AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Sylwia Borowicz, 2014-05-16
Gliwice

Różne, Scenariusze

Scenariusz dyskoteki andrzejkowej

- n +

Scenariusz dyskoteki andrzejkowej

Cele:
- zapoznanie uczniów ze zwyczajami andrzejkowymi (wróżbami),
- kształtowanie pozytywnych relacji między uczniami,
- integracja uczniów,
- rozwijanie umiejętności współdziałania podczas zabawy,
- dostarczenie rozrywki.

Przebieg dyskoteki:
1. Przywitanie uczniów.
2. Rozpoczęcie dyskoteki.
3. Zaprezentowanie wróżb:

1.Losowanie kolorów

Dzieci siedząc przy stole losują karteczki w sześciu kolorach. Następnie wstają uczniowie którzy wylosowali dany kolor, a wróżka czyta, o jakich przestrogach na przyszłość mówią dzieciom wylosowane kolory.

czerwony - Jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości możesz być częstym gościem u dentysty.

czarny - Za dużo się kłócisz. Unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół ciebie bardziej kolorowe.

zielony - Bądź ostrożny w drodze do szkoły. Patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu dla pieszych. Jeśli będziesz uważał to nic złego ci się nie przytrafi.

niebieski - Zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić. Nie bądź roztargniony.

biały - Pijesz za mało mleka, masz słabe kości. Jedz więcej nabiału, a nie tylko chrupki i batony.

żółty - Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów gdy jesteś spocony, noś zawsze zimą czapkę i nigdy nie zapominaj o szaliku.


2.Co mnie czeka w przyszłości?


Uczestnicy podchodzą kolejno do stolika, na którym znajduje się sześć kubeczków. Pod nimi znajdują się przedmioty mówiące o przyszłości danej osoby.

- obrączka - zamążpójście,

- liść laurowy - sława,

- pieniądz - bogactwo,

- pierścionek - zaręczyny,

- różaniec - klasztor,

- kubek pusty - staropanieństwo.


4. Taniec.
5. Zaprezentowanie wróżb:


3. Wróżba -andrzejkowe serca

Uczniowie dzielą się na dwie grupy - dziewczęta i chłopcy. Dziewczęta przekłuwają od strony niewidocznej serce z imionami chłopców, a chłopcy przekłuwają serca z imionami dziewcząt. Po odwróceniu serc sprawdzamy imię swojej miłości. Jeśli igła trafi w puste miejsce, to na swoje przeznaczenie trzeba jeszcze poczekać, przyszłość jest jeszcze nieznana.

6. Taniec.
7. Zaprezentowanie wróżb:
4. Wróżba z zapałek
Uczestnicy zabawy przyglądają się rysunkowi i wybierają z każdego pionowego rzędu po jednej kompozycji.
Każda z nich składa się z pięciu zapałek. Ich układ ma symboliczne i wróżebne znaczenie. Jeśli każdy dokona wyboru, można odczytać wróżby.

To, co wybrałeś (aś) z pierwszego rzędu, odpowie ci na pytanie: jaka jesteś?
Pionowy płotek – jesteś sympatyczna(y), trochę może za spokojna (y), za mało przebojowa (y), z koleżankami żyjesz w zgodzie, ale wolisz stać z boku.
Dwa trójkąty – jesteś ambitna (y) i gotowa(y) dążyć do szczytnych celów, potrafisz się koncentrować, ale brak ci bliskich kontaktów z otoczeniem, zbyt mocno zamykasz się w sobie.
Gwiazda – jesteś szczera(y), otwarta(y), przyjacielska(i), chętnie przewodzisz innym, nie brak ci energii i siły, masz jednak kłopoty ze skoncentrowaniem się.
Połamane zapałki – jesteś przekorna(y) i wojownicza(y), łatwo wpadasz w konflikty z otoczeniem bo chcesz innych podporządkować sobie, masz mocny charakter, ale musisz bardziej panować nad sobą.
O czym marzysz? – zdradzi ci wybrana kompozycja z drugiego rzędu.
Domek – marzysz o życiu bez niespodzianek i przygód, być może nawet z dala od ludzi, chciałbyś poświęcić się pracy związanej bezpośrednio z przyrodą, nigdy z przemysłem.
Jeden nie równa się jednemu – marzysz o karierze uczonej, odkrywczyni, chciałbyś studiować nauki ścisłe techniczne.
Zapałkowy ludzik – twoje marzenia związane są z którąś z dziedzin humanistyki, może nawet marzysz o karierze pisarki .
Rakieta – marzysz o życiu pełnym przygód i podróży (może już kosmicznych), są to marzenia śmiałe, ale warto o nich pomyśleć.
Na pytanie: co cię czeka? da odpowiedz twój wybór z trzeciego rzędu.
Poziomy płotek – twoje marzenia spełnią się bez większych komplikacji.
Rozsypanka – czekają cię liczne przeciwności losu, musisz okazać dużo wytrwałości i uporu w swoich dążeniach.
Andrzejkowa litera – czekają cię różne, szczęśliwe zbiegi okoliczności.
5. Rzucanie kości

Materiały: 3 kostki do gry, okrąg o średnicy 30 cm (wycięty z kartonu), kubek, plansza z wyjaśnieniem, co oznacza - przepowiada dana liczba.

,,Weź do ręki 3 kostki. Zamieszaj je w dłoni lub w kubku i wyrzuć na zaznaczone pole - okrąg. Policz wszystkie oczka i dowiedz się jakie jest twoje przeznaczenie."

3 - szczęście 11 - smutek
4 - przykrości 12 - możesz liczyć na pomoc
5 - spełnienie życzeń 13 - podróż
6 - kłopoty w szkole 14 - dobre wieści
7 - otrzymasz prezent 15 - złapiesz katar
8 - coś zgubisz 16 - potrzebujesz opieki
9 - poznasz nowego przyjaciela 17 - zmiana planów
10 - będziesz mieć rodzeństwo 18 - wielki sukces

8. Taniec.
9. Poczęstunek.
10.Zaprezentowanie wróżb:
6.Wróżba Mowa kwiatów

Na stole rozkładamy ilustracje kwiatów. Uczestnik losuje kwiat, a prowadzący wyjaśnia, co mu kwiat przepowiada:

aster- uważaj, czekają Cię kłopoty,
narcyz- zakochasz się,
nasturcja- gorąca miłość,
piwonia- szczęście w podróży,
róża- szczęście w życiu, powodzenie,
jemioła- przyjaźń, wybaczenie i zgoda,
lilia- niewinność i samotność,
stokrotka- dobieraj staranniej przyjaciół,
bez- miłe towarzystwo,
dalie- sukcesy w życiu,
niezapominajki- będziesz tęsknić,
goździk- zazdrość.
7. Symboliczne daty


Uczniowie odczytują z daty urodzenia nie tylko swoją przyszłość, ale i cechy charakteru. Podstawą do wyliczeń jest data urodzenia. Musi być ona wyrażona jedną cyfrą. Dlatego osoby, które urodziły się np. dwudziestego dziewiątego muszą tę datę dwukrotnie sumować: 2+9=11i1+1=2 cyfra 2 jest podstawą wróżby.

Znaczenie cyfr:

Słońce (jedynka)– urodzeni pod tą cyfrą są ambitni i pewni siebie. Jedynki są osobami upartymi, wytrwałymi w dążeniu do celu, godnymi zaufania, ale lubiącymi dominować. Ich kolory to: żółty, złoty, pomarańczowy. Kamień - bursztyn.

Księżyc (dwójka)– osoby spod znaku „dwójki” są łagodne i wrażliwe, mają wiele fantazji, są uzdolnione artystycznie. Szczęśliwymi kolorami „ dwójek” są odcienie zieleni, barwy jasnożółte, biel. Kamień – perła.

Jowisz (trójka)– osoby spod tej cyfry są dynamiczne i godne zaufania. „ Trójki” są bardzo ambitne, czują się pokrzywdzone, gdy muszą się komuś podporządkować. Szczęśliwe kolory to: fiolety, błękit, czerwień. Kamień: ametyst.

Uran (czwórka) – urodzeni pod znakiem „ czwórki” są uparci i sentymentalni, chętnie płyną pod prąd. Mają duże poczucie sprawiedliwości. Szczęśliwe kolory: jasny błękit, odcienie szarości. Kamienie – szafir, opal.

Merkury (piątka)– ludzie spod znaku „piątki” są: pogodni, impulsywni, żywotni, inteligentni, mają wrodzoną zdolność kojarzenia. Szczęśliwy kolor - biały. Kamień – diament.

Wenus (szóstka)– „szóstki” są serdeczne, spokojne, towarzyskie, wspaniałomyślne. Najszczęśliwszymi kamieniami – turkusy, a kolorami – odcienie niebieskiego, fioletu, czerwonego.

Neptun (siódemka)– „ siódemki” to romantyczne, niespokojne duchy, tęsknią za przygodą. Szczęśliwe kolory tej cyfry – to zielenie, kamienie – opal i agat.

Saturn (ósemka)– „ósemki” są zamknięte w sobie i przez to często niedoceniane. Nieustannie prześladuje je uczucie, że są nielubiane. Kolory: ciemnozielony, ciemnoniebieski, purpurowy, czarny. Szczęśliwe kamienie – czarny onyks i granatowy szafir.

Mars (dziewiatka)– „dziewiątki” są niezależne i pełne pasji. To natury wojownicze, niebojące się konfliktów. Szczęśliwe kolory to wszystkie odcienie czerwieni. Kamienie – rubin, granat.

11. Taniec.
12. Zaprezentowanie wróżb:
8. Magiczne liczby

Każde dziecko losuje karteczkę z liczbą od 1 do 7. Następnie wstają wszyscy uczniowie, którzy wylosowali daną liczbę, a nauczyciel odczytuje, co mówią liczby o tych osobach.

1 - Twoje ulubione kolory to: żółty, złoty i pomarańczowy. Szczęśliwym kamieniem jest bursztyn. Jesteś osobą upartą i wytrwałą w dążeniu do celu. Niedługo spełni się twoje marzenie.

2 - Twoje ulubione kolory to odcienie zieleni. Pomyślność przynosi ci perła. Jesteś osobą łagodną i wrażliwą, ale bardzo wytrzymałą. Masz zdolności plastyczne. Gwiazdy mówią, że będziesz miał wspaniałe wakacje.

3 - Twoje ulubione kolory to błękit i szary. Szczęśliwym kamieniem jest szafir. Jesteś osobą godną zaufania i potrafisz być wiernym przyjacielem. Czasem jednak zachowujesz się zbyt gwałtownie i trudno z tobą wytrzymać. Czeka cię wspaniała podróż.

4 - Twoje ulubione kolory to czarny i czerwony. Szczęśliwym kamieniem jest ametyst. Jesteś osobą dynamiczną i lubisz ruch na świeżym powietrzu. Można powierzyć ci swoje tajemnice - nikomu nie wygadasz. Będziesz miał bardzo pracowity rok.

5 - Twoje ulubione kolory to biały i różowy. Szczęśliwym kamieniem jest diament . Jesteś osobą impulsywną, ale bardzo inteligentną. Posiadasz dar bezbłędnego oceniania nowych ludzi. Zawsze sprawdzasz się w trudnych sytuacjach. Poznasz prawdziwego przyjaciela.

6 - Twoje ulubione kolory to niebieski i fioletowy. Szczęśliwym kamieniem jest turkus. Jesteś osobą serdeczną, towarzyską i bardzo uczciwą. Unikasz spięć i sytuacji konfliktowych. Czasem trudno ci podjąć ważną decyzję. Musisz bardziej dbać o swoje zdrowie, bo czeka cię dużo przeziębień.

7 - Twoje ulubione kolory to szary i brązowy. Szczęśliwym kamieniem jest agat. Jesteś romantykiem i uwielbiasz spacery w górach. Czasami jesteś roztargniony i gubisz różne drobiazgi. Pójdziesz na wspaniałe przyjęcie urodzinowe.
9. Wróżba z lanego wosku
Uczniowie leja przez dziurkę od klucza roztopiony wosk na wodę w misce. Zastygnięte kształty rzucone na ścianę przepowiadają przyszłość.

13. Taniec.
14. Zakończenie dyskoteki.
15. Posprzątanie sali.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 723


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.