Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

ILONA ŚWIERCZYŃSKA, 2013-05-31
BIERZWNIK

Geografia, Konspekty

KONSPEKT LEKCJI Z GEOGRAFII DLA KLASY III GIMNAZJUM "MORZE BAŁTYCKIE"

- n +


Temat: Morze Bałtyckie.


Cele operacyjne( szczegółowe):


Wiadomości

Kategoria A ( uczeń pamięta):

- podaje średnie zasolenie Bałtyku
- podaje przyczyny średniego zasolenia Bałtyku


Kategoria B (uczeń rozumie):

- opisuje za pomocą mapy położenie Morza Bałtyckiego
- wyjaśnia pojęcie wybrzeże szkierowe, klifowe
- wyjaśnia przyczyny zagrożenia środowiska przyrodniczego
- opisuje rozwój Bałtyku
- wyjaśnia przyczyny zróżnicowania zasolenia i temperatury wody oraz zjawisk lodowych na Bałtyku

Umiejętności

Kategoria C ( stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych):

- porównuje rozmiar i głębokość Bałtyku i innych mórz
- pokazuje na mapie państwa leżące nad Morzem Bałtyckim
- pokazuje wyspy, zatoki znajdujące się na Bałtyku
- pokazuje miejsca o największym i najmniejszym zasoleniu


Kategoria D ( stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych):

- analizuje przyczyny zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego i proponuje jak można zmniejszy zanieczyszczenie

Metody pracy:
-pogadanka
-wykład informacyjny
-praca z podręcznikiem
-praca z mapą fizyczną Polski(ścienną)
-praca z atlasem
- mapa mentalna
-praca z zeszytem ćwiczeń

Środki dydaktyczne:
- podręcznik
- zeszyt ćwiczeń
- atlas geograficzny
- mapa fizyczna Europy


Przebieg lekcji:
A. Część organizacyjna:
1. Sprawdzenie obecności
2.Podanie i zapisanie tematu lekcji
B. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji:
1. Sprawdzenie wiadomości uczniów z poprzedniej lekcji, zwracając szczególną uwagę na sieć rzeczną oraz przynależność Polski do zlewiska Bałtyku. Kieruje wypowiedziami uczniów tak, aby nawiązać do tematy nowej lekcji
C. Właściwy tok lekcji:
1. Odszukaj w atlasie Morze Bałtyckie. Wskazany uczeń pokazuje na ściennej mapie fizycznej Europy i opisuje położenie i kształt tego morza w stosunku do Polski.
2. Podaje wielkość Morza Bałtyckiego.
3. Polecenie wyszukania na mapie wysp, zatok, portów znajdujących się na Morzu Bałtyckim.
4. Wyznaczenie jednego ucznia do pokazania dużych rzek wpadających do Morza Bałtyckiego.
5.Wybrany uczeń wymienia i pokazuje państwa Bałtyckie.
6. Odszukaj na mapie w atlasie połączenia Bałtyku z Morzem Północnym, odczytują głębokość. Wybrany uczeń omawia te cieśniny i pokazuje je na mapie fizycznej Europy.
7. Opisz na podstawie mapy w atlasie linię brzegową Bałtyku.
8. Wyjaśnij, dlaczego Bałtyk jest morzem bardzo słabo.
9. Na podstawie tekstu w podręczniku i mapy w podręczniku oraz w atlasie określ cechy Bałtyku dotyczące temperatury wody, zlodzenia, zanieczyszczenia.
10. Wymiń fazy rozwoju Bałtyku.
D. Podsumowanie wiadomości
1. Wykonanie mapy mentalnej- wypisują najważniejsze informacje dotyczące Bałtyku

E. Zadanie domowe
Wykonaj zadania w zeszycie ćwiczeń
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 1291
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014