Katalog

Aneta Stankiewicz, 2014-03-20
Kutno

Małgorzata Nodzak
Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Nasze Kutno. Cykl zajęć edukacyjnych z zakresu edukacji regionalnej dla dzieci uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej.

- n +

(1) Scenariusz zajęcia warsztatowo- edukacyjnego z rodzicami

Temat: ,,Drzewo genealogiczne naszej rodziny”

Cel główny: Poznanie korzeni swojej rodziny.

Cele szczegółowe:

1. Poszukiwanie informacji na temat historii własnej rodziny.
2. Prezentacja zebranych wiadomości w oparciu o zdjęcia.
3. Utrwalenie niektórych stopni pokrewieństwa między członkami rodziny.
4. Zachęcenie członków rodzin do dobrej zabawy.

Osiągnięcia dziecka:

1. Zbiera wiadomości na temat historii własnej rodziny.
2. Dokonuje prezentacji w oparciu o zdjęcia.
3. Zna stopień pokrewieństwa między wybranymi członkami rodziny.
4. Dobrze bawi się w gronie rodzinnym.


Forma organizacyjna: cała grupa, małe zespoły.

Metoda: pantomima, ruch przy muzyce, samodzielnych doświadczeń.

Pomoce: Płyta CD z piosenkami : ,,Rodzina, ach rodzina”- J. Przybora, J.Wasowski, „Bałwankowa rodzina: sł. M. Głogowski, muz. K. Kwiatkowska; zagadka z hasłem-„Rodzina”, materiały papiernicze: brystole, kolorowy papier, bibuła, kleje, farby, mazaki, kredki; fotografie rodzinne przyniesione z domu, indywidualne zaproszenia dla rodzin z określonym celem spotkania i prośbą
o przemyślenie tematu i ewentualne przygotowanie nietypowych materiałów (zaproszenie wręczamy na dwa tygodnie przed planowanym spotkaniem).

Przebieg:
1.Przedstawienie się rodzin: ,,Jesteśmy rodzinką..., najbardziej lubimy robić...(rodzinki pokazują za pomocą pantomimy np. jazdę na rowerze, czytanie książek itp.)

2.Rozwiązywanie zagadki z hasłem : RODZINA.

3.Zapoznanie z piosenką przewodnią ,,Rodzina, ach rodzina”.

4.Zabawa pantomimiczna. Rodzinki mają za zadanie pokazać jednego członka rodziny, np. mamę, tatę, babcię itd..

6.Przystąpienie do pracy nad drzewem genealogicznym swojej rodziny. W tle muzyka instrumentalna( do wyboru przez osobę prowadzącą).
W trakcie pracy przerywnik muzyczny- zaśpiewanie piosenki przewodniej.

7. Prezentacje prac- ekspozycja na holu przedszkola.

8.Pożegnanie- zabawa inscenizowana ruchem do piosenki ,,Bałwankowa rodzinka” ( zabawę tematycznie dopasowujemy do aktualnej pory roku).

































(2) Scenariusz zajęcia z obszaru edukacji plastycznej

Temat: „Mój dom”
Cel główny: Poznanie architektury różnych budynków mieszkalnych.
Cele szczegółowe:

1. Utrwalanie nazw poszczególnych elementów budynku.
2. Rozwijanie umiejętności dostrzegania charakterystycznych cech swojego domu.
3. Wprowadzenie pojęć : dom jednorodzinny, dom wielorodzinny, blok.
4. Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.

Osiągnięcia dziecka:

1. Potrafi wymienić elementy budynku.
2. Zna cechy charakterystyczne swojego domu.
3. Zna pojęcia: dom jednorodzinny, dom wielorodzinny, blok.
4. Umie współpracować z innymi dziećmi

Metody:
 Aktywizujące
 Praktyczne
 Twórcze
 Podające


Formy organizacyjne:
 Indywidualna
 Zbiorowa:
- w małych grupach
- z całą grupą
Pomoce: ilustracje domów zwierząt i ludzi ( ul, gawra, nora, dziupla, buda; dom jednorodzinny, wielorodzinny, blok, igloo, tipi, szałas); nagrania odgłosów przyrody, kartonowe pudełka różnej wielkości, farby plakatowe, pędzle, kubki na wodę, fartuszki.
Przebieg:
1.Powitanie piosenką ,, Witam Cię, jak się masz”- zawiązanie koła.

2. Oglądanie ilustracji przedstawiających różne domy zwierząt i ludzi. Określenie ich jednym wyrazem (domy) i zastanowienie się, do kogo mogą należeć.

3. Podział domów – dla zwierząt i dla ludzi, znalezienie różnic.

4.Określanie przez dzieci charakterystycznych cech swoich domów. Zwrócenie uwagi na podstawową budowę domu: ściany, dach, komin, okna, drzwi.

5.Spacer przy muzyce z odgłosami przyrody po całej sali i przyglądanie się ustawionym w różnych miejscach kartonowym pudełkom. Na hasło ,,deszcz” zatrzymanie się przy wybranym pudełku.( Przy dużych pudełkach wskazane jest, aby stanęło więcej dzieci- to są bloki, a przy małych po jednym- to są domy jednorodzinne, chyba że w grupie są dzieci, które są rodzeństwem- wtedy ustawiają się razem ).

6.Ekspresja plastyczna ,,Mój dom”. Malowanie farbami plakatowymi pudełek imitujących domy.

7.Zabawa ruchowa ,,Komórki do wynajęcia”.

8 .Zakończenie.
Ustawienie przez dzieci wykonanych domów w formę ,,osiedla” na holu przedszkola. Opisywanie przy użyciu jak największej liczby przymiotników własnych domów: mały, duży, kolorowy, ciekawy, wielki, wesoły itp. Nagrodzenie wszystkich prac brawami.
















(3) Scenariusz wycieczki

Temat : „Spacer sercem miasta”

Cel główny:
Budowanie dziecięcej wiedzy historycznej o naszym mieście.

Cele szczegółowe:

1. Zapoznanie z obiektami zabytkowymi, atrakcjami turystycznymi.
2. Wdrażanie do uważnego słuchania przewodnika.
3. Próba zapamiętania usłyszanych informacji.
4. Kształtowanie prawidłowych zachowań podczas poruszania się
po ulicach.

Osiągnięcia dziecka:

1. Rozpoznaje i nazywa zabytki i atrakcje turystyczne naszego miasta.
2. Umie w skupieniu słuchać przewodnika.
3. Pamięta usłyszane informacje.
4. Zna i przestrzega zasad poruszania się w czasie wycieczki po ulicach.

Formy organizacyjne:
Zbiorowa:
- w małych grupach
- z całą grupą


Metody :
- rozmowa, objaśnienia,
- obserwacja w terenie,
- samodzielnych doświadczeń.

Pomoce: 3 koperty z herbem Kutna pociętym na 3,4,6 części; blok rysunkowy, kredki świecowe.




Przebieg zajęcia:

1. Układanie przez trzy zespoły dzieci, ( w zależności od możliwości rozwojowych), podzielonego na różną liczbę elementów (3,4,6 ) herbu naszego miasta.

2. Rozmowa wprowadzająca:
a. Zapoznanie dzieci z tematem wycieczki.
b. Przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się ulicami miasta.
c. Przypomnienie zasad odpowiedniego zachowania w miejscach publicznych.

3. Przedstawienie dzieciom pana przewodnika. Zapoznanie z pojęciem ,,przewodnik”.

4. Wyjście z przedszkola – „Spacer sercem Kutna” :

TRASA:

Start z ulicy A. Troczewskiego do ulicy Warszawskie Przedmieście, a następnie do Rynku Zduńskiego (najstarszej części miasta).
Wejście do Centrum Teatru, Muzyki i Tańca.
Spacer ulicą Królewską (kamienice), w kierunku Placu Piłsudskiego (pomnik, fontanna).
Przejście ulicą Zamenhoffa (pokaz schronów)
do Placu Wolności.
Powrót do przedszkola przez kamienice na Rynku Zduńskim przez osiedle Warszawskie Przedmieście ( koniec).

5. Pożegnanie i podziękowanie przewodnikowi.

6. Po powrocie do przedszkola zaproponowanie dzieciom:

A. ,,Zgaduj – zgaduli” na temat wycieczki np.
- Gdzie znajduje się najstarsze miejsce w Kutnie?
- Jak się nazywa najstarsza ulica w naszym mieście?
- Kto był gościem w Pałacu Saskim?

B. Rysowanie kredkami świecowymi najciekawszego, zdaniem dzieci, miejsca w Kutnie.




(4) Scenariusz zajęcia z obszaru edukacji plastycznej

Temat: „Makieta mojego miasta”

Cel główny: Dostrzeganie piękna i oryginalności naszego miasta.
Cele szczegółowe:
1. Kształtowanie poczucia przynależności do wspólnoty lokalnej.
2. Rozwijanie wiedzy o kulturze własnego miasta.
3. Stwarzanie warunków do wyrażania się dziecka w różnych technikach plastycznych .

Osiągnięcia dziecka:
1.Wie, jak nazywa się miasto, w którym mieszka.
2. Szybko reaguje na określony sygnał;
3. Starannie wykonuje pracę plastyczną postępując zgodnie z udzielonymi instrukcjami.
Metody:
 Aktywizujące
 Praktyczne
 Twórcze
 Podające

Formy organizacyjne:
 Indywidualna
 Zbiorowa:
- w małych grupach
- z całą grupą
Pomoce:
 Labirynt z fotografiami przedstawiającymi różne miejsca w Kutnie i jego zabytki (zał.1); farby, pędzle, kredki, nożyczki, klej, nagrania z utworami muzycznymi (,,Jedzie pociąg z daleka” - CD Piosenki dla przedszkolaków, wyd. GM Records; ,,Odgłosy przyrody” – CD Szkoła nas Woła, wyd. Nowa Era)

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć.
Osoba prowadząca informuje dzieci o tym, że dzisiaj chciałaby porozmawiać z nimi o pewnym mieście, które pełni bardzo ważną rolę
w ich życiu. O mieście, w którym wszyscy mieszkają. Zadaje dzieciom pytanie, czy wiedzą, jak nazywa się to miasto? Dodaje jeszcze,
że do Kutna można dojechać pociągiem. Dzieci ustawiają się w pociąg
i poruszają się w rytmie piosenki „Jedzie pociąg z daleka”.

2. „Kutnowskie zabytki” - wypełnienie karty pracy z labiryntem
z fotografiami przedstawiającymi różne miejsca w Kutnie i jego zabytki oraz rozmowa prowadzona z dziećmi na ten temat. Osoba prowadząca nawiązuje do wycieczki „Spacer sercem Kutna”. Przypomina, że dzieci oglądały najstarsze miejsca w Kutnie, zapoznawały się z jego zabytkami. Poleca dzieciom wypełnienie karty pracy z labiryntem.

3. „Pomniki” – zabawa ruchowa przy muzyce.
Podczas muzyki odtwarzanej z płyty CD dzieci poruszają się w jej rytmie. Gdy muzyka ucichnie dzieci stają się pomnikami.

4. Praca plastyczna „Makieta mojego miasta” - dzieci wykonują makietę wybranego miejsca w Kutnie (w tle muzyka instrumentalna np. „Odgłosy przyrody”.)

Podział dzieci na zespoły zgodnie z ich możliwościami:
 Wycinanie domów z kolorowego papieru (mieszkalnych, instytucji itd.).
 Rysowanie pojazdów kredkami ołówkowymi i wycinanie ich.
 Wycinanie postaci ludzi z czasopism.
 Malowanie ulic farbą plakatową na szarym papierze.
 Wycinanie z bibuły zieleńców (traw, drzew, kwiatów itp.).
Zespoły ustalają miejsce i sposób rozmieszczenia wykonanych przez siebie elementów na szarym arkuszu z namalowanymi ulicami.
 Wykonanie zadania.
5.Wystawienie makiety na holu przedszkola.
Scenariusz przewidziany do realizacji na dwóch zajęciach.






































(5) Scenariusz zajęcia z obszaru edukacji muzycznej
Temat: „Hawa nagila” - ludowa pieśń żydowska
Cel główny: Nauka podstawowych kroków i figur w tańcu żydowskim.
Cele szczegółowe:
1. Zapoznanie dzieci z fragmentem kultury żydowskiej – jako znaczącej
w historii Kutna.
2. Rozbudzanie wrażliwości dzieci na muzykę.
3. Poprawa motoryki dzieci.

Osiągnięcia dziecka:
1. Umie wykonywać podstawowe kroki i figury w tańcu.
2. Porusza się płynnie.
3. Rozwija swoją sprawność ruchową.
Metody:
 Ruch przy muzyce, pokaz, słowna

Formy organizacyjne:
 Indywidualna
 Zbiorowa

Pomoce:
 magnetofon, nagranie na płycie CD z „Hawa nagila” - z ludową pieśnią żydowską (zbiór własny) – załącznik nr 2
Przebieg:
1. Osoba prowadząca zaprasza wszystkie dzieci do siebie. Wita się
z każdym dzieckiem, podaje mu rękę mówiąc „ Jestem (swoje imię)
i mieszkam w Kutnie”. Dziecko odpowiada tym samym stwierdzeniem: „Jestem (swoje imię) i mieszkam w Kutnie”. Dzieci witają się ze swoimi sąsiadami podając sobie prawą rękę.
2. Nauczyciel prosi dzieci, żeby usiadły w kole. Następnie włącza płytę z nagraniem żydowskiej pieśni ludowej „Hawa nagila”. Dzieci słuchają utworu. Wypowiadają się na jego temat, określają jego nastrój, tempo. Osoba prowadząca opowiada o tańcu żydowskim, po czym dzieci przystępują do nauki tańca.
3. Nauczyciel uczy dzieci tańca:
Hawa nagila.
ludowa pieśń żydowska

Transliteracja
Hawa nagila
Hawa nagila
Hawa nagila wenis mecha
(powtórzyć raz zwrotkę)
Hawa neranena
Hawa neranena
Hawa neranena wenis mecha

Podczas pierwszej zwrotki wszyscy stoją w kole –wymach nogi do przodu naprzemiennie lewa z prawą, po wymachnięciu jedną i drugą nogą kroki przeplatanki. (powtórzyć raz zwrotkę)


Uru, uru achim!
Uru achim belew sameach
(powtórzyć tę linię cztery razy)
Uru achim, uru achim!
Belew sameach
Przy refrenie wysoko uniesionymi rękami klaszczemy raz w prawą i raz w lewą stronę, wykonujemy krok do środka koła z wymachem rąk do góry, krok
na zewnątrz koła z wymachem rąk do dołu, obrót dookoła własnej osi
z ramionami uniesionymi wysoko.

4. Po zakończonych zajęciach nauczyciel chwali wszystkie dzieci
za umiejętność pracy w grupie i za wspaniałą naukę tańca.




























(6) Scenariusz zajęcia z zakresu aktywności twórczej

Temat: ,,Moda kutnian dawniej i dziś”

Cel główny: Poznanie stylów ubierania się ludzi w różnych epokach historycznych.


Cele szczegółowe:
1.Poznawnie dawnych strojów ludności wiejskiej, miejskiej, żydowskiej, epoki napoleońskiej i porównanie ich z czasami współczesnymi.
2. Pobudzanie kreatywności twórczej dzieci podczas zabawy w projektantów mody.
3.Rozwijanie pewności siebie, śmiałości i umiejętności artystycznych.

Osiągnięcia dziecka:

1. Rozpoznaje różnice w strojach z dawnych lat i współczesnych.
2. Wykonuje z chęcią i zaangażowaniem własny pomysł.



Metody:
podająca, oglądowa, aktywizująca i samodzielnych doświadczeń

Forma organizacyjna: zbiorowa,

Pomoce: prezentacja multimedialna: zdjęcia, fotografie ludzi
w charakterystycznych ubraniach z danych czasów, skrzynie z odzieżą żydowską, wiejską, mieszczańską, napoleońską i współczesną, płyta CD
z muzyką do prezentacji kreacji (do wyboru przez osobę prowadzącą), piosenka ,,Podajmy sobie ręce”- muz. K.Kwiatkowska, Sł. D. Gellner.


Przebieg:

1. Przywitanie się dzieci piosenką „ Podajmy sobie ręce”.

2. Wprowadzenie w temat– wyjaśnienie wspólne z dziećmi terminu „moda” na zasadzie „burzy mózgów”.

3. Zadanie pytania: „Czy dzieci zauważają różnice między dziadkami
a rodzicami pod względem stylu ubierania się?”

4. Zachęcenie do uważnego oglądania na ekranie monitora przedstawianych historycznych strojów mieszkańców Kutna jako początku dobrej zabawy.

5. Prezentacja dawnej ludności wiejskiej, mieszczańskiej, żydowskiej oraz napoleońskiej ze zwróceniem uwagi na ubiór połączone z komentarzem słownym nauczycielki.

6. Zaproponowanie dzieciom wspólnej zabawy w projektantów mody
z wykorzystaniem zgromadzonych w skrzyniach ubrań odpowiadających jednemu stylowi.

7. Wyjaśnienie zasady dalszej zabawy w „pokaz mody”, zaproponowanie roli „fotografa” jednemu dziecku.

8. Podsumowanie – podziękowanie za wspólną zabawę, wykonanie pamiątkowego zdjęcia.























(7) Scenariusz zajęcia z obszaru edukacji plastycznej

Temat: „ Kutno okiem najmłodszych artystów”

Cel główny: Rozwijanie zainteresowania architekturą naszego miasta.

Cele szczegółowe:

1.Rozwijanie umiejętności w zakresie planowania i twórczości plastycznej.
2.Budowanie dziecięcej wyobraźni przestrzennej, pamięci wzrokowej.
3.Wspomaganie prawidłowego rozwoju sprawności manualnych.

Osiągnięcia dziecka:

1. Celowo i uważnie obserwuje wygląd wybranych obiektów
2. Rozwija wyobraźnię przestrzenną, pamięć wzrokową.
3. Realizuje zaplanowane działania twórcze.

Formy organizacyjne : zbiorowa, indywidualna w plenerze
Metody: czynna (samodzielnych doświadczeń)
oglądowa
słowne
twórcza

Pomoce: brystole formatu A3 i A4, pastele olejne, węgiel rysunkowy, usztywnione podkładki biurowe z klipsem dla każdego dziecka

Uwagi organizacyjne: ze względu na nietypową formę zajęcia plastycznego wskazane jest włączenie do pomocy 3,4 rodziców w zależności od liczby dzieci

Przebieg:
1. Rozmowa z dziećmi
- wprowadzenie pojęcia „plener”, wyjaśnienie celu wyjścia poza teren przedszkola
- przypomnienie zasad bezpieczeństwa oraz kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych
2. Przejście ulicą Królewską na Plac Piłsudskiego
- rozmowa kierująca uwagę dzieci na Ratusz Miejski, budynek Urzędu Miasta Kutno, przylegle kamienice , fontannę i inne elementy architektury tego miejsca
3. Wybór przez dzieci obiektu do szkicowania, zajęcie miejsca
na ustawionej w odpowiednim kierunku ławeczce. Pomoc nauczycielki
i rodziców w zorganizowaniu przez dzieci właściwego warsztatu pracy (zastosowanie podkładek).
4. Wykonywanie prac rysunkowych przez dzieci- zwracanie uwagi
na kolorystykę, elementy składowe, motywy zdobnicze.
5. Czynności organizacyjne, powrót do przedszkola.

 Zadania dodatkowe:

Zorganizowanie galerii rysunków w przedszkolnym holu.

Konkurs na rozpoznawanie narysowanego fragmentu miasta przeprowadzony wśród rodziców.

Wykonanie albumu z wykonanych prac i umieszczenie go w kąciku- „Kutno- miasto, w którym mieszkam” na terenie przedszkola.

























(8) Scenariusz wycieczki

Temat : „Spotkanie z panią krawcową w jej pracowni”

Cel główny:
Zapoznanie dzieci z zawodami funkcjonującymi w naszym mieście.

Cele szczegółowe:
1. Wyrabianie szacunku do pracy ludzi wykonujących różne zawody.
2. Zapoznanie z urządzeniami i przyborami niezbędnymi w pracy krawcowej i z kolejnymi etapami szycia.
3. Doskonalenie umiejętności prowadzenia dialogu poprzez zadawanie pytań.
4. Wyrabianie nawyku odpowiedniego zachowywania się w nowych miejscach.

Forma organizacyjna : z całą grupą.
Metody :
- rozmowa, objaśnienia,
- obserwacja w terenie,
- samodzielnych doświadczeń.


Przebieg zajęcia:

1. Na wstępie nauczycielka przypomina dzieciom zasady obowiązujące podczas wyjścia poza teren przedszkola.

2. Przedstawienie dzieciom celu wycieczki.

3. Wyjście do pracowni krawieckiej ( samodzielne ubieranie się w szatni).

4. Zapoznanie z pracownią krawiecką. – (Pani krawcowa demonstruje dzieciom i nazywa narzędzia wykorzystywane przez nią w codziennej pracy: maszyny do szycia, prasowalnice, manekiny, bele materiałów itd.)

5. Przedstawienie dzieciom przyborów niezbędnych podczas szycia
i przypomnienie im o zasadach bezpiecznego korzystania np. z nożyczek. (Dzieci próbują samodzielnie nazwać je i powiedzieć do czego służą. Pani krawcowa nagradza prawidłowe wypowiedzi dzieci kolorowymi guzikami).

6. Pani krawcowa przedstawia dzieciom kolejne etapy swojej pracy: branie miary, wykrajanie z formy spódnicy , fastrygowanie, przymiarka, szycie
na maszynie, usuwanie fastrygi i ostatni etap prasowanie. Pani krawcowa
na każdym etapie szycia opowiada dzieciom co robi i po co to robi.

7. Dzieci oglądają różne gatunki materiałów. Dotykają je i próbują opisać , jaki ten materiał jest w dotyku. Podają swoje propozycje , co można z niego uszyć.

8. Krótka rozmowa z Panią krawcową w czasie której dzieci zadają pytania
na nurtujące je tematy związane z szyciem.

9. Dzieci samodzielnie wybierają różnego rodzaju skrawki materiałów wykorzystywane na zajęciach plastycznych w przedszkolu.

10. Dzieci wraz z nauczycielką dziękują za bardzo ciekawe spotkanie Pani krawcowej w punkcie krawieckim.

11. Powrót do przedszkola.


Zadania dodatkowe:

Po powrocie dzieci porównują ścinki jakie wybrały w pracowni: wskazują podobieństwa, różnice faktur, wzorów materiałów i określają
ich kolory używając nazw podstawowych i odcieni. Dobierają do nich
z przedszkolnych zasobów różnego rodzaju guziki.
















Wyświetleń: 509


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.