Katalog

Małgorzata Wierzbicka, 2014-05-29
Dorohusk

Muzyka, Różne

Sprawozdanie z imprezy muzycznej "Rzekoma ogrodniczka" Mozarta

- n +

Małgorzata Wierzbicka

SPRAWOZDANIE Z IMPREZY MUZYCZNEJ

Dnia 30.12.2010 r. w Konzerthaus we Freiburgu wystawiono operę La Finta Giardiniera (Rzekoma ogrodniczka) autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta, którą to dnia 21.05.2011 r. Drugi Program Polskiego Radia retransmitował w Wieczorze Operowym – audycji prowadzonej przez Aleksandra Laskowskiego.
La Finta Giardiniera to wczesne dzieło, bo osiemnastoletniego Mozarta (KV 196), napisane dla Monachium. Jest trzyaktową operą komiczną (buffa).
Ale od początku:
Akcja Ogrodniczki rozgrywa się w domu podesty (burmistrza) Don Anchise. Podesta zaleca się do swej ogrodniczki Sandriny, która stara się zniechęcić zalotnika. Jej kuzyn Nardo, również służący u podesty, jest natomiast zakochany w pokojówce Serpetcie. Niestety, dla Serpetty istnieje tylko jej pan, podesta. Poznajemy także jeszcze jednego bohatera, nieszczęśliwie zakochanego Don Ramira. Do domu podesty przybywa młoda para – jego siostrzenica, Arminda i jej narzeczony, hrabia Belfiore. Narzeczona uprzedza hrabiego, że w razie zdrady zemści się okrutnie. Tymczasem Serpetta ponownie odrzuca zaloty Narda. Dochodzi do całej serii niespodziewanych spotkań – hrabia Belfiore rozpoznaje w ogrodniczce swą ukochaną, markizę Onesti, którą usiłował zabić w ataku zazdrości i sądził, że nie żyje. Don Ramiro zaś spotyka Armindę, swą wybrankę i zarzuca jej niewierność. Dziwaczne zachowanie obu par budzi zdumienie podesty, który żąda wyjaśnień. Serpetta nie znając prawdziwych stosunków łączących zakochanych informuje go, że hrabia flirtuje z ogrodniczką.
Arminda żąda wyjaśnień od hrabiego. Zarzuca mu zdradę i to w dniu ich planowanego ślubu. Hrabia nie wyjawia prawdy, bo sam nie jest do końca pewny tożsamości ogrodniczki, która to wyrzuca Belfiore dawne uczynki, to zaprzecza, jakoby była markizą. Arminda przebacza hrabiemu i zamierza wyjść za niego. Przybywa jednak Don Ramiro z wiadomością o nakazie aresztowania hrabiego za zabójstwo markizy Onesti. Podesta wzywa hrabiego na przesłuchanie. Belfiore mętnie odpowiada na pytania i już, już ma być uznany za winnego, gdy wkracza Sandrina wyznając, że jest markizą ukrywającą się w przebraniu. Ledwie Sandrina i Belfiore zostają sami, ogrodniczka znów zaprzecza swej prawdziwej tożsamości. Całkiem skołowany hrabia pragnie śmierci. Nardo (a naprawdę wierny sługa markizy Onesti o imieniu Roberto) dowiaduje się, że Arminda wysłała jego panią do lasu na pastwę dzikich zwierząt. Wyrusza na pomoc wraz z hrabią Belfiore. Śledzą ich Arminda, Serpetta i podesta. Wśród leśnych ciemności dochodzi do serii pomyłek, aż wszyscy spotykają się, rozpoznają w blasku latarni i wyrzucają sobie nawzajem zdradę i niewierność.
Rano wszyscy odnajdują się w ogrodzie podesty. Sandrina czy raczej markiza Violante Onesti przebacza hrabiemu oraz Armindzie, która z zazdrości chciała ją wysłać na śmierć w lesie. Arminda zgadza się poślubić Don Ramira. Podesta łączy te związki oddając Serpettę za żonę Robertowi.
Jak widać Rzekoma ogrodniczka to inaczej: “Zabili ją i uciekła”.
Rzekoma ogrodniczka została zinterpretowana przez znanego i cenionego René Jacobsa, który znany jest ze skłonności do nieznacznego przestawiania pewnych fragmentów i tutaj dynamizuje przekaz. Dyryguje Fryburgską Orkiestrą Barokową.
Po włosku, a więc klasycznie zaśpiewana Rzekoma ogrodniczka z pewnością pulsuje energią, co zauważamy nie tylko w zawiłej fabule, ale także w przebiegu dialogów i monologów bohaterów, nagłych zwrotów akcji.
Obsada:
Jeffrey Fancis – tenor,
Sophie Karthäuser – sopran,
Topi Lehtipuu – tenor,
Alexandrina Pendatchanska – sopran,
Sunhae Im – sopran,
Michael Nagy – bas,

Rzadko zdarza się słyszeć Mozartowską operę spoza "Wielkiej Czwórki", w skład której zalicza się słynną triadę do tekstów Lorenza Da Ponte ("Wesele Figara", "Don Giovanniego" i "Così fan tutte") oraz "Czarodziejski flet". Ot, czasami "Uprowadzenie z Seraju" albo zapomniana opera seria, a zatem Rzekoma ogrodniczka to prawdziwy rarytas.

Linki:
www.polskieradio.pl
www.trubadur.pl





Wyświetleń: 280


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.