AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Dagmara Hermann, 2014-02-10
Bydgoszcz

Zawodowe, Scenariusze

Zakładanie trawnika metodą z siewu.

- n +

Scenariusz zajęć praktycznych


Dagmara Hermann
Przedmiot: Zajęcia praktyczne
Klasa: 2
Zawód: Technik architektury krajobrazu
Liczba godzin: 5


Temat zajęć: Zakładanie trawnika metodą z siewu.


Cele ogólne:

- uczeń potrafi prawidłowo założyć trawnik metodą z siewu,


Cele operacyjne:

- uczeń potrafi przygotować stanowisko pracy,
- planuje kolejność wykonywanych czynności,
- dobiera właściwy sprzęt do wykonania zadania,
- ocenia i poprawia właściwości fizyko-chemiczne gleby,
dobiera i wykonuje zabiegi uprawowe przygotowujące glebę do siewu roślin,
wykonuje siew ręcznie i przy pomocy siewnika,
wykonuje zabiegi końcowe po siewie roślin,
- przestrzega przepisów bhp.



Forma zajęć:

praca indywidualna,
praca w grupach.


Metody nauczania:

wykład,
pokaz,
pogadanka,
praca samodzielna.


Przebieg zajęć:

- wstępne czynności organizacyjno-przygotowawcze niezbędne do rozpoczęcia zajęć,
- rozdanie uczniom kart z opisem czynności wykonywanych podczas zakładania trawnika z siewu,
- po zapoznaniu się z materiałami nauczyciel przeprowadza pogadankę,
- przypomnienie zasad bhp, instruktaż stanowiskowy,
- podział uczniów na grupy 3-4 osobowe,
- organizacja stanowiska pracy,
- wytyczenie poletek do założenia trawnika,
- oczyszczenie poletek z kamieni, gałęzi itp.
- usunięcie chwastów przy pomocy motyki,
- instruktaż bieżący (w czasie wykonywania zadań),
- poprawa żyzności gleby przez rozrzucenie warstwy kompostu,
- przekopanie pola,
- wyrównanie powierzchni,
- naprzemienne wałowanie i grabienie,
- wysiew nasion ręcznie metodą “na krzyż”,
- instruktaż obsługi siewników ręcznych,
- wysiew nasion różnymi rodzajami siewników ręcznych,
- płytkie grabienie po wysiewie,
- przykrycie nasion warstwą piasku,
- wałowanie,
- podlanie rozproszonym strumieniem wody,
- uprzątnięcie stanowiska pracy, uporządkowanie narzędzi,
- omówienie efektów wykonanych zadań, podsumowanie i ocena poziomu opanowania umiejętności.



Środki i materiały dydaktyczne:

karty pracy,
szpadel,
motyka,
taczka,
kompost,
piasek,
łopata,
nasiona traw,
wał gładki,
konewka lub wąż,
sznurek, paliki,
młotek,
siewniki ręczne.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 568


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.