Katalog

Justyna Nowak, 2014-05-06
Rawa Mazowiecka

Wychowanie fizyczne, Konspekty

Szkodliwy wpływ alkoholu, nikotyny i narkotyków na organizm.

- n +

Konspekt lekcji
Temat : Szkodliwy wpływ alkoholu, nikotyny i narkotyków na organizm.
Klasa : III D (dziewczęta)
Data: 05.12.2012r.
Cel główny:

Kształtowanie właściwej postawy wobec zagrożeń płynących ze strony narkotyków, alkoholu i nikotyny.
Uwrażliwienie uczniów na niebezpieczeństwa płynące z zażywania narkotyków, alkoholu i nikotyny.
Kształtowanie prozdrowotnej postawy wobec palenia papierosów, picia alkoholu i brania narkotyków.

Cele szczegółowe:

po przeprowadzonej lekcji uczeń powinien:
- rozumieć pojęcie „środki psychoaktywne” i poznać ich wpływ na organizm człowieka;
- wiedzieć, jakie są przyczyny sięgnięcia po środki psychoaktywne;
- rozumieć pojęcie nałóg i trudności związane z wyzwoleniem się z niego;
- umieć odmówić, gdy ktoś proponuje mu papierosa, alkohol lub narkotyki - znać pojęcie asertywności;
- potrafić dokonać wyboru z korzyścią dla swojego zdrowia, wiedzieć, jakie są zasady zdrowego stylu życia.


Metody i formy pracy:
burza mózgów, drama, metoda sytuacyjna, pogadanka, praca zbiorowa i grupowa, forma „gadającej ściany”

Środki dydaktyczne:
kartki papieru, koperty poleceniami dla poszczególnych uczniów, kartki samoprzylepne, mazaki, duży arkusz brystolu z pytaniem: „ Jakie są przyczyny palenia papierosów, picia alkoholu i brania narkotyków przez dzieci i młodzież?”, karty z wypisanymi skutkami nałogów

Materiały wypracowane przez uczestników:
klasowy dekalog zdrowego stylu życia



Przebieg zajęć
I Faza wstępna:

1.Sprawy organizacyjne.
2.Wyjaśnienie celów lekcji i podanie tematu.
3.Podział na grupy.
4.Pogadanka wprowadzająca
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie czy wiedzą, co to jest nałóg, (nawyk, uzależnienie, wewnętrzny przymus robienia czegoś, co w efekcie jest szkodliwe dla danej osoby). Wyjaśnia uczniom pojęcie środków psychoaktywnych, czyli takich substancji, które powodują uzależnienie, wymienia je (np.: alkohol, papierosy i narkotyki).
II Faza główna
1. Poznanie następstw zdrowotnych nałogów
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy informuje, że ich zadaniem będzie zastanowienie się nad skutkami uzależnień. Każda grupa wypisuje na kartce 5 przykładów szkodliwych następstw spożywania alkoholu, papierosów i narkotyków. Następnie uczniowie otrzymują karty, na których wypisane są skutki nałogów, analizują je, porównują z wypisanymi wcześniej przykładami. Nauczyciel podsumowując ćwiczenie podkreśla, że nałogi zawsze: pogarszają jakość życia, ograniczają wolność człowieka, ponieważ doprowadzają do chorób i często są przyczyną przedwczesnej śmierci.
2. Określenie przyczyn uzależnień
Nauczyciel wiesza na tablicy arkusz papieru z pytaniem:, „Jakie są przyczyny palenia papierosów, picia alkoholu i brania narkotyków przez dzieci i młodzież”? Uczniowie, po chwili zastanowienia, przylepiają na papierze karteczki samoprzylepne z własnymi odpowiedziami.
(Wśród odpowiedzi powinny się znaleźć m. in.: ciekawość, chęć bycia dorosłym, uleganie namowom, chęć zaimponowania rówieśnikom, bunt wobec zakazów i chęć zrobienia na przekór starszym, niemożność poradzenia sobie z problemami życiowymi, fałszywe przekonanie, że bez alkoholu nie można się dobrze bawić, itp.). Uczniowie, wspólnie z nauczycielem, analizują przyczyny.
3. Analiza hipotetycznej sytuacji związanej z nałogami
Nauczyciel czyta uczniom opowiadanie.
Przemek jest uczniem kl. VI szkoły podstawowej. Bardzo dobrze się uczy, jest przewodniczącym klasy. W domu rodzice nie mają z nim żadnych problemów, jest pracowity i systematyczny. W klasie jest raczej lubiany, choć niektórzy mówią o nim, że jest „kujonem”. Pewnego dnia, na imprezie urodzinowej u kolegi, zostaje poczęstowany papierosem. Odmawia i zostaje wyśmiany przez kolegów. Przy kolejnej próbie namowy ulega, papieros wcale mu nie smakuje, ale Przemek wypalił go do końca, udając zadowolonego.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie, jaka była ich zdaniem przyczyna zapalenia przez Przemka papierosa (strach przed odrzuceniem przez kolegów).
Prosi o zastanowienie się, jaki mógłby być ciąg dalszy przeczytanej historii. Uczniowie grupach zastanawiają się nad dalszym ciągiem opowiadania. (Wpadnięcie w nałóg lub zaprzestanie palenia nawet ryzykując kpiny ze strony kolegów).
Nauczyciel podkreśla, ze jedynym właściwym zakończeniem powinna być zdecydowana odmowa Przemka. W ten sposób chroni swoje zdrowie, wolność i niezależność. Nałóg rozpoczyna się wypaleniem jednego papierosa.
4. Wyjaśnienie uczniom pojęcia asertywności.
Nauczyciel podkreśla, że mówienie „NIE” wymaga odwagi, ale jest konieczne w sytuacjach, gdy robiąc coś możemy zaszkodzić swojemu zdrowiu. Każdy musi nauczyć się dokonywać właściwych wyborów. Dzieci poznają pojęcie asertywności. (Jest to umiejętność otwartego i bezpośredniego wyrażana swoich myśli, przekonań lub pragnień, ale w sposób respektujący uczucia, poglądy i opinie drugiego człowieka bez agresji i złości. Jest ważna w sytuacjach konfliktowych szczególnie, gdy trzeba komuś odmówić).
5. Ćwiczenia asertywności – praca w grupach
Każda z grup otrzymuje od nauczyciela kopertę z poleceniem przygotowania się do odegrania dramy.
I grupa – jesteś na imprezie ktoś namawia cię do wypicia piwa.
II grupa – koleżanka namawia cię do zapalenia papierosa.
III grupa – ktoś pod szkołą proponuje ci jakieś tabletki, po których będziesz miał doskonały humor.
UWAGA!!! Informujemy dzieci, że gdyby naprawdę zdarzyła się taka sytuacja, że ktoś rozpowszechnia w szkole lub przed szkołą narkotyki należy koniecznie powiadomić o tym osobę dorosłą.
Dzieci przedstawiają przygotowane scenki, wszyscy wspólnie z nauczycielem, analizują je i dzielą się wrażeniami.
6. „Gadająca ściana zdrowego stylu życia”
Nauczyciel stwierdza, że „każdy człowiek jest kowalem swego losu”. Swoim zachowaniem, właściwymi wyborami może wpływać na podniesienie jakości życia. Po czym zadaje dzieciom pytanie, co możemy zrobić żeby mieć życie długie, zdrowe i ciekawe? Każdy z uczniów daje na kartce 1 propozycję i przykleja ją do tablicy.
7. Opracowanie „klasowego dekalogu zdrowego stylu życia.”
Nauczyciel ustosunkowuje się do propozycji uczniów napisanych na kartkach, a następnie cała klasa wspólnie opracowuje „dekalog zdrowego stylu życia”.
(Muszą się w nim zawrzeć aspekty związane z aktywnością ruchową, właściwym odżywianiem i unikaniem nałogów.)
III Faza podsumowująca
Podsumowanie i omówienie lekcji:
- dokonanie samooceny pracy na lekcji przez poszczególne grupy,
- omówienie przez nauczyciela aktywności uczniów w czasie lekcji,
- wyłonienie i nagrodzenie najlepiej pracującej grupy.


Wyświetleń: 597


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.