Katalog

Agata Maślankiewicz, 2013-02-15
Myszków

Uroczystości, Konkursy

Scenariusz konkursu miedzyklasowego "Z kulturą na co dzień"

- n +

Scenariusz konkursu dla klas IV –VI po hasłem Z kulturą na co dzień

Cele:
• uświadomienie celowości dobrych zachowań między ludźmi,
• stosowanie zwrotów grzecznościowych w odpowiedniej sytuacji,
• umiejętność współpracy w grupie,
• uświadomienie, co to znaczy być kulturalnym.
Metody:
• scenki rodzajowe,
• działania praktyczne,
• słowne - odpowiedzi na pytania,
• oglądowe - pokaz, prezentacja prac.
Sposób oceniania zadań:
• za każde zadanie od 1 do 5 punktów.

Przebieg konkursu:

Każdą klasę reprezentują 4 osobowe zespoły

Scenki rodzajowe.
Uczniom zostają zaprezentowane różne przykłady zachowań się ludzi w różnych sytuacjach (poprawnych i złych postaw). Po zakończeniu prezentacji każdej ze scenek grupa ocenia (pisemnie) zachowanie, komentuje, wskazuje błędy w zachowaniu:
a. Przedstawianie się. Dwie dziewczyny rozmawiają i podchodzi do nich znajomy chłopak jednej z koleżanek. Koleżanka rozpoczyna z nim rozmowę pomijając przedstawienie sobie nieznajomych.
b. Chłopak z dziewczyną wchodzą do sklepu, z którego wychodzi kobieta. Chłopak przepuścił kobietę, wszedł do sklepu, za nim weszła dziewczyna.
c. Para wchodzi do kawiarni. Chłopak przepuszcza w drzwiach swą partnerkę, a następnie idzie przed nią i wybiera stolik.
d. Scena w autobusie. Chłopak wchodzi pierwszy do autobusu, a za nim jego koleżanka. Z autobusu jako pierwszy wychodzi również chłopak.
Znajomość zasad zachowania się – quiz
Uczniowie losują pytania. Mają 5 minut na zastanowienie się i dowolny sposób przedstawienia odpowiedzi (może to być zaimprowizowana scenka). Oceniamy pomysł i poprawność udzielonej odpowiedzi.

1. Przy drzwiach do klasy (sklepu, toalety) spotykają się dwie osoby - wchodząca i wychodząca. Kto ma pierwszeństwo?
a. Wchodząca.
b. Wychodząca.
c. Żadna.

3. Zaproszono Cię na uroczystość. Przyszedłeś 20 minut wcześniej. Należałoby:
a. poczekać i wejść punktualnie,
b. wejść wcześniej,
c. zadzwonić i zapytać, czy gospodarze są gotowi na przyjęcie gości.

4. W kwiaciarni zapakowano bukiet w przezroczysty lub wzorzysty papier. Przed wręczeniem kwiatów należałoby:
a. zdjąć papierową osłonkę,
b. zostawić papier.

5. Otrzymałeś(-aś) od gości prezent. Należałoby go rozpakować:
a. przy gościach,
b. po wyjściu gości,
c. obojętnie kiedy.

6. Telefonując do kogoś:
a. należy się najpierw przedstawić,
b. nie trzeba się przedstawiać.

7. W której z wymienionych sytuacji absolutnie nie wolno korzystać z telefonu komórkowego?
a. W parku.
b. Podczas wizyty u przyjaciela.
c. W kinie.

8. Kto powinien zakończyć rozmowę telefoniczną?
a. Osoba, która zatelefonowała.
b. Osoba, do której telefonowano.

9. Można do kogoś dzwonić:
a. bez względu na porę,
b. biorąc pod uwagę porę.

10. Czy można rozmawiać z ustami pełnymi jedzenia?
a. Tak.
b. Nie.

11. Siedzisz podczas przerwy na ławce. Podchodzi do Ciebie nauczyciel, by porozmawiać. Należałoby
a. wstać,
b. ustąpić miejsca,
c. dalej siedzieć.

12. Idąc do szkoły, spotykasz zwykle ludzi z osiedla, których znasz tylko z widzenia. Mówienie im "dzień dobry" jest według Ciebie
a. dobrym zwyczajem,
b. zbędne i kłopotliwe.

13. Kto pierwszy wyciąga rękę na powitanie?
a. Osoba starsza do młodszej, przełożony do podwładnego.
b. Młodszy do starszego, podwładny do przełożonego.

14. Do twojego domu zawitał nowy kolega. Kogo komu przedstawimy w pierwszej kolejności?
a. Kolegę rodzicom.
b. Rodziców koledze.


15. Szukasz miejsca w kinie. Przechodzisz pomiędzy rzędami
a. przodem do siedzących,
b. tyłem do siedzących.


16. Który z elementów ubioru nie pasuje do sytuacji?
a. Duże, ozdobne kolczyki na dyskotekę.
b. Obuwie sportowe jako element eleganckiego stroju wizytowego.
c. Biała bluzka na egzamin.
Prezentacja "zadania domowego"(uczniowie mieli tydzień na przygotowanie zadania).
• Prezentacja przygotowanych przez klasy na godzinach wychowawczych scenek :
 Przedstawianie siebie i innych kolegów, kolegi rodzicom itp.;
 Stosowanie zwrotów grzecznościowych;
 O kwiatach ( dajemy w papierze czy bez) i prezentach (kiedy rozpakowywać, jak je przyjmować);
 Mówienie o nieobecnych, plotkowanie;
 Moda odpowiednia na różne okazje;
 Szeptanie na ucho;
 Telefon komórkowy – kiedy wypada go wyłączyć, a kiedy nie wypada przez niego rozmawiać;
 Ustępowanie miejsca w autobusie.
• "Kodeks kulturalnego ucznia", który zostanie wywieszony w świetlicy szkolnej.


Agata Maślankiewicz














Wyświetleń: 1019


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.