Katalog

Iwona Kłeczek, 2012-06-11
Rzeszów

Ogólne, Scenariusze

Scenariusz zajęć świetlicowych Grzeczność na co dzień - konkurs

- n +


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

TEMAT: Grzeczność na co dzień – konkurs.



CEL GŁÓWNY:
- propagowanie wzorców kulturalnego zachowania się

CELE OPERACYJNE:
Uczeń
- zwraca uwagę na właściwe zachowanie się w różnych sytuacjach,
- używa zwrotów grzecznościowych,
- potrafi współpracować w zespole,
- umiejętnie komunikuje się z innymi,
- przejawia uwrażliwienie na drugiego człowieka,
- zna pojęcia: kultura osobista, dobre maniery,
- przestrzega norm i zasad.
METODY:
- podająca: objaśnienia nauczyciela, - aktywizujące: zadaniowa, sytuacyjna, decyzyjna, inscenizacja
FORMY:
- zbiorowa, grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- tabliczki z numerami grup (na stoliki), kartki z pytaniami i zadaniami, kartki z tematami scenek do odegrania, rekwizyty ( naczynia, sztućce, serwetka, kwiaty, słuchawki telefoniczne) puzzle dla każdego zespołu, kolorowe klocki (punktacja), nagrody (kalendarzyki, ołówki, długopisy, zakładki)

CZAS TRWANIA:
60 minut
PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I .Czynności organizacyjno - porządkowe.
1. Powitanie. 2.Wyznaczenie miejsc dla uczestników konkursu i widowni. 3. Zachęcenie wychowanków do udziału w zajęciach.


II. Wprowadzenie do tematu zajęć. Zapoznanie z regulaminem konkursu.

1. Do konkursu przystępują zespoły (drużyny) z klas I-III.
2. Każda drużyna wykona zadania konkursowe dotyczące kultury osobistej.
3. Za rozwiązanie każdego zadania drużyny mogą otrzymać od 0 - 3 punktów (klocki).
4. Wykonanie zadań będzie oceniane przez wychowawców wg. kryteriów: a) poprawność b) kulturalne zachowanie c) sposób wypowiadania się
5. Zwycięskie drużyny otrzymają nagrody.


III. Realizacja tematu zajęć.
Część 1
Przedstawiciele zespołów losują kartki z pytaniami otwartymi. Odczytują je cicho i ustalają odpowiedź. Następnie wybrany reprezentant zespołu czyta głośno pytanie i udziela odpowiedzi, po czym następuje przyznanie punktów.
Część 2
Przedstawiciele zespołów losują kartki z opisami sytuacji do zainscenizowania. Po naradzie zespoły przedstawiają scenki i otrzymują punkty.
Część 3
Wybrane dziecko z widowni losuje kartkę z pytaniami zamkniętymi dla konkretnego zespołu. Odczytuje pytanie oraz 3 propozycje odpowiedzi. Zespół dokonuje wyboru poprawnej odpowiedzi i otrzymuje punkty.

Część 4

Zespoły otrzymują polecenie ułożenia obrazka z puzzli. O ilości zdobytych punktów decyduje
czas wykonania zadania i sposób omówienia obrazka.

IV. Podsumowanie zajęć.

Podliczenie punktów w zespołach. Wyłonienie zwycięzców i przyznanie nagród.

V. Zakończenie zajęć.


Załącznik: zadania konkursowe






ZADANIA KONKURSOWE

CZĘŚĆ 1

1.Wymień 3 magiczne słowa.
2. Dlaczego w czasie zajęć w szkole nie nosi się nakrycia głowy?
3. Z jakich okazji wysyła się kartki z życzeniami? Podaj 3 przykłady.
4. Komu na pewno ustąpisz miejsca w autobusie? Wymień 3 przykłady.
5. Kogo przepuścisz przodem w drzwiach wejściowych do szkoły? Podaj 3 przykłady.
6. Ktorą stroną chodnika lub schodow należy chodzić? Dlaczego?
7. Dlaczego w parku nie wolno hałasować? Podaj 3 powody.
8. Gdzie należy wyłączyć telefon komorkowy? Wymień 3 miejsca.
9. Jaką postawę trzeba przyjąć w czasie hymnu?
10. Dokończ rymowankę 1 słowem.
Kiedyś potrącił Jasio Tomasza,
ale powiedział zaraz …….
11. Dokończ rymowankę 1 słowem.
Kiedy Markowi książkę dał wujek,
Marek powiedział grzecznie…….
12. Dokończ rymowankę 1 słowem.
Ala o zeszyt prosiła Zosię.
Zosia podając rzekła jej……
13. Nazwij łyżkę, widelec i łyżeczkę.
14. Nakryj do obiadu.
15. Jaki przedmiot ułożysz obok nakrycia?
16. Czy w czasie posiłku można rozmawiać?


CZĘŚĆ 2 ( scenki )

1. Zaproś kolegę na swoje urodziny.
2. Dzwonisz do kolegi. Telefon odbiera jego mama. Co powiesz?
3. Przedstaw się nowej koleżance. Zaproponuj wspólną zabawę.
4. Złoż koleżance życzenia imieninowe. Wręcz kwiaty.















CZĘŚĆ 3

1. Do przyjaznych gestow zaliczę:
a) popchnięcie
b) podanie ręki
c) silne uderzenie w plecy

2. W czasie rozmowy okazuję szacunek, gdy:
a) trzymam rękę w kieszeni
b) parzę i uważnie słucham
c) żuję gumę

3. Kulturalny człowiek:
a) stale rozśmiesza innych
b) robi to co chce
c) zachowuje się stosownie do sytuacji

4. Szukając miejsca w kinie przechodzę :
a) tyłem do siedzących w rzędzie
b) na czworakach
c) przodem do siedzących w rzędzie

5. Zabieram głos w czasie zajęć:
a) kiedy mam ochotę
b) po podniesieniu ręki
c) po podniesieniu ręki i pozwoleniu nauczyciela

6. Gdy spotykam pracownika szkoły na ulicy:
a) udaję, że go nie widzę
b) mowię „ Dzień dobry”
c) czekam aż mnie pozdrowi

7. Gdy nauczyciel mnie upomina:
a) obrażam się
b) udaję, że nie słyszę
c) przepraszam i staram się poprawić

8. W filharmonii:
a) biję brawo ze wszystkimi
b) klaszczę dłużej niż inni
c) nigdy nie biję braw





mgr Iwona Kłeczek
Wyświetleń: 6022


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.