Katalog

Ewa Mizera, 2014-02-12
Rogoźno

Edukacja czytelnicza, Konspekty

Próba oceny postaci bohaterki baśni „Igła do cerowania” H. Ch. Andersena

- n +

Czas trwania: 2x45 minut.

Cele uczeń:
- potrafi uważnie słuchać czytane tekst,
- wzbogaca słownictwo o nowe wyrazy,
- odpowiada na pytania dotyczące tekstu,
- umie dopasować określenie do danej postaci,
- wyciąga logiczne wnioski,
- wyraża emocje za pomocą ekspresji plastycznej,

Metody pracy:
- podająca
- pogadanka
- praktyczne działanie

Formy pracy:

- zbiorowa, indywidualna,

Środki dydaktyczne:
Baśń „Igła do cerowania”, pytania do tekstu, farby plakatowe,


Przebieg zajęć:

1. Czytanie tekstu.
Wzorowe czytanie utworu przez nauczyciela wytłumaczenie niezrozumiałych zwrotów).

2. Losowanie przez uczniów przygotowanych przez nauczyciela pytań dotyczących tekstu (załącznik):
• Co igła myślała o sobie?
• Co stało się z igła podczas cerowania?
• Co zrobiono ze złamanej igły?
• Dlaczego igła-broszka wpadła do rynsztoku?
• Kogo spotkała w rynsztoku?
• O czym opowiadała butelce?
• Jak zakończyła się historia igły?
• Co to znaczy być dumnym ? (w pozytywnym i negatywnym znaczeniu)

3. Odpowiedzi na pytania

4. Próby ułożenia jeszcze innych pytań przez dzieci.

5. Wyznaczenie głównej postaci baśni i wybór określeń pasujących do niej
z przygotowanych wyrazów.

6. Próba odpowiedzi na pytanie „Czego uczy nas ta baśń“

Uczy, żeby nie być zarozumiałym, żeby się nie wywyższać
i nie mówić o sobie nieprawdy, itp.

7. Próba formułowania wniosku „Igła była dumna
i zarozumiała.
Tacy ludzie są samotni“

8. Wykonanie farbami plakatowymi ilustracji do baśni przez każdego ucznia.

opracowała Ewa Mizera
Wyświetleń: 1273


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.