Katalog

Aneta Szuba, 2013-01-17
Nowy Tomyśl

Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Agresji mówimy NIE! - Agresja słowna;scenariusz zajęć wychowawczych z elementami socjoterapii.

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH
Z ELEMENTAMI SOCJOTERAPII
DLA DZIECI Z KLAS IV - VI

TEMAT: AGRESJI MÓWIMY NIE! - AGRESJA SŁOWNA

CEL GŁÓWNY:
kształtowanie umiejętności rozpoznawania agresji słownej.

DZIECKO POTRAFI:
rozpoznać formę agresji słownej,
rozpoznać przyczynę stosowania agresji słownej,
rozpoznać i nazwać własne samopoczucie,
wskazać słowa, które krzywdzą,
znaleźć swój sposób radzenia sobie z własnymi zachowaniami agresywnymi.

METODA:
pantomima, burza mózgów, niedokończonych zdań

FORMA:
grupowa, indywidualna,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Arkusz szarego papieru z literami alfabetu w układzie pionowym, flamastry, karteczki samoprzylepne, długopisy.
LITERATURA: Klaus W.Vopel „Gry i zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży”


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
prowadzący zajęcia wita wszystkich obecnych, przedstawia temat spotkania,
proponuje zabawę w pantomimę - za pomocą gestu, bez słów powiedz o swoim samopoczuciu w tej chwili:
jesteś zadowolony – stoisz na środku sali,
jesteś zniechęcony – idziesz pod okno lub do drzwi,
jesteś senny – kładziesz się na podłodze,
jesteś zły – stajesz w rozkroku, zaciskasz dłonie w pięści,
jesteś smutny – przykucasz i skrywasz głowę w dłoniach,
po odczytaniu powyższych instrukcji należy dzieciom dać trochę czasu, aby dobrze rozpoznały swój stan; (ułatwienie dla dzieci - pozy zapisane na papierze),
KRYTERIUM OCENY:
Popatrz na ustawienia w sali?
Czy wiesz ja czują się inni?
Czy jest ktoś kto czuje się tak samo jak ty?

Dzieci wracają na swoje miejsca,
rundka obowiązkowa – dokończ zdanie „Jestem..................., ponieważ................”

ZABAWA 1. BURZA MÓZGÓW
prowadzący prosi uczestników zajęć, aby na małych karteczkach samoprzylepnych zapisali wszystko to, co kojarzy im się z „agresją słowną”
(około 3 min),
dzieci odczytują to, co napisały na karteczkach a następnie przyklejają je na arkusz szarego papieru.



ZABAWA 2 „ALFABET PRZEZWISK”
prowadzący zwraca uwagę na fakt, że jedną z form agresji słownej są przezwiska,
zadaniem dzieci jest wpisanie na arkusz szarego papieru przezwisk z jakimi się spotkały,
na arkuszu w układzie pionowym widnieją litery alfabetu, dzieci dopisują do tych liter przezwiska.
KRYTERIUM OCENY:
Spójrzcie na nasz alfabet, co o nim sądzicie?
Czy zdarzyło się wam, że ktoś użył wobec was jednego z tych słów?
Czy zwracacie się do siebie po przezwiskach?
Jak sądzicie, czy przezwiska są przyjemne dla osób, których dotyczą?
Jak zachowują się te osoby, kiedy słyszą przezwiska pod swoim adresem?
Jak wy czujecie się kiedy ktoś was przezywa?
Jak myślicie po co tworzy się przezwiska?
Co możecie zrobić, aby nikt wobec was nie używał przezwisk?

ZAKOŃCZENIE:
prowadzący zajęcia prosi uczestników spotkania, aby chwycili arkusz z alfabetem,
każde dziecko wypowiada zdanie sprzeciwu : „Nie zgadzam się na przezwiska”,
gdy wszyscy uczestnicy zgłoszą swój sprzeciw następuje odarcie i zniszczenie alfabetu przezwisk.
ISKIERKA PRZYJAŹNI
Wyświetleń: 3657


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.