Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Sylwia Jabłońska, 2013-05-28
Myślibórz

Pedagogika, Referaty

Referat pt. "Problem wychowawczy - integracja zespołu klasowego"

- n +

Szkoła to specyficzne miejsce, w którym funkcjonują uczniowie o różnych osobowościach i charakterach. Od wielu lat pełnię funkcję wychowawcy klas IV - VI. Z upływem czasu zauważam, że coraz częściej pojawiają się problemy z integracją zespołów klasowych. Zadaję sobie pytanie, co jest tego przyczyną.
Dostrzegając ten problem najpierw staram się znaleźć przyczyny tej sytuacji. Najczęściej należą do nich : problemy rodzinne (rodziny niepełne, rozbite czy wielodzietne, patologiczne), poświęcanie zbyt małej ilości czasu dzieciom przez rodziców (praca za granicą), widoczne różnice majątkowe, różnice związane z poziomem wykształcenia opiekunów, pojawianie się w klasie uczniów nowych lub drugorocznych oraz niekorzystny wpływ mediów na wychowanie młodych osób.
Naturalną rzeczą jest to, że istnieją konflikty indywidualne, wewnętrzne czy grupowe o różnym nasileniu. Jeśli któreś z nich pojawiają się w klasie ważne, żeby w odpowiedniej chwili zareagować i podjąć natychmiastowe działania. Zauważone trudności w integracji zespołu klasowego dotyczą przede wszystkim: braku akceptacji niektórych uczniów, braku serdeczności między niektórymi osobami z klasy, pojawieniem się agresji słownej i fizycznej, złej atmosfery między innymi w czasie pracy w grupie, narastaniem problemów w nauce niektórych uczniów czy nawet frustracji u osób, które stały się nieakceptowane przez ogół klasy. Ostatni problem poruszony przeze mnie jest bardzo istotny, ponieważ niezaspokojona potrzeba uznania wśród rówieśników powoduje negatywne zachowania u dziecka a nawet problemy edukacyjne związane z niepowodzeniami szkolnymi. Często należą do nich: złe stopnie, opuszczanie lekcji a w skrajnych przypadkach nawet nerwice, lęki, zamknięcie się w sobie. Myślę, że nieodzowna jest tutaj pomoc ze strony pedagoga szkolnego czy psychologa, a przede wszystkim dobra relacja i stały kontakt wychowawcy z rodzicami dziecka.
Jeśli pojawia się jakiś problem w mojej klasie podejmuję następujące działania: badam relacje między uczniami w klasie przez przeprowadzenie ankiet i rozmów indywidualnych z wychowankami (pierwsza ankieta na początku roku szkolnego w kl. IV, by zorientować się jaki otrzymałam zespół klasowy), przypominam zasady dotyczące postępowania i konsekwentnie je egzekwuję, współpracuję z pedagogiem szkolnym, rodzicami i Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną (kieruję uczniów na badania pod kątem trudności w nauce i zaistniałych kłopoty wychowawczych).
Pojawienie się agresji słownej czy fizycznej wśród uczniów uważam za bardzo demoralizujące. Wtedy ważne jest by dogłębnie poznać istotę tego problemu i ze spokojem reagować na kolejne negatywne zachowania. W takich sytuacjach mam świadomość, że agresja rodzi agresję. Dobrym rozwiązaniem jest częste przypominanie o właściwych relacjach interpersonalnych na godzinach wychowawczych (pogadanki, filmy dotyczące asertywności, tolerancji i agresji zatwierdzone przez MEN) czy przeprowadzenie warsztatów z udziałem pedagoga czy psychologa szkolnego.
Rola wychowawcy wymaga od nauczyciela takiej stymulacji pracą grupy, by w konkretne zadania zaangażowane były osoby, które sprawiają problemy wychowawcze jak i te, które są nieakceptowane przez innych. Jeśli będzie to częste, to wśród uczniów wykształci się poczucie odpowiedzialności za siebie i innych oraz wspólną pracę. Stosowanie pochwał czy innych nagród pozytywnie wpłynie na postępowanie uczniów, wyciszy złe emocje, z którymi nie radzą sobie w czasie lekcji. Pozwoli także zmienić atmosferę na zajęciach a uczniowie, którzy są izolowani przez innych odzyskają poczucie własnej wartości i poczucie bezpieczeństwa. Integracja zespołu klasowego odbywa się w ramach imprez szkolnych a przede wszystkim klasowych. Od lat moi wychowankowie biorą udział w różnych przedstawieniach, organizowanych z różnych okazji np. w ramach "Tygodnia ekologicznego" czy święta szkoły. Uczestniczą wspólnie w akcji "Sprzątanie Świata", w zabawie andrzejkowej, mikołajkach, Wigilii, zabawie choinkowej czy w wielu wycieczkach do kina, teatru, na lodowisko, basen. Organizuję również z pomocą rodziców nocleg w szkole dla moich uczniów, którego celem są wspólne zabawy różnego typu i kolacja. Najlepszą integracją zespołu klasowego są także dłuższe wyjazdy, mam tu na myśli np. wycieczka na koniec szóstej klasy, kiedy to zacieśniają się pozytywne relacje między uczniami, a sam wychowawca poznaje lepiej swoich wychowanków w innych okolicznościach.
Zbadanie wzajemnych relacji i problemów poszczególnych uczniów w klasie na pewno pozwala na podjęcie odpowiednio ukierunkowanych działań pomocniczych zmierzających do rozwiązania problemów wychowawczych wywołanych brakiem integracji zespołu klasowego.
Uświadomienie wychowankom, że integracja niesie za sobą harmonię i dobre samopoczucie wszystkich uczniów w klasie, sprawi, że poprawią się wzajemne relacje uczeń - uczeń, uczeń - nauczyciel, a także dziecko - rodzic. Na koniec warto też wspomnieć, że każdy problem, który pojawia się w danej klasie, powinien być rozwiązywany w odpowiedniej atmosferze, ułatwiającej komunikację między stronami wchodzącymi w konflikt. A nauczyciel powinien być mediatorem, który dostrzeże i właściwie rozpozna sytuację konfliktową, umiejętnie wysłucha uczniów, ich spostrzeżenia czy propozycje i doprowadzi do negocjacji.

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 422
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2016