Katalog

Katarzyna Tomczak, 2013-02-14
Zgierz

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI W WIEKU 5 LAT „Jak oszczędzać energię?” - zabawy ukierunkowane na kształtowanie postaw ekologicznych

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI W WIEKU 5 LAT
PRZEPROWADZONEGO PRZEZ NAUCZYCIELKĘ
KATARZYNĘ TOMCZAK

Temat: „Jak oszczędzać energię?” - zabawy ukierunkowane na kształtowanie postaw ekologicznych

Cele ogólne:
•Rozwijanie umiejętności poznawania świata techniki
•Doskonalenia percepcji słuchowej

Cele operacyjne:
Dziecko:
•nazywa sprzęty występujące w gospodarstwie domowym, zasilane prądem
•odróżnia czynności właściwe od niewłaściwych związanych z używaniem urządzeń elektrycznych,
•dokonuje syntezy słuchowej wyrazu wypowiadanego sylabami

Formy pracy:
•zbiorowa jednolita
•indywidualna jednolita
•praca grupowa

Metody:
•zadaniowa
•zabawowa
•pogadanka, burza mózgów, zajęcia praktyczne

Środki dydaktyczne:
Płyty z muzyką, komputer z prezentacją multimedialną, ilustracje z przedmiotami, tamburyno

Przebieg zajęcia:

1.„Ukryte elementy” – zabawa orientacyjno – porządkowa
2.Nauczyciel rozdaje dzieciom obrazki wielu urządzeń (m.in.: komputer, radio, odkurzacz, pralka, lampka, lodówka, kuchenka elektryczna, czajnik, suszarka). Każde z dzieci zapoznaje się z obrazkiem nie pokazując go kolegom, następnie po kolei dzieci dzielą nazwę przedmiotu na sylaby – a reszta odgaduje co to za przedmiot. Po wykonaniu zadania dzieci przyklejają obrazki na swoją koszulkę
i zapamiętują.
3.Rozmowa kierowana pytaniami n-la.
- Co je łączy te wszystkie przedmioty? – prezentacja multimedialna sprzętów.
- Wszystkie są podłączane do gniazdka – prezentacja gniazdka.
- Gdzie powstaje prąd? (w elektrowni) zakład wytwarzający energię elektryczną
- Jak dostaje się do naszych domów ? (płynie przewodami)W tych przewodach płynie prąd.
4.„Prąd” – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa. Dzieci biegają po sali na hasło – „nazwa sprzętu” np. odkurzacz. Dzieci szybko łączą ręce tworząc przewód elektryczny z elektrowni do wymienionego sprzętu. Elektrownia podaje sygnał (prąd) w formie uścisku ręki, który dzieci podają sobie dalej uruchamiając w ten sposób wymieniony sprzęt – naśladowanie dźwięku i sposobu użycia sprzętu.
5.Nauczyciel pokazuje duży rysunek bloku mieszkalnego oraz elektrowni i pyta dzieci, co on przedstawia. Co robią poszczególne osoby na obrazku? Nauczyciel zaznacza, że każdy korzysta z wielu urządzeń, przez co elektrownie muszą intensywnie działać, by wytwarzać ogromną ilość energii.
6.Prezentacja znaku ostrzegawczego – „Uwaga prąd!” i miejsc w których można zobaczyć takie znaki.
7.Nauczyciel pyta, co należy robić, aby elektrownie nie produkowały takiej ilości spalin – burza mózgów (jak najmniej używać urządzeń elektrycznych).
Korzystanie z których urządzeń można ograniczyć (komputer – pobawić się w grę planszową. Za chwilę dzieci poznają zachowania, które przyczynią się do ograniczenia pracy elektrowni, a przez to do ograniczenia wytwarzania spalin.
8.„Oszczędzaj energię” – słuchanie wiersza Marcina Brykczyńskiego
9.„Jak oszczędzać energię?” – prezentacja multimedialna - zabawa dydaktyczna wspólne odszukanie różnic na zdjęciach, w których ukazane są dwie bardzo podobne sytuacje; dzieci mają wskazać zarówno różnicę, jak i zachowanie bohatera, które promuje oszczędzanie energii.
10.Zabawa ruchowa „Płynie prąd – awaria”. Dzieci biegają po sali . Na hasło „awaria” dzieci stają bez ruchu, bo prądu nie ma.
11.Podsumowanie zasad bezpiecznego obchodzenia się z prądem
12.Podziękowanie za zajęcia


Oszczędzaj energię!
Sprawa wciąż niepokój budzi,
Skąd energię brać dla ludzi?
Jak z nią mądrze się obchodzić,
Żeby sobie nie zaszkodzić?
Więc gdy świat się nad tym biedzi,
Poszukajmy odpowiedzi:

Sprawdź którędy z Twego domu
Ciepło znika po kryjomu
Zamiast działać na swą szkodę,
Szanuj zawsze prąd i wodę.

Okno zamknij bo nietanie
Jest niestety ogrzewanie

Lej mniej wody do czajnika
Bo oszczędność stąd wynika

Pustej izbie mrok nie szkodzi
Więc gaś światło gdy wychodzisz

Oto w skrócie porad kilka
By je poznać starczy chwilka.

Zadanie 3 „Jak oszczędzać energię?”
1. Za oknem słońce, Tomek w swoim pokoju bawi się klockami...
a) przy zapalonym świetle
b) przy zgaszonym świetle
2. Karolinka bawi się lalkami, a na biurku...
a) komputer jest wyłączony
b) komputer jest włączony
3. Mama czyta Kasi książkę na dobranoc, a w pokoju...
a) zapalona jest tylko lampka nocna przy łóżku, ułatwiająca czytanie
b) zapalona jest lampka nocna oraz lampka na oddalonym stoliku
4. Tata wstawia wodę na herbatę (obok stoi kubek), czajnik jest...
a) zapełniony cały
b) zapełniony w ilości potrzebnej do zapełnienia jednego kubka
5. Ciocia zrobiła pranie, obok pralki na sznurku wiszą...
a) dwie bluzki
b) trzy bluzki, skarpetki, spodnie
6. Za oknem śnieg, a w pokoju...
a) szeroko otwarte okno, grzejnik włączony na wysoką temperaturę
b) okno zamknięte, grzejnik wskazuje umiarkowaną temperaturę

Wyświetleń: 3574


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.