Katalog

Halina Serwacka, 2014-03-28
warszawa

Zajęcia przedszkolne, Referaty

POZNANIE DZIECKA – PROCESEM

- n +

Opracowała Halina Serwacka
nauczyciel ZSI nr 75 w Warszawie

POZNANIE DZIECKA – PROCESEM
Nauczyciel, aby skutecznie organizować nauczanie i wychowanie musi znać swoich uczniów. Musi posiadać informacje dotyczące nie tylko ich cech psychicznych, ale i warunków ich życia, sytuacji rodzinnej, środowiska.
Poznawanie dzieci i młodzieży przez wychowawców i nauczycieli służy wspomaganiu rozwoju psychicznego jak i społecznego wychowanków, w znacznym stopniu intensyfikuje oddziaływanie wychowawcze, jest jednym z ważniejszych czynników usprawniających pracę wychowawczą nauczyciela.
Zdobywanie przez nauczyciela informacji o swoich wychowankach w znacznym stopniu ułatwia organizację i prowadzenie przez niego pracy wychowawczej. Konieczność zdobywania informacji o uczniach może być właściwie ocenione dopiero na tle całokształtu procesu wychowawczego.
Zdobywanie informacji nie może być celem samym w sobie. Działania zmierzające do poznania uczniów nie mogą zastępować działań wychowawczych. Poznanie uczniów jest bowiem nie oddziaływaniem wychowawczym, a jedynie zbieraniem danych umożliwiających prowadzenie pracy wychowawczej opartej na racjonalnych podstawach. Jest to działanie, które pełni wobec procesu wychowania rolę służebną.
Traktowanie procesu wychowania jako jednostronnego przepływu informacji od nauczyciela do ucznia jest całkowicie niewystarczające. Proces wychowania jest procesem wzajemnej wymiany informacji. W proces ten zaangażowane są nie tylko umiejętności dydaktyczne nauczyciela i nie tylko zdolności poszczególnych uczniów ale uczestniczą w nich także takie czynniki jak: motywacja ucznia, jego zainteresowania, czy stosunki w grupie rówieśniczej. Nauczyciel musi zdobywać informacje zarówno o uczniu, jak i o sprawach wywierających wpływ na jego kształcenie i wychowanie.
Działania rozpoznawcze można prowadzić w następujących dziedzinach:
*widza o uczniu
*wiedza o zespole wychowanków
*wiedza o postawach, poglądach i opiniach ucznia związanych z różnymi, ważnymi dla wychowania obiektami
*wiedza o stosunku uczniów do szkoły i jej wymagań
*wiedza dotycząca poza szkolnej działalności ucznia
Aby lepiej poznać uczniów należy wyjść poza klasę- nawet jeden dzień na wycieczce pozwoli zobaczyć ich z innej strony.
Do najbardziej znanych sposobów poznawania (diagnozowania) ucznia należą:
*obserwacja (wraz z jej odmianami) jako gromadzenie informacji polegające na rejstrowniu zachowań osoby obserwowanej
*badania ankietowe, w których uczniowie otrzymują zestawy pytań, na które udzielają odpowiedzi. Pytania ankietowe mają być jasne, dostosowane do wieku intelektualnego, nie mogą sugerować odpowiedzi, powinny mieć formę grzecznościową
*wywiad, gdy chodzi o uzyskanie wiedzy o przyczynach jakiegoś zjawiska, czynników, które doprowadziły do powstania problemu. Wywiad powinien być interesujący, bezstresowy, szczery.
Wywiad może być:
- swobodny
-kierowany (przygotowane pytania)
-mieszany
*socjometria-metoda polegająca na zadawaniu pytań i wyciąganiu wniosków z odpowiedzi
Ważne są również warunki skutecznego poznawania uczniów. Na czoło wysuwa się przede wszystkim szczerość, zaufanie, empatia, rozumienie kontaktów niewerbalnych (mimika, gesty).
Każdy nauczyciel, pedagog musi poznać swojego wychowanka by proces wychowania był owocny, skuteczny.

Bibliografia:
A .Janowski „Poznawania uczniów. Zdobywanie informacji w pracy wychowawczej” Warszawa 1975, WSiP, s 5
M.Łabocki Rola informacji zwrotnych w pracy wychowawczej „Problemy opiekuńczo wychowawcze” nr 5/1993
K.Kruszewski (red.) „Sztuka nauczania. Czynności nauczyciela”
Wyświetleń: 718


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.