Katalog

Marzena Sołowij, 2012-05-31
Roźwienica

Język polski, Konspekty

Konspekt lekcji z języka polskiego - Na własną prośbę - podanie i list motywacyjny.

- n +

Temat zajęć: Na własną prośbę – podanie i list motywacyjny.
Czas zajęć: 45 min.
Prowadziła: Marzena Sołowij

Cele lekcji:
Uczeń:
- określa sytuacje, w których składa się podanie i list motywacyjny
- rozpoznaje słownictwo charakterystyczne dla stylu urzędowego
- wyjaśnia znaczenie pojęcia podanie
- wymienia główne elementy podania
- zna zasady obowiązujące przy tworzeniu tego rodzaju pisma
- formułuje argumenty odpowiednie do poszczególnych sytuacji
- uzupełnia tekst podania brakującymi informacjami
- wyjaśnia znaczenie pojęcia list motywacyjny
- wymienia główne elementy listu motywacyjnego
- zna zasady obowiązujące przy tworzeniu tej formy wypowiedzi
- podkreśla nazwy zalet i wymienia swoje atuty
- uzupełnia tekst listu motywacyjnego brakującymi informacjami
- redaguje podanie i list motywacyjny

Metody: praca z tekstem, praca z materiałem ilustracyjnym, ćwiczenia redakcyjne, asocjogram
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Materiały: Podręcznik do kształcenia językowego z ćwiczeniami „Słowa na czasie” dla kl. III gimnazjum, Rozdział 3: O przyrządzaniu tekstów – Na własną prośbę – podanie i list motywacyjny,
s. 120-127, arkusze papieru, kartki samoprzylepne, flamastry, kartki formatu A4.



Przebieg lekcji:
1. Faza wprowadzająca:
- sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji
- uczniowie udzielają odpowiedzi na pytanie: W jakich sytuacjach składamy podanie i list motywacyjny? metodą asocjogramu (nauczyciel zapisuje kwestię do rozważenia na dużym arkuszu papieru, który zawiesza na tablicy, rozdaje również kartki samoprzylepne i flamastry, uczniowie notują swoje propozycje na kartkach i umieszczają je wokół postawionego problemu, osoba chętna odczytuje zgromadzone pomysły
2. Faza realizacyjna:
- uczniowie skreślają nieprawdziwe informacje związane ze zwrotami i z wyrażeniami wykorzystywanymi w pismach oficjalnych – ćw. 1, ze s. 120 podręcznika
- zapoznają się z informacjami zawartymi w „Ważnej wiadomości” (s. 120-121 podręcznika) na temat podania, dotyczącymi głównych elementów tej formy wypowiedzi, a także najważniejszych zasad obowiązujących w czasie tworzenia tego rodzaju pisma
- odczytują zgromadzone słownictwo używane podczas redagowania podania („Magazyn słów”,
s. 120)
- formułują po dwa argumenty odpowiednie do poszczególnych sytuacji – ćw. 3, ze s. 122 podręcznika
- uzupełniają podanie brakującymi informacjami – umieszczenie w odpowiednim miejscu nazwy miejscowości i daty, danych nadawcy, stosowanej argumentacji oraz podpisu – ćw. 5, ze s. 123 podręcznika
- uczniowie odczytują „Ważną wiadomość” ze s. 124-125 zawierającej informacje o liście motywacyjnym, głównych elementach jego budowy i charakterystyczne słownictwo
- podkreślają nazwy zalet i proponują, gdzie mogłaby szukać pracy osoba mająca takie atuty oraz wymieniają swoje cztery największe zalety – ćw. 8, ze s. 124 podręcznika
- uzupełniają list motywacyjny brakującymi informacjami
3. Faza podsumowująca:
- zadanie domowe:
1. Zredaguj na kartce formatu A4 podanie o przyjęcie do liceum, wykorzystując wymienione zwroty i wyrażenia – ćw. 7, ze s. 123 podręcznika
2. Wykonaj ćw. 12, ze s. 126 podręcznika – napisz na kartkach formatu A4 dwa listy motywacyjne. Zastosuj podane wyrazy, zwroty i wyrażenia
Wyświetleń: 3106


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.