Katalog

Rafał Magulski, 2013-01-11
Gdańsk

Przyroda, Scenariusze

Scenariusz lekcji: W jaki sposób uogólniamy mapę?

- n +

Konspekt lekcji

Dział: Przewodniki po bliższej i dalszej okolicy klasa 4
Temat lekcji: W jaki sposób uogólniamy mapę? Data………
Lekcja nr: ……

Zakres treści:
- uogólnienie mapy
- znaki na mapie
- skala

Cele:
uczeń:
- wymienia postacie skali
- objaśnia i odczytuje skalę mapy
- wyjaśnia terminy: plan, legenda
- wyjaśnia, na czym polega uogólnienie mapy
- wyszukuje na mapie wskazane obiekty, regiony, miasta
- porównuje liczbę informacji na mapach o różnych skalach
- współdziała w grupie
- aktywnie pracuje na lekcji


Formy i metody pracy: indywidualna i grupowa, praca z tekstem i atlasem (mapą), elementy dyskusji, obserwacje

Środki dydaktyczne: atlas przyrodniczy, mapy turystyczne, plany miast, mapy topograficzne Polski, karta pracy z instrukcją, „okienko” – kartka z wycięciem o wymiarach 2 x 3 cm


Faza wprowadzająca:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Sprawdzenie i omówienie zadania domowego.
3. Podział uczniów na grupy i rozdanie kart pracy (zał. 1) oraz map i planów.


Faza realizacyjna:
1. Uczniowie w grupach analizują wskazane plany, mapy i ich skale. Przykładają do mapy lub planu „okienko” i wypisują widoczne informacje.
2. Uczniowie wypełniają karty pracy. Zapisują i liczą informacje w „okienku” przyłożonym do planu lub mapy.
3. Przedstawiciele grup opisują wyniki swojej pracy.
4. Nauczyciel dokonuje krótkiego podsumowania, odpowiada na pytania i wyjaśnia wątpliwości.



Faza podsumowująca:
1. Sformułowanie wniosków i zapisanie ich w zeszycie: [Najwięcej informacji występuje na planach, które są sporządzone w dużej skali – mały dzielnik. Im mniejsza skala (duży dzielnik), tym mapa jest bardziej uogólniona np. mapa świata, Europy]
2. Ocena pracy uczniów na lekcji.
3. Podyktowanie treści zadania domowego do zeszytu: skalę liczbową 1 : 5000000
i 1:3000 zamień na mianowaną i wykonaj podziałkę liniową.





Załącznik 1

Karta pracy


Instrukcja dla każdej grupy:
1. Przyłóż okienko do planu miasta tak, aby ulica, przy której mieści się szpital, znalazła się w jego środku.
2. Odczytaj oraz policz informacje w „okienku”, sprawdź skalę i objaśniania znaków topograficznych w legendzie.
3. Informacje wpisz do tabeli (kolumny tabeli: Lp; plan/mapa; skala; szczegóły na mapie/planie).
4. Przyłóż okienko do mapy turystycznej tak, aby największe miasto naszego województwa znalazło się w jego środku.
5. Odczytaj oraz policz informacje w „okienku”.
6. Informacje wpisz do tabeli.
7. Te same czynności powtórz dla mapy topograficznej i mapy Europy z atlasu.
Wyświetleń: 908


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.