Katalog

Ewelina Jędrzejewska, 2013-12-31
Galewice

Uroczystości, Scenariusze

Scenariusz uroczystości- 11 listopada

- n +

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI 11 LISTOPADA- 2013r.


Wychowawca
Spotykamy się dzisiaj na apelu z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności.
11 Listopada to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Nie zawsze na naszej ziemi mogła rozbrzmiewać polska mowa i powiewać biało – czerwona flaga. Trzy państwa – Prusy, Rosja i Austria dokonały rozbiorów i Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy, zakuta w łańcuch niewoli.
Za chwilę odśpiewamy hymn państwowy, przypominam, że należy stać na baczność, zachować powagę i spokój.


Komenda:
Powstań! Baczność! Do hymnu!

Śpiew:
„Jeszcze Polska nie zginęła"

Komenda:
Po hymnie!


Bartek
Dzisiaj wielka jest rocznica –
11 listopada !
tym, co zmarli za ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.


Monika
Im to bowiem zawdzięczamy
Wolność - polską mowę w szkole,
To że tylko z ksiąg historii
Poznajemy dziś niewolę.


Kacper
Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak jak obecnie.
Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogiem sąsiadem, niewola i walka o wolność. Państwo polskie zginęło z map Europy na ponad 120 lat.
Mimo, że Polski nie było na mapie świata, to ciągle żyła w pamięci i w sercach Polaków, którzy za swą polskość byli prześladowani, więzieni i zabijani. Daleka była droga do dnia wolności. Długo, bo aż 123 lata szedł po nią polski żołnierz. Szedł przez morza krwi, przez rzeki łez, przez miliony westchnień i godziny nadziei. Doszedł, choć wielu poległo w drodze.

Śpiewanie Roty

Martyna
Zaborcy z wielką siłą zaczęli zniemczać i rusyfikować Polaków . W tej sytuacji każdy dom musiał być twierdzą polskości. Rodzice dbali by dzieci mówiły po polsku, znały polską historię i przestrzegały polskich obyczajów. Uczono je miłości do Ojczyzny i szacunku do bohaterów narodowych.
Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Ten, kto przeżył niewolę i śmierć widział braci. Wolność - zwy¬kle krzyżami się mierzy. Bohater narodowy polski walczył o wolność naszą i waszą, moją i twoją.
A że wolność krzyżami się mierzy, pozostawiał po sobie wiele mogił. Wierzył, że: Jeśli komuś droga otwarta do nieba, tym, co służą ojczyźnie".


Mikołaj
Społeczeństwo polskie podjęło walkę z wrogiem. Przeciwstawiało się skutecznie wynarodowieniu, zakazowi używania języka Polskiego.


Zuzia
Kto ty jesteś?
Polak mały
Jaki znak Twój?
Orzeł biały
Gdzie Ty mieszkasz
Między swemi
W jakim kraju?
W polskiej ziemi
Czym twa ziemia?
Mą Ojczyzną
Czym zdobyta?
Krwią i blizną
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze
A w co wierzysz?
W Polskę wierze.

Mikołaj
Kiedy 1 sierpnia 1914 wybuchła wojna pomiędzy Rosją a Niemcami i Austrią w sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi godzina wyzwolenia. Trzy państwa zaborcze rozpoczęły między sobą wojnę. Polacy musieli walczyć w szeregach wrogich armii. Ci, którzy żyli w zaborze rosyjskim walczyli po stronie Rosji, Ci z zaborów niemieckiego i austriackiego po stronie przeciwnej. Polacy odziani w mundury wrogich armii zmuszeni byli strzelać wzajemnie do siebie.

Anastazja
Blisko coraz bliżej wolność i niepodległość, zmartwychwstanie Ojczyzny.
Odezwa Józefa Piłsudzkiego z okazji wkroczenia I Kompani Kadrowej do Królestwa Polskiego : - 12 sierpnia 1918 roku
„Wybiła godzina rozstrzygająca - Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie , sama chce budować swą przyszłość”

Bartek
W listopadzie 1918 roku Polacy nie czekając na pomoc z zewnątrz sami przystąpili do rozbrajania wojsk niemieckich. Na czele zbrojnych oddziałów odradzającej się Polski stanął Józef Piłsudski, który wkrótce otrzymał najwyższą władzę jako Naczelnik Państwa.
11 listopada 1918 roku Niemcy podpisały kapitulację. Po 123 latach niewoli powstała Niepodległa Polska. Jeszcze trzeba było o nią stoczyć boje, ale były to boje zwycięskie.

Bartek
Dziś często nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromne i trudne problemy stanęły przed Polakami u progu wolności. Jak wiele trzeba było do ich rozwiązania: pracy i pieniędzy, myśli politycznej i ekonomicznej, inicjatywy i codziennego trudu.
Dziś, w rocznicę odzyskania niepodległości, warto zwrócić się z wdzięczną, myślą ku naszym dziadkom i pradziadkom, wspomnieć, jak z patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się Polska.

Julia
Ojczyzna wolna, znowu wolna!
Tak bije serce, huczą skronie!
A Biały Orzeł w słońcu kwiatów
przyleciał, by go ująć w dłonie.
Zawsze był z nami – ptak wspaniały,
choć czasem ktoś odszedł daleko...
Bronił tej ziemi, bo ja kochał
sercem pokoleń już od wieków.
Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek
Dzisiaj radości kanonada!

Klaudia
Witamy wszyscy Niepodległość

Wszyscy:
I Jedenasty Listopada...


Rota

Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,
Nie damy pogrześć mowy
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep piastowy.
Nie damy, by nas gnębił wróg
Tak nam dopomóż Bóg!
Do krwi ostatniej kropli z żył
Bronić będziemy Ducha
Aż się rozpadnie w proch i w pył
Krzyżacka zawierucha.
Twierdza nam będzie każdy próg...
Tak nam dopomóż Bóg!



Wyświetleń: 676


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.