Katalog

Magdalena Jakiel, 2013-04-30
Pruszcz Gdański

Matematyka, Konspekty

Trening przed sprawdzianem nr 4 –graniastosłupy i ostrosłupy - konspekt dla kl. 6

- n +

Cele lekcji:
Uczeń: - rozróżnia, nazywa i opisuje własności graniastosłupów i ostrosłupów;
- rysuje siatki graniastosłupów i ostrosłupów;
- oblicza objętości i pola powierzchni graniastosłupów i ostrosłupów;
- planuje i wykonuje pracę w grupie.

Metody nauczania: praca w grupach.
Środki dydaktyczne: 5 modeli graniastosłupów i ostrosłupów, duże arkusze papieru, mazaki oraz kartki z zapisanymi czynnościami, które uczniowie muszą wykonać o następującej treści:

W związku z graniastosłupami i ostrosłupami nauczyliśmy się:

1. Nazywać je.
2. Opisywać ich własności ( podawać ilość ścian, wierzchołków i krawędzi).
3. Rysować ich siatki.
4. Obliczać objętość graniastosłupów i ostrosłupów.
5. Obliczać pole powierzchni całkowitej graniastosłupów i ostrosłupów.



Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne (5 min).
Nauczyciel dzieli uczniów na pięć 5-osobowych grup o zróżnicowanym poziomie (różna wiedza i umiejętności uczniów). Każda grupa otrzymuje jeden model graniastosłupa lub ostrosłupa, duży arkusz papieru, kartkę z poleceniami, które ma wykonać i mazaki.

2. Praca w grupach (15 min).
Uczniowie pracując zespołowo, wykonują wszystkie czynności opisane na kartkach poleceń:
1) zapisują nazwę modelu, który otrzymała grupa,
2) wypisują własności graniastosłupa lub ostrosłupa,
3) rysują siatkę graniastosłupa lub ostrosłupa,
4) obliczają objętość graniastosłupa lub ostrosłupa,
5) obliczają pole powierzchni całkowitej graniastosłupa lub ostrosłupa.
Aby wykonać punkt 4 i 5 muszą zmierzyć wymiary modelu.


3. Sprawdzenie wyników pracy uczniów (20 min).
Nauczyciel wybiera z każdej grupy jednego ucznia. Uczeń przedstawia pracę grupy i omawia kolejno wszystkie punkty.
Nauczyciel w trakcie odpowiedzi ucznia, zadaje mu dodatkowe pytania, np.
- w jaki sposób utworzyliście nazwę bryły,
- wskaż ściany boczne, podstawy, krawędzie i wierzchołki modelu,
- jakimi wielokątami są poszczególne ściany modelu,
- jakie są poszczególne długości odcinków w siatce bryły i dlaczego takie,
- jak obliczamy objętość graniastosłupa i ostrosłupa,
- jak obliczamy pole powierzchni całkowitej graniastosłupów i ostro-słupów.

Nauczyciel ocenia odpowiedź ucznia, stosując poniższe kryteria:
- aby otrzymać ocenę dopuszczającą, uczeń musi odpowiedzieć na dwa podpunkty;
- aby otrzymać ocenę dostateczną, uczeń musi odpowiedzieć na trzy podpunkty;
- aby otrzymać ocenę dobrą, uczeń musi odpowiedzieć na cztery podpunkty;
- aby otrzymać ocenę bardzo dobrą, uczeń musi odpowiedzieć na wszystkie podpunkty.


4.Podsumowanie lekcji (5 min).
Nauczyciel omawia umiejętności uczniów. Przedstawia, które czynności nie sprawiały uczniom trudności, a które powinni jeszcze powtórzyć przed sprawdzianem.

mgr Magdalena Jakiel
Wyświetleń: 1299


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.