieg działań
• Nauczyciel omawia z uczniami genezę konfliktu z Czechosłowacją
• Nauczyciel przedstawia uczniom przebieg walk na z Litwą i Armią Czerwoną, uczniowie zastanawiają się, dlaczego wcielenie Wilna do Polski miało priorytetowe znaczenie dla Piłsudskiego
• Rekapitulacja pierwotna
• Zadanie pracy domowej

Wyświetleń: 602


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.