Katalog

Bożena Glura, 2012-10-01
Gostyń

Wychowanie do życia w rodzinie, Konspekty

Konspekt z WDŻRW w kl. V SP

- n +

Temat: Dojrzewanie: co się ze mną dzieje?/ lekcja dla dziewcząt/konspekt lekcji „Wychowanie do życia w rodzinie” w klasie V SP 17 listopada 2010 r.
Opracowała: Bożena Glura
Cele i zadania:
- uświadomienie uczniom wielopłaszczyznowości procesu dojrzewania
- zapoznanie z podstawowymi przejawami procesu dojrzewania biologicznego i psychicznego
Elementy podstawy programowej:
- zmiany fizyczne i psychiczne okresu dojrzewania; zróżnicowane, indywidualne tempo
rozwoju.
Osiągnięcia ucznia:
- zrozumie, że dojrzewanie jest procesem bardzo złożonym, zaś jego przebieg – mocno zróżnicowany
- pozna typowe przejawy okresu dojrzewania i upewni się, że to co się z nim dzieje jest normalne
- zaakceptuje zmiany jakim podlega jego ciało

Metody:
- dyskusja nt.: „ Objawy dojrzewania”
- wykład nt.: „ Cykl płciowy a hormony”
- skrzynka pytań
- praca indywidualna – formułowanie na kartkach, pytań dotyczących problemów
dojrzewania /odpowiedzi będą udzielone na następnej lekcji/
- ćwiczenia w grupach
Materiały i środki dydaktyczne:
- broszury, kolorowe kartki, ćwiczenia

Przebieg zajęć:
I. Wstęp:
Dzisiaj porozmawiamy o bardzo ważnym okresie w życiu każdego człowieka,
a w szczególności w życiu dziewcząt. Takim szczególnym, przełomowym momentem w naszym życiu jest okres dojrzewania. / przypomnienie pojęcia – „ okres dojrzewania” – broszura s.4/
Okres ten, ogólnie rozumiany jest jako wkraczanie dziecka w dorosłość i przebiega na wielu płaszczyznach równocześnie. Dotyczy naszego ciała oraz naszego umysłu. Jest on związany z naszymi nastrojami, emocjami i przeżyciami. Każdy przeżywa ten proces inaczej, jest on sprawą indywidualną, dlatego każda z was ma inne pytania, wątpliwości, problemy, które postaram się rozwiązać na dzisiejszej lekcji.
Dyskusja kierowana nt.: „ Objawy dojrzewania” /pytania ze „skrzynki pytań”
1. Wiemy już jak naukowcy określają okres naszych przemian, a kiedy
możemy się ich spodziewać?
Odp. Dziewczęta wkraczają w okres dojrzewania około 12 roku życia, może jednak
nastąpić to wcześniej lub później, nawet w 15 roku życia.
2. Czy chłopcy także dojrzewają tak wcześnie?
Odp. Nie, chłopcy rozwijają sie później około 14 – 16 roku życia.
3. Co wskazuje, że dziewczynka wkroczyła w okres dojrzewania? Odp. Pierwszym objawem jest intensywny wzrost, dziewczynki przerastają swoich kolegów. Mogą pojawić się zmiany skórne na twarzy i plecach spowodowane działaniem nadmiernej ilości hormonów płciowych. Pojawia się miesiączka, na początku nieregularna i nieprzewidywalna. Powiększają się gruczoły piersiowe, poszerzają biodra, zmieniają rysy twarzy. 4. Co to jest miesiączka? Odp. Jednym z objawów wkraczania w dorosłe życie jest krwawienie miesięczne, jest ono związane z pracą narządów płciowych: macicy i jajników. Jajniki dziewczynki nie pracują, dlatego nie ma miesiączki.
Gdy z jajnika uwolni się pierwsza komórka jajowa, wówczas macica przygotowuje się na przyjęcie zarodka. Zarodek mógłby powstać z komórki jajowej po zapłodnieniu. Macica staje się wtedy silnie spulchniona, gruba, mięsista, taka, „kołyska” dla dziecka. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, to komórka jajowa umiera w ciągu 24 godzin. Przygotowania macicy były niepotrzebne, dlatego w ciągu kolejnych dni będzie się starzeć, a następnie złuszczać, co powoduje krwawienie. Krwawienie może trwać od 3 do7 dni. 5. Czy miesiączka jest bolesna? Odp. W okresie dojrzewania miesiączki mogą być bolesne. 6. Czy można ćwiczyć na WF w czasie miesiączki? Odp. Większość ćwiczeń można wykonywać, należy unikać tylko ćwiczeń wymagających bardzo dużego wysiłku. 7. Czy zmiany w okresie dojrzewania dotyczą tylko ciała? Odp. Nie, w okresie dojrzewania zmianie podlega także psychika, która pod wpływem hormonów jest bardzo rozchwiana. Dlatego u dojrzewających dziewcząt często występują zmiany nastroju, nadmierna wrażliwość kłótliwość, skłonność do płaczu i huśtawka emocjonalna.
Ciało ludzkie jest pięknem, które rozwija sie i rozkwita jak piękna róża. Ważne jest żeby
dbać o ten kwiat i szanować go. Jeżeli nie będziemy go szanować, tylko pozwolimy
każdemu sięgać po niego i odrywać płatki, wówczas dla osoby, która będzie dla nas
najważniejsza, z która będziemy chcieli spędzić życie może pozostać pusta łodyga, a tego
na pewno nie chcemy.

II. Rozwinięcie:
Wykład nt. „ cyklu płciowego” :
Praca narządów płciowych kobiety przebiega cyklicznie, czyli etapowo i jest sterowana
przez żeńskie hormony płciowe: estrogen i progesteron. Każdy etap jest sprzężony
z poprzednim. Dokładna obserwacja etapów pracy tych narządów pozwoliła poznać ich
przebieg i wykreślić tzw. cykl płciowy, który trwa przeciętnie 28 dni:
/Miesiączka- Okres bezpłodności względnej- Okres płodności-Owulacja- Okres bezpłodności bezwzględnej/
1. Za początek cyklu uważa się pierwszy dzień miesiączki. Miesiączka może trwać 3 -7 dni.
2. Okres po zakończeniu krwawienia miesięcznego, zwany okresem bezpłodności względnej
trwa od 2 – 5 dni. Jest to moment dojrzewania komórki jajowej w pęcherzyku
pierwotnym. W tym okresie komórka jajowa jest niedojrzała, lecz może zdarzyć się,
iż dojrzeje nieco szybciej.
3. Okres płodności trwa od 8- 9 dni. W tym czasie uwalniana jest z pęcherzyka pierwotnego
komórka jajowa, ten moment nazywany jest owulacją. Pęcherzyk pierwotny zamieniany
jest w ciałko żółte, które wytwarza hormon pobudzający macicę do przyjęcia zarodka.
Okres płodności obejmuje aż 8 dni mimo, że komórka jajowa żyje tylko 24h, ponieważ
owulacja może wystąpić wcześniej lub później niż w 14 dniu cyklu, a męskie komórki
płciowe mogą żyć nawet do 7 dni.
4. Ostatni okres zwany okresem bezpłodności bezwzględnej rozpoczyna się około 17 dnia
cyklu i jest to okres kiedy komórka jajowa już obumarła, ciałko żółte przestaje
produkować hormon pobudzający macicę do pracy i macica stopniowo traci swoją
gotowość do przyjęcia zarodka. Etap ten kończy się, gdy wystąpi miesiączka
rozpoczynająca nowy cykl płciowy.
Dlaczego ważna jest znajomość przebiegu cyklu płciowego?
Wiedząc jak pracuje nasze ciało, możemy szybko dostrzec
nieprawidłowości w jego pracy, zaburzenia w jego funkcjonowaniu
i natychmiast reagować, zasięgając porady lekarza.
Możemy planować wolny czas, wiedząc, kiedy u nas pojawi się miesiączka.
W dorosłym życiu możemy świadomie zaplanować poczęcie dziecka.


Praca indywidualna
Uczennice na kolorowych karteczkach indywidualnie zapisują pytania, karteczki
wrzucają do „skrzynki pytań”. Odpowiedzi na zadane pytania zostaną udzielone na
następnej lekcji.

III. Ewaluacja
Dziewczęta wykonują ćwiczenie, które potwierdzi realizację celu lekcji.

1. Podkreśl w tekście, kolorem niebieskim zmiany fizyczne a kolorem czerwonym
zmiany emocjonalne okresu dojrzewania.

Mam 13 lat, moje ciało zmienia się, staje się kobieta. Wczoraj dostałam pierwszą
miesiączkę. Mam coraz większe piersi, a moje biodra poszerzyły się. Mam ciągłe
problemy z przetłuszczającymi sie włosami. Dziś rano znów dostrzegłam nowa krostę na
czole. Wiem, że moje humory, zmienne nastroje i nadmierna płaczliwość są przejawem
okresu dojrzewania, w który właśnie wkroczyłam. Nie boję się. To, co dzieje się ze mną
jest normalne. Moje ciało zmienia się, a wraz z nim zmieniam się ja: moje myśli ,
przekonania i poglądy. Moja koleżanka jeszcze nie dostrzegła u siebie takich zmian, ale
nie musi się martwić. Dojrzewanie u każdego przebiega w inny sposób.

2. Uzupełnij tabelę:
ZMIANY ZACHODZĄCE U DZIEWCZĄT W OKRESIE DOJRZEWANIA
Zmiany fizyczne Zmiany emocjonalne








/ jeśli czas pozwoli dodatkowo zadanie z ćwiczeń – s.32-33/
Po zajęciach uczennice powinny:
-znać podstawowe przejawy procesu dojrzewania biologicznego i psychicznego
- rozumieć i akceptować przejawy okresu dojrzewania
- znać ogólny zarys cyklu płciowego
- wiedzieć, że na nastroje i emocje oraz przebieg cyklu płciowego maja wpływ hormony
- mieć świadomość wielopłaszczyznowości procesu dojrzewania








1. Podkreśl w tekście, kolorem niebieskim zmiany fizyczne a kolorem czerwonym
zmiany emocjonalne okresu dojrzewania.

Mam 13 lat, moje ciało zmienia się, staje się kobieta. Wczoraj dostałam pierwszą
miesiączkę. Mam coraz większe piersi, a moje biodra poszerzyły się. Mam ciągłe
problemy z przetłuszczającymi sie włosami. Dziś rano znów dostrzegłam nowa krostę na
czole. Wiem, że moje humory, zmienne nastroje i nadmierna płaczliwość są przejawem
okresu dojrzewania, w który właśnie wkroczyłam. Nie boję się. To, co dzieje się ze mną
jest normalne. Moje ciało zmienia się, a wraz z nim zmieniam się ja: moje myśli ,
przekonania i poglądy. Moja koleżanka jeszcze nie dostrzegła u siebie takich zmian, ale
nie musi się martwić. Dojrzewanie u każdego przebiega w inny sposób.



2. Uzupełnij tabelę:
ZMIANY ZACHODZĄCE U DZIEWCZĄT W OKRESIE DOJRZEWANIA



Zmiany fizyczne
Zmiany emocjonalne















Wyświetleń: 4034


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.