AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Szymon Brzóska, 2014-05-26
Łomża

Zawodowe, Konspekty

Scenariusz lekcji z przedmiotu “Urządzenia teletransmisyjne” do przeprowadzenia w klasie II Technikum Teleinformatycznego

- n +

Scenariusz lekcji z przedmiotu “Urządzenia teletransmisyjne” do przeprowadzenia w klasie II Technikum Teleinformatycznego

Temat zajęć: Bramka VoIP.

Czas pracy: 45 minut

Cele lekcji: a. poznawcze
- zastosowanie wiadomości teoretycznych dotyczących bramki VoIP podczas pracy z telefonią komputerową.

b. wychowawcze
- komunikacja interpersonalna
- współdziałanie i praca w grupie
- poznanie metody zdobywania wiedzy przez działanie

c. praktyczne:
- radzenie sobie z problemami praktycznymi w oparciu o posiadaną wiedzę teoretyczną
- nabywanie umiejętności prawidłowego posługiwania się sprzętem teleinformatycznym
- umiejętność odczytywania schematów połączeń

Metoda: wykład, dyskusja, prezentacja, pokaz demonstracyjny, podyktowanie notatki, praca w grupie

Typ lekcji: wszechstronna

Środki dydaktyczne: tablica, pisak, zestaw komputerowy podłączony do sieci LAN oraz sieci Internet, koncentratory – switch, kabel UTP Cat. 5e, centralka PBX IP, telefony IP, telefon analogowy, rzutnik multimedialny

Efekty kształcenia doskonalone na lekcji:
(8) posługuje się terminologią dotyczącą lokalnych sieci komputerowych
(9) charakteryzuje urządzenia sieciowe
2.(8) wyjaśnia zasadę działania urządzeń dostępowych systemów transmisyjnych
2.(9) dobiera urządzenia dostępowe systemów transmisyjnych w zależności od specyfikacji zastosowania
2.(12) posługuje się terminologią dotyczącą instalacji, uruchamiania oraz utrzymania urządzeń dostępowych systemów transmisyjnych
2.(13) odczytuje schematy blokowe i montażowe urządzeń dostępowych systemów transmisyjnych
2.(18) ocenia jakość działania urządzeń dostępowych systemów transmisyjnych na podstawie wyników testów i pomiarów
3.(13) ocenia jakość działania cyfrowych urządzeń abonenckich na podstawie wyników testów
(6) aktualizuje wiedzę i doskonali umiejętności zawodowe


Tok lekcji i ogniwa:

I.Sprawy organizacyjne
- sprawdzenie obecności
- podanie tematu lekcji i jej celów

II.Powtórzenie wiadomości poznanych na zajęciach poprzednich

III.Wprowadzenie nowego tematu
1. Sposoby osiągania połączeń VoIP
2. Bramka VoIP
3. Rodzaje bramek VoIP
4. Realizacja małej sieci komputerowej z bramką VoIP

Uczniowie w trakcie lekcji wykonują notatkę oraz wykonują zadania wyznaczone przez prowadzącego.
1. Sposoby osiągania połączeń VoIP
Połączenie osiągnąć można:
 korzystając z tzw. kart zdrapek pre-paid w dostępie wdzwanianym przez telefon stacjonarny
 używając telefonu IP lub bramki VoIP skonfigurowanych do użycia dla jednego lub wielu operatorów VoIP
 wykorzystując komputer przyłączony do Internetu z odpowiednim oprogramowaniem komunikacyjnym
2. Bramka VoIP
Bramka VoIP służy do połączenia tradycyjnego aparatu telefonicznego z siecią komputerową TCP/IP i realizowania połączeń głosowych VoIP.
3. Rodzaje bramek VoIP
Są dwa rodzaje bramek VoIP różniące się sposobem podłączenia do sieci komputerowej:
a) bramki (adaptery) USB
b) samodzielne bramki VoIP wyposażone w gniazdo Ethernet (RJ-45)
4. Realizacja małej sieci komputerowej z bramką VoIP i z dostępem do Internetu przez modem DSL


5. Ćwiczenia
W wyznaczonych grupach uczniowie instalują telefony IP i testują połączenia głosowe przez Internet, a pozostałe grupy wyszukują na komputerach przenośnych w sieci Internet informacje dotyczące przykładowych bramek VoIP.

6. Film instruktażowy

Pod koniec lekcji wyświetlony jest fragment filmu instruktażowego dotyczącego montażu i konfiguracji bramki VoIP.



IV.Podsumowanie lekcji
Przypomnienie przez uczniów najważniejszych zagadnień poznanych na lekcji w formie odpowiedzi na następujące pytania:

- Co to jest bramka VoIP i w jakim celu się ją stosuje?
- Jakie są rodzaje bramek VoIP?
- Jakie są inne sposoby osiągania połączeń VoIP?

V. Zdanie pracy domowej

Przy wykorzystaniu poznanych wiadomości dotyczących bramki VoIP zaproponuj realizację sieci w małej firmie.

VI. Dodatkowe zagadnienia dla ucznia zdolnego.

Przy wykorzystaniu poznanych wiadomości dotyczących bramki VoIP narysuj i opisz realizację małej sieci komputerowej z wykorzystaniem zintegrowanego routera z bramką VoIP i z dostępem do Internetu przez modem kablowy.


Opracował
Szymon Brzóska
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 670


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.