Katalog

Małgorzata Molter, 2014-05-28
Jarosław

Język polski, Scenariusze

Wielkie problemy małych dzieci na podstawie opowiadania „Wielkie miasto i mała dziewczynka (Michael Ende). j.polski, kl. V

- n +

Scenariusz lekcji z języka polskiego w klasie V



1. Temat lekcji: Wielkie problemy małych dzieci na podstawie
opowiadania „ Wielkie miasto i mała dziewczynka”
( Michael Ende).
3. Czas trwania: 45 minut.
4. Cele lekcji: zapoznanie uczniów z tekstem opowiadania, kształcenie umiejętności dostrzegania w tekście jego najważniejszych elementów, koniecznych do redagowania notatki, umiejętności rozumienia i odczuwania utworu literackiego, kształcenie umiejętności nazywania uczuć, stanów psychicznych, uwrażliwienie na ludzkie nieszczęście, kształtowanie humanistycznej postawy wobec drugiego człowieka.
5. Praca z tekstem, dyskusja.

Tok lekcji :

1. Uczniowie otrzymują karteczki z rozpoczętymi stwierdzeniami:

 Wielkie miasto i mala dziewczynka to opowiadanie o……….
 Gdybym spotkał Momo,………..
 Gdy czytałem tekst…….....

2. Analiza tekstu dotyczy „wielkiego miasta” i „małej dziewczynki” , i ukierunkowana jest pytaniami nauczyciela:

 Gdzie położone są ruiny amfiteatru?
 Jacy są mieszkańcy tych riun, co możemy o nich powiedzieć?
 Co ich odróżnia do reszty ludzi? Czym się kierują?
 W jaki sposób pomogli Momo?
 Jaka zasada przyświecała ich idei?
 Co wiemy o Momo?
- skąd ma takie imię?
- czy ma rodzinę?
- ile ma lat?
- gdzie mieszkała wcześniej i czy było jej tam dobrze?
 Jak Momo zachowywała się przy pierwszym spotkaniu z mieszkańcami przedmieścia?
 Co zyskała Momo zamieszkując w ruinach amfiteatru? Czym okazała się dla mieszkańców przedmieścia znajomość z Momo?
 W jaki sposób Momo słuchała ludzi?


Efektem rozmowy będzie notatka:


Wielkie miasto


 Ruiny amfiteatru,
 Mieszkańcy życzliwi, dobrzy,
 Wrażliwi na krzywdę innych,
 Żyją ubogo , w ciasnocie, każdy musi,
 Potrafią się bawić i cieszyć, organizują biesiadę na cześć Momo,
 Umieją się dzielić swoim skromnym dobytkiem,
 Solidarni, zgodni, o Momo postanowili dbać wspólnie.


Mala dziewczynka:


 Mała, bezdomna, dziwacznie ubrana dziewczynka,
 Nie zna swoich rodziców, nawet swojego imienia,
 Uciekła z nieprzyjaznego sierocińca,
 Samodzielna, sama dba o siebie, jak mówi „ Niewiele mi potrzeba”,
 Nieufna wobec ludzi, lękliwa,
 Szczera, grzecznie odpowiada na pytania,
 Wdzięczna za okazane jej serce.



3.Praca w parach – uczniowie wspólnie formułują kilka rad na temat : „ Jak należy słuchać”?

( Zespoły odczytują swoje rady. Na ich podstawie formułują wspólna notatkę)

Jak należy słuchać?

 skoncentrować się na słowach mówiącego
 potakiwać, nie unikać wzroku,
 nie odwracać się od rozmówcy,
 nie lekceważyć go
 używać zwrotów zachęcających
 próbować zrozumieć rozmówcę
 swoim zachowaniem i postawą zachęcamy do zwierzeń


4. Podsumowanie lekcji i zadanie pracy domowej.



W ciągu 2 tygodni przygotuj referat na temat : „Nie wszystkie dzieci mają szczęśliwe dzieciństwo”. W swojej pracy wykorzystaj różne źródła informacji.
Wyświetleń: 693


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.