AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Anna Grabowska, 2013-05-27
ciechocinek

Pedagogika, Konspekty

Konspekt zajęć prowadzonych metodą ośrodków pracy "Skąd Mikołaj bierze zabawki"

- n +

Konspekt zajęć prowadzonych metodą ośrodków pracy z dzieckiem z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym


Czas trwania zajęć: 4 jednostki lekcyjne
Temat ośrodka tygodniowego: Czekamy na Mikołaja
Temat ośrodka dziennego: Skąd Mikołaj bierze zabawki?

Cele ogólne:

Kształtowanie siebie jako odbiorcy prozy czytanej
Kształcenie umiejętności czytania, pisania, liczenia

Cele szczegółowe:

- Próba skupienia uwagi na czytanym przez nauczyciela tekście
- próba czytania znanych i poznanych liter
- pisanie po śladzie liter, sylab, wyrazów, kształtów litero - podobnych
- próby dodawania i odejmowania w zakresie 5 na konkretach
- towarzyszenie nauczycielowi w czasie śpiewu piosenki
- aktywne na miarę możliwości uczestniczenie w zabawach ruchowych

Cele rewalidacyjne:

- Ćwiczenia manualne, usprawniające właściwe funkcjonowanie ręki podczas pisania – właściwy uchwyt pisarski i odpowiednie napięcie mięśniowe na narzędzie pisarskie
- Ćwiczenia w mówieniu, właściwe formułowanie odpowiedzi

Metody

Słowne – pogadanka rozmowa o treści przeczytanych tekstów, odpowiadanie na zadane pytania przez nauczyciela
Oglądowe: pokaz nauczyciela, oglądanie ilustracji, prezentacja piosenki
Ćwiczenia praktyczne: praca w książce, z kartami pracy , ćwiczenia manualne, śpiewanie, ruch przy muzyce

Formy

Indywidualna

Zasady:

Akceptacji, indywidualizacji, poglądowości, stopniowania trudności, systematyczności, wiązania teorii z praktyką, przystępności treści nauczania,


Środki dydaktyczne:

Wiersz B. Gładkowskiej „W Zabawkowie”, liczmany, książka, karty pracy, zabawki, narzędzia pisarskie narzędzia do kolorowania, nagrania piosenki, odtwarzacz płyt CD,

Zapis do dziennika:

Skąd Mikołaj bierze zabawki. Wspólne śpiewanie piosenki „Przyjedź do nas Mikołaju” i oglądanie fragmentu filmu „Święty Mikołaj” rozmowy o treści piosenki i oglądanym fragmencie filmu) – pytania odpowiedzi ,dodawanie i odejmowanie na konkretach w zakresie 5, pisanie po śladzie liter i formuł matematycznych, zabawy ruchowe, relaksacyjne i rozluźniające, czytanie prostych wyrazów, ciągi literowe, kolorowanki tematyczne.





Przebieg zajęć:

1. Zajęcia wstępne

- powitanie przy otwartym oknie ustalenie nazwy pory roku, miesiąca, dnia tygodnia, utrwalenie tych nazw, pojęć – wczoraj, dziś i jutro
- Pogoda za oknem: słońce zachmurzenie opady wiatr, śnieg, zamieć śnieżna, proste ćwiczenia rozluźniające i dotleniające przy otwartym oknie
- proste obliczenia matematyczne, przeliczanie w zakresie 5 : palców, zabawek, przedmiotów w klasie, przygotowanych sylwetek elfów, kategoryzowanie ich pod względem koloru ubrania i wielkości

2. Praca poznawcza i ekspresyjna

- zapoznanie z tematem dnia :Skąd Mikołaj bierze zabawki?
- Wspólne śpiewanie piosenki „Przyjedź do nas Mikołaju”
- oglądanie zilustrowanej treści piosenki, wyjaśniającej skąd mikołaj bierze prezenty ( oglądanie i omawianie wyglądu fabryki prezentów na biegunie północnym, oglądanie fragmentu filmu „Święty Mikołaj”)
- próby dodawania w zakresie 5 z wykorzystaniem zabawek ( lalki, misie, klocki)
- praca w książce – pisanie po śladzie formuł matematycznych
- zabawa ruchowa „Zabawki” – dziecko naśladuje ruchy misia, lalki, piłki
- słuchanie wiersza „W Zabawkowie” oraz rozmowa dotycząca treści wiersza – uczeń odpowiada na pytania zadane nauczycielowi formułując poprawne odpowiedzi
- zabawa rozluźniająca” wesołe i smutne misie”
- praca w książce: próby pisania po śladzie kształtów litero podobnych, liter, sylab wyrazów,
- utrwalenie poznanej na poprzednich zajęciach litery L, l- próby czytania wyrazów z literą w nagłosie, śródgłosie i wygłosie, wyszukiwanie liter L i l w ciągach literowych, wyszukiwanie zabawek w swoim otoczeniu, w nazwie których znajduje się literka L,l
- wspólne śpiewanie piosenki „Jedzie grudzień po grudzie” – wyjaśnienie nie znanych dla dziecka słów, omówienie treści piosenki, utrwalenie nazw: zima, grudzień
- kolorowanie obrazków - kolorowanek związanych z tematyką dnia – zwrócenie uwagi na dobór odpowiednich kolorów

3. Zajęcia końcowe

- omówienie i podsumowanie zajęć(: do ilu dziś liczyliśmy?, jak nazywało się miasteczko z wiersza?, jak nazywa się pierwszy miesiąc zimy? Co zmieniło się w pogodzie?) , ocena pracy dziecka we wszystkich zadaniach, nagroda - (pochwała, kolorowa naklejka, znaczek na tablicy nagród itp.) za dobrą i aktywną pracę na zajęciach
- praca domowa: przynieść maskotkę kotka

Literatura:

- Program nauczania i wychowania dzieci i młodzieży upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym
- Człowiek niepełnosprawny we współczesnym świecie. Praca zbiorowa pod red. R. Borowskiego, K. J. Zabłockiego
- Praca rewalidacyjna z dziećmi upośledzonymi umysłowo w szkole życia. I. Polkowska
- Dziecko niepełnosprawne ruchowo. Praca zbiorowa pod red. M. Borkowskiej
- Metoda Weroniki Sherbone w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka. M. Bogdanowicz, B. Kisiel, M. Przasnyska



Autor Anna Grabowska
Publiczne Gimnazjum
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 1874


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.