Katalog

Barbara Natorska, 2013-05-14
radom

Język polski, Scenariusze

Apel z okazji Światowego Dnia Poezji - szkoła podstawowa

- n +

Zamieściłam poniżej słowo mówione, do którego opracowałam prezentację multimedialną. Stanowi ona znakomite uzupełnienie i oczywiście atrakcję dla uczniów szkoły podstawowej. Równolegle do prowadządzych emitowane są zdjęcia poetów polskich, obrazy przedstawiające najbardzej znanych literackich bohaterów dziecięcych oraz teksty śpiewanych podczas apelu piosenek. Można oczywiście zrezygnować z prezentacji i poprzestać na podkładzie muzycznym odtworzonym z cd
Prowadzący I- 21 marca to naprawdę niezwykły dzień. Wszyscy wiedzą, że obchodzimy dzisiaj jakie święto? (...) oczywiście, Pierwszy Dzień Wiosny.
Prowadzący II- A czy ktoś może wie, jakie jeszcze dziś świętujemy obchody? To ja podpowiem. Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku.
- Korzystając z okazji wyjaśnię, co to jest Unesco. UNESCO to w polskim tłumaczeniu skrót od nazwy: Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury. UNESCO działa w materii kultury, sztuki i promowania zasad poszanowania praw człowieka. To jedna z najbardziej znanych i cenionych organizacji na świecie. O pomoc do niej zwracają się całe narody.
- Dziękuję koleżance za wyjaśnienie. Kontynuując, główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".
-No właśnie, a jaki my uczniowie mamy dać impuls do tworzenia?
-Przecież to nic trudnego. Poezja jest dookoła nas, żyje i powstaje dzięki nam. Popatrzcie zresztą sami.
-Przywołamy kilka znanych osobistości z magicznego świata twórców niezwykłego słowa. Z pewnością mieliście już z nimi do czynienia.
- To Jan Brzechwa. Wybitny twórca poezji dla dzieci. Jego twórczość żyje nie tylko na kartach książek. Wszyscy znamy jego bohaterów. Spójrzcie tylko (piosenka – „Witajcie w naszej bajce”)
- Julian Tuwim. Każdy zna jego wiersze. „Ptasie radio”, czy „Lokomotywę” czytają i recytują kolejne pokolenia. A czy wiecie, że ze względu na szczególne znaczenie dorobku poety rok 2013 ogłoszono Rokiem Juliana Tuwima?
- Dodam tylko, że dla upamiętnienia poety i jego związku z miastem Łódź przy jej głównej ulicy Piotrkowskiej znajduje się rzeźba pana Juliana wykonoana z brązu. Siedzi na ławeczce i spogląda na spacerujących mieszkańców.
-Kolejną postacią, o której chciałabym wspomnieć jest to niezwykła poetka -Agnieszka Osiecka. Napisała całe mnóstwo przepięknych wierszy. Mówię o niej, gdyż dziś rozmawiamy o poezji żyjącej wśród nas, a pani Agnieszka właśnie taką tworzyła. Została zapamiętana przede wszystkim jako autorka tekstów piosenek, których napisała ponad 2000. Zapraszam wszystkich do zaśpiewania jednej z nich, Wszyscy znacie jej tekst. (piosenka „A ja wolę moją mamę”)
- Z okazji Dnia Poezji mieliśmy sami dać jeszcze coś od siebie. Co proponujesz?
-To oczywiste. Mam pytanie: kto jest odważny?
- Zapraszamy do recytacji dowolnego wiersza.Nagrodzimy wszystkich recytatorów. (3-4 osoby). Dziękujemy, przypinamy ordery „Lubię poezję”.
- Proponuję jeszcze sprawdzian płynnego czytania. Kto zmierzy się ze sztuką pięknego czytania?
Zapraszam. Przypominam tylko o wyrazistości słowa, głośności, akcencie, no może wystarczy.
(uczeń czyta ciekawy fragment z dowolnej książki polskiego twórcy).
- Na zakończenie jako podsumowanie dzisiejszego święta ogłaszamy szkolny konkurs poetycki na napisanie własnego wiersza. Tematyka z uwagi na zbieżność dat z pierwszym Dniem Wiosny – wiosenna. Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich uczniów naszej szkoły.Dla zwycięzców gwarantujemy dyplomy i nagrody – niespodzianki. Szczegóły przeczytacie na ogłoszeniu, które jeszcze dziś wywiesimy.
-Dziękujemy wszystkim za uwagę.
-Do zobaczenia.
Wyświetleń: 1671


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.