Katalog

Marzena Łukowska, 2014-03-26
Wałbrzych

Język niemiecki, Konspekty

Konspekt z lekcji języka niemieckiego "Was tut dir weh?"

- n +


KONSPEKT LEKCJI
Klasa: II
Przedmiot: język niemiecki
Temat lekcji: Was tut dir weh? (Co tobie dolega?)
Cel ogólny lekcji (z podstawy programowej):
Uczniowie formułują krótkie, proste i zrozumiałe wypowiedzi ustne w zakresie tematycznym „zdrowie” – budują dialogi na temat stanu zdrowia.
Cele operacyjne lekcji:
1. Uczniowie poznają słownictwo w zakresie tematycznym
„zdrowie”:zapytanie o dolegliwości, informowanie o
dolegliwościach.
2. Uczniowie nazywają poznane części ciała.
3. Uczniowie nazywają poznane dolegliwości.
4. Uczniowie posługują się w swoich wypowiedziach
podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych,
gramatycznych i fonetycznych) w zakresie tematu
„zdrowie”.
5. Uczniowie rozumieją wypowiedzi pozostałych uczniów.
6. Uczniowie określają swoje mocne i słabe strony (w języku ucznia).
Metody pracy: komunikacyjna
Formy pracy:
- praca plenarna
- praca indywidualna
- praca w parach
Pomoce dydaktyczne:
- podręcznik "Magnet 2"
- płyta CD
- zeszyt ćwiczeń

Przebieg lekcji:

Faza wstępna

- Nauczyciel wita się z uczniami,następnie sprawdza
obecność uczniów na lekcji.
- Nauczyciel podaje cel lekcji w języku ucznia, następnie
uczniowie zapisują temat: „Was tut dir weh?”.
- Uczniowie słuchają nagrania CD(ćwiczenie 1 str. 76),
mającym na celu wprowadzenie do tematu lekcji,następnie
odpowiadają na sformułowane w języku polskim pytania.
- Nauczyciel wprowadza na podstawie wysłuchanego tekstu
słownictwo dotyczące stanu zdrowia zapytanie o
dolegliwości i informowanie o dolegliwościach.
- Uczniowie poznają słownictwo w zakresie tematycznym
„zdrowie”:zapytanie o dolegliwości, informowanie o
dolegliwościach.
Czas: 10 min.

Faza główna

- Uczniowie poznają nazwy części ciała: słuchają nagrania
CD (ćwiczenie 2 str. 77). Po kolejnym odtworzeniu
nagrania powtarzają usłyszane nazwy części ciała,
ćwicząc poprawną wymowę.
- Uczniowie przez minutę przyglądają się rysunkowi z
nazwami części ciała, następnie zamykają podręczniki i
wykonują ćwiczenia:
a.ćwiczenie 1 str. 60 – polegające na przyporządkowaniu
polskich wyrazów określających części ciała ich
niemieckim odpowiednikom;
b.ćwiczenie przygotowane przez nauczyciela – mające na
celu poprawne nazwanie wskazanych przez nauczyciela
części ciała.
Czas: 15 min.

Faza końcowa

- Uczniowie poznają dialog „Na, wie geht’s?” (Jak leci? /
Co słychać?),informującym o dolegliwościach,zwracając
przy tym uwagę na użyte wyrażenia i zwroty.
Następnie w parach budują krótkie dialogi, w których
informują o dolegliwościach.
- Na zakończenie lekcji nauczyciel prosi uczniów o
dokończenie zdań podsumowujących, zaczynających się
od słów:
Po dzisiejszej lekcji:
potrafię dobrze………………………,
muszę jeszcze……………………….

Czas: 20 min.



Wyświetleń: 1459


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.