AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Małgorzata Gellera, 2013-05-27
Poznań

Język polski, Konspekty

Bajka jako gatunek literacki

- n +

Scenariusz lekcji
1. Autor: Małgorzata Gellera
2. Język polski – gimnazjum – klasa II
3. Temat lekcji: A cóż to jest za bajka? Wszystko to być może! I. Krasicki – rozpoznajemy cechy głównego gatunku literackiego oświecenia.
4. Cel ogólny: analiza i interpretacja tekstów kultury
5. Cel szczegółowy: uczeń poznaje nowy gatunek literacki – bajka - odniesienie do Podstawy programowej:
Cele kształcenia - wymagania ogólne
II Analiza i interpretacja tekstów kultury.
Uczeń poznaje nowe gatunki i konwencje literackie
6. Cele operacyjne – odniesienie do Podstawy programowej:
Treści nauczania - wymagania szczegółowe
II Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela.
1. Wstępne rozpoznanie. Uczeń:
2) rozpoznaje problematykę utworu;
2. Analiza. Uczeń:
1) przedstawia najistotniejsze treści wypowiedzi w takim porządku, w jakim występują one w tekście;
2) charakteryzuje postać mówiącą w utworze;
3) rozróżnia narrację trzecioosobową;
5) omawia funkcje elementów konstrukcyjnych utworu (puenta);
6) przypisuje czytany utwór do właściwego rodzaju literackiego (epika, liryka, dramat);
3. Interpretacja. Uczeń:
1) przedstawia propozycję odczytania konkretnego tekstu kultury i uzasadnia ją;
2) uwzględnia w interpretacji potrzebne konteksty (historyczny);
4. Wartości i wartościowanie. Uczeń:
1) ze zrozumieniem posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozytywnych i ich przeciwieństw oraz określa postawy z nimi związane, a także rozpoznaje ich obecność w literaturze;
I Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.
2. Samokształcenie i docieranie do informacji. Uczeń:
3) korzysta ze słownika: języka polskiego, wyrazów obcych, synonimów i antonimów oraz szkolnego słownika terminów literackich - w formie książkowej;
III Tworzenie wypowiedzi.
2. Świadomość językowa. Uczeń:
3) tworząc wypowiedzi, dąży do precyzyjnego wysławiania się;
4) stosuje związki frazeologiczne, rozumiejąc ich znaczenie;
6. Metody i formy pracy:
- praca w grupach
- praca z tekstem
- heureza
- mapa myśli
7. Środki dydaktyczne:
- teksty bajek I. Krasickiego: Jagnię i wilcy, Groch przy drodze, Kałamarz i pióro, Kruk i lis
- karty pracy
8. Organizacja zajęć:
1 godzina lekcyjna
9. Przebieg lekcji:
 zapoznanie uczniów z celem i porządkiem lekcji, nawiązanie do wykonywanych wcześniej zadań (samodzielne zapoznanie się z 5 bajkami I. Krasickiego, recytacja wybranej bajki, ćwiczenia w argumentowaniu)
 zapisanie tematu lekcji i hasła bajka na tablicy – jaka to część mowy?
 polecenie: utwórzcie od wyrazu bajka czasownik w bezokoliczniku – bajać
 polecenie: podajcie kilka wyrazów bliskoznacznych od utworzonego bezokolicznika
BAJAĆ – opowiadać, marzyć, zmyślać, pleść bzdury, ględzić, fantazjować
 polecenie: utwórzcie rzeczownik nazywający osobę, która baja – bajarz
 polecenie: zaproponujcie wyrazy bliskoznaczne: gawędziarz
 nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy – losowo (puzzle z widokówek z Grecji-kraju twórcy gatunku) i rozdaje karty pracy dla każdego ucznia w grupie (karty w załączeniu)
 uczniowie pracują ok. 15 minut
 prezentacja wyników pracy zespołowej (uczniowie dzielą się zadaniami):
 głośna interpretacja bajki – kolejno każda grupa
 nauczyciel zbiera informacje w postaci mapy myśli na tablicy, uczniowie notują:
 bohaterowie - kim są? -> zwierzęta, przedmioty, ludzie + przeciwstawienia
 cechy bohaterów – sposób charakteryzowania -> alegoria
 sens utworu = pouczenie –> morał – miejsce w utworze?
 budowa utworu – wiersz – krótki, stychiczny
 fabuła – krótka, prosta
 forma podawcza – narracja – trzecioosobowa
 język – prosty, jasny (środki stylistyczne -brak metafor, tylko epitety,) rymy parzyste,
 uniwersalizm, pogląd ogólny, choć konkretna sytuacja

bajka – gatunek jakiego rodzaju literackiego? EPIKA
Zadanie domowe

1.Uzupełnij schemat, korzystając z notatek lekcyjnych:

Bajka jest utworem - epickim, ponieważ…
dydaktycznym, ponieważ…
alegorycznym, ponieważ…

2. Dla chętnych.
Wyszukaj z dostępnych ci źródeł następnie zapisz nazwiska starożytnych i nowożytnych twórców bajki. Wskaż źródło.

3. Dla chętnych. Przyglądaj się światu i napisz własną bajkę. Na wykonanie zadania
masz tydzień.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 1870


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.