AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Agnieszka Malinowska, 2013-04-29
Mosty

Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Zwyczaje wielkanocne scenariusz zajęć dla klasy III SP

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III


Blok: Wielkanoc

Temat dnia: Zwyczaje wielkanocne.

Cele ogólne:
-rozmowa na temat zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi;
-wyrabianie nawyku szacunku i pielęgnowania zwyczajów i tradycji polskich;
-kształcenie umiejętności wypowiadania się zdaniami na określony temat;
-redagowanie i zapisywanie zdań na temat tradycji wielkanocnych;
-uzupełnianie zdań z lukami o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych;
-rozwiązywanie zagadek; ćwiczenia w czytaniu;
-redagowanie życzeń świątecznych
-układanie zdania z rozsypani wyrazowej;
-kształtowanie umiejętności sprawnego liczenia pamięciowego.

Przewidywanie osiągnięcia ucznia:
Uczeń :
-potrafi wymienić zwyczaje wielkanocne; tradycyjne świąteczne potrawy;
-wypowiada się na określony temat;
-uzupełnia zdania z lukami na temat zwyczajów świąt wielkanocnych;
-samodzielnie redaguje i zapisuje zdania na temat tradycji pielęgnowanych w swoim domu;
-odczytuje i rozwiązuje zagadki;
-samodzielnie redaguje i zapisuje życzenia świąteczne;
-układa zdanie z rozsypani wyrazowej;
-mnoży i dzieli liczby w zakresie 30;
-koloruje pisankę zgodnie z kodem – rozpoznaje poznane części mowy.


Formy aktywności : - indywidualna,
- zbiorowa

Metody wspierania : rozmowa, wyjaśnienie, praktycznych zajęć – praktycznych zajęć – praca z tekstem.
Pomoce: indywidualne karty pracy, kartki z napisami zwyczajów wielkanocnych, zagadki, szablon jajka na kartkę świąteczną, koszyczek



PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.Nawiązanie do tematu poprzez rozwiązanie działań matematycznych, uszeregowanie wyników malejąco i odczytanie powstałego hasła. Praca w poziomach - działania matematyczne dostosowane do możliwości dzieci.

ZWYCZAJE WIELKANOCNE


2.Rozmowa na temat tradycji i zwyczajów wielkanocnych, połączona z krótkim ustnym opisem:

- święcenie palemek;
- składanie sobie życzeń;
- wysyłanie kartek świątecznych;
- malowanie pisanek;
- dzielenie się święconym jajkiem;
- święcenie pokarmów oraz baranka;
- pieczenie mazurów i bab wielkanocnych;
- śmigus dyngus


3.Rozwiązywanie zagadek – co włożymy do świątecznego koszyczka?

Oby dzięki ludzkiej pracy i opiece nieba.
Nigdy na twym stole nie zabrakło ………… (chleba)

Azorek radośnie przy koszyczku hasa,
lecz nic z tego nie będzie.
Nie dla psa …………………… (kiełbasa)

W cebulowych łupinkach lub w farbkach kąpane, ręcznie malowane. (jajka)

Może być z cukru, z gipsu lub z ciasta.
Lecz najważniejszy jest i basta. (baranek)

Sypka jak piasek, jak śnieżek biała.
Smaku dodaje już szczypta mała. (sól)

Może być migdałowa, lukrowana lub
z rodzynkami. Kusi swoim zapachem. (babka)


4.Opisywanie wielkanocnych zwyczajów. Praca w poziomach.

Grupa I – samodzielne układanie zdań na temat świątecznych zwyczajów .
Grupa II – uzupełnianie zdań z lukami:


( palemki, mazury, baby, pisanki, pokarm, jajkiem, śmigus dyngus)

Święta wielkanocne mają swoje obrzędy i zwyczaje.

W Niedzielę Palmową święcimy ……………………………………. . Pieczemy wspaniałe ……….………. i …………………… . Malujemy …………………………… . W Wielką Sobotę święcimy ………………………. . W Wielkanoc dzielimy się święconym …………………………………… .
Poniedziałek Wielkanocny to tradycyjny ………………………………………………. .



5.Wykonanie kartki świątecznej. Redagowanie i zapisywanie życzeń. Praca w poziomach.

Grupa I – samodzielne układanie życzeń.
Grupa II – układanie życzeń z rozsypanki wyrazowej:

Z okazji życzę Świąt szczęścia, Wielkanocnych smacznego jajka i śmigusa dyngusa. mokrego


6.Kolorowanie wielkanocnej pisanki – rozpoznawanie poznanych części mowy. Karta pracy dostosowana do możliwości indywidualnych dzieci.


7.Podsumowanie tematu. Kończenie przez dzieci zdań:

Wielkanoc kojarzy mi się z ………………………………. .
W święta wielkanocne najbardziej lubię ………………………………….. .



8.Zadanie domowe. Wielkanocny zajączek - mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 30. Karta pracy dostosowana do możliwości indywidualnych dzieci.






















Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3439


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0