Katalog

Katarzyna Wiśniewska, 2013-05-28
Lidzbark

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Program kółka plastycznego

- n +








Program kółka plastycznego
dla dzieci 4- letnich
„ Między nami Biedronkami’




























Opracowała: Katarzyna Wiśniewska
1.Wstęp

Twórczośc plastyczna jest jedną z ważniejszych form działalności dziecka w wieku przedszkolnym. Poprzez rysunek i inne prace plastyczne poznajemy naszego wychowanka: jego emocje, rozwój intelektualny, zainteresowania. Ważne jest ,aby zapewnic dziecku możliwośc swobodnej i twórczej wypowiedzi.
Podczas tworzenia dziecko doznaje silnych przeżyć. Wynikają one nie tylko z samego działania lecz także z możliwości wyrażenia środkami plastycznymi własnych myśli i uczuć, których dziecko nie byłoby w stanie opowiedzieć słowami. Wychowanie plastyczne pełni funkcję terapeutyczną. Przez organizowanie różnorodnych form aktywności plastycznej oraz rozwijanie i kształtowanie jego różnych umiejętności – usuwa zahamowania i poczucie niepewności, uczy wiary we własne siły, we własne możliwości twórcze. Możliwości i osiągnięcia twórcze małych dzieci są bowiem wielkie i zdumiewające. Prace ich są ciekawe i bogate, zwłaszcza wtedy, kiedy stworzy im się warunki sprzyjające rozwojowi działalności artystycznej.


2. Założenia programowe:

Program; „ Między nami Biedronkami”- zgodny jest z podstawą wychowania przedszkolnego zatwierdzoną przez MEN z dnia 23 grudnia 2008 r.( Dziennik Ustaw z dnia 15 stycznia 2009 nr. Nr.4, poz. 17)
Zgodnie z podstawą programową celem wychowania przedszkolnego jest:
- wspieranie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji;
- wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne.
Program ten odzwierciedla treści z Programu Edukacji Przedszkolnej: „ Nasze Przedszkole” autorstwa M. Kwaśniewskiej, W. Żaby- Żabińskiej. Uwzględnia on możliwości rozwojowe dzieci przedszkolnych.
Program: „ Między nami Biedronkami”- skierowany jest do dzieci 4- letnich. Będzie realizowany w ramach kółka plastycznego poza godzinami pracy dydaktycznej w wymiarze 30- 45 min. tygodniowo przez okres jednego roku szkolnego. Wezmą w nim udział dzieci, które wykazują zainteresowania plastyczne.( grupa nie powinna przekraczac 10 osób) Udział w zajęciach będzie dobrowolny.

3. Cel główny programu:
Rozwijanie u dzieci uzdolnień i zainteresowań artystycznych oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne.

4.Cele szczegółowe programu:
- stwarzanie okazji do poznawania różnorodnych technik plastycznych
- rozwijanie wrażliwości zmysłowej, estetycznej
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie
- budzenie wiary we własne możliwości

5.Przewidywane osiągnięcia dzieci:
Dziecko:
- stosuje różnorodne techniki plastyczne w swoich pracach
-rozwija wrażliwośc zmysłową, estetyczną
-potrafi pracowac w grupie
- podejmuje samodzielną pracę- jest wytrwałe w dążeniu do określonego celu

6.Metody pracy:
- pokaz
- obserwacja
- objaśnienia, instrukcje
- działania praktyczne
- zadań stawianych do wykonania

7.Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca w grupach
- praca w zespołach
-
8. Wiadomości i umiejętności, jakie powinno zdobyc dziecko po realizacji programu:
-Dziecko:
· - maluje farbami plakatowymi i akwarelowymi na różnorodnym materiale ( papier, tektura)
· - maluje palcami, pędzlem i innymi przyborami
· - komponuje całą płaszczyznę
· - rysuje kredką świecową, pastelową, świecą
· - eksperymentuje w trakcie używania różnych materiałów plastycznych
· - wykonuje wycinanki płaskie z papieru; łączy w różny sposób elementy np. technika collage.
· - wykonuje wydzieranki; odtwarza określone kształty z papieru, nakleja, skleja elementy tworząc kompozycję.
· - stempluje przy użyciu różnorodnego materiału :gumki, gumki frotki, korki, balony wypełnione różnymi materiałami (mąką, solą, mąką ziemniaczaną itp.), zgniecioną gazetę lub gałganki,
· -tworzy kompozycję łącząc różne tworzywa z materiałem przyrodniczym i innymi materiałami np. koraliki, piórka, skrawki materiału
· - lepi z masy papierowej, solnej
· - projektuje i wykonuje elementy dekoracji np. na kartki świąteczne
· - zespołowo wykonuje prace plastyczne; planowanie, podział zadań, kształtowanie umiejętności współpracy i poczucia odpowiedzialności.
· - dokonuje oceny wytworów własnych i kolegów.

9. Ewaluacja:

- prace plastyczne dzieci ( organizowanie wystawki prac)
- zdjęcia prac plastycznych – przekazanie do kroniki przedszkolnej
- obserwacje osiągnięć dzieci
-scenariusze zajęc
-ankieta dla rodziców
- ankieta dla dzieci w postaci uśmiechu( zadowolone z zajęc -rysunek miny uśmiechniętej; nie zadowolone- rysunek miny smutnej)
- dyplom dla dzieci za udział w zajęciach plastycznych


10.Charakterystyka technik plastycznych stosowanych w programie:

Stosowanie różnorodnych technik plastycznych w pracy z dziecmi wpływa na wzrost zainteresowania sztuką plastyczną, pobudza do twórczego działania, ekspresji. Każda technika plastyczna posiada specyficzne właściwości i wymaga od dziecka odpowiednich umiejętności i sprawności. Niektóre z technik są stosowane i powszechnie znane, niektóre będą nowością w naszej pracy.
Techniki plastyczne zastosowane w programie: „ Między nami Biedronkami”:


WYDZIERANKI
Jedna z prostszych technik plastycznych, często stosowana w pracy z dziećmi. Jest dobrą okazją do ćwiczeń sprawności palców i dłoni;rozwija wyobraźnię i zachęca do twórczego działania.


PUENTYLIZM (POINTYLIZM)
Technika polegająca na budowaniu kompozycji obrazu poprzez zapełnianie gęsto rozmieszczonymi, różnobarwnymi punktami i kreskami kładzionymi na kartkę lub płótno czubkiem pędzla.
MALOWANIE PATYCZKAMI KOSMETYCZNYMI
Na przygotowanym na kartce szkicu za pomocą patyczka do uszu stemplujemy
- „kuleczkujemy” obraz.


MALOWANIE NA CUKRZE
Na tackę wysypujemy cukier najlepiej gruboziarnisty i rozprowadzamy go w taki sposób, aby równomiernie pokrył całą powierzchnię. Z brystolu wycinamy szablon o określonym kształcie (np. jabłko, gruszka, serce, parasol). Szablon smarujemy dokładnie klejem i posmarowaną stroną kładziemy na powierzchni cukru. Po wyschnięciu powierzchnię pokrywamy farbami plakatowymi.


WYKLEJANKA Z BIBUŁY
Z karbowanej bibuły odrywamy kawałki a następnie palcami formujemy z nich kulki. Przygotowany szablon pokrywamy klejem, następnie wypełniamy powierzchnię kulkami o odpowiednich kolorach.


RYSOWANIE OŁÓWKIEM I GUMKĄ
Kartkę z bloku technicznego pokrywamy przy pomocy ołówka. Następnie gumką do gumowania, gumujemy na niej dowolne wzory.



MALOWANIE NA WILGOTNYM PAPIERZE (MOKRE W MOKRYM).
Arkusz białego papieru mocno zgniatamy i moczymy w wodzie. Wyciągamy, rozkładamy i malujemy akwarelami. Kolory powinny się zlewać i łączyć ze sobą, tworząc jednocześnie ciekawe wzory. Obrazek po wyschnięciu ma bardzo delikatne barwy


WYCINANKI
Dzieci umieszczają na płaszczyźnie kartki elementy wycięte z papieru i swobodnie je malują.



„WYSZYWANKA” NA PAPIERZE
Na kartce z bloku technicznego rysujemy prosty wzór, np. jabłko. Kolorowym, grubym kordonkiem lub włóczką obklejamy kontury (można także wypełnić całą powierzchnię). Obklejony wzór wypełniamy kredkami lub farbami na zasadzie kolorowanki. Obraz można oprawić w ramki kartonowe ozdobione dowolnymi wzorami naklejonymi z włóczki.


MASA PAPIEROWA
Masę papierową wykonujemy mieszając miękki papier (mogą to być papierowe ręczniki) z mąką pszenna i wodą. Nakładamy ją następnie na karton, balon, słoik a po wyschnięciu malujemy farbami. Można wykonać wspaniałe maski oblepiając nadmuchany balon masą, a następnie po zaschnięciu należy zdjąć „skorupę”, pomalować ją i ozdobić np. kawałkami włóczek brokatem, cekinami; z masy można kształtować również konstrukcje architektoniczne na słoikach lub butelkach.)


ODLEWY Z GIPSU
Odlewy z gipsu możemy malować szkolnymi plakatówkami. Można pracę utrwalić bezbarwnym lakierem.


POSYPYWANE OBRAZKI
Na papierze lub kartonie (białym bądź kolorowym) szkicujemy obrazek, a następnie malujemy klejem po liniach naszego rysunku potem piaskiem lub kaszą posypujemy obrazek. Dociskamy drobinki dłońmi do podłoża i strząsamy nadmiar materiału.


MALOWANIE GĄBKĄ.
Rysujemy wzór i wycinamy go nożyczkami. Szablon nacieramy świecą, aby nie nasiąkał wodą. Wycięty szablon przypinamy spinaczem aby się nie przesuwał. Kawałkiem gąbki moczonej w farbie lekko uderzamy w papier widoczny w okienkach szablonu. Można użyć jednego koloru lub kilku. Trzeba tylko przygotować kilka kawałków gąbki dla każdego koloru osobno. Za każdym razem szablon czyścimy czystą wilgotną ściereczką aby nie brudził papieru.


PRACE Z MASY SOLNEJ
Modelowanie dowolnych form: po wysuszeniu prac- można malować w dowolne wzory farbami plakatowymi.




TECHNIKA STEMPLOWANIA
Technika polega na odbijaniu stempli o różnych wzorach na papierze lub innym materiale.
Do stemplowania można wykorzystać różne nietypowe przedmioty: gumki frotki, korki, balony nadmuchane niewielką ilością powietrza lub wypełnione różnymi materiałami (mąką, solą, mąką ziemniaczaną itp.), wzory wycięte z ziemniaka.


METODA PALUSZKOWA
To rodzaj stemplowania palcami, polega na delikatnym zanurzeniu „poduszki” palca w farbie plakatowej, a następnie na przeniesieniu farby na papier. W zależności od siły nacisku, odbitki będą słabsze lub bardziej wyraziste. Podczas tworzenia pracy można wykorzystać kilka kolorów, pamiętając podczas zmiany farby o oczyszczeniu palca z farby wcześniej stosowanej.


MALOWANIE NA PODKŁADZIE Z KASZY
Kartkę grubego papieru- kartonu smarujemy bardzo dokładnie klejem roślinnym, po czym szybko posypujemy ją kaszą manną, której nadmiar po kilku minutach zsypujemy z kartki. Po zaschnięciu malujemy na tym podkładzie farbami plakatowymi lub akwarelami.


WYDRAPYWANKA NA PLASTELINIE
Na kartkę z bloku technicznego nakładamy kawałki plasteliny (najlepiej w jednym kolorze, raczej ciemnym) i rozprowadzamy je palcami w różnych kierunkach, aż do uzyskania jednolitej powierzchni. Po zapełnieniu całej kartki wydrapujemy w plastelinie za pomocą zapałek, wykałaczek lub przyciętych patyczków dowolne wzory. Całość można utrwalić lakierem bezbarwnym.




FROTTAGE
Frottage to technika polegająca na odbijaniu przedmiotów o wyraźnej fakturze na powierzchni papieru. Wykorzystujemy różnego rodzaju przedmioty. Wybrane przedmioty nakrywamy kartką papieru i pocieramy ją grafitem lub kredką woskową. Wcześniej można przygotować szkic rysunku i uzupełnić go dowolnymi fakturami na zasadzie kolorowanki, podkładając pod kartkę różne przedmioty.


WOSKOWE OBRAZKI
Strugamy kredki świecowe. Na kartce papieru układamy z ostrużyn dowolną kompozycję (dość cienką warstwę). Na tak przygotowany podkład nakładamy arkusik kalki technicznej lub folii aluminiowej i całość lekko przeprasowujemy żelazkiem. Pod wpływem ciepła kredki rozpuszczą się i utworzą kolorowe plamy, co da nam efektowną pracę.


COLLAGE
Collage jest techniką polegającą na komponowaniu obrazów z różnych materiałów i tworzyw naklejanych na płótnie lub papierze. Niektóre fragmenty kolażu można dorysować lub domalować farbami.


COLLAGE ZE STRUŻYN KREDEK – Wykorzystamy cienkie, skrawane wióry, które powstają podczas ostrzenia drewnianych oprawek ołówków lub kredek. Z drewnianych wiórek tworzymy kompozycje na powierzchni kartki. Przyklejamy je stosując klej roślinny. Pracę można urozmaicić, dorysowując do kompozycji kredkami świecowymi lub pastelami dodatkowe elementy. Drewnianymi wiórkami możemy także pokrywać wycięte, pokryte klejem szablony o dowolnych kształtach.


WITRAŻE PAPIEROWE.
Polegają na wycięciu pewnych elementów rysunku i podklejeniu tych miejsc kolorową gładką bibułą


MALOWANIE KAMIENI
Do wykonania tej techniki potrzebne są, umyte uprzednio, kamienie. Mogą być niemal dowolnej wielkości, jednak takie, by łatwo było je dziecku trzymać w rączkach. Do ozdabiania kamieni można stosować zwykłe farby plakatowe































Działania edukacyjne w poszczególnych miesiącach:




WRZESIEŃ
Sprawdzenie umiejętności manualnych dzieci; zainteresowanie plastyką; zachęcanie dzieci do uczestnictwa w zajęciach dodatkowych. Utworzenie listy chętnych dzieci.

PAŹDZIERNIK

„ Drzewo jesienią”- wydzieranka z kolorowego papieru.
„Jesienny liśc”- malowanie patyczkiem kosmetycznym.
„ Owoce z naszego sadu”- malowanie na cukrze.
„ Jesienne stworki”- wykonanie dowolnych postaci z wykorzystaniem tworzywa przyrodniczego.

LISTOPAD

„Las jesienią”- wydzieranka z gazet.
„Grzybki”- wyklejanie bibułą.
„Smutna jesień” -rysowanie ołówkiem i gumką.
„ Deszczowe zwierzaki”- malowanie farbą „ mokre na mokrym”.

GRUDZIEŃ

„Świąteczna choinka” -malowanie na brązowym cukrze.
„Świąteczna kartka” projektowanie kartek-naklejanie gotowych elementów.
„Lubimy prezenty”- wykonanie upominków dla najbliższych.
„Bombka” -wyklejanie plasteliną; doklejanie przygotowanych elementów.

STYCZEŃ

„ Kochamy ptaki” -wyszywanka z kordonka.
„Karnawałowa maska”-praca z masy papierowej.
„ Sukienka na bal” -naklejanie gotowych elementów z materiału.
„Niespodzianka dla babci”- odlew z gipsu- malowanie farbą plakatową.

LUTY

„Zimowy pejzaż”- posypywany obrazek( ryżem, kaszą),naklejanie sylwet wyciętych z białego papieru.
„Zimowe zabawy”- stemplowanie różnymi przedmiotami( frotki,gumki, stemple z ziemniaków).
„Mróz”- malowanie gąbka moczoną w farbie.
„ Bałwankowa rodzinka” -modelowanie z masy solnej.




MARZEC

„ Kolorowe plamy” -wydrapywanka na podkładzie ze świecy.
„Wiosna” -malowanie tamponami.
„Kolorowa tęcza”- malowanie- mokre na mokrym.
„Wiosenny obraz”- wydrapywanka w plastelinie.

KWIECIEŃ

„Wielkanocne niespodzianki”- wykonanie ozdób, kartek różnymi technikami.
„ Zajączek”- wyklejanie sylwety wełną.
„ Kolorowy motyl”- malowanie sylwety-tworzenie symetrii.
„Koszyk z kwiatami”- łączenie różnych technik(wyklejanie bibułą, naklejanie gotowych elementów)

MAJ

„Kotek”- praca z wykorzystaniem ostrużyn z kredek drewnianych.
„ Kwiaty dla mamy”- malowanie farbą metodą paluszkową.
„ Tulipan”- wycinanka witrażowa.
„Kamienne stworki” -wykorzystanie materiału przyrodniczego-kamienia. Malowanie farbą, łączenie z plasteliną.

CZERWIEC

„ Moje akwarium”- wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem różnych elementów
( słoik z wodą, muszle, bursztyny, rybki..)
„Zabawy kolorami”- mieszanie barw podstawowych, określanie barw pochodnych.
„Morze”- naklejanka- metodą collage.
„Witajcie wakacje!”- komponowanie woskowych obrazków.




















Literatura:

A. Natorff, K. Wasiluk: „ Wychowanie plastyczne w przedszkolu” ,WSiP, Warszawa , 1990
A. Trojanowska: „ Dziecko i plastyka”, WSiP, Warszawa 1988
A. Jabłońska: „ Techniki plastyczne w przedszkolu” KDC, Warszawa 2004
L.G. Miller, M. Gibas: „ Robimy zabawki”, Warszawa 2005
M. Wilczek : „ Zapraszamy do zabawy”
E. Gałuszka: „ Jak to zrobic?” CED
S. Ostrowski:” Malowanie pastelami i kredkami” ,WSiP,1995
S. Ostrowski: „ Malowanie akwarelą”1993
S.Wetzel- Maesmanns: „ Kwiaty z bibuły’ KDC, Warszawa 2006
A.W. Stefanow; „ Wesołe zabawy- lepimy’, IBIS ,Poznań 2011
Wyświetleń: 4285


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.