AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Aneta Wysocka, 2012-11-05
Bielsko- Biała

Pedagogika, Scenariusze

"Sposób na odpady"- scenariusz zajęć 6-latki

- n +

BLOK TEMATYCZNY: Dbamy o ziemię

TEMAT DNIA: Sposób na odpady- wysłuchanie wiersza „ Sznurek Jurka” H. Sikiryckiego. Rozmowa na temat wiersza. Praca w grupach- oklejanie pudeł odpowiednim kolorem- papier, szkło, plastik. „ Czarodziejskie sprzątnie”- segregowanie śmieci przy piosence.

Cele ogólne:
- zapoznanie z treścią wiersza „ Sznurek Jurka” H. Sikiryckiego
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
- wyrabianie odpowiednich nawyków postępowania aby chronić środowisko naturalne
- utrwalenie znajomości sposobu segregacji odpadów
- utrwalenie umiejętności analizy i syntezy słuchowej wyrazu

Cele operacyjne (dziecko):
- zna ekologiczny sposób wyrzucania śmieci
- potrafi podać cele i sposób segregacji odpadów
- wie, że wszyscy ludzie musza dbać o środowisko naturalne
- ma poczucie odpowiedzialności za środowisko, w którym żyje
- potrafi dokonać analizy i syntezy słuchowej podanego wyrazu
- potrafi dostrzec dodatnie i ujemne zjawiska w otaczającym nas środowisku i wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski

Metody pracy:
- słowna: rozmowa
- oglądowa: inscenizacja wiersza z użyciem przedmiotów
- aktywizujące: segregowanie odpadów, podział na sylaby
- czynna: zadania stawiane do wykonania, wykonanie pudeł na odpady

Formy pracy:
- zbiorowa z cała grupą
- grupowa

Środki dydaktyczne:
- wiersz H. Sikiryckiego „ Sznurek Jurka”
- przedmioty potrzebne do inscenizacji wiersza, szary papier w formie dużego koła
- kartonowe pudła, napisy: papier, szkło, plastik
- bibuła niebieska, żółta, zielona, kleje, taśmy klejące
- płyta CD Klanzy z nagraniem „ Samoloty”


Przebieg zajęcia:

Powitanie
Nauczyciel wita wszystkich tak, aby każdy czuł się indywidualnie powitany:
- witam wszystkich tych, którzy są dzisiaj w radosnym nastroju (machanie ręką)
- witam wszystkich, którzy są dzisiaj smutni i życzę, aby dzisiejszy dzień przyniósł im wiele radosnych wrażeń
- witam wszystkie dziewczynki itp.

Wprowadzenie do tematu zajęć:
Na dywanie rozłożone są dwa sklejone ze sobą szare papiery w formie dużego koła- dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel inscenizuje wiersz pt. „ Sznurek Jurka”, rzucając na duży arkusz szarego papieru poszczególne rzeczy, o których jest mowa w wierszu. Tworzy się wielkie wysypisko.

Tuż za szkołą, bardzo blisko,
Kiedyś tam wyrzucił Jurek
Poplątany, stary sznurek.
A nazajutrz obok sznurka
Od banana spadła skórka.
Wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
Wyrzucili bez wahania
Swoje torby po śniadaniach.
Stos papierków po cukierkach
Wysypała tam Walerka.
Na papierki spadła ścierka,
Jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków,
Pustych kubków moc z plastiku,
Wyskubane słoneczniki,
Jeden kalosz, nauszniki,
Stare trampki, piłka z dziurą,
Połamane wieczne pióro,
Kilka opon od rowerów
I ogromny stos papieru,
Oto tak, od sznurka Jurka.
Wnet urosła śmieci górka.
A z tej górki wielka góra.
A z tej górki wielka góra,
Której szczyt utonął w chmurach.
Nie ma miejsca na boisko,
Lecz śmietnisko mamy blisko.

Rozmowa na temat wiersza:
- W jaki sposób boisko zamieniło się w śmietnisko?
- Jak oceniasz postępowanie Jurka i jego kolegów?
- Czy Jurek przewidywał konsekwencje wyrzucenia przez siebie poplątanego sznurka?

„ Samoloty”- taniec integracyjny przy muzyce- dzieci wybierają się na wycieczkę samolotem, aby sprawdzić jaki jest stopień zanieczyszczenia naszej ziemi.

Podział dzieci na trzy grupy- wykonanie pojemników na odpady z napisem papier, szkło, plastik. Każda grupa okleja kartonowe pudło bibułą w odpowiednim kolorze- umieszcza napis.

„ Czarodziejskie sprzątanie”- zabawa ruchowa.
Wykonane przez dzieci pudła znajdują się w różnych miejscach sali. Dzieci tańczą swobodnie w rytm muzyki, na hasło „ porządek” podbiegają do papierowego koła z inscenizacji wiersza wybierają przedmiot i ustawiają się wokół wybranego przez siebie kosza. Wyznaczone przez n-la dziecko ma powiedzieć jakiego rodzaju ma odpadek, dokonać podziału na sylaby, wskazać pierwszą głoskę. Sprawdzenie, czy ustawił się przy odpowiednim koszu.

Zakończenie:
Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach. Umieszczenie wykonanych pudeł do segregacji odpadów w holu przedszkolnym.




Zgłoś błąd    Wyświetleń: 2172


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0