Katalog

Barbara Włudyka, 2012-05-31
Brzesko

Przyroda, Konspekty

Układ oddechowy

- n +



Przyroda Klasa V
Prowadzący: Barbara Włudyka


Temat: „Od czego zależy nasze zdrowie? ”


Treści programowe - cel poznawczy
- profilaktyka chorób,
- właściwe odżywianie, higiena ciała, odzieży, pomieszczeń, nauki, zabawy i wypoczynku,
- szczepienia ochronne.

Cele lekcji:
- potrafi wymienić czynniki, od których zależy nasze zdrowie,
- wyjaśnia, czym są szczepionki i jakie jest ich działanie,
- rozumie znaczenie szczepień ochronnych,
- planuje harmonogram dania zgodny z higienicznym trybem życia,


Metody:
- pogadanka,
- mapa mentalna,
- działania praktyczne,
- metoda aktywnego opisu
- elementy dyskusji
- obserwacja.

Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
- praca z podręcznikiem,
- praca z planszami

Środki dydaktyczne:
- podręcznik (s. 186 - 187),
- zeszyt ucznia (s. 104 - 105),
- krzyżówka,

Przebieg lekcji:

I Faza wprowadzająca:
I Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
II Uczniowie przypominają wiadomości z poprzedniej lekcji :

- Co to jest choroba?
- Jakie znasz choroby zakaźne?


II Faza realizacyjna:

Mapa mentalna

1 Elementy budowy układu oddechowego

płuca drogi oddechowe
- jama nosowa - gardło - krtań - tchawica - oskrzela

a)Uczniowie wklejają do zeszytu rysunek przedstawiający organizmu człowieka , - rysują i opisują elementy układu oddechowego
2 Schemat budowy układu oddechowego


3 Proces oddychania zachodzi w dwóch etapach : wdech, wydech. - w czasie wdechu – dostarczany jest tlen, - w czasie wydechu – usuwany jest dwutlenek węgla.


Doświadczenie1
Doświadczenie ma na celu sprawdzenia ile razy oddychamy na minutę w czasie spoczynku, a ile po wykonanym wysiłku (10 przysiadów): uczniowie siadają w wygodnej pozycji, liczą ilość wykonanych oddechów, które wykonają w czasie 1 min (nauczyciel mierzy czas). Następnie uczniowie wykonują po 10 przysiadów, (liczą ilość oddechów, które wykonają w czasie 1 min, tuż po wykonanych przysiadach), uczniowie wyniki i wnioski zapisują do zeszytu.
Uczeń Ilość wykonanych oddechów w czasie spoczynku /min Ilość oddechów po wykonanych 10 przysiadach / min
1
2
3

Wniosek: W trakcie intensywnego ruchu wzrasta liczba oddechów, gdyż wzrasta zapotrzebowanie organizmu na tlen.
Doświadczenie 2
Doświadczenie ma na celu sprawdzenie, zobrazowanie uczniom jaką pojemność mają ich płuca, wybrani uczniowie napełniają balon powietrzem pochodzącym z jednego głębokiego wdechu, (wielkość balonika będzie odpowiadała pojemności płuc).
Wynik: Pojemność płuc - jest to ilość powietrza zalegającego w płucach. Przeciętna pojemność płuc u dorosłej kobiety wynosi 3200 ml, a u mężczyzn 4500 – 5000 ml.

4 Oddychanie wewnątrzkomórkowe – reakcja spalania składników pokarmowych (cukrów, tłuszczów) w obecności tlenu – powstaje energia.

Krzyżówka



1
2
3
4
5
6
7
8
9
10



1. Rozgałęziające się drobne przewody, którymi powietrze płynie do pęcherzyków płucnych.
2. Wspólny odcinek układu oddechowego i pokarmowego.
3. Proces podczas którego kurczy i obniża się przepona
4. W czasie …….. człowiek oddycha 18 razy na minutę.
5. Tędy płynie powietrze z krtani do oskrzeli.
6. Proces podczas którego maleje obwód klatki piersiowej.
7. Odcinek dróg oddechowych i narządu głosu.
8. Mięsień oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej.
9. W komórkach zachodzi proces zwany……. wewnątrzkomórkowym.
10. Jeden ze składników powietrza.


III Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują w zeszycie ćwiczeń zadanie 1, 2 i 3 (str. 98- 99).
Wyświetleń: 1704


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.