Katalog

Marta Potrykowska, 2013-01-02
Kotla

Język polski, Scenariusze

Dokąd zmierza każdy z nas? – życie ludzkie w oczach twórcy polskiej sceny hip hopu – Grubsona

- n +

Pragnąć wyjść zainteresowaniom muzycznym moich uczniów, postanowiłam znaleźć tekst hip hopowy, który nadawałby się do pracy na zajęciach. Mój wybór padł na Grubsona i jego utwór „Na szczycie”.

Temat: Dokąd zmierza każdy z nas? – życie ludzkie w oczach twórcy polskiej sceny hip hopu – Grubsona

Cele lekcji:
• Kształcenie umiejętności wyszukiwania środków stylistycznych: metafora, epitet, symbol, apostrofa, porównanie.
• Kształcenie umiejętności wnioskowania, zapisywania rożnego rodzaju notatek: tabela, schemat góry, tekst własny.
• Uwrażliwienie na piękno języka ojczystego w tekście subkulturowym.

Metody:
• Praca z tekstem,
• Metoda zajęć praktycznych.

Pomoce naukowe:
• Ksero tekstu Grubsona „Na szczycie”,
• Magnetofon,
• Nagranie piosenki,
• Tabela ze środkami stylistycznymi do wypełnienia,
• Schemat góry.

Przebieg zajęć:

1. Na tablicy znajdują się pytania pomocnicze, na które uczniowie muszą udzielić odpowiedzi po przeczytaniu tekstu.

a) Wskaż główną myśl utworu.
b) Określ nastrój tekstu.
c) Określ język utworu. Czy zawiera słownictwo slangowe?
d) Czy tekst można uznać za ponadczasowy? Dlaczego?
e) Do kogo zwraca się osoba mówiąca w tekście i w jakim celu?

2. Rozdanie uczniom tekstu „Na szczycie” Grubsona. Uczniowie czytają samodzielnie. Następnie wyznaczona osoba lub nauczyciel czyta tekst na głos.

Grubson, Na szczycie

Jestem tego pewny,
w głębi duszy o tym wiem,
że gdzieś na szczycie góry,
wszyscy razem spotkamy się.
Mimo świata który (który)
kocha i rani nas dzień w dzień,
gdzieś na szczycie góry (szczycie góry)
wszyscy razem spotkamy się.

Się porobiło czeka to też nas,
Ziemia coraz więcej pragnie ciała ludzkich mas,
nikt nam nie powiedział, jak długo będziemy żyć,
do jakich rozmiarów ciągnęła się będzie życia nić.
Nikt nam nie powiedział, kiedy mamy się pożegnać,
i ile mamy czekać aby znowu się pojednać,
ramię w ramię nawzajem siebie wspierać,
rodzimy się by żyć, żyjemy by umierać.
Aniele śmierci proszę powiedz mi,
czemu w stosunku do nas jesteś obojętny,
najlepsze są dla ciebie młode ofiary,
nigdy nic Ci nie zrobiły a traktujesz je jak psy.
Zobacz !
Ile miłości w każdym człowieku,
ni jeden by chciał przeżyć choć pół wieku,
i nie jednemu od wielu lat najbliższych ziomów brak,
ciężko pogodzić się z tym, ale mimo tego ja i tak:

Jestem tego pewny,
w głębi duszy o tym wiem,
że gdzieś na szczycie góry,
wszyscy razem spotkamy się.
Mimo świata który (który)
kocha i rani nas dzień w dzień,
gdzieś na szczycie góry (szczycie góry)
wszyscy razem spotkamy się.

Gdzieś daleko i bardzo wysoko,
gdzie zwykły śmiertelnik nie stąpa tam nogą
gdzie spokój, harmonia i natury zew,
gdzie słychać szum drzew i ptaków śpiew,
wschód słońca pada na twarz,
wypełnia twą duszę, którą ciągle masz,
Wydaje się tobie, że te uczucie już znasz ale,
ono wcale nie jest ci znane.
Chociaż było pisane i pisane też jest nam,
tak że wszyscy się spotkamy, więc nie będziesz już sam. (nie będziesz)
Spotkasz ludzi których tak bardzo kochałeś,
choć lata nie widziałeś nadal kochać nie przestałeś.
Teraz leżysz na plecach, spoglądasz na błękitne niebo,
serce dotyka serca, nie ma szczęścia, nie ma pecha,
nikt się nie złości, nikt nie docieka.
Człowiek obok człowieka z nurtem płyną jak rzeka,
połączeni w jedną całość na samym szczycie góry (Mekka)

Jestem tego pewny,
w głębi duszy o tym wiem,
że gdzieś na szczycie góry,
wszyscy razem spotkamy się.
Mimo świata który (który)
kocha i rani nas dzień w dzień,
gdzieś na szczycie góry (szczycie góry)
wszyscy razem spotkamy się.

3. Czym jest Mekka? Uczniowie mieli sprawdzić hasło w domu. Dyskusja o znaczeniu użycia tego symbolu w utworze w kontekście całego tekstu.

4. Uzupełnienie schematu góry na dole/ w środku góry zapisujemy, jak jest na ziemi. Na samym szczycie góry, jak jest w innym lepszym miejscu – Mekce. Dlaczego nie jest tak, jak być powinno? – w chmurce ponad górą.

Dół/środek góry:
Cierpienie
Umieranie
Odchodzenie bliskich/przyjaciół
Samotność
Niepewność
Złość
Pech

Szczyt góry:

Spokój
Harmonia
Radość
Cisza
Miłość
Szczęście

Chmurka:

Brak porozumienia
Zanik więzi
Nieuchronność ludzkiego losu

5. Powtórzenie wiadomości o środkach stylistycznych znanych uczniom. Wprowadzenie terminu apostrofa.

6. Uzupełnienie tabeli. Uczniowie wyszukują w tekście środki stylistyczne oraz przepisują je po konsultacji z nauczycielem na tablicy, a następnie do zeszytów przedmiotowych.

Epitet Apostrofa Symbol Porównanie Metafora

7. Zapisanie tematu lekcji do zeszytu. Uczniowie podczas zajęć mogli zgadywać, czyj tekst omawiają.

8. Wspólne zredagowanie notatki do zeszytu.

Tekst Grubsona „Na szczycie” można uznać za ponadczasowy, gdyż dotyczy on spraw doczesnych człowieka, jego życia oraz śmierci. Osoba mówiąca jest bliska każdemu z nas. Traci ona swych bliskich, bez których trudno jej żyć. Autor używa języka zrozumiałego, codziennego. Oprócz środków stylistycznych, zawiera słownictwo slangowe, np. „ziom”. Nastrój tekstu jest smutny, ale tez pełen nadziei, że wszyscy spotkają swych bliskich w lepszym świecie.

9. Wysłuchanie nagrania utworu.


Wyświetleń: 952


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.