Katalog

Bożena Trzeciakowska, 2014-05-12
Zawiercie

Lekcja wychowawcza, Konspekty

Jak uzyskać dobre wyniki w nauce?

- n +

Jak uzyskać dobre wyniki w nauce?

CELE LEKCJI: Po zakończonej lekcji uczeń powinien :
Rozumieć wpływ warunków mieszkaniowych i atmosfery rodzinnej na odnoszone sukcesy lub porażki.
Efektywniej wykorzystywać czas przeznaczony na naukę.
Dokonać oceny własnych możliwości.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty pracy uczniów, plansza.

TOK LEKCJI:
1.Czynności porządkowe i mobilizacja uczniów.
2.Próba odpowiedzi na pytanie: „Po co się uczymy?”
Uczniowie odpowiadają na pytanie, a nauczyciel notuje odpowiedzi na tablicy. Wychowawca podkreśla, że uczymy się dla własnego życia, nie dla szkoły.
3.Rozdanie testów i omówienie instrukcji do testu. Uczniowie uzupełniają następujący test:
I.Kiedy odrabiasz lekcje?
a)po przyjściu ze szkoły
b)częściowo po obiedzie, a częściowo wieczorem
c)zawsze wieczorem
II.Pokój, w którym odrabiasz lekcje, jest
a)dobrze oświetlony
b)przewietrzony przed przystąpieniem do uczenia się
c)zbyt mały
d)dzielę go z rodzeństwem
III.W jaki sposób odrabiasz lekcje?
a)najpierw pisemne i ustne z danego dnia, a potem lekcje, które są w planie na jutro
b)uczę się tylko tych przedmiotów, które są w planie na jutro
c)najpierw odrabiam prace pisemne, potem ustne
d)uczę się odrabiając prace pisemne i ustne jednego przedmiotu, a potem podobnie uczę się następnego
IV.Ile czasu poświęcasz na naukę w ciągu dnia?
a)1 - 2,5 godzin
b)2,5 - 4 godzin
c)powyżej 4 godzin
V.Uważasz, że czas poświęcony na naukę
a)daje Ci pełne zadowolenie z ocen, które uzyskujesz
b)nie daje Ci zadowolenia, bo uzyskujesz zbyt słabe oceny
c)oceny mogłyby być lepsze, ale masz satysfakcję z poznawanych wiadomości, bo rozwijają one Twoje zainteresowania
VI.Podczas lekcji w szkole
a)umiesz skoncentrować się na omawianych przez nauczyciela treściach
b)chętnie bierzesz udział w dyskusji
c)prosisz nauczyciela o dodatkowe wyjaśnienia, jeśli czegoś nie rozumiesz
d)nie potrafisz skupić swojej uwagi dłużej niż 5 minut

VII.Podczas odrabiania lekcji w domu
a)uczysz się w pełnej ciszy
b)może grać radio
c)może grać radio i telewizor
d)nie przeszkadzają Ci też rozmowy domowników
VIII.Czy masz określone zainteresowania, pasje, hobby?
a)uprawiam sport: (podaj rodzaj dyscypliny)
b)majsterkuję, haftuje, szyję, maluję
c)czytam dużo książek
d)obserwuję przyrodę, robię zdjęcia ptakom, zwierzętom, roślinom
e)moją pasją jest: (wymienić)
IX.Określ atmosferę i warunki Twojego domu
a)są bardzo dobre
b)mam własny pokój do nauki
c)mam własną biblioteczkę z niezbędnymi do nauki książkami
d)moi rodzice czytają dużo książek
e)rodzice kupują gazety i czasopisma
f)rodzice szanują się, dbają o dzieci i dom
g)w mojej rodzinie każdy ma swoje obowiązki.

4.Po wypełnieniu testu przez uczniów następuje porównanie odpowiedzi, które zaznaczyli uczniowie, z tymi, które nauczyciel ma uwzględnione w „Poradniku”. W celu dokonania właściwej analizy testu, nauczyciel proponuje uczniom, aby po zakończeniu każdego pytania nanieśli znak;
+ jeżeli odpowiedzi są zgodne z omówionymi i wskazanymi przez nauczyciela odpowiedziami
- jeżeli nie są zgodne.
Podjęcie dyskusji i wyciągnięcie wniosków. Test umożliwi uczniom spojrzeć na własne sposoby uczenia się i pozwoli zastanowić się, czy są słuszne, zrozumieć wpływ warunków mieszkaniowych i atmosfery rodzinnej na odnoszone sukcesy lub porażki, dokonanie oceny własnych możliwości. Uczniowie zauważają, że ważnym czynnikiem podczas nauki zarówno w domu jak i w szkole jest koncentracja. Propozycja, zorganizowania pomocy koleżeńskiej. Zapisanie, którzy uczniowie i z jakich przedmiotów będą pomagać uczniom słabszym.
5.Uczniowie rozwiązują rebus i zastanawiają się nad znaczeniem hasła. (Hasło rebusu „Uczymy się na bieżąco.”)
6.Pożegnanie nauczyciela z uczniami.
Wyświetleń: 1537


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.