Katalog

Anna Piróg, 2013-04-05
Kąkolewnica

Przyroda, Konspekty

POZNAJEMY CECHY ORGANIZMÓW ŻYWYCH

- n +

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE IV

Hasło programowe: ŻYCIE NA ZIEMI

Temat lekcji: POZNAJEMY CECHY ORGANIZMÓW ŻYWYCH

CEL GŁÓWNY: określenie cech organizmów żywych

Wiadomości zapamiętane:
 U podaje przykłady organizmów żywych
 U porównuje organizm roślinny i zwierzęcy

Wiadomości rozumiane:
 U wyjaśnia czym jest istota żywa (organizm) i podaje przykłady organizmów żywych
 U wymienia w oparciu o informacje z podręcznika i własne obserwacje cechy żywego organizmu: odżywianie, oddychanie, wydalanie, wzrost i rozwój, rozmnażanie, ruch (poruszanie się)
 U wyjaśnia na czym polega samożywność i cudzożywność na przykładzie rośliny i zwierzęcia

Metody pracy: obserwacje, pogadanka, praca z podręcznikiem

Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt przedmiotowy, zeszyt ćwiczeń, ilustracje organizmów żywych, krzyżówka

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna


TOK LEKCJI

1. Faza wstępna
 Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji;
 - z czego zbudowane są wszystkie istoty żywe?
- jak dzielimy organizmy ze względu na ilość komórek budujących ich ciało?
- podaj przykład organizmów jednokomórkowych i wielokomórkowych?
- co można powiedzieć o komórkach, które budują organizmy żywe?

2. Faza realizacji
 - Proszę podać przykłady istot żywych;
 - jaką częścią przyrody są istoty żywe?

Zapowiedź tematu lekcji, zapisanie tematu lekcji na tablicy.
Skierowanie ustnego polecenia do uczniów:
- Jakie różnice istnieją między przyrodą ożywioną a martwą?
- Wymień cechy organizmów żywych?

Wyjaśnienie na czym polega każda z cech żywego organizmu. Praca metodą burzy mózgów.

Następnie na tablicy zawieszam 2 ilustracje i uczniowie w grupach zastanawiają się nad różnicami między roślinami i zwierzętami.

Prezentacja wyników pracy poszczególnych zespołów uczniowskich.

Omówienie sposobów odżywiania się organizmów (roślin i zwierząt).
3. Integracja
 O czym mówiliśmy na dzisiejszej lekcji?
 Jakie czynności życiowe wykazują istoty żywe?
 Na czym polega: odżywianie, wydalanie, oddychanie, rozmnażanie, ruch.

 Na zakończenie zajęć rozwiązanie krzyżówki


KRZYŻÓWKA
Każdy organizm ma określone cechy. Poznasz je, rozwiązując krzyżówkę.

1. miejsce zamieszkiwane przez organizmy w przyrodzie?
2. zdolność organizmu do zmiany miejsca?
3. usuwanie z organizmu produktów zbędnych?
4. pobieranie pokarmu przez organizm?
5. do tego procesu potrzebny jest tlen?
6. zwiększenie rozmiarów ciała przez organizm?
7. powstawanie nowych organizmów?


1.
2.

3.


6.
7.
Anna Piróg
Wyświetleń: 2366


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.