Katalog

Ilona Ziółkowska, 2014-05-27
Złota

Matematyka, Konspekty

Ćwiczenia w rozwiązywaniu równań i nierówności pierwszego stopnia z jedną niewiadomą.

- n +

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

Data: 05.04.2013r

Prowadząca: Ziółkowska Ilona
Nazwa i nr programu: Matematyka wokół nas- Gimnazjum, DKOS – 5002-15/08

Poziom nauczania: Gimnazjum, klasa I

Czas: jedna jednostka lekcyjna – 45 minut


Temat: Ćwiczenia w rozwiązywaniu równań i nierówności pierwszego stopnia z jedną
niewiadomą.


Cel ogólny:

- Umiejętność rozwiązywania równań i nierówności pierwszego stopnia z jedną niewiadomą
z zastosowaniem przekształceń na wyrażeniach algebraicznych.


Cele szczegółowe:

Uczeń rozumie:
- pojęcie rozwiązania równania,
- pojęcie rozwiązania nierówności.

Uczeń potrafi:
- zapisywać zadania w postaci równania,
- rozpoznawać równania i nierówności równoważne,
- stosować metodę równań równoważnych,
- rozwiązywać równania i nierówności z zastosowaniem przekształceń na wyrażeniach algebraicznych,
- przedstawiać zbiory rozwiązań nierówności na osi liczbowej,
- czytać tekst ze zrozumieniem.

Uczeń zna:
- pojęcie równania,
- pojęcie rozwiązania równania,
- pojęcia: równania równoważne, tożsamościowe, sprzeczne,
- metodę równań równoważnych,
- pojęcie nierówności i jej rozwiązania.

Cele wychowawcze:

- Wdrażanie uczniów do aktywnego udziału w lekcji;
- Uczeń zna zasady właściwego zachowania podczas lekcji.

Metody prowadzenia lekcji:
- ćwiczeniowa.

Formy pracy:
- indywidualna;
- praca z całą klasą.

Środki dydaktyczne:
- karta zadań (załącznik nr 1);
- kolorowe kartki z liczbami będącymi rozwiązaniami poszczególnych równań i nierówności,
- karta aktywności uczniów (brystol, na którym będą zapisywane punkty uczniów zdobyte podczas lekcji),
- ankieta dla ucznia – ewaluacja lekcji (załącznik nr 3).


Przebieg lekcji:

I. Faza wprowadzająca:
- sprawdzenie listy obecności,
- sprawdzenie pracy domowej,
- podanie tematu lekcji,
- przypomnienie wiadomości o równaniach i nierównościach poprzez zastosowanie metody aktywizującej: „zaczarowana kula” .

Nauczyciel rzuca do wybranych uczniów kulką zrobioną z kolorowych kartek. Zadaniem ucznia, który otrzyma kulę jest odwinięcie jednej warstwy, przeczytanie znajdującego się tam pytania i odpowiedzenie na to pytanie.(każda poprawna odpowiedź, to 1 pkt)
Treści pytań (załącznik nr 2).

Po przypomnieniu wiadomości teoretycznych o równaniach i nierównościach nauczyciel omawia dalszą część lekcji, która ma być przeprowadzona w formie gry „koło fortuny”.

II Faza realizacyjna(właściwa):

Zagramy teraz w koło fortuny.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty z zadaniami (1-8).

Podanie reguł gry.
Na tablicy znajduje się 10 kolorowych karteczek, na których znajdują się liczby będące rozwiązaniami poszczególnych równań i nierówności. Zasady są następujące:
Rozwiązujemy równanie lub nierówność i rozwiązanie wskaże nam miejsce, w które należy wpisać taką literę jaką jest zmienna w tym równaniu.

Chętni uczniowie rozwiązują kolejno zadania na tablicy i wpisują otrzymane wyniki w odpowiednie miejsca pod kolorowymi karteczkami. Poprawne rozwiązanie wszystkich zadań i wpisanie w odpowiednie miejsca otrzymanych wyników utworzy hasło. (odpowiedzi do zadań i hasło – załącznik nr 4).



III Faza podsumowująca:
- zadanie pracy domowej (załącznik nr 5),
- ocena aktywności uczniów ( 5 osób, które zdobędą najwięcej punktów otrzyma ocenę bardzo dobrą),
- ewaluacja lekcji (ankieta dla ucznia-załącznik nr 3).


Uzupełniające źródła informacji dla ucznia: podręcznik, zbiór zadań.

Uzupełniające źródła informacji dla nauczyciela: Internet, szkolenia




Wyświetleń: 1057


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.